وقتى رئيس‌جمهور زن مي‌شود

کانون زنان ايرانی: رئيس‌جمهور منتخب شيلى كه طى مبارزات انتخاباتي‌اش وعده تشكيل كابينه‌اى را داده بود كه به طور مساوى از حضور زنان و مردان برخوردار باشد، اعضاى كابينه جديد خود را معرفى كرد.

به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزارى ,آسوشيتدپرس,، ,ميشله باشلت, نخستين رئيس‌جمهور زن شيلي، پست وزيرى دفاع و اقتصاد كشورش را به زنان محول كرده است. وى همچنين زن ديگرى را به عنوان مسئول دفتر رياست جمهورى شيلى منصوب كرده است.

,باشلت, سوسياليست و پزشك 54 ساله كه اوايل ماه جارى به رياست جمهورى رسيد، اظهار داشت: اين كابينه با چالش‌هايى كه ما فراروى خود داريم كاملا همخوانى دارد. اعضاى كابينه از لحاظ سياسي، عقيدتى و مهارتى داراى اعتبار بسيار هستند.

وى افزود كه كابينه‌اش به طور مساوى از 10 زن و 10 مرد تشكيل شده است.
,باشلت, كه در تاريخ 11 مارس (20 اسفند) رسما آغاز به كار خواهد كرد، همچنين بيان داشت كه به محض آغاز به كار رسمي، از قانونگذاران پارلمانى كشورش خواهد خواست تا وزارتخانه‌هاى امنيت عمومى و محيط زيست را ايجاد كنند.

در كابينه منتخب باشلت، آندرس ولاسكو، اقتصاددان محافظه‌كار و تحصيلكرده‌ آمريكا به عنوان وزير دارايى منصوب شده است. به نظر مي‌رسد كه وى در مقوله سياست‌هاى اقتصادى شيلى دنباله‌رو برنامه‌هاى دولت پيشين باشد كه در امر مهار تورم كارنامه مثبتى را از خود ارايه داد. باشلت اعضاى كابينه خود را به گونه‌اى انتخاب كرده كه هر يك از احزاب عمده شيلى در ائتلاف چپ ميانه دولت داراى سهم هستند. در كابينه رئيس‌جمهور شيلى هفت كانديدا از حزب دموكرات مسيحي، 9 كانديدا از دو گروه سوسياليست، سه كانديداى مستقل و يك كانديدا از حزب سوسيال دموكرات حضور دارند.

پيروزى ,باشلت, در انتخابات رياست جمهوري، سطح مطالبات و انتظارات زنان را نه تنها در شيلى بلكه در منطقه آمريكاى لاتين افزايش داده است؛ به طورى كه آنها اكنون بيش از گذشته به قدرت سياسى و برابرى اجتماعى مي‌انديشند.

اين در حالى است كه تنها معدودى از زنان در آمريكاى لاتين از جايگاه سياسى برخوردارند. در اين ميان مي‌توان به ,كريستينا فرناندز دى كرچنر,، همسر ,نستور كرچنر, رئيس‌جمهور آرژانتين و ,لوردس فلورس,، عضو سابق كنگره بوليوى كه كانديداى انتخابات رياست جمهورى اين كشور شده، اشاره كرد.