O.R.W.I.
Organization of Revolutionnary Workers of Iran (Rahe Kargar)
Organization of revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
شنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۷ برابر با ۱۶ فوريه ۲۰۱۹
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس   orwi-info@rahekargar.net   و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
  سه-شنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ برابر با ۰۸ می ۲۰۱۸  
    ber

علی آتش؛

آتشین و رادیکال تا آخرین نفس!

 

وزیر فتحی

 

علی آتش{آتشکدی}از فعالین کنفدراسیون دانشجویان ایرانی در آمریکا و یکی از پیگیرترین و وفادارترین سوسیالیست های جنبش چپ ایران ، درگذشت . تاریخ زندگانی او بخشی از تاریخ جنبش چپ و تاریخ تحولات معاصر ایران بود و همپای آن پیش میرفت. در دوران جنبش مسلحانه در ایران، او با همدلی و همراهی مبارزه ی مسلحانه ؛ هم استراتژی ، هم تاکتیک فدائی شهید مسعود احمد زاده را به انگلیسی برگرداند و در معرفی این جنبش و فضای فکری و اهداف مبارزاتی آن به جهان خارج از زبان فارسی یاری رساند .

 

پیش از انقلاب در سفری که به همراه همسر آمریکایی اش به ایران داشت، دستگیر و بازداشت و بازجویی و سپس آزاد شد و در بازگشت به آمریکا فعالیت هایش را از سر گرفت. علی آتش مارکسیستی انسانگرا بود و از این رو مدت ها با مارکسیست اومانست های آمریکا همکاری و در تشکیلات آن ها فعالیت داشت . علی آتش اگر چه طی فرایندی این همکاری و هم- فعالیتی با مارکسیست اومانیستها به جدایی انجامید اما همچنان و همواره به مارکسیسم و سوسیالیسم از منظر انسانی مین گریست وبا آن پیوست و اعتقاد فکری داشت و نیز از رایا دونایفسکایا که سالها با او مراوده و مصاحبت داشت همواره به احترام یاد می کرد .

 

علی آتش باور داشت و همواره می گفت : اگر حتی یک نفرمان شدیم دو نفر، باید خود را سازماندهی کنیم و کار جمعی و تشکیلاتی کنیم ؛ از این رو در سالهای پایانی عمرش به همراه رفقای دیگرش اتحاد چپ سوسیالیستی ایرانیان را بنیان گذاشت و همواره در این جمع حضوری بی دریغ و فعالانه داشت .

 

آشنایی ما با هم تقریباً از همان اوان ورودم به آمریکا شکل گرفت و بعدها منجر به ارتباطی تنگاتنگ و نزدیک گردید بطوریکه طی سه سالی که با هم مراوده و همکاری داشتیم ، هر ماه دست کم یک بار و گاه تا سه بار آخر هفته را منزل ما می آمد و از پیش از ظهر تا پاسی از نیمه شب با هم گفتگو و تبادل نظر می کردیم . در همین دوران بود که او با ذوق و علاقه ، ترجیع بند کمون مرا با کاری طاقت فرسا طی یک ماه و نیم به انگلیسی برگرداند . حاصل کار بنا به اذعان دو تن از صاحبنظران ایرانی و آمریکایی فوق العاده بود : روان و درست !علی آتش به هربرت مارکوزه و بویژه به هگل علاقه مند بود و هر گاه ازدیالکتیک و بویژه فلسفه ی تاریخ ِ هگل گفتگو می کردیم به شوق و وجد و هیجان می آمد. او معتقد بود که هر کس هگل را نفهمیده ، فلسفه را نفهمیده است !

 

دسامبر 2014 برنامه ای را در منزل ما فیلم برداری کردیم که در آن علی آتش به بحثی تحت عنوان : خودشیفتگی پرداخت . برخلاف تصورات موجود و معمول و دیدگاهه ای روانشناسان سرمایه داری ؛ او در این بحث مطرح می کرد که خود شیفتگی یا نارسیسم امری شخصی و یا خانوادگی نسیت بلکه امری اجتماعی و تاریخی ست که ضمناٌ همچون کالایی در سرمایه داری ترویج می شود . این بحث از برنامه ی تلویزیونی دریچه پخش شد و سپس در یوتیوب قرار گرفت .

 

علی آتش دکترای روانشناسی بالینی داشت اما برخلاف روانشناسان کارگزار منویات سرمایه داری ، او مسائل روانشناخی و بیماری های مربوطه را از منظر نقد مناسبات اجتماعی بررسی می کرد و تجربیات او در کار در بیمارستان ها و تیمارستان های آمریکا چنین دیدگاهی را در او تقویت می بخشید . هم از اینرو و در همین راستا هنگامی که به همراه هم از طرف فعالان چپ دالاس به مناسبت اول ماه می سال 2014 جهت سخنرانی به آنجا دعوت شدیم و بحث ام را تحت عنوان موانع سازمانیابی و رهایی کارگران ارائه دادم -، علی آتش متناسب با تخصص خویش بحثی را تحت عنوان استرس ِ فقر مطرح کرد و طی آن این مسئله را ناشی از مناسبات سرمایه داری و معضلات بغرنجی که پیش می آورد ارزیابی نمود. علاوه بر این او همواره اشاره می کرد که اغلب بیمارانش در محیط تیمارگاه خوب می شدند و اما به محض بازگشت به جامعه ، دوباره بیماری به سراغشان باز می گشت و به وضع پیشین دچار می شدند و این چنین بود که مداوای بی بازگشت و فراگیر را در تغییر مناسبات اجتماعی میدانست .

 

علی آتش جمع ها و تشکیلات های گونه گونی را تجربید ؛ تحولات فکری چندی را از سر گذراند ؛ اما چگونه گی ها و چیزهایی همواره و تغییر ناپذیر در شخصیت و منش سیاسی اخلاقی او ماندگار بودند و از این بیت ما در غزلی خوشش می آمد که : ما گذشتیم از خلیج نام ها / غرق ِ فهم و معنی ِ دریاوشیم ! : رادیکال ، سازش ناپذیر و پیگیر و فعال بود و همواره در سمت سوسیالیستی و چپ انقلابی قرار داشت . مرزبندی شدیدی با نیروهای بینابینی داشت و با کژی ها و در هم آمیختگی ها ی مرزبندی ها بشدت برخورد میکرد . خلق و خویی آتشین داشت و اگرچه گهگاه ، حق با او می نمود اما در برخورد ها گا ه تا لجاجت پیش میرفت و همین منجر به سردی و آسیب دیدگی روابط اش با دیگران می شد . گشاده دست و فراخ دل بود و دست رفیق نیازمند در شرایط دشوار و سخت را میگرفت . شاد و شوخ و شنگ بود و مصاحبت با وی فرحبخش مینمود .

 

ما آموخته ایم و در آموزه های آموزگاران خویش دریافته ایم که در کار داوری در خصوص زندگانی و تاریخ آدم ها و شخصیت ها به ارزیابی آنچه کرده اند بسنده نکنیم ، بلکه به هر آن نکات منفی یی که می توانسته اند و نکرده اند نیز بپردازیم تا ارزش شخصیت و حیاتشان را بهتر دریابیم ! :

 

از اینرو مقایسه کنید علی آتش برنده ی جایزه ی روانشناسان سال 2002 ایالت ایلینوی آمریکا را با خیل تحلیلگر و کارشناس و روزنامه نگار و هنرمند ِ گاه ، بی سواد و اغلب ، بی شعور و بی شرفی را که اتراق کرده و بست نشسته در صدای آمریکا و رادیو فردا ودویچه وله و رادیو فرانسه و رادیو اسرائیل و تلویزیون من و تو و سایت العربیه ی عربستان ؛ به ضرب و زور دست ساخت ِ مدیایی اینچنین ، به ستاره تبدیل میشوند ! علی آتش اما با چنان مدارک و مدارج دانشی برای چنین مدیایی تره هم خرد نمی کرد !

 

مقایسه کنید علی آتش را با خود فروشان و آرمان فروشانی که در پیشگاه اربابان عربستان و اروپا و آمریکا یی خود صف کشیده اند و به حقوق بگیران آنان تبدیل گشته اند و در عوض به ابواب جمعی ِ پیشبرد سیاست های امپریالیستی و ارتجاعی آنان مبدل شده اند ! علی آتش اما ، به حقوق ناشی از کارو زحمت خویش بسنده می کرد و نه تنها این ، و نه تنها هم چنانکه پیشتر یادآوری کردیم : دست رفیق را به هنگام ضرورت میگرفت ، و نه تنها در فعالیت تشکیلاتی بیشتر از سایرین هزینه می کرد که کمتر نمیکرد ؛ بلکه شخصاٌ شهادت می دهم که بارها گفت و میگفت که وصیت کرده است که آنچه از او بعنوان ماترک و دارایی باقی خواهد ماند رادر کارفعالیت سیاسی و در مسیر مبارزه برای پیشبردامر تحقق سوسیالیسم هزینه کنند.

 

و سر انجام اینکه : علی آتش با زیست اش ، وفاداری اش به آرمان هایش ، و با رادیکالیسم اش تاهشتاد سالگی و تا آخرین نفس؛ بر این افسانه ی رایج خط بطلان کشید که آنان که گام در امر اجتماعی و مبارزه انقلابی می گذارند ، در جوانی رادیکال اند و در پیری محافظه کار می شوند!

 

نامش بلند و یادش گرامی باد !

 

وزیر فتحی

 

شیکاگو

 

7\5\2018 برابر با 18 اردیبهشت 1397

 

 

 
  facebook   twitter   بالاترين   مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های اجتماعی زیرکه عضوآن هستید ارسال کنید:  
O.R.W.I.   Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)