Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ برابر با  ۰۲ مارس ۲۰۲۲
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :چهارشنبه ۱۱ اسفند ۱۴۰۰  برابر با ۰۲ مارس ۲۰۲۲
کانون نویسندگان ایران

کانون نویسندگان ایران

 

آزادی بیان

 در هفته‌ای که گذشت

(۲۹ بهمن تا ۶ اسفند ۱۴۰۰)

 

جمعه ۲۹ بهمن ۱۴۰۰

 

- کانون نویسندگان ایران در این روز خبر آزادی یاشار تبریزی، تینا یونس‌تبار، کامبیز نوروززاده، مهریار ظفرمهر، محمد سلطانی، حمید درویشی و جلال علیپور، هفت تن از بازداشت‌شدگان مراسم چهلمین روز قتل حکومتی بکتاش آبتین را منتشر کرد. این هفت نفر که برخی از آنها از فعالان مدنی هستند، پس از بازداشت خشونت‌آمیز از سوی نیروهای امنیتی و انتظامی در امامزاده عبدالله به پلیس امنیت شهر ری منتقل شدند و تمام وسایل آنان از جمله تلفن‌های همراه‌شان ضبط شد. آنها از سوی پلیس امنیت به «لیدری»، «تشویق به اعتراض» و «سر دادن شعار: درود بر آبتین، مرگ بر ظالمین» متهم شده‌اند. علی‌رغم آزادی موقتی آنان، وسایل شخصی آنها تحویل داده نشد.

 

- نهاد فرانت لاین دیفندرز، با انتشار بیانیه‌ای در این روز، ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامتی شعبان محمدی، عضو انجمن صنفی معلمان که از ۱۰ بهمن در بازداشت به سر می‌برد، دلیل بازداشت وی را فعالیت‌های صلح‌آمیز و مشروع حقوق بشری او در دفاع از حقوق معلمان و در راستای آزادی بیان و آزادی تشکل‌ها برشمرد.

 

شنبه ۳۰ بهمن

 

- در این روز خبر رسید حمید حاج‌جعفر کاشانی، زندانی سیاسی و از دادخواهان دربند که در اعتراض به قتل بکتاش آبتین و وضعیت وخیم زندانیان در اعتصاب غذا به سر می‌برد، به دلیل ضعف جسمانی، به بیمارستان لقمان اعزام شد.

 

- در پی تجمع اعتراضی تشکل‌های صنفی فرهنگیان کشور در این روز، روح‌الله مردانی (رادا) معلم و فعال صنفی فرهنگیان مقابل اداره‌ی آموزش و پرورش شهرستان دلفان در لرستان بازداشت شد.

 

- امین انصاری‌فر، پدر فرزاد انصاری‌فر، از جانباختگان اعتراضات آبان ۹۸، در پی مراجعه به دادسرای عمومی و انقلاب بهبهان در این روز بازداشت و به زندان این شهرستان منتقل شد.

 

- در این روز آرزو لطیفی، خواهر کیومرث لطیفی فعال مدنی بازداشت شده اهل سنندج، پس از تحصن مقابل اداره‌ی اطلاعات جهت پیگیری وضعیت برادرش، توسط این نهاد امنیتی بازداشت و به مدت چند ساعت به دلیل رسانه‌ای کردن خبر بازداشت برادرش و همچنین انتشار فیلم‌هایی از تخریب منزل او توسط نیروهای اداره اطلاعات، مورد بازجویی قرار گرفت که در نتیجه‌ی بازجویی خشن ماموران امنیتی، دچار شوک عصبی و تشنج شد و به بیمارستان منتقل شد.

 

- مریم کبیری، از مدیران گروه اینترنتی هوشیاری امروز، در این روز از زندان اوین آزاد شد.

 

یکشنبه ۱ اسفند ۱۴۰

- در این روز خبر رسید صبا کردافشاری، فعال مدنی محبوس در زندان قرچک ورامین توسط یکی از زندانیان متهم به جرائم عمومی مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

 

- شبنم بهارفر، معلم و فعال صنفی معلمان استان البرز که در جریان تجمع اعتراضی معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته بازداشت شده بود، در این روز با تودیع قرار کفالت ۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شد.

 

- تقی رحمانی همسر نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر، از ابلاغ محکومیت قطعی وی خبر داد. نرگس محمدی پیشتر در دادگاه انقلاب تهران به ۸ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید و سایر محرومیت‌های اجتماعی محکوم شده بود.

 

- از غزاله بلخکانلو، مادر زینب جلالیان تنها زن زندانی سیاسی محکوم به حبس ابد، پیامی مبنی بر درخواست ملاقات با او در این روز منتشر شد. او گفته است: «۱۵ سال است که زینب را ندیده‌ام و از حق ملاقات با خانواده و وکیل محرومش کرده‌اند. پیر شده‌ام و می‌خواهم دخترم را ببینم. از تمام سازمان‌ها درخواست کمک دارم».

 

- ۱۷۰ نفر از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران با انتشار بیانیه‌ای در این روز، با اشاره به رد صلاحیت حسن نمک‌دوست و ماشاالله شمس‌الواعظین و سه منتخب مجمع‌عمومی انجمن روزنامه‌نگاران، به آنچه دخالت نهاد‌های غیرصنفی و امنیتی در امور روزنامه نگاری توصیف کرده‌اند، اعتراض کردند.

- آرمان انصاری‌فر، برادر فرزاد انصاری‌فر، از جانباختگان اعتراضات آبان ۹۸، در این روز در منزل پدری خود در بهبهان بازداشت شد.

 

- در این روز خبر رسید شماری از زندانیان محبوس در بند زنان زندان ارومیه علیرغم ابتلا به کرونا از رسیدگی پزشکی محروم مانده‌اند.

 

- کمال جعفری یزدی، زندانی سیاسی که از ۱۹ دی ماه با تودیع قرار وثیقه در مرخصی درمانی به سر می‌برد، با پایان مرخصی در این روز به زندان وکیل‌آباد مشهد بازگشت. گفته شده علیرغم نیمه تمام ماندن روند درمانی او، مسئولان با وجود قول مساعدت، مرخصی وی را تمدید نکرده‌اند.

 

دوشنبه ۲ اسفند

 

- در این روز زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی، توسط نیروهای امنیتی در منزل خود در رابطه با امضای بیانیه‌ی درخواست استعفای خامنه‌ای، بازداشت شد. ماموران در زمان بازداشت اقدام به تفتیش منزل کرده و شماری از وسایل شخصی او را ضبط کرده و با خود بردند. در پی انتقال به بند قرنطینه زندان اوین، او دست به اعتصاب غذا زده است.

 

- صبا کردافشاری، فعال مدنی محبوس در زندان قرچک ورامین، در این روز به مرخصی کوتاه مدت اعزام شد.

 

- در پی انتشار ویدئویی از غزاله بلخکانلو، مادر زینب جلالیان زندانی سیاسی محکوم به حبس ابد، این مادر سالخورده به اداره‌ی اطلاعات ماکو احضار و بازجویی شد. گفته شده ضمن بازجویی، او را تهدید کرده‌اند که نباید دیگر این قضیه را رسانه‌ای کند و در صورت تکرار با وی برخورد خواهد شد.

 

- در این روز خبر رسید که میثم خورانی، شاعر، نویسنده و فعال ادبی کُرد، چهارشنبه، ۲۷ بهمن، توسط اداره‌ی اطلاعات ایلام احضار و چندین ساعت درمورد فعالیت‌هایش در آستانه‌ی روز جهانی زبان مادری، مورد بازجویی قرار گرفته است.

 

- رحمان رویدل، که پیشتر به اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «توهین به رهبر» محاکمه و محکوم به زندان شده بود، با تودیع قرار وثیقه و به صورت موقت در این روز از زندان یاسوج آزاد شد.

 

- در این روز خبر رسید کامران تکوک، شاعر و فعال مدنی اهل کرمانشاه در دادگاه انقلاب این شهر به اتهام «توهین به رهبر» به تحمل شانزده ماه و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به تحمل دوازده ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

 

- میثم کاظمی، شهروند اهل بهبهان در این روز در دادگاه انقلاب بندرماهشهر با اتهامات «تبلیغ علیه نظام و به نفع گروه‌های معاند نظام» و «توهین به رهبر» مجموعاً به ۲۲ ماه حبس تعزیری محکوم شد که ۷ ماه و ۲ هفته از این حکم به حالت تعلیق در آمده است.

 

- سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای در این روز خواستار رسیدگی به وضعیت آرشام رضایی، فعال مدنی محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج و آزادی او شد.

 

- در این روز خبر رسید منزل شهناز اکملی، زندانی سیاسی سابق و مادر مصطفی کریم‌بیگی از جان‌باختگان اعتراضات سال ۸۸ توسط نیروهای امنیتی تفتیش و تعدادی از لوازم شخصی وی و دخترش مریم کریم‌بیگی از جمله تلفن‌های همراه، لوازم الکترونیکی و تصاویر مربوط به جان باختگان سال ۸۸ ضبط شد. مأمورین همچنین مریم کریم‌بیگی را به دادسرای اوین احضار کردند.

 

- در این روز یک زوج ساکن سنندج از اعضای انجمن فرهنگی اجتماعی نوژین به نام‌های واران محمدنژاد و پیام میری در حین پخش تراکت و پوسترهای ویژه‌ی روز جهانی زبان مادری، توسط نیروهای امنیتی در خیابان بازداشت و ساعاتی بعد آزاد شدند.

 

- مدیر مسئول پایگاه خبری انصاف نیوز در این روز توسط هیئت منصفه دادگاه مطبوعات به اتهامات «نشر مطالب خلاف واقع»، «نشر مطالب خلاف قانون اساسی» و «نشر مطالب خلاف موازین شرعی» مجرم شناخته شد. همچنین در این دادگاه پرونده‌ی مدیر مسئول و خبرنگار سایت علی مطهری در خصوص اتهاماتی از جمله «تبلیغ علیه نظام» بررسی شد و هیئت منصفه آنان را مجرم ندانست.

 

- در این روز خبر رسید فرزانه انصاری‌‌فر، خواهر فرزاد انصاری‌فر، از کشته‌شدگان اعتراضات آبان ۹۸، درحالی‌که برای پیگیری وضعیت پدر و برادرش به دادستانی شهرستان بهبهان مراجعه کرده بود، توسط مأموران حاضر در محل مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

 

- در این روز خبر رسید دکتر علی‌حسن بهامین، معلم و فعال صنفی ساکن یاسوج که برای شرکت در تجمع معلمان به شیراز رفته بود، پس از پایان تجمع توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

 

- اعضای کمیسیون طرح موسوم به حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی، در جلسه‌ی این روز کمیسیون با ۱۸ رای موافق کلیات این طرح را به تصویب رساندند. تصویب این طرح همزمان با کاهش چشمگیر سرعت اینترنت و اختلال محسوس در دسترسی به شبکه‌های اجتماعی در هفته‌های اخیر بود که اعتراض بسیاری از کاربران را به همراه داشت.

 

- در این روز حکم یک سال حبس تعزیری و ضبط گوشی تلفن همراه تحت عنوان «آلت جرم» شیوا خلیلی، شهروند بهائی ساکن بابل، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» در دادگاه تجدید نظر استان مازندران تأیید شد.

 

سه شنبه ۳ اسفند

 

- دومین جلسه‌ی دادگاه رسیدگی به اتهامات هیراد پیربداقی فعال کارگری، از بابت رسیدگی به اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» در این روز در دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.

 

- نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و سخنگوی کانون مدافعان حقوق بشر در این روز از زندان قرچک ورامین به مرخصی درمانی اعزام شد.

 

- در این روز خبر رسید خالد پیرزاده، زندانی سیاسی تبعیدی در زندان شیبان اهواز علیرغم شرایط نامناسب جسمی از رسیدگی پزشکی و اعزام به مرخصی درمانی محروم مانده است.

 

- حکم ۷۰ ضربه شلاق چیا آقابیگ‌پور، زندانی سیاسی اهل شهرستان بوکان که بابت اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال و ۲ ماه حبس تعزیری، ۷۰ ضربه شلاق و پرداخت ٣٠ میلیون تومان جریمه‌ی نقدی محکوم شده، پس از بازگشت وی از مرخصی کوتاه مدت، در این روز در زندان بوکان به اجرا درآمد.

 

- شعبان محمدی، عضو انجمن صنفی معلمان کردستان – مریوان در این روز از بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج به زندان مریوان منتقل شد. او روز یکشنبه ۱۰ بهمن توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

 

چهارشنبه ۴ اسفند

 

- یعقوب یادعلی نویسنده در ۵۱ سالگی در بوستون آمریکا از دنیا رفت. او به دلیل نوشتن «آداب بی‌قراری» که برنده‌ی جایزه‌ی بنیاد گلشیری شده بود، به جرم آنچه «توهین به قوم لر» خوانده شد بازداشت شد و پس از دو ماه حبس در اردیبهشت سال ۱۳۸۵ از زندان آزاد شد. در دادگاه تجدیدنظر حکم او تشدید شد و به یک سال حبس تعزیری محکوم شد. اما در تیرماه سال ۱۳۹۱ از تمام اتهاماتش تبرئه شد.‌

 

- علی‌حسن بهامین معلم و فعال صنفی، که روز گذشته بازداشت شده بود در این روز آزاد شد.

 

- فرزانه انصاری‌فر، در این روز در دادگاه انقلاب بندر ماهشهر با اتهامات «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» و «تبلیغ علیه نظام» به ۴ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شد.

 

- عالیه مطلب‌زاده، عکاس و فعال حقوق زنان، به دلیل ابتلا به کرونا در این روز از زندان قرچک ورامین به مرخصی درمانی اعزام شد.

 

- شهره حسینی، مترجم و فعال مدنی، به دلیل ابتلا به کرونا در این روز از زندان اوین به مرخصی درمانی اعزام شد.

 

- در این روز خبر رسید علی کاظمی و مریم کاظمی، شهروندان بازداشت شده در اعتراضات تیرماه سال گذشته‌ی بهبهان، توسط دادگاه انقلاب بندرماهشهر هر کدام به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به تحمل یک سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

 

- در این روز خبر رسید یاسمن آریانی، فعال مدنی که بدون رعایت اصل تفکیک جرائم دوران محکومیت خود را در زندان کچویی کرج سپری می‌کند، توسط تعدادی از زندانیان جرائم عمومی مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

 

پنجشنبه ۵ اسفند

 

- در این روز خبر رسید حسین رونقی، وبلاگ‌نویس و فغال مدنی مفقود شده است. برخی گزارش‌های منتشر شده حاکی از بازداشت این فعال مدنی توسط نهادهای امنیتی است. پدر وی خبر داد که خانه‌ی او نیز مورد تفتیش قرار گرفته است.

 

- نصرت بهشتی، معلم زندانی، در این روز برای درمان سنگ کلیه در بیمارستان قائم مشهد بستری و جراحی شد.

 

- در این روز خبر رسید قرار بازداشت زمانه زیویه، فعال مدنی اهل سقز که به اتهام حمایت از همه‌پرسی استقلال حکومت اقلیم کردستان بازداشت شده بود، به مدت یک ماه تمدید شده است. از سوی دیگر، کاوه رشیدزاده همسر زمانه زیویه پس از دو هفته بازداشت با وثیقه و موقتاً از بازداشتگاه اطلاعات سنندج آزاد شد.

 

- سهیلا حجاب، زندانی سیاسی در پی وخامت حال، در این روز از بند زنان کانون اصلاح و تربیت کرمانشاه به بیمارستان منتقل شد.

 

- شعبان محمدی، عضو انجمن صنفی معلمان کردستان – مریوان که از دهم بهمن ماه در بازداشت به سر می‌برد، با تودیع قرار وثیقه پانصد میلیون تومانی به طور موقت تا پایان مراحل دادرسی، در این روز از زندان مریوان آزاد شد.

 

- در این روز خبر رسید تعدادی از متهمان پرونده‌ی اعتراضات بهبهان، نرگس درم گزین، مسعود صدیق‌نیا، ابراهیم ارمش و زینب علیپور به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» هر یک به ۱ سال حبس تعزیری و سیدمرتضی وحدانی، وهب رابین و جلال جعفری به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» هر کدام به ۶ ماه حبس تعزیری در دادگاه انقلاب بندر ماهشهر درباره‌ی متهامان پرونده اعتراضات بهبهان، محکوم شدند. از میان این افراد مجازات جلال جعفری به مدت ۵ سال به حالت تعلیق در آمده است.

..........

خبر

اعتصاب غذای حسین رونقی در اعتراض به ربوده شدنش

 

روز گذشته پس از ۴ روز بی‌خبری از وضعیت حسین رونقی، فعال حقوق بشر، وبلاگ‌نویس و فعال مدنی، برادر او در توییتی اعلام کرد که او از زندان اوین تماس گرفته و اعلام کرده که از روز ربوده شدن، دست به اعتصاب غذای خشک زده است. پیش‌تر در تاریخ ۷ اسفند ۱۴۰۰ وکلای رونقی از بازداشت و تشکیل پرونده برای موکل خود در شعبه‌ی ۲ بازپرسی خبر داده بودند.

ماموران امنیتی روز ۴ اسفند ۱۴۰۰ حسین رونقی را ربودند و خانه‌اش را مورد هجوم و تفتیش قرار دادند. رونقی پیش از این اعلام کرده بود ماموران امنیتی حکومت با او تماس‌هایی گرفته‌اند و او را تهدید کرده‌اند. حسین رونقی از مخالفان سانسور و سرکوب آزادی بیان است و یک روز پیش از ربوده شدن در مخالفت با «طرح صیانت» با انتشار توییتی نوشته بود: «‏اگر نمی‌توانید حقیقت در مورد طرح صیانت و سانسور اینترنت را بنویسید، روی حقیقت خاک نپاشید. طرح صیانت تصمیم کلیت نظام براساس نظر و خواسته رهبر جمهوری اسلامی است». خانواده‌ی حسین رونقی در این روزها بارها اعلام کرده‌اند که نگران وضعیت سلامت او هستند و مسئولیت هر گزندی به جان او متوجه حکومت است. حسن رونقی در توییتی نوشته است که برادرش «به خاطر شرایط و شکنجه‌‌ی سالها زندان» از بیماری‌های متعددی رنج می‌برد و جانش در خطر است.  

حسین رونقی در آذرماه ۱۳۸۸ بازداشت و به اتهاماتی از قبیل «اداره تشکیلات و گروه غیر قانونی ایران پروکسی»، «اخلال در امنیت کشور»، «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» و «توهین به رهبر جمهوری اسلامی» به ۱۵ سال زندان محکوم شد. او در نهایت پس از گذشت ۷ سال در اردیبهشت ۱۳۹۵ به تشخیص پزشکی قانونی و به علت عدم تحمل کیفر از زندان آزاد شد. رونقی اخیرا در مصاحبه‌ای با نشریه‌ی بیلد آلمان اعلام کرده بود که در زندان اوین شکنجه شده و یک کلیه‌اش را از دست داده است و افزوده بود «وضعیت بی‌رحمانه‌ای بود، من بیمار بودم و هیچ مراقبت پزشکی دریافت نکردم. برادرم را هم دستگیر و جلو چشمانم به طرز فجیعی شکنجه کردند».

............

 

 

 

 

 

 

 

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2022 ©