Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
يكشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۸ نوامبر ۲۰۲۱
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس   orwi-info@rahekargar.net   و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۸  برابر با ۰۸ اگوست ۲۰۱۹
به مناسبت جلسه اول دادگاه کارگران هفت‌تپه و اعضای نشریه گام

 

 

نگاهی به اخبار سرکوب

موج بلند سرکوب،

ترس حاکمان از دریای خشم مردم

 

مقدمه سایت راه کارگر : سیاست سرکوب هدفمند و متمرکز بر کادرزنی و سرزنی فعالان و سازمانگران عرصه های گوناگون فعالیت اجتماعی، روز به روز بیرحمانه تر و گسترده تر می شود. نگاهی به احضارها، دستگیری ها و محاکمه های فرمایشی در روزها و هفته های اخیر، نشان از عزم حاکمیت اسلامی برای مهار جنبش اعماق و بیان ترس آنها از جنبشی است که سر باز ایستادن ندارد. همین امر بر وحشت حاکمان افزوده است و در تلاشند با استفاده از تمامی اهرم های سرکوب، مانع از آن شوند که آگاهی و بیداری اجتماعی همه گیر شود. از این روست که مشعل داران آزادی و رهائی را اینجا و آنجا به بند می کشند، به زیر بازجوئی های بیرحمانه و شکنجه های روحی و جسمی می برند، برایشان وثیقه های میلیاردی تعیین می کنند، حکم زندان طویل المدت صادر می کنند، تا در یک کلام مانع از آن شوند که در میان مردم کار و زندگی کنند و بذر آگاهی بیافشانند. اما دریای طوفانی مردم ایران که موج برداشته است، هر روز صدف ها و مروارید های تازه ای به بالا پرتاب می کند تا نشان دهد؛ "دریا عظیم، دریا شکوه حوصله خشم، دریا همواره مادر طوفان" یوده و هست.

.........................................................................................

بیانیه‌ی کانون نویسندگان ایران در اعتراض به حکم زندان نیما صفار

 

حکم ناعادلانه‌ی نیما صفار را لغو کنید

 

روز یکشنبه ۶ مردادماه ۱۳۹۸، از سوی دادگاه تجدید نظر استان گلستان، حکم هشت ماه زندان نیما صفار شاعر و نویسنده به او ابلاغ شد.

اتهام نیما صفار تبلیغ علیه نظام در فضای مجازی عنوان شده و مطالب و نوشته‌های او در صفحه‌ی شخصی‌ مصادیق این اتهام قرار گرفته است. جلسه‌ی دادگاه تجدید نظر وی در تاریخ ۱ مردادماه سال جاری برگزار شده بود.

نیما صفار، پیش از این نیز در شهریور ۹۶ به هشتاد روز زندان محکوم شده و مدت محکومیت خود را در زندان سپری کرده بود.

بی‌شک این‌ پرونده‌سازی‌ها و محاصره‌ی زندگی معترضان و منتقدان با پرونده‌های قضایی، به منظور مرعوب و منفعل کردن نویسندگان و هنرمندان مستقل و هر انسان معترض و آزادی‌خواه انجام می‌گیرد که مغایر با حق آزادی اندیشه و بیان است. حال اینکه هر چه پیش‌تر می‌رویم شاهد بگیر و ببندهای بی‌رویه و تشدید فضای رعب و وحشت از سوی نهادهای امنیتی هستیم. در کنار افزایش اعتصاب‌ها و اعتراض‌های معلمان، کارگران، فعالان حقوق زنان، مال‌باختگان، دانشجویان، روزنامه‌نگاران و دیگر لایه‌های اجتماعی ناراضی، برای هنرمندان و نویسندگان آزاداندیش و مستقل نیز در بر همان پاشنه می‌چرخد و همچنان سرکوب نویسندگان آزادی‌خواه ادامه دارد.

کانون نویسندگان ایران خواهان لغو حکم ناعادلانه‌ی نیما صفار و همه‌ی پرونده‌های مشابه آن است.

کانون نویسندگان ایران

۱۶ مرداد ۱۳۹۸

....................................

گزارش

آزادی بیان در هفته‌ای که گذشت

 

چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۸ : جمعی از فعالان اجتماعی و خانواده‌های زندانیان سیاسی ‏با حضور در ‏مقابل زندان اوین، همراهی و حمایت خود را از فعالان کارگری و کارگران در بند اعلام داشتند.‏

 

‏۱۲ مرداد : محاکمه‌ی بازداشتی‌های اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه در شعبه‌ی ۲۸ دادگاه انقلاب اسلامی به ریاست قاضی مقیسه. صبح این روز اسماعیل بخشی، علی نجاتی، محمد حنیفر، سپیده قلیان، امیرحسین محمدی‌فرد، ساناز الهیاری و ‏عسل ‏محمدی در دادگاه حاضر شدند. همزمان گروهی از مدافعان و فعالان اجتماعی برای حمایت از زندانیان هفت‌تپه، کنار خانواده‌ها ‏مقابل دادگاه انقلاب گرد آمدند. ماموران امنیتی جز خانواده‌های بازداشتی‌ها به کسی اجازه‌ی ایستادن نمی‌دادند. رهام ‏یگانه، هیراد پیربداقی و فرید لطف‌آبادی را بازداشت و نهایتا به زندان اوین منتقل کردند.

 

برخوردهای توهین‌آمیز محمد مقیسه با متهمان و وکلا جو دادگاه را متشنج کرد.

 

۱۳ مرداد: در پی تعیین مجدد زمان دادگاه عسل محمدی در تاریخ ۱۳ مرداد، قاضی مقیسه قرار وثیقه او را از چهارصد میلیون تومان به دو میلیارد تومان افزایش ‏داد. در پی عدم توانایی تامین وثیقه سنگین عسل محمدی ‏بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.‏ ‏ در همین روز فرهاد شیخی از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران به اتهام اخلال در نظم و آسایش عمومی در شعبه ۱۰۵۸ دادگاه ‏کیفری محاکمه شد. اتهام وارده بر فرهاد شیخی به دلیل شرکت در تجمع روز جهانی کارگر در مقابل مجلس است.‏

 

۱۴ مرداد : جلسه دادگاه عاطفه رنگریز به ریاست قاضی مقیسه برگزار شد. برای عاطفه رنگریز قرار وثیقه دو میلیارد ‏تومانی صادر شد که امکان تامین این قرار برای خانواده ایشان وجود نداشت. عاطفه رنگریز به همراه ندا ناجی، مرضیه امیری و ‏آنیشا اسدالهی همزمان با روز جهانی کارگر در تهران دستگیر شدند.‏ در همین روز لیلا حسین زاده برای اجرای ۳۰ ماه حبس به بند زنان اوین منتقل شد. مسئولان دانشگاه تهران بارها اعلام کردند ‏که اجرای حکم زندان دانشجویان پس از پایان دوره تحصیل آن ها خواهد بود. این در حالی است که لیلا حسین زاده هنوز ‏دانشجو است.

 

‏ ‏۱۵ مرداد: فرزانه زیلابی وکیل اسماعیل بخشی، علی نجاتی و دیگر کارگران هفت تپه به دادسرای انقلاب اهواز احضار شد. ‏در همین روز آنیشا اسداللهی پس از ۵۰ روز بازداشت با تودیع وثیقه‌ی ۲۰۰ میلیون تومانی موقتا آزاد شد.

اصل اول منشور کانون نویسندگان ایران:

آزادی اندیشه و بیان و نشر در همه‌ی عرصه‌های حیات فردی و اجتماعی بی‌هیچ حصر و استثنا حق همگان است. این حق در انحصار هیچ فرد، گروه یا نهادی نیست و هیج کس را نمی‌توان از آن محروم کرد.

کانون نویسندگان ایران

...............................

دادگاه حسن سعیدی

روز ۱۶مرداد دادگاه حسن سعیدی از بازداشت‌شدگان روز کارگر در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگزار شد.

حسن سعیدی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد که در روز یازدهم اردیبهشت ماه در تجمع مسالمت آمیز روز کارگر در مقابل مجلس بازداشت شده بود، در ۱۲ خردادماه پس از ۳۳ روز بازداشت با قرار وثیقه ۳۳۰ میلیونی از بند ۲۰۹ زندان اوین به شکل موقت آزاد شد.

اتهامات وارده به آقای سعیدی عبارت‌اند از : "اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و اخلال در نظم و آسایش عمومی"

جلسه بعدی دادگاه حسن سعیدی ۲۶ مرداد برگزار خواهد شد.

..........................

دادگاه نسرین جوادی

دادگاه نسرین جوادی از بازداشت‌شدگان روز کارگر در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب برگزار شد.

وی در دادگاه با سه اتهام (اخلال در نظم و آسایش عمومی، اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم بر ضد امنیت داخلی، و فعالیت تبلیغی علیه نظام) روبرو شد.

نسرین جوادی، فعال کارگری که در جریان تجمع مسالمت آمیز روز کارگر در ۱۱ اردیبهشت در مقابل مجلس بازداشت شده بود پس از ۲۹ روز با دو قرار ۱۰۰ میلیون تومانی و ۳۰ میلیون تومانی به صورت موقت از زندان آزاد شده بود.

....................................

گزارش پنجمین روز بازداشت

بازداشتی‌های مقابل دادگاه انقلاب حداقل ۱۵ روز ممنوع‌الملاقات و ممنوع‌التماس هستند

 

مادر رهام یگانه به نقل از شاه محمدی، رئیس شعبه هفتم بازپرسی دادسرای اوین از انتقال رهام یگانه، هیراد پیربداغی و فرید لطف آبادی به زندان اوین خبر داد.

این سه نفر که در روز ۱۲ مرداد ماه در کنار خانواده بازداشتی‌های هفت‌تپه مقابل دادگاه انقلاب حضور داشته و بازداشت شده‌اند، طبق گفته بازپرس پرونده، تا اطلاع بعدی ممنوع‌الملاقات و ممنوع‌التماس خواهند بود. بازپرس پرونده در اینباره مدت زمان حداقل ۱۵ روزه را اعلام کرده است.

در حال حاضر هر سه بازداشتی نسبت به قرار بازداشت خود اعتراض زده‌اند و این اعتراض برای بررسی به دادگاه انقلاب خواهد رفت. شاه محمدی به مادر این بازداشتی گفته است از الان بدانید که این اعتراض در دادگاه رد خواهد شد.

.........................

رها احمدی کجاست؟

رها احمدی فعال مدنی و فعال حقوق زنان و از فعالین حقوق کودک، صبح روز یکشنبه ساعت ۷:۳۰ در مسیر منزل تا محیط کار توسط لباس شخصی‌ها ربوده و به مکان نامعلومی انتقال یافت.

علی‌رغم پیگیری‌های مداوم خانواده، هنوز از محل نگهداری وی اطلاعی به دست نیامده است.

شاهدین عینی در محل زندگی رها احمدی از حضور یک خانم محجبه و دو مرد لباس شخصی به همراه وی در یک پژو سفید رنگ در ساعت ۱۰ صبح جلوی درب منزل او خبر داده‌اند، اما پلیس امنیت، اداره آگاهی و دادسرای اوین هیچ پاسخی به خانواده‌ی او نداده‌اند و خانواده رها احمدی را از اداره آگاهی به دادسرای اوین و بالعکس حواله می‌دهند.

رها احمدی فعال مدنی و فعال حقوق کودکان بیشتر در فضای رسانه‌ای فعال بوده و نسبت به سیستم حکومت همچون دیگر شهروندان نقد داشت.

رها همچنین برای امرار معاش به کارگری مشغول بود و در یک شرکت قطعات کامپیوتر فعالیت داشته است.

علیرغم پیگیری‌های انجام‌شده از محل نگهداری رها احمدی که صبح روز یکشنبه۱۳ مرداد، توسط نیروهای امنیتی بازداشت‌شده است، اطلاعی در دست نیست و خانواده در نگرانی از وضعیت وی بسر می‌برند.به گزارش منابع آگاه، رها احمدی حدود ساعت ۷ و سی دقیقه صبح روز یکشنبه ۱۳ مرداد، پس از خروج از منزل و در مسیر محل کار توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلوم منتقل شده است. یک منبع مطلع در این رابطه گفت: علیرغم پیگیری‌های پدر خانم احمدی تاکنون مقامات قضایی و نهادهای امنیتی اطلاعاتی در رابطه با دلایل بازداشت و محل نگهداری ایشان ارائه نکرده‌اند و خانواده در نگرانی از وضعیت فرزند خود بسر می‌برند.

......................................

دستگیری نوشین جعفری چرا؟

نوشین جعفری، خبرنگار و عکاس هنری، از چهار روز پیش بازداشت شده‌است.خبر بازداشت او عصر چهارشنبه منتشر شد اما هنوز دلیل بازداشت و اتهامش اعلام نشده است. این دومین بازداشت جعفری است.او پیشتر در۱۴بهمن۱۳۸۸ وقتی خبرنگار فرهنگی اعتماد بود هم برای مدتی بازداشت شد.

نوشین_جعفری، خبرنگار و عکاس، از چهار روز پیش بازداشت شده‌ است.

خبر بازداشت نوشین جعفری با چهار روز تاخیر، عصر چهارشنبه در شبکه‌های اجتماعی منتشر و از سوی منابع مطلع تائید شد اما هنوز دلیل بازداشت و اتهام وی اعلام نشده است و مقام‌های قضایی در این باره اظهار نظر نکرده‌اند.

آسیه باکری در توئیتر امروز پنجشنبه 17 مرداد خطاب به امنیتی ها نوشته:

نوشین جعفری عکاس حرفه ای تئاتره، تمام وقتش به کار کردن می گذشت، هرکس یک ساعت باهاش حرف زده باشه می دونه این دختر اصلا سیاسی نیست، ادبیات اون اکانتی که دارین باهاش برای نوشین پرونده سازی می کنید اصلا به نوشین نمی خوره! این کارتون واقعا کثیفه

.........................................................................

تداوم بازداشت مریم محمدی و اسرین درکاله در زندان اوین

مریم محمدی و اسرین درکاله، دو فعال حقوق زنان کماکان در بازداشتگاه اداره اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می برند. علیرغم پیگیری خانواده این شهروندان تاکنون پاسخ روشنی در خصوص وضعیت آنان توسط مسئولین داده نشده است. مریم محمدی در تاریخ ۱۷ تیرماه و اسرین درکاله در تاریخ ۶ مردادماه توسط نیروهای امنیتی و در منزل شخصی بازداشت شده اند.

اسرین درکاله و مریم محمدی از اعضای ندای زنان ایران که توسط مأموران وزارت اطلاعات در گرمسار بازداشت‌شده بودند، پس از پایان مراحل بازجویی از بند ۲۰۹ زندان اوین به بند عمومی زنان در این زندان منتقل شدند. دو عضو دیگر ندای زنان ایران به نام‌های اکرم نصیریان و ناهید شقاقی نیز پیش‌تر توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از پایان مراحل بازجویی به‌صورت موقت با وثیقه از زندان اوین آزاد شده بودند.

شب سه شنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۸، اسرین درکاله و مریم محمدی از اعضای ندای زنان ایران از بند ۲۰۹ زندان اوین به بند عومی زنان در این زندان منتقل شدند.گزارش شده که اتهام اخلال در امنیت ملی به اسرین درکاله و مریم محمدی تفهیم شده است.

روز دوشنبه ۱۷ تیر ۱۳۹۸، مریم محمدی، فعال حقوق زنان توسط ماموران وزارت اطلاعات در منزل خود بازداشت و به بند ۲۰۹ بازداشتگاه این نهاد امنیتی در زندان اوین جهت بازجویی منتقل شد. پرونده این عضو ندای زنان ایران در شعبه دوم بازپرسی دادسرای اوین در حال رسیدگی است.

روز یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۸، اسرین درکاله، فعال حقوق زنان نیز توسط ماموران وزارت اطلاعات در گرمسار بازداشت شد. این عضو ندای زنان ایران ابتدا به دادسرای عمومی و انقلاب گرمسار منتقل و سپس به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

یک منبع مطلع در رابطه با بازداشت خانم درکاله به کمپین گفته بود: خانم درکاله به‌تازگی از کار خود اخراج شده بودندو روز یکشنبه زمانی که برای پیگیری بیمه بیکاری به همراه پسر خود به اداره کار مراجعه می‌کنند در خیابان توسط نیروهای امنیتی بازداشت می‌شوند.

پیش‌تر نیز دو عضو دیگر ندای زنان ایران به نام‌های اکرم نصیریان و ناهید شقاقی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده‌بودند .

خانم نصیریان روز دوشنبه ۹ اردیبهشت ۱۳۹۸، توسط مأموران امنیتی در خیابان بازداشت و به زندان اوین منتقل شده‌بود و روز یکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸، با سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

کمپین پیش تر گزارش داده بود که پرونده خانم نصیریان از اعضای ندای زنان ایران برای رسیدگی به دادسرای گرمسار ارجاع شده است.

ناهید شقاقی نیز صبح روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت در منزل شخصی‌اش بازداشت و روز شنبه ۱ تیر ۱۳۹۸، با سپردن وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی، به صورت موقت، تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد.

در خواست برای لغو ازدواج کودکان، توقف خشونت علیه زنان و سواد آموزی به بانوان بی سواد و کم سواد از فعالیت اعضای بازداشت شده ندای زنان ایران بوده است.

.................................................................................

۲۷ روز از دستگیری ظالمانه و غریبانه محمد مهدویفر گذشت

و همچنان از حق ملاقات او محرومیم !!!

بارها حبس در زندانها را تحمل کرده و سر در برابر ظلم خم نکرده، از او و تمام آنانکه زیستن پشت دیوارهای زندان را به تحمل کردن زندگی با ذلت ترجیح داده اند تا همیشه به نیکی یاد خواهیم کرد.

بسیاری چون محمد مهدویفر سالهاست که حبس را تحمل کرده اند و زنده اند به امید روزی که مردمشان برخیزند و این درد مشترک را با هم درمان کنند تا جهان زادگاه و جامعه ای آباد، آزاد، سالم و عاری از نابرابری و بیدادگری داشته باشیم.

پس همراه شو عزیز!

در دستگاه قضایی ما، وکلا در دادگاه پذیرفته نمیشوند و در محل اجرای قانون؛ "قانون" زیر پا گذاشته میشود! تا با اطاله ی دادرسی، حبس همچنان به طور غیرقانونی ادامه یابد.

 

ما به این روند ظالمانه اى که برای محمد مهدویفر پیش گرفته اید که سعی شده از پوشش های قانونی برای دور زدن قانون استفاده شود اعتراض داریم !

ضمن درخواست حکم برائت و آزادی بی قید و شرط محمد مهدویفر مراتب اعتراض خود را اعلام میداریم و تا آزادی ایشان از پای نخواهیم نشست.

.............................................................

شمار فعالان بازداشتی کامیاران به 7 نفر رسید

 

به دنبال موج جدید بازداشت شهروندان و فعالان کُرد در شهر کامیاران، یک شهروند دیگر به نام محمد خاطری اهل روستای شاهینی کامیاران توسط نیروهای امنیتی وابسته به اداره اطلاعات بازداشت شد. بازداشت سر زمین کشاورزی همراه با ضرب و شتم در حضور خانواده صورت گرفت.

به گزار ش منابع محلی طی دو روز گذشته حداقل هفت فعال کُرد در کامیاران بازداشت شده‌اند. اخبار رسیده حاکی از امنیتی شدن فضای این شهر دارد. نیروهای امنیتی هنگام بازداشت این فعالان سعی کرده‌اند به شکل خشونت‌آمیزی عمل کنند تا فضای رعب و وحشت بین شهروندان ایجاد شود.

اسامی بازداشت شده گان برهان کمانگر، آرمان قیطاسی، سیروان مرادی، رفیق کاکی، بهزاد کمانگر و امجد سیفی اعلام شده است. تعدادی از این افراد از اعضای شاخه کردستان حزب وحدت ملی هستند، دو نفر عضو گروه موسیقی کورال و دیگران فعالان مدنی و شهروندان عادی هستند.

................................................

احضار ناهید خداجو به دادگاه

روز گذشته طی تماسی تلفنی با وثیقه گذار ناهید خداجو عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران اعلام شده است که ناهید خداجو باید روز شنبه به شعبه دادسرا مراجعه نماید. در این تماس تلفنی که مشخص نیست از سوی چه نهادی بوده گفته شده که پیشتر به ناهید خداجو اعلام کرده اند که باید به دادگاه مراجعه کند اما ناهید در دادگاه حاضر نشده است. این درحالیست که پیشتر هیچ تماسی برای مراجعه به دادگاه با ناهید خداجو برقرار نشده است.

لازم به ذکر است که روال معمول و قانونی احضار به دادگاه به شکل رسمی و از طریق سامانه پیامکی و سیستم ابلاغ الکترونیکی ثنا باید صورت گیرد که تاکنون هیچ پیامک و ابلاغیه الکترونیکی برای ناهید خداجو ارسال نشده است.

 

ناهید خداجو عضو هیأت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران در روز یازده اردیبهشت در مراسم روز جهانی کارگر دستگیر شد و پس از ۳۳ روز بازداشت به قید وثیقه موقتاً از زندان آزاد گردید.

 

اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن ابراز انزجار از پرونده سازی امنیتی برای ناهید خداجو خواهان خاتمه بخشیدن به پیگرد قضایی امنیتی از ناهید خداجو و دیگر کارگران بازداشتی است.

 

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۷ مرداد ۹۸

.............................................

صدمین روز بازداشت مرضیه امیری

صدمین روز بازداشت مرضیه امیری در تقویم کشورمان مصادف با روز خبرنگار است. مرضیه امیری خبرنگار روزنامه شرق و دانشجوی دانشگاه تهران، در جریان تجمع مسالمت آمیز روز جهانی کارگر در تاریخ یازدهم اردیبهشت بازداشت شد و هنوز در بند است.

کمپین آزادی بازداشت شدگان روز جهانی کارگر، روز خبرنگار را به مرضیه امیری این خبرنگار حقیقی و در جستجوی حقیقت تبریک می‌گوید.

...................

صد روز زندان

بعد از گذشت صد روز، هنوز ندا ناجی، عاطفه رنگریز و مرضیه امیری در بازداشت به سر می برند.

در روز جهانی کارگر امسال و در شرایطی که در بیشتر کشورهای جهان این روز را گرامی می دارند ودر همین راستا تجمع های وسیعی از سوی کارگران شکل می گیرد، متاسفانه در کشورمان برای تجمع در برابر مجلس و اعتراض به فقر و زندگی جهنمی در جمهوری اسلامی ایران، ده ها تن از سوی نیروهای امنیتی رژیم بازداشت و راهی زندان شدند.

عاطفه رنگریز، مرضیه امیری وندا ناجی تنها جرمشان شرکت در تجمع 11اردیبهشت روز جهانی کارگر بوده است.

...................................

تداوم بازداشت روح الله زیبایی،

شهروند بهایی علیرغم وضعیت نامناسب جسمی

 

خبرگزاری هرانا روح الله زیبایی، شهروند بهایی ساکن کرج علیرغم وضعیت نامناسب جسمی از جمله نداشتن یک کلیه و بخشی از کبد، همینطور آسیب دیدگی پا ناشی از تصادف اخیر کماکان در بازداشتگاه اداره اطلاعات کرج به سر می برد. وی روز گذشته تماس کوتاهی با خانواده خود داشته است. روح الله زیبایی در تاریخ ۱۲ مردادماه توسط نیروهای امنیتی و در منزل شخصی بازداشت شده است.

 

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روح الله زیبایی، شهروند بهایی ساکن کرج علیرغم وضعیت نامناسب جسمی و سپری شدن ۴ روز کماکان در بازداشت به سر می برد.

در پی مراجعه روز دوشنبه خانواده ایشان به دادسرای کرج به آنها گفته شده بود که آقای زیبایی تماس خواهد گرفت.

وی روز گذشته و در چهارمین روز بی خبری طی تماس کوتاهی با خانواده خود گفته است که در بازداشتگاه اداره اطلاعات کرج نگهداری می شود. بازداشت و بازجویی آقای زیبایی در حالی ادامه دارد که وی پیشتر به دلیل بروز تصادف یکی از پاهای خود را از دست داده و محل جراحی به طور کامل بهبود پیدا نکرده است. این شهروند علاوه بر محل جراحی پا، به دلیل از دست دادن یک کلیه و بخشی از کبد نیز باید به طور مداوم تحت درمان و رسیدگی پزشکی باشد.

روح الله زیبایی، شهروند بهایی ساکن کرج روز شنبه ۱۲ مردادماه ۹۸ توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.

بازداشت این شهروند توسط هفت تن از نیروهای امنیتی و در منزل شخصی وی در باغستان کرج صورت گرفته بود. مامورین پس از بازداشت ضمن تفتیش منزل، تلفن همراه و کامپیوتر شخصی ایشان را نیز ضبط کرده و با خود بردند.

لازم به ذکر است همزمان با بازداشت آقای زیبایی برخی رسانه های نزدیک به حکومت با اعلام خبر دستگیری یک شهروند بهایی در کرج، بدون اشاره به هویت وی، مدعی شده بودند که این فرد از عناصر فعال و شاخص و وابسته به یکی از فرقه‌‌ها، در حاد کردن شرایط دشوار اقتصادی و حقوق بشر بوده و خبرگزاری مهر نیز در گزارشی از قول منابع نامعلومی این شهروند بهایی را به اخلال در فعالیت ارز و اقتصاد متهم کرده است.

گفتنی است منزل روح الله زیبایی پیشتر در دی ماه سال ۸۹ نیز توسط نیروهای امنیتی مورد تفتیش و ضبط وسایل شخصی قرار گرفته و خود نیز احضار شده بود.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی‌های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

 

بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به صورت سیستماتیک نقض شده است.

.............................

مادر رهام یگانه:

از وضعیت فرزندم بی‌خبرم؛ به عنوان مادر حق دارم بچه‌ام را ببینم

مرداد ۱۵, ۱۳۹۸

 

 

مادر رهام یگانه، یکی از بازداشت‌‌شدگان در روز دادگاه متهمان اعتراضات هفت‌تپه به کمپین حقوق بشر در ایران گفت از زمان بازداشت فرزندش تاکنون هیچ اطلاعی از او ندارد. به گفته آتیه نوری، آقای خدابخشی بازپرس شعبه چهارم بازپرسی زندان اوین گفته است به دلیل اینکه خبر بازداشت آنها در شبکه‌های مجازی پر شده، برای بچه‌هایشان گران تمام می‌شود. به گفته آتیه نوری مادر رهام یگانه او و بقیه خانواده‌ها از زمان بازداشت فرزندشان هر روز در مقابل زندان اوین در انتظار گرفتن خبری از وضعیت فرزندشان جمع می‌شوند. با این حال تاکنون اطلاعی از محل نگهداریشان در زندان اوین و وضعیت‌شان اطلاعی ندارند.

 

اولین جلسه دادگاه هفت متهم پرونده اعتراضات کارگران هفت‌تپه که در تاریخ ۱۲ مرداد ماه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب در حالی برگزار شد که سه فعال کارگری در بیرون ساختمان دادگاه انقلاب از سوی ماموران لباس شخصی بازداشت شدند. نام این سه جوان عبارتند از پیراد پیربداغی، رهام یگانه و فرید لطف‌آبادی. هر سه آنها در روز اولین جلسه دادگاه متهمان پرونده هفت‌تپه در مقابل ساختمان دادگاه بازداشت شدند و یک روز بعد در تاریخ ۱۳ مرداد ماه در شعبه چهارم و هفتم بازپرسی دادسرای زندان اوین متهم به اخلال در نظم عمومی شده و با صدور قرار بازداشت موقت به زندان اوین منتقل شدند.

 

یکی از این سه بازداشت شده به نام رها یگانه است که متولد ۱۳۷۴ و دانشجوی سابق کارگردانی سینما دانشگاه سوره است. او تا پیش از بازداشت در زمینه ساخت انیمیشن و تدوین فیلم فعال بوده است.

 

آتیه نوری مادر او به کمپین گفت: روز ۱۴ مرداد ماه برای پیگیری وضعیت فرزندم به شعبه چهارم دادسرای اوین رفتم و خواستم آقای خدابخشی بازپرس این شعبه را ببینم اما متاسفانه ایشان به من گفتند از آنجا که شبکه‌های اجتماعی پر شده از خبرهای بازداشت آنها، برای بچه‌های ما قرار است گران تمام شود و من را برای صحبت نپذیرفتند. اما پر شدن خبر بازداشت پسرم در شبکه‌های مجازی چه ربطی به او دارد. او که داخل زندان است. حتی خود من اگر چیزی می‌نویسم از سر نگرانی و دلشوره‌ام است، مادرم نگران بچه‌ام هستم اما چه ربطی به او و پرونده‌اش دارد.

 

خانم نوری در ادامه گفت: بعد از این اتفاق من امروز سه‌شنبه ۱۵ مرداد نامه‌ای به آقای ناصری، رییس دادسرای اوین نوشتم مبنی بر اینکه آقای خدابخشی این حرف را به من زده ولی من به عنوان مادر حق دارم که بچه‌ام را ببینم و با او تلفنی صحبت کنم و از وضعیتش باخبر شوم. آقای ناصری زیر نامه من نوشت که مسوول شعبه یعنی آقای خدابخشی رسیدگی کند. من این نامه را به شعبه آقای خدابخشی بردم که گفتند پرونده بچه‌ام به شعبه هفتم رفته و در آنجا رسیدگی می‌شود.

 

مادر رهام یگانه درباره نحو بازداشت فرزندش و دو جوان دیگر در مقابل ساختمان دادگاه انقلاب به کمپین گفت:‌ رهام، فرید و پیراد دوستان برخی از بچه‌های پرونده هفت‌تپه هستند. آن روز به آنجا رفته بودند تا از دور دوستانشان را ببینند. نه سروصدایی بوده، نه شعاری. فقط جلوی در ایستاده بودند. من آن روز آنجا نبودم بنابراین طبق گفته‌های شاهدان عینی برایتان تعریف می‌کنم، ظاهرا از قبل تصمیم به بازداشت آنها داشتند چون یک آقای از دور می‌آید و کنار رهام می‌ایستد و بعد یک نفر دیگر داد می‌زند کیفم را زدند، کیفم را زدند و رهام را نشان می‌دهد، شخصی هم که بغل رهام ایستاده او را روی زمین می‌خواباند و بازداشت می‌کند.

 

خانم نوری در ادامه گفت: با من تماس گرفتند و گفتند بچه‌ات را بردند. بعد از آن سریع به دادگاه انقلاب رفتم گفتند اینجا نیست، به پلیس فتا و بازداشتگاه وزرا رفتم گفتند اینجا نیست و نهایتا بهم گفتند نگرد تا خودش بهت زنگ بزند. بعد از آن یکی از دوستان با من تماس گرفت و گفت رهام در بازداشتگاه وزرا است، ما دوباره به وزرا برگشتیم که دیدم، بچه‌ام را سوار بر ماشینی دارند وارد وزرا می‌کنند. رهام فقط سرش را از ماشین بیرون آورد و گفت مامان، مامان، من خوبم.

 

آتیه نوری درباره تفهیم اتهام در دادسرای زندان اوین یک روز پس از بازداشت فرزندش و دو جوان دیگر گفت: رهام چند ساعت پس از ورودش به بازداشتگاه وزرا با من تماس کوتاهی گرفت و گفت فردا آنها را برای تفهیم اتهام به دادسرا خواهند آورد. من و بقیه خانواده‌ها فردا صبح جلوی در دادسرا بودیم. اما متاسفانه نتوانستیم بچه‌هایمان را ببینیم و با آنها صحبت کنیم.

 

پیراد پوربداغی و فرید لطف‌آبادی یک روز پس از بازداشت در تاریخ ۱۳ مرداد ماه در شعبه هفتم بازپرسی دادسرای اوین به اتهام اخلال در نظم عمومی متهم و رهام یگانه در شعبه چهارم بازپرسی همین اتهام به او تفهیم می‌شود و پس از آن هر سه با صدور قرار بازداشت موقت راهی زندان اوین می‌شوند.

 

آتیه نوری که نسبت به وضعیت فرزنش نگران است به کمپین گفت:‌ من تقاضایم از مقامات قضایی این است که بگذارند من از وضعیت بچه‌ام خبردار شوم و بچه‌ام را ببینم. همین‌طور می‌خواهم بدانم برای چه متهم شده، او که نه شعاری داده و نه شلوغ کرده است. من هم مثل هر مادر دیگری نگران فرزندم هستم. ما نمی‌دانیم که او الان در کدام بند زندان اوین است.

 

اما بازداشت این سه جوان در مقابل ساختمان دادگاه انقلاب تنها حاشیه‌های دادگاه متهمان پرونده هفت‌تپه نبود بلکه در دومین روز دادگاه، عسل محمدی یکی از متهمان که پیش‌تر با قرار وثیقه آزاد شده بود نیز به دستور قاضی مقیسه بازداشت و روانه زندان اوین شد. از سوی دیگر فرزانه زیلابی، وکیل اسماعیل بخشی متهم اول این پرونده که در روز اول دادگاه مورد اهانت‌های قاضی مقیسه قرار گرفت در تاریخ ۱۵ مرداد ماه برای حضور در شعبه ۲۲ بازپرسی دادسرای اوین برای پاره‌ای از توضیحات احضار شد.

 

کانال تلگرامی سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه با اعلام خبر احضار فرزانه زیلابی نوشت: خانم فرزانه زیلابی وکیل اسماعیل بخشی، علی نجاتی و دیگر کارگران هفت‌تپه به داسرا احضار شده است. وی باید امروز ۱۵ مرداد در شعبه ۲۲ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب اهواز حضور یابد. این کانال در خبر دیگری نیز نوشته بود قاضی مقیسه از ابتدا جلسه دفاع اسماعیل بخشی با او و وکیلش برخورد توهین آمیز داشته است. این کانال نوشته بود: قاضی مقیسه حتی حداقل‌های قانونی دادگاه را رعایت نکرده و به اعتراض وکیل اسماعیل بخشی به این شرایط نیز با الفاظ توهین‌ آمیز برخورد کرد. برخورد قاضی مقیسه نشان داد که این دادگاه نمایشی است و حکم در جای یدگری صادر شده است. همکاران عزیز این دادگاه در واقع اسماعیلی بخشی را به نمایندگی از همه ما کارگران هفت‌تپه محاکمه می‌کند.

 

دادگاه متهمان پرونده اعتراضات کارگران نیشکر هفت‌تپه روز شنبه و یکشنبه ۱۲ و ۱۳ مرداد ماه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران در روندی غیرقانونی غیرعلنی و بدون اجازه حضور خبرنگاران برگزار شد. طبق اعلام قبلی دادگاه متهمان اعتراضات نیشکر هفت‌تپه که شامل دو عضو سندیکای کارگری به نام اسماعیل بخشی و علی نجاتی به همراه، سپیده قلیان، فعال مدنی و کارگری و چهار عضو نشریه کارگری گام به نام‌های امیر امیرقلی، عسل محمدی، ساناز الهیاری و محمدحسین محمدی‌فر صبح شنبه ۱۲ مرداد ماه در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی محمد مقیسه برگزار شد.

....................................................................................

به مناسبت جلسه اول دادگاه کارگران هفت‌تپه و اعضای نشریه گام

ماهیت واقعی هر نظامی را در چگونگی رفتار او با زندانیانیش می توان شناخت!

 

از کارگری در محضر دادگاه پرسیدند مایل است به روش دنیوی سوگند بخورد یا به روش کلیسایی؟

جواب داد: من بیکار هستم.

وضعیتی به سر می‌برد که طرح چنین پرسش‌هایی و حتا دستور چنین دادگاهی، برای‌اش پشیزی ارزش ندارد

برتولت برشت

 

شما مردم را گرسنه نگاه داشته اید!

و آن ها را از هم جدا کرده اید تا عصیان شان و شورش شان را از بین ببرید؛

شما آن ها را ضعیف و درمانده می کنید و وحشیانه نیروی آن ها را می بلعید و اوقاتشان را مشغول می کنید تا از وحشت نه جوشش بکنند و نه مجالی برای جوشش داشته باشند!

آن ها در یک جا ایستاده اند و در جا می زنند؛

راضی باشید

علیرغم جمیعیتی که دارند تنها هستند من هم تنها هستم همه ما تنها هستیم؛

ولی با وجود تنهایی و اسارت، با وجود آن که مانند آن ها خوار و پست شده ام

به شما اعلام می کنم که شما هیچ نیستید و این قدرتی که تا چشم کار می کند گسترش دارد و تا اعماق آسمان را به سیاهی و تاریکی کشانده است چیزی نیست مگر سایه کوچکی که روی قطعه خاکی سنگین می کند وبر اثر بادی نابود می شود

حکومت نظامی / آلبرکامو

 

اگر کسی نان شما را بگیرد

با همین کار

آزادی شما را هم گرفته است

و اگر کسی آزادی شما را برباید

مطمئن باشید که

نان شما نیز در معرض تهدید است

آلبر_کامو

 

هر کودکی، بیماری، کارگری و بیکاری که امروز در ایران از گرسنگی یا بی دارویی می میرد در حقیقت کشته می شود! زیرا ما در کشوری زندگی می کنیم که از نظر طبیعی یکی از غنی ترین کشورهاست و در مقطعی از تاریخ بشریت زندگی می کنیم که بکمک تکنولوژی مدرن میتوان مایجتاج چندین برابر جمعیت ایران را تولید کرد و گرسنگی و خط فقر را برای همیشه نابود کرد، به شرطی که نظامی عادلانه و انسان محور نه پول محور بر ایران و جهان حاکم باشد! مسئولیت مرگ این انسانهای بی گناه به عهده دو گروه از سیاستمداران جنایتکار است.

 

یک: آنهایی که در جماران نشته اند و بنام خدا و دین منافع مشتی دزد و میلیاردر غارتگر را با تکیه بر خردستیزترین خرافات ارتجاعی قرون و اعصار به پیش می برند!

 

دو: آنهایی که در کاخ سفید نشسته اند و با اعمال تحریم و جنگ های غارتگرانه بی پایان منافع مشتی میلیاردر را در جهان نمایندگی می کنند!

 

ژان ژاک روسو در سال 1762 نوشت: انسان آزاد زاده شده است و همه جا در زنجیر است. انسان خود را اربات همنوعان خویش به حساب می آورد، اما علیرغم این برده تر از آنهاست!

 

کسیکه حاکم خود خودش نباشد، بایستی برده دیگران باشد. این گفته در مورد خلق ها همان گونه صادق است که در مورد تک تک انسانها هم صدق می کند! ماکسیمیلیان روبسپیر

اينكه می‌گویند آفتاب حقيقت در پرده نخواهد ماند حرف مفتى است!

فقط دست‌هاى ما مى‌تواند از پرده بيرونش بكشد

 

برتولت برشت

 

بیرون بیا، رفیق!

به مخاطره انداز

خرده‌پولت را که دگر پولی نیست،

جای خوابت را که زیر باران است،

کارَت را که فردا از دست می‌دهی.

به خیابان بیا! مبارزه کن!

برای انتظار

بسی دیر است!

به خود کمک کن،

آن‌دم که به یاری ما می‌شتابی: متحد شو!

برتولت برشت

 

امروز برده داران در بازارهای جهانی بورس نشسته اند و مسئول گرسنگی میلیون ها انسان در جهانی هستند که سرشار از نعمت و فراوانی است! یک قانون طبیعی وجود ندار که انسان را وادار به بردگی از ایده های نئولیبرالی کند انسان مدتهاست که دانش و امکانات پایان دادن به فقر، گرسنگی، فلاکت و زورگویی را در اختیار دارد. چیزی که هنوز وجود ندارد، یک هویت متکی بر خودآگاهی مشترک و همبستگی است، خودآگاهی که در اعلب انسانها توسط ایده های نئولیبرالیستی زیر آوارها مانده است و باید آزاد گردد قدم بعدی برای کسی که مبانی و اصول ماتریالیستی را فهمیده باشد، پرده برداشتن از استراتژی تحریف است که به استدلالات فرااجتماعی بر می گردد هر سیستم ( فرهنگی، ایدئولوژیک و دینی) خودتفسیری، همزمان هم پرده پوشی می کند، هم مخفی کاری می کند. هم دروغ می گوید، هم افشا می کند. چیزیکه بیشتر از همه پنهان نگهداشته می شود، حتما حقیقت دارد! چیزی که نشان داده می شود بایستی به واسطه آن چیزی که دیده نمی شود، توضیح داده شود! این کار مشکلی است، به خاطر اینکه چیزی که پنهان نگهداشته شده است، عمدا پنهان نگهداشته شده است! ژان زیگلر

 

وظیفه روشنفکر واقعی یا انقلابی نشخوار و تکرار و تبلیغ ایدئولوژی و فرهنگ طبقه حاکم نیست. درک واقعیات و ریشه مشکلات موجود و بیان حقیقتی است که در میان دروغهای رسانه های حاکم از دیده ها پنهان نگاهداشته شده وظیفه او اغفال قربانیان نظام حاکم نیست، بلکه بیان حیقت به شیوه ایست که قربانیان را برای تغییر وضع موجود مسلح کند!

با احترام،

احمد پوری (هلند) 04 08 2018

.....................................................

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های اجتماعی زیر که عضوآن هستید ارسال کنید:  

© 2021 Copyright: All rights reserved