Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸ برابر با  ۱۸ ژانويه ۲۰۲۰
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸  برابر با ۱۸ ژانويه ۲۰۲۰

گزارشی از اعتراضات دانشجویان بابل

 

متن ارسالی به کانال دانشگاه ما

 

پس از تایید خبر کشته شدن ۱۷۶ نفر از سرنشینان هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط پدافند هوایی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی، فضای کشور و دانشگاه‌ها ملتهب شد. در گروه‌های دانشگاهی تا چند ساعت قبل از تایید شدن خبر، دانشجویان بسیجی در پی نرمش قهرمانانه‌ برای ادامه‌ی انتقام_سخت بودند و پروپاگاندای صداوسیما و رسانه‌های تحت سلطه‌ی انتقامگیران عصبانیت مردم را دوچندان می‌کرد.

 

دانشجویان دانشگاه_صنعتی_نوشیروانی_بابل تصمیم گرفتند در تاریخ ۲۲ دی ۹۸ در سردر دانشگاه نوشیروانی گرد هم‌آیند و به این شکل عریان شده از جنایت اعتراض کنند. دانشجویان شمع‌هایی برای گرامیداشت یاد جانباختگان روشن کردند. پس از مدتی جمعیت افزایش یافت و مردم و دانشجویان دانشگاه‌های دیگر نیز به این تجمع اعتراضی پیوستند، سرود خون ارغوان‌ها خوانده شد. خودروی نیروی انتظامی و سرکوبگران در مقابل دانشگاه حضور پیدا کردند، اما تجمع ادامه پیدا کرد، تجمع‌کنندگان شعارهایی سر دادند:«ملت عاصی از ستم ایستاده است کنار هم»،«مرگ بر دروغگو».

 

اخباری که از حضور تعداد بیشتری مامور می‌رسید موجب شد تعدادی از دانشجویان انجمن اسلامی دانشگاه ادامه تجمع را صلاح نبینند! و دانشجویان را به سمت در دانشگاه هدایت کنند، عده‌ای از دانشجویان و مردم که به تازگی با چنین پدیده‌ای رو‌به‌رو شده بودند، متعجب از آنها می‌پرسیدند:«چرا؟ چه شده؟». تلاش برا متفرق کردن جمعیت فایده‌ای نداشت. همچنان بخشی از جمعیت حضور داشت و برای آرام شدن فضای امنیتی و ترس حاکم، سرود یار دبستانی خواندند اما گویی انجمن اسلامی تجمع را در مالکیت خود می‌دید و به هر طریقی سعی در متفرق کردن جمعیت داشت و متاسفانه در نهایت موفق به انجام این کار شد.

 

۲۳ دی ۹۸ ساعت ۱۸ در میدان باغ فردوس بابل تجمع اعتراضی شکل گرفت که به تدریج تعداد تجمع‌کنندگان به صدها نفر رسید. بعد از وارد عمل شدن پلیس ضد شورش و اتفاقاتی که در آنجا رخداد و فشار گارد ویژه برای متفرق کردن جمعیت در نهایت بخشی از تجمع‌کنندگان تصمیم گرفتند به سمت دانشگاه حرکت کنند، شعار می‌دادند «دانشگاه/ دانشگاه».  در راه با شعارهایی مرزبندی خود را با جریان‌های ارتجاعی خارجی و داخلی مشخص می کردند. این جمعیت ۱۵۰۰+۱۷۶+... جانی را فریاد می‌زدند که خونشان خوراک رهبرشان شده بود. وقتی که جمعیت به دانشگاه رسید شعارها رادیکال شد و سنگ بنای حکومت ظلم و فساد و مستبد و آقازاده‌پرور را نشانه گرفت:

«این همه سال جنایت/مرگ بر این ولایت»

«ننگ ما/ ننگ ما/ رهبر الدنگ ما»

«مرگ بر اصل ولایت فقیه»

«مرگ بر جمهوری اسلامی»

«هزارو پانصد/نفر کشته آبان ما»

«کشته ندادیم که سازش کنیم/ رهبر قاتل رو ستایش کنیم»

 

در چنین شرایطی بود که حضور لباس شخصی‌ها چندین برابر شد اما توان مقابله با تجمع‌کنندگان را نداشتند و تعرض به هر نفر هجوم تمام تجمع‌کنندگان برای نجات آن فرد از چنگال مزدوران را رقم می‌زد. جمعیت هر لحظه افزایش می‌یافت. تعداد زیادی نیرو یگان ویژه در عرض خیابان شریعتی به سمت دانشگاه رژه می‌رفتند. جمعیت در اقدامی خودجوش وارد خیابان شریعتی شد تا محل تجمع را تغییر دهد، اما همین متفرق شدن سبب شد نیروهای لباس شخصی برای بازداشت به تجمع‌کنندگان حمله کنند. در این بین عده‌ای توسط مردم نجات پیدا کردند و عده‌ای که دانشجو نیز در میان آنان بود بازداشت شدند. اما تظاهرات در خیابان شریعتی همراه با شعار ادامه داشت تا جایی که فرمانده نیروهای یگان ویژه فریاد زد:«بزنیدشون» و سرکوب گسترده‌ای انجام شد. ساعت حدودا ۲۲ بود و همچنان گروهی از آن جمعیت در میدان حمزه کلا ( که در روز‌های گذشته میدان قاسم سلیمانی نام گرفت!) گرد هم‌آمدند و شروع به خواندن سرود کردند. بار دیگر جمعیت در حال افزایش بود، اما چون هسته اصلی طی سرکوب گارد ویژه کم شده بود، همین امر موجب شد طی حمله مامورهای نیروی انتظامی و لباس شخصی، جمعیت متفرق گردد.

 

در هر بار حمله مامورها و لباس شخصی‌ها عده ای بازداشت شدند، اما دانشجویان بازداشت شده فردای آن روز ۲۴ دی ۹۸ آزاد شدند، متاسفانه از سرنوشت دیگر افراد حاضر در تجمع اطلاعی در دست نیست.

 

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2023 ©