Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
يكشنبه ۲۵ مهر ۱۴۰۰ برابر با ۱۷ اکتبر ۲۰۲۱
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس   orwi-info@rahekargar.net   و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ تير ۱۴۰۰  برابر با ۲۸ ژوئن ۲۰۲۱
کانون نویسندگان ایران

 

کانون نویسندگان ایران

 

آزادی بیان

در هفته‌ای که گذشت

(۲۸ خرداد تا ۴ تیر ۱۴۰۰)

 

جمعه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰

 

- در این روز خبر رسید حسین رمضانپور از اعضای انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی برای چندمین بار به اتهام تبلیغ علیه نظام و نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به دادگاه احضار شده است.

 

- مجموعه‌ی فعالان حقوق بشر در ایران به همراه ۴۱ سازمان حقوق بشری و مدنی ایرانی، منطقه‌ای و بین‌المللی دیگر با انتشار بیانیه‌ای مشترک در این روز، خواستار دسترسی آزادانه و امن شهروندان به اینترنت، شبکه‌های اجتماعی و تمامی کانال‌های ارتباطی در زمان رأی‌گیری ریاست جمهوری و پس از آن شدند.

 

شنبه ۲۹ خرداد

 

- نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در این روز فیلم اعتراف‌های اجباری نوید افکاری، کشتی‌گیر ایرانی ۲۷ ساله‌ای را که به خاطر شرکت در اعتراضات مرداد ۱۳۹۷ اعدام شد، از حساب اینستاگرام خواهر او که گوشی تلفن‌اش را توقیف کرده بودند، پخش کردند.

 

- در این روز خبر رسید آرام فتحی، شاعر، نویسنده و فعال مدنی اهل مریوان که ۲۷ خرداد در منزل خود بازداشت شده بود، به زندان مریوان منتقل شده است. گفته شده وی با شکایت اداره‌ی اماکن و به بهانه‌ی فیلمرداری از آن‌چه که مکان ممنوعه عنوان شده، بازداشت شده است.

 

- رئیس سازمان سینمایی ایران در این روز از ممنوع‌الفعالیت شدن گروهی از سینماگران که تیزر فیلم‌های‌شان از شبکه‌های ماهواره‌ای پخش می‌شود، خبر داد.

 

- فرماندهی امنیت سایبری سپاه در این روز از احضار و دستگیری صدها نفر از مدیران گروه‌ها و صفحات مجازی به اتهام فعالیت در حوزه‌های ضد امنیت اخلاق خبر داد و گفت نیروهای امنیتی ۱۶ فعال حوزه‌ی فرهنگی در دنیای مجازی (اینترنت) را هم در دزفول بازداشت کرده‌اند. وبسایت مرداب در اطلاعیه‌ای دلیل بازداشت‌ها را فعالیت این افراد در حوزه‌های ضد امنیت اخلاقی، چرخه مدلینگ مجرمانه و توهین به عقاید دینی مردم اعلام کرده است.

 

- سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای در این روز گفت اینکه ابراهیم رئیسی به جای قرار گرفتن تحت تحقیقات کیفری به خاطر جرائم بین‌المللی، در منصب ریاست جمهوری قرار گرفته است، نمودی فجیع از قصور جامعه بین‌المللی در رسیدگی به بحران مصونیت ساختاری در ایران است.

 

یکشنبه ۳۰ خرداد

 

- انجمن قلم (پن) سیدنی در استرالیا، پس از اعلام ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی، با صدور بیانیه‌ای در این روز خواستار آزادی همه‌ی اعضای زندانی کانون نویسندگان ایران شد.

 

- در این روز خبر رسید لیو سواری، جوان ۲۴ ساله‌ی اهل بستان در غرب اهواز به دلیل شعار‌نویسی‌هایی با مضمون عدم شرکت در انتخابات، ضمن مصادره‌ی وسایل شخصی‌اش در منزل پدری خود بازداشت شده است.

 

- در این روز جلسه‌ی دادگاه رسیدگی به اتهامات نجف مهدی‌پور، روزنامه نگار ساکن دره‌شهر، مبنی بر تبلیغ علیه نظام، ارتباط با رسانه‌های خارج از کشور و توهین به رهبر در دادگاه انقلاب ایلام برگزار شد.

 

دوشنبه ۳۱ خرداد

 

- در این روز خبر رسید که آرشام (محمود) رضایی، فعال مدنی که دوران محکومیت ۵ ساله‌ی خود را در زندان رجایی‌شهر کرج سپری می‌کند، به بهانه‌ی سیاه‌نمایی علیه نظام و نشر اکاذیب از طریق تماس با خارج از زندان به مدت دو ماه از حق تماس تلفنی با خارج از زندان محروم شده است.

 

- در حالی‌که شورای شهر تهران نام‌گزاری چهار کوچه به نام‌های صمد بهرنگی، هوشنگ مرادی کرمانی، جبار باغچه‌بان و مهدی آذریزدی را در جلسه‌ی علنی روز ۳۰ خرداد تصویب کرده و خبر آن منتشر شده بود، روزنامه‌ی کیهان طی یادداشتی در این روز با اعتراض به تصویب نام‌گزاری صمد بهرنگی بر یکی از معابر تهران، وی را از نویسندگان محبوب گروهک‌های مارکسیستی نامید و این اقدام شورای شهر را باعث سرخوردگی مردم بر شمرد و محکوم کرد.

 

- سیزده گزارشگر ویژه و کارشناس حقوق بشر سازمان ملل با انتشار بیانیه‌ای در این روز، خواستار آزادی فوری نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران شدند.

 

سه شنبه ۱ تیر ۱۴۰۰

 

- میلاد افتخاری، شهروند اهل لارستان پس از احضار به سازمان اطلاعات سپاه در این روز مورد بازجویی قرار گرفت. به او گفته شده که در صورت تکرار انتشار مطالب و تصاویر انتقادی در فضای مجازی (اینترنت) و انتقاد از علی خامنه‌ای و سپاه پاسداران، تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت. او نهایتاً با اخذ تعهد کتبی آزاد شد.

 

چهارشنبه ۲ تیر

 

- همزمان با چهل و هفتمین اجلاس شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در این روز سرویس جهانی بی‌بی‌سی در یک برنامه‌ی جنبی مجازی نگرانی خود را نسبت به تشدید آزار و افزایش تهدیدهای برون مرزی علیه روزنامه‌نگاران بخش فارسی بی بی سی و سایر رسانه‌های فارسی زبان خارج از ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد، ابراز داشت.

 

- در این روز خبر رسید محمدحسین سپهری و کمال جعفری یزدی، زندانیان سیاسی در زندان وکیل‌آباد مشهد در روزهای پایانی خردادماه امسال توسط مسئول بند ۶/۱ این زندان مورد ضرب و شتم قرار گرفته‌اند.

 

- در جریان اعتصابات کارگران پیمانی شماری از شرکت‌های وابسته به صنایع نفت، پتروشیمی و نیروگاه‌ها، در این روز ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد مسئولان پالایشگاه نفت تهران در واکنش به اعتصاب کارگران اقدام به توزیع فرم تسویه حساب و اخراج از محل کار در میان ۷۰۰ کارگر این پالایشگاه کرده‌اند.

 

پنجشنبه ۳ تیر

 

- در این روز پیام شکیبا طی تماس تلفنی کوتاهی با نزدیکان خود از تداوم بازداشت و بازجویی خود در بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین خبر داد. بازجویی‌های صورت گرفته از این فعال مدنی، در خصوص اتهام تبلیغ علیه نظام است که مصداق آن "ترغیب به تحریم انتخابات از طریق فعالیت در فضای مجازی (اینرنت)" عنوان شده است.

 

- در این روز خبر رسید کسری نوری، درویش گنابادی محبوس در زندان عادل‌آباد شیراز، به دلیل آنچه که عدم مراجعه به دانشگاه عنوان شده است، بر خلاف آیین‌نامه انضباطی دانشجویان از دانشگاه تهران اخراج شده است.

 

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های اجتماعی زیر که عضوآن هستید ارسال کنید:  

© 2021 Copyright: All rights reserved