Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
يكشنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۱ برابر با  ۱۷ آوريل ۲۰۲۲
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :يكشنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۱  برابر با ۱۷ آوريل ۲۰۲۲
کانون نویسندگان ایران

کانون نویسندگان ایران

 

آزادی بیان

در هفته‌ای که گذشت

 (۱۹ تا ۲۶ فروردین ۱۴۰۱

 

جمعه ۱۹ فروردین ۱۴۰۱

 

- جمعی از نویسندگان، فعالین فرهنگی و اجتماعی و رسانه‌های مستقل خارج از کشور با انتشار بیانیه‌ای مشترک در این روز خواستار آزادی رضا خندان (مهابادی) و دیگر زندانیان سیاسی شدند.

 

- ایمان سلیمانی، وکیل مدافع منیره عربشاهی و یاسمن آریانی با انتشار مطلبی در صفحه‌ی شخصی خود در این روز از مخالفت دادستان تهران با مرخصی آنها به دلیل خودداری از دادن تعهد مبنی بر عدم فعالیت در فضای مجازی خبر داد.

 

- رضا صلواتی، زندانی سیاسی که دوران محکومیت ۷ ساله خود را به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» با مصداق مدیریت یک گروه در شبکه‌های اجتماعی می‌گذراند، با پایان ایام مرخصی در این روز به زندان تهران بزرگ بازگشت.

 

شنبه ۲۰ فروردین

 

- در این روز خبر رسید در پی شکایت سپاه پاسداران‏، برای معترضین به تونل انتقال آب سبزکوه در سرشاخه‌های کارون، مجموعاً ۲۴۰ سال زندان و شلاق صادر شده است‌.

 

- در این روز احمد (یوحنا) سرپرست، ایوب (فرزین) پوررضازاده و مرتضی حاجب مشهود کاری، سه نوکیش مسیحی ساکن رشت، توسط دادگاه انقلاب این شهر هر یک به ۵ سال و یک روز حبس و پرداخت یکصد و هشتاد میلیون ریال جزای نقدی محکوم شدند.

 

- در این روز خبر رسید عالیه اقدام‌دوست، فعال زنان و فعال کارگری علیرغم گذشت دو ماه از زمان دستگیری، در پی عدم تامین قرار وثیقه صد میلیون تومانی، در بند زنان زندان اوین بسر می‌برد.

 

یکشنبه ۲۱ فروردین

 

- شکیلا منفرد، زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین، در اعتراض به عدم رسیدگی‌ پزشکی و مخالفت مسئولان با اعزام وی به بیمارستان از این روز دست به اعتصاب غذا و دارو زد.

 

- مریم کریم‌بیگی، دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه‌شناسی و خواهر مصطفی کریم‌بیگی از جان‌باختگان اعتراضات سال ۸۸ که در ترم پایانی تحصیل خود به سر می‌برد، طی تماس صورت گرفته از جانب حراست، در این روز از دانشگاه اخراج شد.

 

- فدراسیون ملی آموزش و فرهنگ فرانسه طی نامه‌ای به وزیر امور خارجه‌ی جمهوری اسلامی که در این روز منتشر شد، با اشاره به زندانی شدن اسماعیل عبدی و سرکوب معلمان در ایران، ضمن اعتراض به احضار رسول بداقی و بازداشت هاله صفرزاده و علی‌رضا ثقفی، خواهان منع تعقیب فعالان سندیکایی و سیاسی شد. در بخشی از این نامه آمده است: «مأموران امنیتی با فرا رسیدن اول ماه مه و دوم ماه مه که در ایران روز معلم است دست به این اقدامات می‌زنند. چگونه می‌توان پذیرفت که این اقدامات برای ساکت کردن معلمان و علیه آزادی بیان نیست؟»

 

- در این روز خبر رسید جلسه دادگاه محمود بهشتی لنگرودی فعال صنفی معلمان، به اتهام «تبلیغ علیه نظلم» و «توهین به رهبر» ۲۷ فروردین در دادگاه کیفری شهرستان لنگرود برگزار خواهد شد.

 

- در این روز خبر رسید کیومرث لطیفی، فعال مدنی و مدرس زبان کردی که پیشتر توسط نیروهای امنیتی احضار و بازداشت شده بود، به بازداشتگاه اداره اطلاعات سنندج منتقل شد.

 

دوشنبه ۲۲ فروردین

 

- فرامرز سه‌دهی، شاعر و عضو کانون نویسندگان ایران، در این روز به دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان اهواز احضار و اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به او تفهیم شد. او پس از دفاع و ردِ اتهام انتسابی با تودیع قرار کفالتِ ۱۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت آزاد شد.

 

- در نشست غیرعلنی مجلس در این روز موضوع طرح نظام تنظیم مقررات خدمات فضای مجازی موسوم به «طرح صیانت» مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت بازگشت و بررسی آن در صحن علنی رأی مثبت گرفت.

 

- سعیده خضوعی، شهروند بهائی ساکن تهران پس از حضور در دادسرای اوین در این روز بازداشت شد.

 

- مدیر مسئول پایگاه خبری نسیم آنلاین در این روز به اتهام نشر مطالب خلاف واقع، توسط هیئت منصفه دادگاه مطبوعات مجرم شناخته شد.

 

سه شنبه ۲۳ فروردین

 

- حکم تبرئه ژاله روح‌زاد، معلم بازنشسته، به دلیل نبود مستندات و رد اتهامات در این روز صادر شد.

 

- سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای در این روز مرگ ۹۶ زندانی را که در زندان‌های مختلف کشور از ژانویه ۲۰۱۰ تاکنون جان خود را از دست داده‌اند بررسی کرده است. در این بیانیه آمده: «مقامات زندان‌ها با ممانعت از اعزام یا تأخیر در انتقال اورژانسی زندانیان به بیمارستان، در مرگ‌ زندانیان نقش‌ داشته و یا مسبب اصلی آن هستند».

 

- دادستان عمومی و انقلاب قزوین در این روز از بازداشت یک شهروند در این شهرستان خبر داد و اتهامات مطروحه علیه وی را «توهین به مقدسات»، «تبلیغ علیه نظام» و «نشر اکاذیب از طریق انتشار مطالبی در فضای مجازی» عنوان کرد.

 

- نرگس محمدی، فعال حقوق بشر و عالیه مطلب‌زاده، عکاس و فعال حقوق زنان که از اوایل اسفند سال گذشته به مرخصی درمانی اعزام شده بودند، با پایان ایام مرخصی در این روز توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان قرچک ورامین منتقل شدند.

 

- بابک پاک‌نیا، حقوقدان و وکیل مهدی محمودیان در این روز از برگزاری دومین جلسه‌ی محاکمه‌ی مهدی محمودیان، آرش کیخسروی، مصطفی نیلی، محمدرضا فقیهی و مریم افرافراز، دادخواهان سلامت، در نخستین روز هفته‌ی آتی خبر داد.

 

- مصطفی نیلی، وکیل علی یونسی و امیرحسین مرادی، دانشجویان بازداشتی دانشگاه صنعتی شریف در این روز خبر داد سومین جلسه‌ی رسیدگی به پرونده‌ی این دو دانشجو، یکشنبه‌ی هفته‌ی آینده برگزار می‌شود.

 

- در این روز خبر رسید در پی تجمعات اعتراضی هفته‌ی گذشته کارگران مجتمع کشت و صنعت لرستان، مسئولین این واحد ۲۳ تن از کارگران معترض را که تصویر حضور آنان در تجمعات در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود اخراج کرده‌اند.

 

- شاپور احسانی‌راد، فعال کارگری زندانی در این روز تحت عنوان مرخصی درمانی و با تودیع وثیقه چهارصد میلیون تومانی از زندان تهران بزرگ آزاد شد.

 

- نائب عسکری، زندانی سیاسی در زندان ارومیه که از پنجشنبه ۱۱ فروردین همراه با شاکر بهروز، زندانی سیاسی دست به اعتصاب غذا زده بود، پس از انتقال به بند در این روز به اعتصاب غذای خود پایان داد.

 

- زهرا صفایی، زندانی سیاسی علیرغم تعیین وقت قبلی درمان، در این روز به دلیل مخالفتش با انتقالِ با دستبند و پابند از اعزام به بیمارستان محروم ماند.

 

- در این روز خبر رسید سید عزیز احمدی، به دلیل شرکت در مراسم نوروزی از طریق تماس تلفنی به اداره اطلاعات پیرانشهر احضار، تلفن همراه او توسط ماموران ضبط و ساعاتی نیز بازجویی شده است.

 

چهارشنبه ۲۴ فروردین

 

- جلسه‌ی دادگاه احمدزاهدی لنگرودی، نویسنده، شاعر، روزنامه‌نگار و عضو کانون نویسندگان در این روز به اتهام «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» که مصداق کلی آن مطالب منتشره در ماهنامه‌ی گیلان اؤجا با موضوع دفاع از حقوق زنان و کارگران بود، در دادگاه مطبوعات گیلان برگزار شد. پس از درخواست مصطفی نیلی، وکیل مدافه وی مبنی بر ارائه مصادیق مشخص اتهامی، و اطلاع و اشراف هیئت منصفه از آن، قاضی ادامه‌ی محاکمه را به جلسه‌ی بعد موکول کرد.

 

- نرگس محمدی و عالیه مطلب‌زاده با انتشار بیانیه‌ای در این روز با اشاره به اینکه فعالیت‌شان در حوزه‌ی زنان و حقوق بشر بوده و جرمی مرتکب نشده‌اند، نسبت به پرونده‌سازی و حبس خود اعتراض کردند.

 

- هوشیار شعبانی، در این روز در دادگاه انقلاب سقز مستقر در شهرستان بانه به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۱ سال حبس که ۸ ماه آن به حالت تعلیق درآمده محکوم شد.

 

- احد مولودی و حسین خلیانی در این روز در دادگاه انقلاب نقده هر کدام با اتهام «تبلیغ علیه نظام به نفع یکی از احزاب مخالف نظام» به پنج ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

 

پنجشنبه ۲۵ فروردین

 

- در این روز مهدی صالحی قلعه شاهرخی، زندانی سیاسی محکوم به اعدام و از بازداشت‌شدگان اعتراضات دی‌ماه ۹۶، به دلیل آنچه خطای پزشکی در درمان عنوان شد، در زندان اصفهان جان باخت.

 

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2022 ©