Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸ برابر با  ۲۴ می ۲۰۱۹
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۸  برابر با ۲۴ می ۲۰۱۹
یک شعار، یک نظر، چند پرسش

یک شعار، یک نظر، چند پرسش

 

رضا سپیدرودی

 

شعار علی‌نژاد و ارشاد، ارتجاع و انقیاد که در تجمع مهم دانشجویی ۲۳ اردیبهشت ماه گذشته مطرح شد فقط مورد سانسور کامل روزنامه کیهان، ارگان فاشیسم ولایی قرار نگرفت تا با سفسطه گری زمینه ساز ادعای سخیفش در حمایت شبکه های آمریکایی از دانشجویان دانشگاه تهران شود. این شعار فقط با حملات سازمان یافته هواداران ترامپ، رضا پهلوی، مدافعان تجاوز نظامی به ایران، مایک پمپو و جان بولتن و مسیح علی نژاد قرار نگرفت که برخی از آنها طراحان این شعار را به هر اتهام ممکن در شبکه های اجتماعی نواختند. این شعار در عین حال انتقاد آقای حمید تقوایی «لیدر» حزب کمونیست کارگری را هم برانگیخته و وی در مصاحبه ای تلویزیونی در پاسخ به این که چرا این حزب از این شعار حمایت نکرده، گفته:« این گرایش خیلی حاشیه ای و فرعی بود.. این گرایش اساسی نیست. چپ با این نمایندگی نمی شه، نیروهای چپ با این نوع حرکت ها نمایندگی نمی شوند.»

 

دانشجویان چپ رادیکال در صورت مقتضی به این نگاه انحصارطلبانه و فرقه ای آقای حمید تقوایی پاسخ خواهند داد که برای دفاع از دنباله روی و ائتلاف غیر رسمی و نانوشته با نیروهای «رژیم چنج» و سکوت شرم آور در برابر مصادره نارضایتی های میلیونی زنان از پوشش اجباری به وسیله امثال مسیح علینژاد، برای خود جایگاه صدور جواز چپ بودن یا نبودن، نمایندگی چپ داشتن یا نداشتن، و یا گرایش اصلی یا حاشیه ای بودن در جنبش دانشجویی ایران قائل است. جنبش کارگری و دانشجویی که زخم خورده قیم مآبی و انحصارطلبی است قطعا بر چنین رویکردی دست رد می زند. همچنانکه با کاسبی سیاسی با درد و رنج زنان از سوی مسیح علینژاد برخورد کرده و بیش از این هم خواهد کرد. اما پرسشی که وجود دارد از اتحادیه ازاد کارگران ایران است. از مجموع 44 پست منتشره در کانال این اتحادیه در تاریخ ۲۳ اردیبهشت، ۶ پست مرتبط با اعتراضات دانشجویی است. در هیچ یک از این پست ها هیچ اشاره ای به شعار  علی‌نژاد و ارشاد، ارتجاع و انقیاد نشده است. اگر چه  بیانیه اعتراضی دانشجویان در کانال اتحادیه بازتاب یافته که در ذیل آنها دو شعار «آزادی انتخاب حق مسلم ماست!» «نه به حجاب اجباری» آمده است. سه شنبه ۲۴ اردیبهشت مجموعا ۳۶ پست در کانال اتحادیه آزاد منتشر شده که هیچ پستی اصولا مربوط به تجمع روز ۲۳ اردیبهشت دانشحویان نبود. از ۳۸ پست منتشره در کانال این اتحادیه در روز چهارشنبه ۲۵ اردیبهشت هم هیچ اشاره ای به این شعار مشخص نشده است.

 

علت سکوت اتحادیه آزاد در باره شعار  علی‌نژاد و ارشاد، ارتجاع و انقیاد چیست؟ آیا این اتحادیه حامی مسیح علینژاد است که با مایک پمپئو عکس انداخته و با رضا پهلوی خوش و بش دارد؟ آیا این سکوت به خاطر از دست ندادن «فرصت» های ولو محدود مطرح شدن از سوی رسانه های نیرومند طیف سطلنت طلب- آمریکایی در حوزه «کارگری» است؟ آیا اتحادیه آزاد هم مثل آقای حمید تقوایی «لیدر» حزب کمونیست کارگری خود را مرکز صدور جواز نمایندگی و تعیین گرایش اصلی و فرعی می داند اما ترجیح داده در مورد شعار مشخص اعتراضات دانشجویی ۲۳ اردیبهشت از طریق لیز خوردن از کنار آن و سکوت کردن عمل نماید؟ آیا اتحادیه آزاد می خواهد با این سکوت یواشکی چراغ سبز بزند که آمادگی ایفای نقش «بازوی کارگری» رژیم چنجی ها را دارد؟ یا عدم پوشش این شعار در کانالش هیچ ارتباطی با این پرسش ها ندارد؟

 

خوب است اتحادیه آزاد به این پرسش ها پاسخ دهد تا در شرایطی که شتاب حوادث لیز خوردن ها در سکوت و نشستن میان دو صندلی را غیرممکن کرده، جایگاهش صراحت و شفافیت بیشتری پیدا کند.

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2022 ©