Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۱ برابر با  ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۲
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۰ شهريور ۱۳۹۱  برابر با ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۲
در سالگشت پر پر شدن گل ها

 

 

در سالگشت پر پر شدن گل ها

عیدی نعمتی

 

 

چقدر سوراخ روی این دیوار است

و گوش بر دیوار که می گذارم

صدای رودخانه می آید

صدای بال بال زدن پرندگان

صدای انسان می آید

فریاد هایی تکه تکه شده .

چقدر نام روی این دیوار است

و چقدر مثل هم گُرگرفته اند نام ها

چقدر چهره روی این دیوار است

چقدر سوراخ روی این دیوار است

 

بیدادی که بر ما در جمهوری اسلامی رفته است در پیشینه ی تاریخی ما مانند ندارد .از کشتار در ترکمن صحرا وبندر انزلی تا کشتار در خوزستان وکردستان ، سرآغاز یورش به مردمی بود که برای نان وآزادی انقلاب کرده بودند. رژیم جمهوری اسلامی پایه های قدرت خود را با زندان و اعدام  کشتار مخالفین خود توانسته است حفظ کند . کشتار دهه شصت و نسل کشی زندانیان سیاسی در تابستان سال 67 نماد جنایت علیه بشریت و تابلوی راهنمای وجدان های بیدار است تا در جدال با فراموشی ، پیگیری ویادآوری این ستم تاریخی را تا دادخواهی فردا فراموش نکنیم . تلاش ما دراین نبرد میل به ایستادن در گذشته ندارد، برای داد خواهی وجلوگیری از تکرار حادثه ای مشابه در آینده است که ما در گیر موضوعی چنین حیاتی می شویم . آمران ومجریان این جنایت هولناک هنوز در قدرت اند وبرای حفظ سلطه خود و چپاول ثروت ملی از تکرار جنایتی چنین هولناک شرم ندارند . همه آن کسانی که به نام دین ودولت برای بقای خود در قدرت دست به جنایتی چنین هولناک زده اند مسئول این مرگ های تاریخی هستند . جرم های ملی شامل مرور زمان نمی شوند . کشتار دهه شصت جنایت علیه بشریت است . چشم بستن براین جنایت ، تائید بیدادگری های تازه است . آن کس که خواستار دادخواهی است ، دادگاهی مستقل بین خود و متهم قرار می دهد و خواهان آشکار شدن آن جنایت ها در پیشگاه تاریخ است برای درس آموزی ونگاه روشن به آینده . هر گونه برداشت ابزاری از قتل عام کشتار67 وپناه بردن به دیگرانی که تاریخ هستی آنان با چپاول وکشتار در گستره خاک معنا می شود، نه فقط به معنای فراموش کردن رنج وپایداری هزاران انسان آزادی خواهی است که به خاطرپاسداری از باورهایشان وعشق به رهایی انسان از بردگی سرمایه ، شکنجه وتیرباران شدند ، بلکه همراهی با بیدادگری وتجاوزی است که امروزه همچنان در چهار گوشه دنیا درجریان است . وقتی که قوانین در خدمت ستمکاران باشد ، بازی در بساط آنان جرء پایمال کردن حق داوری چیز دیگری نیست . امپریا لیست ها همه چیز را دستمایه قدرت خود می خواهند تا بتواند بر مسیر حرکت تاریخ آقایی کنند .

باز آفرینی وروایت بیدادی که در جمهوری اسلامی بر مردمان میهن ما رفته است ومکتوب وسند کردن آن در حوزه هنر و ادبیات می تواند ما را از گزند فراموشی در روند تاریخ در امان نگه دارد . دیدن از منظر هنر وادبیات پویاتر و زنده تر از هر قضاوتی در مسیر تاریخ همراه انسان خواهد بود چرا که ادبیات از درون با هستی آدمی وچند و چون گذرانش در گیر است . اگر تاریخ از اتفاق فاصله می گیرد تا آن را روایت کند ، هنر وادبیات از درون آن اتفاق و پاره ای اوقات در مقام پیشگو ، اتفاق را روایت می کند واز این منظر هشدار دهنده است .

 یاد و خاطره جان دادگان آن جنایت هولناک را زنده نگه داریم وزنگ ها را برای زندگی بهتر در نبرد سیاسی وفرهنگی علیه حکومت جهل وخرافه پر طنین تر به صدا در آوریم .

 

شب از صدای بولدوزرها

سوراخ می شود

 

نَفَس

از گورها بر می آید

ابرهای سربی چتر می زنند

شقیقه ها پهلو به پهلو

خط ارتباط اند

در گورهای جمعی .

 

شب از صدای بولدوزرها

سوراخ می شود

 

بذر خون

خاک را به وحشتی سیاه

مهمان می کند .

شب می لرزد

بادی تیره می وزد

لایه لایه غبار و

بوی مردگان زنده را

که پرنده ای در گلو

و خودکاری در دست دارند

تا دورها می برد .

 

شب ازصدای بولدوزرها

سوراخ می شود

 

گورها نفس می کشند

خاک تَرَک بر می دارد

از گورها

صدا بر می آید :

باران

ببار ببار

بر این شوره زار

ببار .

بادها از آسمان خاوران

خیس می گذرند .

شب است

پنجره ها

و چشمان خیس بیداران .

عیدی نعمتی

سپتامبر ۲۰۱۲

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2023 ©