Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
دوشنبه ۷ شهريور ۱۴۰۱ برابر با  ۲۹ اگوست ۲۰۲۲
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :دوشنبه ۷ شهريور ۱۴۰۱  برابر با ۲۹ اگوست ۲۰۲۲
کانون نویسندگان ایران

 

کانون نویسندگان ایران

 

آزادی بیان

 در هفته‌ای که گذشت

 (۲۸ مرداد تا ۴ شهریور ۱۴۰۱)

 

جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱

 

- در این روز خبر رسید که زهره سرو، زندانی سیاسی که در حال سپری کردن محکومیت پنج سال حبس تعزیری در زندان اوین به دلیل فعالیت در اینترنت است؛ در پی ابتلا به نوعی بیماری عفونی از حق درمان محروم مانده است.

 

- با وجود تکذیب حذف رشته‌ی نمایش از هنرستان دخترانه سوره وابسته به حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی در سال گذشته، در این روز خبر رسید که در سال تحصیلی جاری نیز به بهانه‌ی انتقال ساختمان این هنرستان به محلی دیگر، از ثبت‌نام دختران متقاضی ممانعت شده است.

 

- وزیر ارشاد اسلامی در این روز از صدور پروانه برای خبرنگاران خبر داد. این عمل که به نوعی گزینشی کردن خبرنگاران محسوب می‌شود، در امتداد ایجاد محدودیت دسترسی به شبکه‌ی اینترنت، از افزایش سرکوب آزادی بیان حکایت دارد.

 

شنبه ۲۹ مرداد

 

- در این روز کیفرخواست سپیده رشنو، شهروند معترض به پوشش اجباری، توسط دادگاه انقلاب اسلامی تهران به او ابلاغ شد. اتهامات طرح شده علیه این شاعر و نویسنده، «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق ارتباط با افراد خارج‌ نشین»، «فعالیت تبلیغی علیه جمهوری اسلامی» و «تشویق مردم به فساد و فحشاء» عنوان شده است.

 

- آنیشا اسداللهی، مترجم، در این روز با تودیع قرار وثیقه دو میلیارد تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. آنیشا اسداللهی و کیوان مهتدی در تاریخ ۱۹ اردیبهشت‌ماه امسال، با یورش نیروهای امنیتی به خانه‌‌شان بازداشت و سپس به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شدند. کیوان مهتدی، نویسنده، مترجم و عضو کانون نویسندگان ایران، همچنان در زندان اوین محبوس است.

 

- لیلا حسین‌زاده، فعال صنفی دانشجویی و زندانی سیاسی سابق، در این روز توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شد.

 

- در این روز خبر رسید علیرغم تأیید پزشکان مبنی بر عدم توانایی تحمل حبس، گلاره عباسی، زندانی سیاسی که دوران محکومیت ۲ سال و ۶ ماه خود را در زندان اوین سپری می‌کند، تاکنون از رسیدگی پزشکی مناسب و اعزام به مرخصی درمانی محروم مانده است.

 

- فرمانده انتظامی شهرستان ساوه در این روز از بازداشت گرداننده‌ی یک صفحه‌ی اینستاگرامی بدون ذکر نام و مشخصات وی، به دلیل آنچه «نشر اکاذیب و توهین به مقدسات» عنوان کرده خبر داد.

 

- بیژن رضایی، زندانی سیاسی و فعال اینترنتی، با پایان ایام مرخصی در این روز به زندان عادل‌آباد شیراز بازگشت.

 

یکشنبه ۳۰ مرداد

 

- نوشین جعفری، خبرنگار و عکاس سینما و تئاتر با پایان ایام مرخصی در این روز راهی زندان اوین شد. او از بابت اتهام «توهین به مقدسات» و «تبلیغ علیه نظام» مجموعا به ۵ سال حبس محکوم شده که ۴ سال آن قابل اجرا است.

 

- فرنگیس مظلوم، فعال مدنی و مادر سهیل عربی، زندانی سیاسی سابق، در پی وخامت حال در این روز از زندان اوین به بیمارستان منتقل و به رغم عدم تکمیل مراحل درمان به زندان بازگردانده شد. یکی ار نزدیکان این فعال مدنی در رابطه با وضعیت جسمانی او گفته است: «اواخر سال گذشته پزشکی قانونی عدم تحمل حبس او را تأیید کرده بود و از طرف دادسرا اعلام کردند جریمه نقدی می‌شود، ولی در طی شکایت وزارت به جوابیه پزشکی قانونی، مجدداً ایشان را برای اجرای تحمل حبس احضار کردند.»

 

- در این روز اکرم نصیریان، مریم محمدی و اسرین درکاله، فعالین حقوق زنان، جهت تحمل سه سال دوران حبس به زندان اوین منتقل شدند.

 

- در این روز خبر رسید یاشار تبریزی، فعال مدنی محبوس در زندان اوین، در اعتراض به ممنوعیت از ملاقات و تماس با خانواده و انتقالش از بند ۶ به بند ۴ زندان اوین، از روز چهارشنبه ۲۶ مرداد، دست به اعتصاب غذا زده است.

 

- در این روز خبر رسید حنان هاشمی، شهروند بهائی ساکن شیراز پس از گذشت ۳۳ روز از زمان دستگیری، با تودیع قرار وثیقه‌ی ۶۵۰ میلیون تومانی، به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی آزاد شده است.

 

- محمد ایران‌نژاد، مرتضی صیدی و نصرالله امیرلو از فعالین کارگری، با دریافت ابلاغیه‌ای در این روز جهت اخذ آخرین دفاع به دادسرای تهران احضار شدند.

 

- در این روز خبر رسید فرنگیس مظلوم، فعال مدنی و مادر سهیل عربی، زندانی سیاسی سابق، علیرغم ناتمام ماندن مراحل درمان از بیمارستان طالقانی به زندان اوین بازگردانده شده است.

 

- حسین رزاق، فعال رسانه‌ای در این روز توسط نیروهای امنیتی در آمل بازداشت شد. وکیل او ضمن اعلام این خبر افزود: «او پس از تماس تلفنی دادستان آمل، صبح امروز در تاکسی و در مسیر دادسرا بود که توسط نیروهای امنیتی همراه با خشونت بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد».

 

- در این روز هدی حدادی،‌ تصویرگر،‌ نویسنده و شاعر از عدم صدور مجوز وزارت ارشاد اسلامی برای یکی از کتاب‌هایش به دلیل استفاده از واژه‌ی «آبان» خبر داد.

 

- شاپور احسانی‌راد، فعال کارگری که چندی قبل از زندان تهران بزرگ به مرخصی درمانی اعزام شده بود، به‌رغم ناتمام ماندن مراحل درمان در این روز به زندان اوین منتقل شد.

 

- بهزاد ریگی که ۱۸ مردادماه به اتهام «تبلیغ علیه نظام» در مشهد بازداشت شده بود، با تودیع قرار کفالت در این روز از زندان وکیل‌آباد آزاد شد.

 

- در این روز جلسه‌ی دادگاه رسیدگی به اتهام «تبلیغ علیه نظام» روح الله مردانی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان در دادگاه کیفری شهرستان دلفان برگزار شد.

 

- شعبان محمدی و مسعود نیکخواه، از اعضای هیئت مدیره‌ی انجمن صنفی معلمان کردستان (مریوان)، در این روز با تودیع قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شدند.

 

دوشنبه ۳۱ مرداد

 

- در این روز خبر رسید کیوان مهتدی، نویسنده و مترجم عضو کانون نویسندگان ایران و فعال کارگری باگذشت بیش از ۳ ماه و انتقال به بند عمومی،‌ کماکان در زندان اوین در بازداشت و بلاتکلیفی به‌سر می‌برد و با آزادی موقتش با قرار وثیقه موافقت نشده است.

 

- در این روز خبر رسید پیمان سکوتی، فعال اجتماعی، علیرغم گذشت نزدیک به ۳ ماه از زمان دستگیری کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی در زندان لاکان رشت به‌سر می‌برد.

 

- در این روز خبر رسید به‌رغم حال نامناسب جسمی و گذشت بیش از ۸۰ روز در بازداشتگاه بند ۲۰۹ زندان اوین، واله زمانی، فعال کارگری از رسیدگی مناسب پزشکی محروم است و در بلاتکلیفی به‌سر می‌برد.

 

- در این روز خبر رسید به‌رغم ابتلا به بیماری ایوب اسدی، زندانی سیاسی تبعیدی که دوران محکومیت ۲۰ ساله‌ی خود را بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان کاشمر سپری می‌کند، او از رسیدگی مناسب پزشکی و اعزام به مرخصی درمانی محروم مانده است.

 

- شانزده زندانی سیاسی محبوس در بند زنان زندان اوین، با نگارش نامه‌ای سرگشاده در این روز نسبت به شیوع بیماری کرونا در بند زنان این زندان هشدار داده و در خصوص تراکم بالای جمعیت زندانیان این بند ابراز نگرانی کردند.

 

- کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل، با انتشار بیانیه‌ای در این روز نسبت به آزار و اذیت اقلیت‌های مذهبی، از جمله شهروندان بهائی توسط مقامات ایران اعتراض کرده و خواستار رعایت حقوق شهروندی بهائیان شدند.

 

- در این روز خبر رسید خالد پیرزاده، زندانی سیاسی تبعیدی،‌ علیرغم شرایط نامساعد جسمی، دوران محکومیت ۵ ساله‌ی خود را در در بهداری زندان شیبان اهواز سپری می‌کند.

 

- شاهین برزگر، برای پاسخ به اتهام «تبیلغ علیه نظام» در این روز به بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز احضار شد.

 

- در این روز خبر رسید ناصر سعیداوی، محمد زمان کامروا، مراد ظهرابی و مرید سازور، به دلیل شرکت در تجمعات اعتراضی بازنشستگان در اهواز به بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب این شهر احضار شدند.

 

- در این روز پیمان فرهنگیان، شاعر و فعال کارگری ساکن بندر کیاشهر، از زندان ازبرم لاهیجان به مرخصی ده روزه اعزام شد.

 

- دبیر جشنواره فیلم کوتاه تهران در این روز یکی از «مضامین ممنوعه» در این جشنواره را «موضوعات مرتبط با اقلیت‌های جنسی و جنسیتی» اعلام کرد و افزود: «نه می‌توانیم با این موضوع فیلم بپذیریم و نه می‌خواهیم چنین کاری را انجام دهیم. من در حوزه‌ی اخلاقی به خط قرمزهایی مقید هستم که ابایی هم ندارم بگویم مخالف آن جریان هستم، چون قرار نیست من بخشی از یک موج باشم، به خصوص آنکه این جشنواره‌ها تمام می‌شوند و من قرار است جای دیگری پاسخگو باشم».

 

- عباس واحدیان شاهرودی و جواد لعل محمدی، زندانیان سیاسی محبوس در زندان وکیل آباد مشهد، در این روز به سلول‌های انفرادی این زندان منتقل شدند. نزدیکان این دو زندانی گفته‌اند: «آقایان واحدیان و لعل محمدی از روز دوشنبه ۲۴ مردادماه، به مدت ۴۲ روز، ممنوع الملاقات و محروم از تماس تلفنی شدند. این محرومیت نیز به دلیل اعتراض آنها نسبت به ایجاد محدودیت در تماس با خانواده و سر دادن شعار در هواخوری زندان صورت گرفته است. آنها پس از اعتراض به این موضوع به سلول انفرادی منتقل کردند.»

 

سه‌شنبه ۱ شهریور ۱۴۰۱

 

- اسماعیل گرامی، فعال کارگری با تودیع قرار وثیقه در این روز از زندان اوین به مرخصی آمد.

 

- فرنگیس مظلوم، فعال مدنی و مادر سهیل عربی، زندانی سیاسی سابق، در پی بروز مشکل قلبی و وخامت وضعیت جسمی‌اش مجدداً در این روز از زندان اوین به بیمارستان طالقانی منتقل شد.

 

- جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر در امور ایران، آخرین گزارش خود در این زمینه را که قرار است در نشست بعدی مجمع عمومی سازمان ملل ارائه کند، در این روز منتشر کرد. در این گزارش ضمن اشاره به نقض آزادی بیان و برخوردهای قضایی با بازیگران، فعالان مدنی و انجمن‌های صلح‌آمیز، نقض حق حیات از طریق محرومیت زندانیان و بازداشت‌شدگان از مراقبت‌های پزشکی و … از عالیه مطلب‌زاده، کیوان صمیمی، نوشین جعفری، علیرضا آزرم‌وند، رضا خندان مهابادی و سعید مدنی به عنوان روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌ای یاد شده است که در سایه‌ی نقض حق آزادی بیان در ایران، زندانی هستند. همچنین بار دیگر از برخورد قضایی صورت گرفته با مدافعان سلامت ابراز نگرانی شده است.

 

- زهرا محمدی، در این روز از بند زنان کانون اصلاح و تربیت سنندج به مرخصی آمد.

 

- لیلا حسین‌زاده، فعال صنفی دانشجویی بازداشتی و زندانی سیاسی سابق، طی تماسی تلفنی در این روز از انتقال خود به بازداشتگاه اداره اطلاعات شیراز، موسوم به پلاک ۱۰۰ خبر داد. این در حالی است که لیلا حسین‌زاده مبتلا به یک بیماری خودایمنی است و اضطراب ناشی از بازداشت و عدم دسترسی به داروهای مورد نیاز می‌تواند منجر به وخامت شرایط جسمانی او شود.

 

- در این روز خبر رسید جعفر ابراهیمی، فعال صنفی معلمان بیش از سه ماه است که در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می‌برد. او به تازگی آزمایش کلونوسکپی انجام داده، با وضعیت نامناسب جسمی در بند عمومی زندان اوین به‌سر می‌برد.

 

- سیامک فرجزاده (قاراداغلی)، فعال مدنی ترک آذربایجانی، در این روز به بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز احضار شد.

 

چهارشنبه ۲ شهریور

 

- در این روز خبر رسید بهنام موسیوند، فعال مدنی محبوس در زندان اوین به‌رغم تعیین وقت قبلی، به دلیل مخالفتش با انتقال با دستبند و پابند و لباس زندان، از اعزام به بیمارستان محروم مانده است.

 

- محمد ابوالحسنی، فعال مدنی محبوس در زندان اوین، از بابت پرونده‌ی جدیدی که در ایام حبس به اتهام «تبلیغ علیه نظام» و «ارتباط با رسانه‌های معاند» علیه وی گشوده شده، در این روز توسط دادسرای اوین تفهیم اتهام شد.

 

- در ادامه‌ی افزایش فشار و احضار فیلم‌سازان به دلیل امضای بیانیه‌ی موسوم به «تفنگت را زمین بگذار» پس از ناصر صفاریان که تهدید به احضار و بازجویی شده، دو سینماگر دیگر، مجید برزگر و محسن امیریوسفی، پس از احضار به نهادهای امنیتی در این روز، تفهیم اتهام و برای آنها قرار وثیقه صادر شد. کانون نویسندگان ایران نیز با انتشار این خبر به آن واکنش نشان داد و نوشت: «نخستین بار نیست که حاکمیت در برابر امضا و انتشار بیانیه‌ای اعتراضی دست به تهدید امضاکنندگان می‌زند. روندی که حاکمیت در برابر سینماگران در پیش گرفته، برای جامعه‌ی مستقل ادبی ایران یادآور سازوکارهای سرکوب در سال‌های سیاه دهه‌ی هفتاد است و خبر از تنگ‌تر شدن عرصه‌ی آزادی بیان و افزایش سرکوب جامعه‌ی مستقل هنری، ادبی و فرهنگی می‌دهد.»

 

- احمد و مصطفی اشرفی لیقوان، فعالین ترک آذربایجانی،با دریافت ابلاغیه‌ای در این روز جهت اخذ آخرین دفاع از اتهام انتسابی «تبلیغ علیه نظام» به بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب تبریز احضار شدند.

 

- در این روز جمعی از مادران و خانواده‌های دادخواه، زندانیان سیاسی، فعالین سیاسی و مدنی با انتشار بیانیه‌ای در سالروز کشتار ۶۷، «قتل‌عام انسان‌های آزادی‌خواه و شریفی که در دفاع از آزادی بیان و آزادی‌های سیاسی و اجتماعی و یک زندگی بهتر مبارزه کردند، را مصداق جنایت علیه بشریت» دانسته و با بیان این‌که: «طی چهل و سه سال گذشته کشتار عزیزان ما ادامه داشته است.» ضمن درخواست دوباره از شورای حقوق بشر سازمان ملل جهت تشکیل کمیسیون مستقل تحقیقات کیفری جهت رسیدگی به جنایات قتل عام تابستان ۶۷، افزودند: «امروز با پیوستن مادران و خانواده‌های دادخواه جان‌باختگان سال‌های ۷۸ و ۸۸، دی ۹۶ و ۹۷، مادران آبان ۹۸ و خانواده‌ی مسافران پرواز اوکراینی به خانواده‌های جانباختگان دهه‌ی شصت، جنبش دادخواهی قوی‌تر از هر زمان در صف مقدم مبارزه علیه فقر و فلاکت، بی حقوقی زنان و کودکان، سرکوب و زندان و اعدام ایستاده است».

 

- در این روز خانه‌ی شاهین صمیمی و هدی کنعان، زوج بهائی مدرس موسیقی کودکان ساکن گرگان، توسط مأموران اداره اطلاعات این شهرستان مورد تفتیش قرار گرفت. مأموران شماری از وسایل شخصی آنها از جمله تلفن همراه، تبلت، کتاب‌های مذهبی، دفتر و ادوات موسیقی، میز و صندلی کلاس‌های آموزش کودکان را ضبط کرده و با خود بردند.

 

- سارا سیاه‌پور، فعال صنفی فرهنگیان، در این روز بیرون از خانه‌اش به دست نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی برده شد. همچنین ماموران امنیتی پس از بازداشت، خانه‌ی او را تفتیش کرده‌اند.

 

 

 

- ملیکا قراگوزلو، دانشجوی روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبایی که چندی پیش با انتشار ویدئویی نسبت به حجاب اجباری اعتراض کرده و بازداشت شده بود، با قرار وثیقه یک میلیارد و ششصد میلیون تومانی در این روز به‌صورت موقت از زندان آزاد شد.

 

- در این روز خبر رسید محمد چگینی، درویش گنابادی توسط نیروهای امنیتی در کرمان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.

 

- یاسمین حنیفه طباطبایی، زندانی سیاسی سابق، با تودیع قرار وثیقه یک میلیارد و دویست میلیون تومانی در این روز به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از ندان اوین آزاد شد.

 

- در این روز خبر رسید مریم اکبری منفرد، زندانی سیاسی محبوس در زندان سمنان، توسط مسئولان زندان مورد ضرب و شتم و تهدید قرار گرفته است.

 

- رئیس اداره‌ی حفاظت محیط زیست تویسرکان از محکومیت صیادان غیرمجاز ماهی به مطالعه‌ی کتاب رساله‌ی حقوقی امام سجاد و نوشتن مقاله‌ای در خصوص حقوق حیوانات خبر داد.

 

- در این روز خبر رسید اداره ثبت احوال استان آذربایجان غربی پس از یک ماه، با ثبت هویت و صدور شناسنامه با نام انتخابی «آتاخان» موافقت کرده است.

 

- نعیم‌رضا نظامی‌چهارمحالی، وکیل دادگستری که چندی پیش در خصوص پرونده‌ی سپیده رشنو اعلام وکالت کرده است، در گفتگو با روزنامه‌ی شرق در این روز از فشار بر خانواده‌ی موکلش خبر داده و گفت: «در‌حال‌حاضر تنها درخواستی که ما داریم، این است که دادگاه محترم هرچه زودتر بازداشت موقت را مرتفع و امکان تودیع وثیقه را برای ما مهیا کند».

 

- در این روز خبر رسید علی انساندوست (خردگرا)، زندانی سیاسی سابق، طی روزهای اخیر از بازداشتگاه اطلاعات سپاه به زندان لنگرود قم منتقل شده است.

 

- فرنگیس مظلوم، فعال مدنی و مادر سهیل عربی، زندانی سیاسی سابق، به‌رغم ناتمام ماندن مراحل درمان در این روز مجدداً از بیمارستان طالقانی به زندان اوین بازگردانده شد.

 

پنجشنبه ۳ شهریور

 

- نرگس محمدی، فعال حقوق بشر محبوس در زندان اوین، اعلام کرد در کمتر از یک ماه، چهار زن در بند زنان دچار حمله قلبی شده‌اند. او این افراد را زهرا صفايی، فریبا اسدی، فرنگیس مظلوم و فردی دیگر معرفی کرد و خواستار اعزام متخصصان قلب به بند زنان برای بررسی دلیل این اتفاقات شد.

 

- رضا دریس، پدر علی‌رضا دریس، از جانباختگان فاجعه‌ی متروپل آبادان و وکیل برخی از خانواده‌های جانباختگان كه از ۵ مرداد در بازداشت بود، با تودیع پنج میلیارد تومان قرار وثیقه در این روز از زندان آزاد شد.

 

- صابر زمانی، برادر واله زمانی فعال کارگری بازداشتی با انتشار ویدئویی در این روز نسبت به وضعیت جسمانی برادرش ابراز نگرانی کرد و گفت: «واله علیرغم گذشت ۳ ماه بازداشت در زندان اوین، از بیماری‌های زخم معده و هپاتیت حاد کبدی رنج می‌برد. بر اساس آزمایش‌های انجام شده توسط بیمارستان، آنزیم‌های کبدی وی به بیش از ۲ هزار واحد رسیده است. این به معنای از دست رفتن کبد و خطر مرگ است».

 

- در این روز خبر رسید رضا شهابی، از اعضای هیئت مدیره‌ی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، با گذشت ۱۰۵ روز از زمان دستگیری و به‌رغم حال نامساعد جسمی کماکان در بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت و بلاتکلیفی به‌سر می‌برد.

 

 

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2022 ©