Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۰۹ دسامبر ۲۰۲۱
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس   orwi-info@rahekargar.net   و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵  برابر با ۱۸ مارس ۲۰۱۷
کوله‌گردی با مامان

 

 

کوله‌گردی با مامان

 

معصومه اصغری

 

وقتی خانواده نمی‌گذارند تنهایی به سفری متفاوت بروی، وقتی دوستی همراه و پایه برای سفر با یک کوله نداری، وقتی برنامه زندگی و پول اجازه سفر به مدل‌های دیگه رو نمیده، هی صدای جاده است که تو رو صدا می‌زنه، بهتره به ذوق و اصرار مادرت برای اینکه همراهت بشه گوش کنی و بری عین همه لوازمی که برای خودت جور کردی رو برای مادرت هم جور کنی و دل به جاده بدی!

مامان؛ زنی پنجاه‌وچند ساله است که مثل همه زنان خانه‌دار، کمردرد و زانودرد داره اما ذوق این سفر و همراهی ١٠روزه کاری کرد که همه اینها کنار برن و بتونه کوله‌ای بزرگ و سنگین رو حمل کنه. قبل از سفر برنامه فیزیوتراپی گذاشت و یه مانتوی گشاد، بلند و خنک دوخت و کوله‌اش رو خودش جمع کرد. مامان تجربه سفرهای خانوادگی و با ماشین یا قطار رو داشت و غیر از این هیچ مدلی از فضای بیرون از خونه رو تجربه نکرده بود اما دیدن شیراز و ساحل بوشهر و همه نقاط جدیدی که تا به حال ندیده بود، مامان رو به همراهی با دخترش بیشتر ترغیب می‌کرد.

کوله‌گردی مدل نسبتا قدیمی در دنیا و مدلی جدید در ایران هست که هنوز خیلی از جوان‌ها و سایر گروه‌های اهل سفر با اون آشنا نشدن و یا هنوز تجربش نکردند. مدلی از سفر که با کمترین میزان وسایل و جمع‌کردنش در یک کوله‌پشتی به راه می‌افتی و با یک مقصد نهایی، باقی جزئیات رو در همون مسیر سفر و شرایطی که پیش میاد تعیین و انتخاب می‌کنید. این مدل از سفر نیاز به زمان بیشتری داره چون اصلا زمانبندی مشخصی نداره و باید دید چه پیش میاد. مثلا برنامه‌ریزی من این بود که به جز شیرازگردی و بوشهرگردی، مناطقی مثل عسلویه و خارک هم که محل مأموریت‌هامون بود و مامان چشم نگرانمون می‌شد رو هم نشونش بدم. عسلویه به بهترین شکل جور شد و مامان از نزدیک پالایشگاه و تأسیسات و فضای شلوغ و بازار قدیمی نخل تقی رو دید اما با اینکه یک روز بیشتر در بوشهر موندیم اما هوای غبارآلود نگذاشت برنامه رسیدن ما به جزیره خارک در زمان مشخص اجرا بشه و کلی حالمون گرفته شد.

این اتفاقات یک‌دفعه‌ای، خاصیت سفر به مدل کوله‌گردی است و این شما هستید که باید این اتفاقات رو مدیریت و تبدیل به یک سوژه و فرصت جدید کنید. یعنی مثلا وقتی مجبورید به‌خاطر رفتن به خارک، یک روز بیشتر در بوشهر بمانید راه می‌افتید به سمت گوشه‌های دیده‌نشده و قدیمی ساحل بوشهر و به جایی به نام ریشهر می‌رسید. ریشهر قرن‌ها قبل برای خودش شهر و قلعه‌ای بزرگ و اسکله‌ای دیدنی داشته که امروز جز نشانه‌های کوچکی از آنها چیزی باقی نمانده و حالا تبدیل به ساحل تفریحی مردم بوشهر شده است. دیدن خانه ملک، چند امام‌زاده قدیمی، قبرستان انگلیسی‌ها و مقبره شاعر معاصر منوچهر آتشی و درنهایت موزه رئیسعلی دلواری در دلوار که هر کدام ماجراهای مفصلی داشتند.

از آنجایی که این مدل از سفر هنوز برای مردم جدید است، دیدن دو خانم که یکی سن‌وسال بالایی دارد و کوله سنگینی را حمل می‌کند برای خیلی‌ها سؤال‌بر‌انگیز بود، به‌همین‌دلیل مامان در طول سفر دائم مورد سؤال و توجه قرار می‌گرفت و درست به‌همین‌دلیل بود که خیلی‌ها ترجیح بیشتری در کمک و همراهی با ما داشتند. توی هر ماشین، نونوایی، پارک یا خانه معلم و چادر هلال احمری که می‌رفتیم یا حتی توی کوچه و خیابونای شیراز که پر از گردشگره، از مامان می‌پرسیدن که چطوری این مدلی اومدی سفر؟ کوله سنگین نیست؟ دو تا خانوم؟ و بعد کلی ایشالا - ماشالا و ایول و دمتون گرم و از این حرفا داشتیم. باید گفت یه‌جورایی مامان تو اولین تجربه کوله‌گردی من برکت سفرم شد و حضورش کلی برام اومد داشت.

همین نگاه‌های متفاوت در شیراز که مملو از گردشگر بود، هم وجود داشت. مردم به ما و مخصوصا مامان با کوله‌ها سؤال‌وار نگاه می‌کردن و گاهی حتی تعارف می‌زدند که استراحتی کنارشان داشته باشیم و چای بخوریم. دو روز مانده به پایان سال و در اوج روزهای خرید شب عید و حضور گردشگران داخلی و خارجی به شیراز رسیدیم و خیابان‌های منتهی به حافظیه بسیار شلوغ بود. جایی برای سپردن کوله‌ها نبود، پس باید روی دوشمان می‌ماند و همان‌طور مشغول عکس‌گرفتن می‌شدیم. وقتی از دروازه قرآن می‌گذشتیم و عکس می‌گرفتیم، مسافران اتوبوس گردشگران خارجی هم هم‌زمان پیاده شدند و یکی از آنها که زنی مسن بود جلو آمد و با لبخند و بدون مقدمه با زبان خودش پرسید شما مادر و دختر هستید؟ سرم رو تکون دادم و مامان هم به تبعیت از من سرش رو تکون داد. اون زن با حالتی شگفت‌زده شروع به تعریف کرد و می‌گفت که کمتر دیده مادر و دختر با هم کوله‌گردی کنن و بعد خواست که با هم عکس بگیریم.

کوله‌گردی این روزها برنامه سفر جوان‌های زیادی در داخل و خارج از کشورمون شده و فضای امن و مهمون‌نواز شهرهای مختلف ایران به این نوع از سفر پروبال بیشتری می‌دهد. بسیاری از کوله‌گردها برنامه سفر را براساس مرام و معرفت و همراهی راننده‌ها و مردمان مسیر سفر می‌گذارند و در عمل بسیار بیشتر از آنچه فکر می‌کردند مورد استقبال قرار گرفته‌اند. نمونه این ميهمان‌نوازی را به‌خوبی می‌شود در شهرهای مختلف بوشهر دید؛ وقتی به گناوه رسیدیم قرار بود یکی از آشنایان نقاط دیدنی را به ما معرفی کند اما بعد از گشت و گذار در شهر و بازار و ساحل‌گردی، برای رفتن به منزل خود اصرار کرد و وقتی رسیدیم متوجه شدیم از قبل تدارک دیده است و آن شب یکي از جذاب‌ترین قسمت‌های سفر من و مامان بود.

کوله‌گری می‌تواند ساده‌ترین و شیرین‌ترین و البته ارزان‌ترین شکل سفر باشد که ارتباطات انسانی راهم بیشتر کند و به نظر می‌رسد باید بیشتر آن را به جوانان، خانواده‌ها و گروه‌های دوستانه توصیه کرد.

شرق ـ شماره ۲۸۲۹ - شنبه ۲۸ اسفند۱۳۹۵

http://www.sharghdaily.ir/Default.aspx?NPN_Id=1259&pageno=13

----------------------------------------------------------------------------------

شرق: شماره ۲۸۲۹ - شنبه ۲۸ اسفند۱۳۹۵

معرفی چند شهر برای سفر در نوروز

مسافر جاده‌های دور

شرق: عید و سفر از هم جدا نمی‌شوند؛ مردم که از کار یک‌ساله خسته شده‌اند، بهار را فصل آسایش و استراحت‌کردن و سفر می‌دانند. هرسال نزدیک عید مقصد بیشتر مردم مشخص است. شمال و شهرهای بزرگ اولین انتخاب همه ما خواهد بود. دلیل این انتخاب هم شاید عدم اشراف ما به جاذبه‌های عظیم طبیعی کشور و همچنین گریز از سفر پرخرج است. شاید همه این اتفاق ها برای این باشد که ما ارزان سفرکردن را خوب یاد نگرفته‌ایم. انتخاب مسیرهای مختلف رسیدن به مقصد و منتهی‌نكردن همه راه‌ها به پرواز، استفاده از قطار و اتوبوس برای رسیدن به مقصد می‌تواند کاهش چشمگیری در هزینه‌هایتان داشته باشد. آن وقت می‌توانید زیبایی‌های بی‌حدوحصر را تجربه کنید. در ادامه به صورت نمونه درباره زیبایی‌های برخی استان‌ها سخن خواهیم گفت.

گشت‌های دریایی خلیج‌فارس در استان بوشهر

دیدن آبی بی‌نظیر دریای خلیج فارس، مردمی ميهمان‌دوست و ساده و با محبت، اماکن تاریخی غنی و نخلستان‌های پربار از جاذبه طبیعی و گردشگری استان بوشهر است. به گفته سرپرست اداره‌کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری گردشگران و مسافران نوروزی در سفر به این بوشهر می‌توانند نوروزی پُرطراوت را با گشت‌های دریایی خلیج‌فارس در این استان تجربه کنند. در راستای اهداف و برنامه‌های نوروز متفاوت ٩٦ در استان بوشهر که در برنامه‌ریزی میراث فرهنگی و گردشگری تعریف شده، یکی از موضوعات مهم در برنامه‌ریزی‌های ما تأکید بر قابلیت ویژه گردشگری استان یعنی گردشگری دریایی با استفاده از ظرفیت بی‌نظیر و خدادادی خلیج‌فارس است که باید به‌عنوان قطب گردشگری از آن استفاده کرد. بافت تاریخی بوشهر از دیگر جاذبه‌های گردشگری استان است که در بخش‌های مختلف آن، ازجمله عمارت‌ها و موزه‌ها، برنامه‌های آیینی و موسیقی اجرا می‌شود. پیروی تفاهم‌نامه مشترک بین سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری کشور و وزارت آموزش‌وپرورش مبنی بر اجرای طرح دانش‌آموز، همیار گردشگر، با هماهنگی اداره ‌کل آموزش‌وپرورش استان، همیاران گردشگر در ایام نوروز به‌عنوان راهنمایان گردشگری همکاری خواهند داشت.شهرهای استان بوشهر به فاصله‌های دو تا چهار ساعت از یکدیگر قرار دارند. موزه رئیسعلی دلواری، مبارز بزرگ این استان که در شهر دلوار قرار دارد، گورستان انگلیسی‌ها که شهر بوشهر است، نخلستان‌های برازجان و بندر زیبای گناوه و همچنین باقی‌مانده کاخ هخامنشی چرخاب که در برازجان قرار دارد از جاذبه‌های این استان است. در صورتی که دلتان بخواهد به بوشهر سفر کنید، با احتساب هزینه‌های هتل و گردش در شهر، جدا از هزینه رسیدن به مقصد می‌توانید با ٤٠٠ هزار تومان سه روز در بوشهر گردش کنید. رستوران‌های بی‌نظیر بوشهر را فراموش نکنید و حتما خوردن قیمه بوشهری را در برنامه‌هایتان قرار دهید.

استقبال از مسافران نوروزی در استان سمنان با برنامه‌های نوین

کویر، جنگل، مناطق خشک و بیابانی، مناطق سرسبز و جمیع اضداد طبیعت را یک‌جا می‌توان در مسافتی به ابعاد ٢٠ کیلومتر مربع در استان سمنان مشاهده کرد. طبیعت بکر و دست‌نخورده استان سمنان به تنهایی در شهرستان‌های این استان نیز جالب توجه است، به‌طوری‌که با سفر به شهر سمنان و سپس به شهمیرزاد و مهدیشهر می‌توان تجربه دو آب و هوای متفاوت را با طی کمتر از ٢٠ کیلومتر داشت. در شهرستان شاهرود نیز که جنگل ابر آن زبانزد همه است، می‌توان در مناطق رضاآباد و خارتوران، طی مسیر در مناطق کویری را تجربه کرد. مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری و دبیر ستاد اجرائی خدمات‌سفر سمنان نیز با اشاره به اینکه تکنولوژی به کمک گردشگری آمده، گفت: این استان با برنامه‌های جدید، ازجمله عرضه اینترنت رایگان و نرم‌افزار جامع گردشگری استان، به‌استقبال مسافران و گردشگران نوروزی می‌رود. ٢٠ نقطه این استان زیر چتر وای‌فای رایگان ویژه عید نوروز ٩٦ قرار گرفته‌اند و ازطریق نرم‌افزار جامع گردشگری استان سمنان به مسافران و گردشگران خدماتی مانند نقشه و بروشور عرضه می‌شود. استان سمنان دارای بیش از هزار اثر تاریخی شناسایی‌شده است كه ٧١٨ اثر از این تعداد در فهرست آثار ملی به‌ثبت رسیده است. اگر در نوروز مقصد سفرتان جنگل ابر باشد، پیشنهاد ما انتخاب تورهای مسافرتی زمینی به این جنگل بی‌نظیر است و برای یک سفر دوروزه با اتوبوس به جنگل ابر با احتساب هزینه‌های خورد و خوراک که به عهده تور انتخابی شماست، پرداخت مبلغ ١٥٠ هزار تومان کفایت خواهد کرد.

کرمانشاه، سرزمین کوهستان‌های پرغرور

کرمانشاه یکی از مقاصد گردشگری بسیار زیبا در ایران است که هنوز چندان‌که باید دیده نشده است.این روزها شهرت بیستون را کرمانشاه می‌برد. خوردن دنده‌کباب اصل کرمانشاهی در حاشیه دریاچه، پای کتیبه بیستون، در ایام بهاری می‌تواند خاطره‌ساز باشد. این استان دیدنی‌های کمتر شناخته‌ای هم دارد که شاید زیباتر از بیستون و پُرشورتر از عشق فرهاد به شیرین باشند. نمونه‌اش شهر قصر شیرین است، شهری که با نخلستان‌هایش که پشت یک کوه بلند واقع شده، یادآور سال‌ها مقاومت مردمان این دیار در دفاع‌مقدس است. در سال‌های اخیر هم این شهر مقصد گردشگری راهیان نور شده است. اما شاید در این میان منطقه زیبای دالاهو جزء مرموزترین مناطق گردشگری استان کرمانشاه باشد. دالاهو منطقه‌ای است سرسبز با آب‌های خروشان. طبیعتی بی‌نظیر دارد. مردمانش خون‌گرم‌اند و برخوردار از فرهنگی غنی. این منطقه همراه با ده‌ها اثر تاریخی و باستانی مجموعه‌ای کم‌نظیر برای گردشگری فراهم كرده است. زیباترین بخش منطقه دالاهو ریجاب یا، به‌گویش محلی، ریژآو است: چشمه‌ساران و رودخانه‌های پرآب و زلال در کنار گل‌های رنگارنگ در کوهستانی سرسبز که نامش در گویش محلی ریزش آب معنی می‌دهد، چون ریزش آب در این منطقه بسیار است. یکی از دیدنی‌ها در منطقه دالاهو دره سرخه‌لیزه است که آثاری از عصر ساسانیان در آن دیده می‌شود. این دره در ۲۵کیلومتری شهر سرپل‌ذهاب واقع شده است. در کنار این دره، قلعه ساسانیان قرار دارد که در نوع خود در ایران بی‌نظیر است، اما کمتر شناخته‌شده است. از دیگر مناطق بسیار زیبا در نزدیکی دالاهو، طاق گراست؛ این طاق از سالم‌ترین آثار باستانی ایران است که آن هم کمتر دیده شده، اما چشم هر گردشگری را به خود خیره خواهد کرد. البته دیدنی‌های استان کرمانشاه به اینجا ختم نمی‌شود. اگر به ‌سمت غرب و مرز برویم، وارد منطقه اورامانات می‌شویم؛ کوه‌های سربه‌فلک‌کشیده اورامان پناهگاهِ طبیعی روستاهای پلکانی است که معماری سنگ‌چین آنها بی‌نظیر است. رودخانه سیروان در پیچاپیچ کوهستان جاری شده است و روستاهای مختلفی در حاشیه آن شکل گرفته‌اند که هر کدامشان به‌تنهایی یک جاذبه عمده گردشگری هستند، روستاهایی ازجمله نودشه، شرکان، سرپیر، کاله، رودبر، بلبر، ژیوار، ناو، نوین! البته اگر گذرتان به کرمانشاه افتاد حتما سری به مسجد شافعی‌های این شهر زیبا بزنید. هزینه سفر هوایی دوروزه به کرمانشاه با انتخاب هتل‌های ارزان‌قیمت برای دو شب یک خانواده سه‌نفره حداقل ٨٠٠ هزار تومان خواهد بود.

یزد دیار شگفتی‌ها و بادگیرها

یزد یک موزه زنده از معماری است که چشم هر گردشگر و مسافری را به خود خیره می‌کند. شهری با معماری باشکوه مساجدش که در میان بادگیرها و قنات احاطه شده‌اند. یزد یکی از بهترین شهرهای خشتی جهان است که آن را می‌توان یکی از درخشان‌ترین میراث‌های فرهنگی در ادوار مختلف تاریخی ایران دانست. شهری که چشم‌انداز بادگیرهایش در خاطره‌ها می‌ماند. مسجد جامع کبیر یزد، مجموعه امیر چخماق، بقعه دوازده امام، زندان اسکندر، مجموعه حمام خان و بازار خان، خانه لاری‌ها، موزه آینه و روشنایی، همه اینها در کنار خانه‌های قدیمی و تاریخی یزد و بازار سرپوشیده‌اش می‌توانند ساعت‌ها شما را با خود به اعماق تاریخ مردمان آن سرزمین ببرند. در شهرهای كویری استان یزد قنات‌ها حکم شریان‌های حیاتی زندگی را دارند. قنات‌هایی که هزاران سال پیش تمدنی بزرگ را در دل کویر بنا نهاده‌اند. این روزها مهندسی شگفت‌انگیز آن مسحور‌کننده است. قنات‌های زیبای شهر اردکان نمونه‌ای بی‌بدیل از مهندسی آب در هزاران سال گذشته بود. در سفر به یزد حتما سری به باغ دولت‌آباد بزنید تا ببینید چگونه اراده انسان‌ها می‌تواند در دل کویر سرسبزی به بار بیاورد. این باغ یكی از باغ‌های معروف ایرانی است كه در زمان محمدتقی خان (دوره زندیه) طراحی و ساخته شده است. این باغ از قناتی به همین نام مشروب می‌شود و جریان آب در باغ، استخوان‌بندی طراحی آن را تشكیل می‌دهد. این باغ الگویی برای تمام یزدی‌های مهاجر به دیگر شهرهای ایران شد تا بعدها باغ‌های مشابه‌ای را طراحی کنند. در این بین شاید یکی از شگفت‌انگیزترین جاذبه‌های گردشگری استان یزد، زیارتگاه پیر چَک‌چَک یا چکچکو است که یکی از اماکن مهم زرتشتیان محسوب می‌شود. این زیارتگاه که زرتشتیان به آن پیرسبز نیز می‌گویند، نزدیک شهرستان اردکان در کوه‌های میان اردکان و انجیره قرار دارد. این بنای تاریخی به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی‌اش شگفت‌انگیز است. ناگهان در دل کویر بی‌آب و علف کوهستانی سرسبز با چشمه‌ای زلال می‌بینید. پیرچک‌چک محلی است که در آن آب و آتش و کوهستان و باد با هم پیوند خورده‌اند. در بالای این کوهستان چشمه‌ای وجود دارد که در پای آن آتش‌های مقدس همواره روشن است و چشم‌انداز وسیعی دارد. در دامنه کوه اقامتگاه‌هایی ساخته شده که به آنها خیله می‌گویند. در داخل یکی از اتاق‌ها چاهی به ژرفای بیش از ۵۰ متر وجود دارد. نمی‌شود به یزد رفت و ميهمان‌ خانه‌های تاریخی‌اش نشد، به شما پیشنهاد می‌کنیم در سفر به یزد حتما سری به کاروان‌سراهایی که تبدیل به مسافرخانه شده‌اند بزنید. برای یک شب سفر به یزد حداقل به ٢٠٠ هزار تومان نیاز خواهید داشت.

سفرکردن، عنصر جداناشدنی نوروز است، می‌شود با هزینه‌های کمتر سفر کرد، از قطار و اتوبوس برای رسیدن به مقصد استفاده کرد و خوش گذراند. خوش‌گذرانی به شیوه‌ای که بعد از تمام‌شدن عید اضطراب روزهای بی‌پولی فروردین به سراغمان نیاید، قطعا دلنشین‌تر خواهد بود. عیدتان مبارک.

--------------------------------------------------------------------------------

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های اجتماعی زیر که عضوآن هستید ارسال کنید:  

© 2021 Copyright: All rights reserved