Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰ برابر با  ۱۷ دسامبر ۲۰۲۱
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :جمعه ۲۶ آذر ۱۴۰۰  برابر با ۱۷ دسامبر ۲۰۲۱
بیانیه انجمن صنفی معلمان کردستان (سقز و زیویه) در محکومیت بازداشت #رسول‌بداقی

اطلاعیه های سندیکاهای کارگری و تشکل های صنفی معلمان در محکومیت دستگیری رسول بداغی

 

صدای انتقاد رسول بداقی، صدای همه معلمان ایران است

 

 

بازداشت و پرونده سازی برای رسول بداغی از فعالین صنفی معلمان را شدیدا محکوم‌ میکنیم

 

رسول بداغی "عضو کانون صنفی معلمان اسلامشهر و نماینده این کانون در شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران"  معلم فداکار و دلسوزی است که دغدغه ای جز تحصیل رایگان برای همه دانش آموزان و بهبود شرایط سخت معیشت همکارانش نداشته است. او در طی دو دهه گذشته به خاطر  فعالیت های صنفی و پیگیری مطالبات صنفی معلمان، با پرونده سازی های عوامل امنیتی و قضایی ۷ سال حکم زندان گرفت، اما فشارهای امنیتی و حکم ظالمانه زندان نه تنها اراده او را  در مبارزه با ظلم و فقر وبی عدالتی و فساد درهم نشکست، که مصمم تر و محکم ترش کرد. او پس از زندان مسیر حق خواهی و مطالبه گری را پیگیرانه و با جسارت و شهامت مدنی ستایش انگیزی پیگیری کرد.

رسول بداقی یک روز پیش از تجمع باشکوه سراسری ۲۲ آذر معلمان با یورش عوامل امنیتی، همراه با ضرب و شتم  و در حالی که حتی اجازه لباس پوشیدن به او ندادند بازداشت شد‌ و با همان شرایط به بند ۲۰۹ اوین منتقل گردید.

اما این بازداشت برخلاف انتظارات عاملان و آمرانش نه به سکوت و انفعال معلمان منجر شد و نه مانعی بر سر حضور گسترده  معلمان شاغل و بازنشسته در تجمعات اعتراضی ایجاد کرد. معلمان با درایت و هوشیاری در تجمعات دهها هزار نفری فریاد آزادی رسول بداغی و دیگر معلمان دربند را  سر دادند و در سراسر کشور برخورد امنیتی با مطالبه گری را محکوم کردند.

 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه، سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه  در کنار معلمان که آینده سازان فرزندان شان هستند، بازداشت و پرونده سازی برای رسول بداقی را محکوم می کند و خواستار آزادی بی قید و شرط ایشان و اسماعیل عبدی و سایر معلمان زندانی و زندانیان سیاسی است.

 

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

 

سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه

 

پنجشنبه

 

۲۵/آذر /۱۴۰۰

.........................................................

بیانیه انجمن صنفی معلمان کردستان (سقز و زیویه)

در محکومیت بازداشت  رسول‌بداقی

 

صدای انتقاد رسول بداقی، صدای همه معلمان ایران است

 

دیرگاهی است که مسئولان کشور در حوزه‌ی آموزش و پرورش، درپاسخ به مطالبات و خواسته های منطقی و قانونی فرهنگیان، رویکرد ستیزه‌جویی را اتخاذ کرده که هیچگاه پاسخ مورد انتظار و مطلوب از چنین رویکردی نگرفته اند.

 

بجای اینکه جامعه فرهنگیان بعنوان نیروی اثرگذار جامعه دعوت به مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها و برنامه‌ریزی ‌ها شوند،متاسفانه به حاشیه رانده می‌شوند و با حرکتهای صنفی و منطبق بر قانون آنان نیز به شدت برخورد می شود.

بازداشت،  پرونده سازی و حبس فعالان صنفی معلمان، که به وضعیت نابسامان آموزش و پرورش کشور انتقاد دارند، هم برای کشور خسارت بار است و هم موجب شکاف بیشتر جامعه ی فرهنگیان با مسئولان مملکت خواهد شد.

 

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان کشور پیش از آغاز سال تحصیلی و در ۲۱شهریورماه اوضاع و مشکلات آموزش و پرورش را به مسئولین یادآوری کرد و خواهان رسیدگی به این معضلات شد اما بی‌توجهی به این درخواست‌ها، فرهنگیان را بر اساس اصول ۲۶و۲۷ قانون اساسی به مسیر تجمع و تحصن کشاند.

 

مسئولان محترم،

 آزموده را آزمودن خطاست. اگر برخورد با فعالان صنفی معلمان می‌توانست به خاموشی حرکت‌های عدالت خواهانه فرهنگیان ایران منجر شود با حبس عبدی، بداقی،  بهشتی، اسدی، باقری، رمضانزاده، حبیبی و.... این اتفاق افتاده بود. این قانون تاریخ است که هیچ قدرتی قادر نیست یک مجموعه ی تحت ستم را ساکت کند. بلکه باید حقوق آنها اعاده و از آنها رفع ستم شود. ادامه بازداشت و بی‌خبری از وضعیت آقای بداقی و عدم پذیرش وکیل، نه تنها صدای فرهنگیان را خاموش نخواهد کرد بلکه شرایط را از مذاکره و گفت‌وگو به سمت ادامه تجمعات بیشتر سوق خواهد داد.

 

لذا انجمن صنفی معلمان کردستان (سقز و زیویه) این نوع برخورد با آقای بداقی را به شدت محکوم می‌کند و خواهان تجدیدنظر حاکمیت در رفتارهای ناپسند خود با فعالان صنفی  و آزادی بدون قید و شرط همکار دلسوز و شجاع‌مان آقای بداقی است.

 

انجمن صنفی معلمان کردستان(سقز و زیویه)

۲۵ آذر ۱۴۰۰

...............................................................................

بیانیه کانون صنفی معلمان در محکومیت بازداشت رسول بداقی

 

رسول بداقی زخم خورده نگاه امنیتی به مسائل اجتماعی

 

خبر نحوه دستگیری رسول بداقی به شکلی برخلاف آداب تصریح شده قانونی و البته نه به شکلی نامتعارف در عملکرد ضابطین، بار دیگر نشان داد که اصرار بر آن است که در بر همان پاشنه قبلی بچرخد. قرار نیست در مجموعه حکومت کسی یا نهادی تجدید نظری در روش ها و سیاست های غلط، در نوع مواجهه با نارضایتی ها داشته باشد. قرار نیست تجدیدنظری در سیاست گذاری‌های اقتصادی و اجتماعی شود و نهادهایی که علی القائده باید مجری و محافظ قانون باشند، غیرقانونی عمل نکنند.

 

ماجرا از این قرار است که اقلیتی با اصرار بر ادامه سیاستگذاری‌های نادرست، مدیریت‌های ناکارآمد و فساد و رانت خواری گسترده که نتیجه مستقیم همان سیاست گذاری‌های نادرست است، بحران های متعدد اقتصادی و اجتماعی را ایجاد کرده و زندگی اقشار گسترده ای از مردم را در شرف از هم پاشیدگی و نابسامانی های متعدد قرار داده‌اند. یکی از مجموعه‌های بشدت آسیب دیده از این شرایط، آموزش و پرورش کشور و معلمان آن هستند که پیش از این نیز شرایط مناسبی نداشتند. پس از تاخیر و تعللی بیش از یک دهه دو لایحه به نام «رتبه‌بندی»  و «همسان سازی بازنشستگان» مطرح می شود؛ با ترسیم چشم اندازهایی بسیار زیبا. اما هرچقدر به مرحله تصویب و اجرا نزدیک می شود، همسان سازی به محاق می رود و رتبه بندی که ماهیتا ظرفیت پرکردن شکاف درآمدی معلمان با سایر حقوق بگیران دولتی را ندارد هم، مداوما تراش می خورد و کوچک و کوچک‌تر می شود.

در این شرایط به گواه اعتراضات اقشار گوناگون جامعه، نارضایتی در سطح عمومی جامعه و معلمان به عنوان بخشی از جامعه بسیار بالاست و به شکل های گوناگون بروز و ظهور یافته است. با اقدام مشترک دولت و مجلس برای تهی کردن لایحه رتبه بندی از محتوای واقعی آن، این نارضایتی در میان معلمان به اوج خود رسیده است؛ بدون خواست و حضور تشکل‌ها ده‌ها اقدام اعتراضی در نقاط مختلف شکل می گیرد.

در این میان تشکل های صنفی تلاش می کنند این خواسته های حداقلی اما پراکنده را بر روی یک یا دو موضوع متمرکز کنند تا بهتر دیده و شنیده شود و قابلیت اجرایی بیشتری هم داشته باشد.

اما متاسفانه سازمان‌هایی که قرار است چشم و گوش نظام باشند، آدرس غلط می‌دهند و نهادهایی که خواسته ها را به مدنی‌ترین شکل ممکن مطرح می کنند و از آن هم بدتر افرادی نظیر رسول بداقی را که تنها یک عضو از یک تشکل از میان دهها تشکل معلمی در سراسر کشور است، بازداشت می کنند و با همان شیوه های نخ نمای گذشته تلاش می کنند اعتراضات را به جریان های مشکوک و یا افراد مغرض ربط بدهند. ما به آقایان اعلام می کنیم اگر با اعدام آن که سلطان سکه می نامیدید، با محاکمه و حتی اعدام برخی غیرخودی های متهم به اخلال و فساد اقتصادی یا... مشکل سکه و دلار و تورم و کاهش ارزش پول ملی و... حل شد، با بازداشت و محاکمه معلمانی مانند رسول بداقی یا ده ها و صدها معلم دیگر یا تعطیلی همه نهادهای صنفی؛ این مشکل هم حل خواهد شد.

اگر خواب شما واقعی است به شما بیدارباش می دهیم که دشمن را نه در نهادهای مدنی و نه در میان کنشگران این حوزه ها، بلکه در سیاست گذاری های غلط و اصرار بر ادامه آن ها ، در چرخه بسته مدیران ناکارآمد، در بوروکراسی دولتی پرهزینه،کند و فشل، در بستن راه انتخاب مردم و تضعیف شدید نهادهای حکومتی منتخب مردم، در تضعیف رسانه ها و نهادهای مستقل مردمی که بازتاب دهنده عمیق ترین مسائل از بطن جامعه هستند، بجویید.

اما اگر اصرار بر ادامه روش های جاری دارید، بر حسب وظیفه معلمی به شما می گوییم رسول بداقی زخم خورده سرکوب سالیان، امروز دیگر یک فرد نیست. نمادی از یک جریان رو به رشد است. در راه طی شده تجدیدنظر کنید.

کانون صنفی معلمان ایران بازداشت رسول بداقی، بی‌خبری از شرایط او و عدم قبول مسئولیت بازداشت از طرف هیچ‌یک از ارگان‌های رسمی را  محکوم می‌کند. نسبت به شرایط او ابراز نگرانی شدید می نماید و خواهان آزادی فوری #رسول_بداقی است.

 

کانون صنفی معلمان ایران

۱۴۰۰/۹/۲۵

...............................................

بیانیه انجمن صنفی معلمان فارس

 

پیرامون دستگیری رسول بداقی

 

 دستگیری رسول بداقی در حالی صورت گرفت که معلمان مطالبه گر خود را برای تجمع با شکوه ۲۲ آذر ۱۴۰۰ آماده می کردند . دستگیری این فعال نام آشنای صنفی آموزش و پرورش پیامی آشکار از طرف حاکمیت برای جنبش صنفی معلمان داشت . ارعاب و تهدید برای شکستن اراده ی معلمانی که سالهاست بازیچه ی بازی های سیاسی و جناحی شده اند و مطالبات به حق آنان فراموش شده و یا فدای بازی های سیاسی شده است .

 

رسول بداقی به عنوان  کنشگری خستگی ناپذیر و صادق پس از تحمل چندین سال زندان و اخراج از کار همچنان بر مطالبات جامعه ی فرهنگیان پای می فشرد و اهل کوتاه آمدن از مواضع خود و دفاع از جامعه ی فرهنگی نبود . وی به دلیل چنین روحیه و اعتقادی به مبارزه ی صنفی ، متحمل سنگین ترین هزینه ها گردیده است و زندگی خود را در راه تحقق مطالبات صنفی معلمان فدا کرده است . بدون شک نام وی در تاریخ مبارزات صنفی معلمان  ایران برای همیشه خواهد درخشید .

 

انجمن صنفی معلمان فارس بر این باور است که ارعاب و تهدید معلمان و دستگیری  کنشگران صنفی نه تنها  موج مطالبه گری جامعه ی فرهنگیان را متوقف نخواهد کرد  بلکه فرهنگیان را در مبارزه ی صنفی راسخ تر از قبل خواهد کرد چون جنبش صنفی و مطالبه گری قائم به فرد نیست . تاریخ مبارزات صنفی معلمان و به خصوص تجمع با شکوه ۲۲ آذر ۱۴۰۰ بر این امر و عزم راسخ فرهنگیان گواهی می دهد .

 

 در پایان ضمن هشدار به حاکمیت ، آزادی بی قید و شرط رسول بداقی و سایر معلمان زندانی را خواستاریم .

 

انجمن صنفی معلمان فارس

۱۴۰۰/۹/۲۵

............................................

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2022 ©