Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
سه-شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵ برابر با  ۱۰ می ۲۰۱۶
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :سه-شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۵  برابر با ۱۰ می ۲۰۱۶
معاون فرمانده نیروی دفاعی اسرائیل:

معاون فرمانده نیروی دفاعی اسرائیل:

شباهت گرایش های اجتماعی اسرائیل با اروپای پیش از هولوکاست

 

معاون رئیس ستاد نیروی دفاعی اسرائیل گفت روندی که وی در اسرائیل امروز می بیند شبیه به روندی است که در اروپای پیش از هولوکاست موجود بود.

 

تحریریه تایمز اسرائیل

پنجشنبه 5 مه 2016 

یائیر گولان از رواج قساوت و بی تفاوتی به دیگران هشدار داد و گفت فقط خوداندیشی ملی است که برای قربانیان نازی ها «یادبود حقیقی» به شمار خواهد رفت.

معاون رئیس ستاد نیروی دفاعی اسرائیل، یائیر گولان، در سخنرانی یادبود هولوکاست، چهارشنبه، گفت روندی که وی در اسرائیل امروز می بیند شبیه به روندی است که در اروپای پیش از هولوکاست موجود بود.

گولان، با سخنانی محکم و عمیق که برای یک فرمانده نظامی معمول نیست، علیه گرایش به قساوت و بی تفاوتی روزافزون در برخورد با کسانی که بیرون از جریان اصلی جامعه اند، اخطار داد.

وی خواستار «رسیدگی جامع» به وضعیت برخورد جامعه با افراد محروم و «دیگری» شد.

وی گفت هولوکاست باید اسرائیلی ها را به «تامل عمیق» درباره ماهیت انسان و نه ماهیت اسرائیلی ها رهنمون کند. «هولوکاست باید ما را به بررسی عمیق مسوولیت راهبری و کیفیت جامعه برساند».

گولان گفت «اگر در یادآوری هولوکاست چیزی باشد که مرا به وحشت اندازد، دیدن روند مخوفی است که در اروپا … ۷۰، ۸۰، و ۹۰ سال پیش روی داد و شواهدی در دست است که دال بر وجود آنها در سال ۲۰۱۶ و امروز و اینجاست».

وی گفت «آسان تر از نفرت ورزی به دیگری، چیزی نیست. ساده تر از ایجاد ترس و وحشت چیزی نیست. آسان تر از سنگدل شدن و از نظر اخلاقی فاسد و دورو شدن چیزی نیست».

وی از جامعه خواست تا با بهره وری از تجربه هولوکاست «جوانه های نارواداری، خشونت، و خود-ویرانی منجر به تنزل اخلاقی را هرس کنیم».

وی گفت همان طور که یوم کیپور روز توبه و خودآزمایی شخصی است، یادبود هولوکاست نیز باید روز ملی تامل باشد.

وی گفت اسرائیل باید از خود بپرسد چه طور می خواهد هدف خود که تابش نور بر ملت ها است را متحقق سازد. «فقط یادی از این دست است که خواهد توانست یادبود زنده و الهامبخشی برای مردم ما باشد، … یادبودی شایسته، یادبودی حقیقی».

گولان به ویژه به مساله نقایص اخلاقی در ارتش پرداخت و گفت که قوت نیروی دفاعی اسرائیل، توانایی اش در بررسی و مجازات خاطیان بود «و مسوولیت پذیری در قبال خوب ها و بدها» بدون این که کار آنها را توجیه کرده یا سعی در پنهانکاری شود.

وی گفت «ما حقیقتا به درستی مسیرمان باور داریم، اما اینگونه نیست که هر کاری که می کنیم درست باشد».

«مسیر ما مسیر حقیقت و مسوولیت پذیری بوده و خواهد بود، حتی اگر حقیقت، دشوار باشد و مسوولیت، سنگین».

وزیر آموزش و رهبر حزب خانه یهود، نفتالی بنت، از گولان خواست تا سریعا گفته های اش را پس بگیرد.

وی گفت «لحظه ای پیش، سربازهای ما با نازی ها مقایسه شدند، با «تاییدی» از بالا – معاون رئیس ستاد نیروی دفاعی، خطا کرده و باید سریعا خود را تصحیح کند».

بزالیل اسماتریچ، نماینده خانه یهود در مجلس، نیز از سخنان گولان انتقاد کرد و گفت «چیزی که مرا می ترساند مقایسه های پوچ و اشتباهی است که یادبود هولوکاست را لکه دار می کند، به خصوص وقتی از جانب چهره های مهمی نظیر معاون رئیس ستاد نیروی دفاعی اسرائيل صادر شده باشند».

در این میان، اسحاق هرتزوگ، رهبر حزب مخالف، از گولان حمایت کرد و در توئیتر خود نوشت که گولان فرمانده ای دلاور است. «ناراضیانی که حالا شروع به توبیخ وی کرده اند باید بدانند که اخلاق و مسوولیت پذیری یعنی همین».

-----------------------------------------------

منتشر شده در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۵

«انتقاد شدید نتانیاهو از معاون ستاد مشترک ارتش اسرائیل»

 خبر / رادیوکوچه

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل به طور علنی و شدید از اظهارات سرلشکر یائیر گولان معاون ستاد مشترک ارتش اسرائیل انتقاد کرده است.

سرلشکر گولان یک روز پیش از سالگرد بزرگداشت قربانیان هولوکاست، که پنج‌شنبه گذشته برگزار شد، گفته بود در جامعه اسرائیل روندی را می‌بیند که یادآور سیاست‌های تهوع‌آور نازی‌ها در دهه ۱۹۳۰ میلادی است:

اگر چیزی درباره بزرگداشت هولوکاست مرا بترساند درک روند تهوع‌آوری که بطور کلی در اروپا و بالاخص در آلمان اتفاق افتاد، هفتاد، هشتاد، نود سال پیش، و یافتن نشانه‌های آن در بین خود ما در سال ۲۰۱۶ است.

او گفته است: در نهایت چیزی راحت‌تر از نفرت از خارجی‌ها و ایجاد ترس و وحشت نیست.

نخست‌وزیر اسرائیل امروز این اظهارات را اهانت‌آمیز، بی‌نهایت اشتباه و غیر قابل قبول خواند و گفت حرف‌های آقای گولان هولوکاست را تحقیر کرده و به اعتبار اسرائیل لطمه است.

اما موشه یعلون وزیر دفاع اسرائیل بر اعتماد کامل خود به سرلشکر گولان تاکید کرد و گفت فرماندهان ارشد ارتش باید برای افراد تحت فرمان خود معیارهای اخلاقی تعریف کنند.

آقای یعلون درباره انتقادهایی که از اظهارات سرلشکر گولان شده گفت مبنای حملات و انتقادها به او، تحریف عمدی صحبت‌های او است که با هدف لطمه سیاسی به ارتش اسرائیل انجام شده است.

اظهارات آقای گولان در شرایطی جنجال‌‌برانگیز شده که تنش اسرائیل و فلسطین شدت گرفته است.

حملات فلسطینی‌ها و اعراب اسرائیلی با سلاح گرم و سرد به افراد و خودروها در هشت ماه اخیر باعث مرگ ۲۹ اسرائیلی شده است.

اما پاسخ اسرائیل به این حملات هم با انتقاد و جنجال روبرو شده است. حملاتی که باعث مرگ بیش از دویست فلسطینی شده است.

اسرائیل می‌گوید بیشتر این کشته‌شدگان عاملان حملات بوده‌اند.

حدود دو ماه پیش ویدئویی منتشر شد و یک سرباز اسرائیلی را نشان می‌داد که یک فلسطینی زخمی را با شلیک گلوله به قتل می‌رساند. این سرباز به قتل غیر عمد محکوم شد.

با اینکه برخی در اسرائیل از اقدام این سرباز حمایت کردند اما آقای یعلون از اقدام ارتش برای محکومیت این سرباز دفاع کرد.

در اکتبر سال گذشته هم یک مهاجر اهل اریتره بر اثر ضرب و شتم و شلیک عده‌ای در شهر بئر شبع به قتل رسید. این جمعیت خشمگین فرد قربانی را با یک شبه‌نظامی عرب اشتباه گرفته بودند.

از آن پس نگرانی درباره حمله جمعی به کسانی که به نظر مشکوک می‌رسند رو به افزایش بوده است.

--------------------------------------------------

جنجال مقایسه اسرائیل با نازی‌های آلمان

میترا فرهمند (اسرائیل)

رادیو فردا

۱۳۹۵/۰۲/۱۶

در اسرائیل از شامگاه چهارشنبه، پانزدهم اردیبهشت آیین‌های یادبود کشته‌های یهودی هولوکاست در دوره حکومت نازی‌ها در حال برگزاری است اما این بین، سخنان دو نفر از بلندپایه‌ترین مقامات نظامی این کشور که به قیاس تلویحی میان عملکرد اسرائیل با نازی‌ها تعبیر شده، جنجال آفریده است.

 

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، ژنرال یائیر گولان، معاون رییس ستاد کل ارتش این کشور در سخنانی در افتتاحیه آیین‌های یادبود هولوکاست گفت که «از پدیدار شدن نشانه‌هایی مشابه رخدادهای دوران پیش از نازی‌ها در اروپا» و «تشدید این نشانه‌ها در دوره اخیر» در اسرائیل بر خود می‌لرزد.

 

این نظامی ارشد اسرائیلی در سخنان خود افزود: «اگر چیزی وجود دارد که ترسناک‌تر از خاطره هولوکاست باشد، تکرار روندهای دلهره‌آور اروپا و آلمان پیش از نازی‌ها، در شرایط کنونی اسرائیل است.»

 

به گفته ژنرال گولان، «مواردی مشابه حوادث نود سال قبل، اکنون نزد ما در سال ۲۰۱۶ مشاهده می‌شود».

 

این اظهارات موج انتقادات را متوجه ژنرال گولن کرد تا جایی که وی روز پنجشنبه، شانزدهم اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرد که قصد او مقایسه ارتش اسرائیل با آلمان نازی نبوده، و افزود که «چنین مقایسه‌ای فاجعه است و هیچ پایه و اساسی ندارد».

 

ساعتی پس از سخنان معاون ستاد ارتش این کشور، نفتالی بنت، رهبر حزب راستگرای «بیت یهود» در حساب توییتر خود نوشت: «قبل از آنکه انکارکنندگان هولوکاست زیر پرچم سخنان اشتباه ژنرال گولان بایستند و پیش از آنکه خدای ناکرده سربازان ما را آن هم با مجوز افرادی بلندپایه، با نازی‌ها مقایسه کنند، باید گفت که معاون رییس ستاد کل ارتش با این اظهارات مرتکب خطا شده و باید آن را جبران کند.»

 

به نوشته هاآرتص، آیلت شاکد، وزیر دادگستری و عضو حزب «بیت یهودی»، نیز روز پنجشنبه گفت، معاون ستاد کل ارتش «گیج» بوده و اظهاراتش «عدم درک درست حقایق و خوار شمردن هولوکاست است».

 

با وجود این انتقادها، رهبران اپوزیسیون اسرائیل، از ژنرال گولان حمایت کردند. اسحاق هرتسوگ، رهبر «اتحاد صهیونیستی» به هاآرتص گفت که ژنرال گولان یک فرمانده «شجاع» است و «اوباشی که ضمن فحاشی صدای فریادشان علیه او بلند شده باید بدانند که او اخلاق‌مدار است و مسئولیت نشان داده است».

 

خانم زهابا گال اون، رهبر حزب چپ «مرتص»، نیز به هاآرتص گفته است، «سخنان معاون ستاد کل ارتش، عمق اختلاف میان فرماندهی ارتش با کادر سیاسی (دولت) را نشان می‌دهد؛ دولتی‌ها ارتش را به تحریک وادار کرده و ارزش‌های ارتش را متزلزل می‌کنند».

 

اشاره این سیاستمداران اسرائیلی به عملکرد ارتش این کشور در واکنش به خشونت‌های هفت ماه اخیر فلسطینی‌ها علیه اسرائیلیان است.

 

ژنرال آیزنکوت، فرمانده کنونی ارتش اسرائیل چندی پیش به سربازان تذکر بود «هر بامداد و هر شامگاه یک خشاب گلوله را بر سر یک دخترک ۱۳ ساله چاقو یا قیچی بدست در خیابان خالی نکنند بلکه باید تلاش کنند این مهاجمان را دستگیر کنند».

 

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، در سالروز قربانیان هولوکاست، اظهارات ژنرال بنی گانتز نیز که رییس پیشین ستاد کل ارتش است، انتقاد راستگرایان اسرائیلی از او را شدت بخشیده است.

 

ژنرال ذخیره گانتز در مصاحبه به مناسبت سالروز خاطره شش میلیون کشته یهودی در هولوکاست گفته بود، مادرم که از رهایی یافتگان فجایع نازی‌هاست، تابستان ۲۰۱۴ که جنگ ارتش اسرائیل و حماس در غزه در جریان بود، به من تذکر می‌داد که با وجود جنگ، ارتش اسرائیل باید بگذارد محموله‌های غذایی به غزه برسد.

 

اشاره آقای گانتز به شرایطی بود که نازی‌ها از رسیدن آب و غذا و امکانات دیگر به گتوی محصور ورشو و سایر مناطقی که یهودیان را در آن به کار اجباری تا سوزاندن وادار می‌کردند، جلوگیری می‌کردند و بسیاری از آنها می‌مردند.

 

راستگرایان اسرائیل با انتقاد از ژنرال گانتز گفته‌اند او با این اظهارات عملاً ارتش اسرائیل را که زیر فرماندهی خود او بود در رابطه با جنگ تابستان دو سال پیش با نازی‌ها مقایسه کرده است.

 

دو هفته پیش ریاض منصور، ناظر دایم فلسطینی در سازمان ملل در پی درگیری لفظی با دانی دنون، سفیر اسرائیل در این سازمان، به طور تلویحی، عملکرد اسرائیل را با رفتار آلمان نازی قابل قیاس دانست.

 

آقای منصور گفته بود «همه استعمارگران و اشغالگران، و از جمله آنها که قیام ورشو را سرکوب کردند، ملل به پاخاسته را تروریست می‌نامیدند».

 

اشاره این مقام ارشد فلسطینی به خیزش یهودیان درگتوی محصور ورشو در برابر نازی‌ها بود؛ آن قیام سرکوب شد اما آن خیزش به عنوان نقطه قوتی برای یهودیان ماندگار شد.

 

ناظر دایم فلسطینی‌ها گفته بود، فلسطینی‌ها نیز «حق مشروع دارند در برابر اشغالگری مقاومت کنند و زدن انگ تروریستی به همه آنها محکوم است».

 

آیین‌های یادبود هولوکاست بر اساس مصوبه سال ۲۰۰۵ مجمع عمومی سازمان ملل متحد در جهان در روز ۲۷ ژانویه، سالروز آزادی اردوگاه مرگ آشویتس برگزار می‌شود اما در اسرائیل از ده‌ها سال پیش این آیین‌ها طبق تقویم عبری و یک هفته قبل از سالروز استقلال شروع می‌شود.

----------------------------------------------------

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2022 ©