Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸ برابر با  ۲۸ فوريه ۲۰۲۰
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸  برابر با ۲۸ فوريه ۲۰۲۰
بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

 

بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

پیرامون شیوع ویروس کرونا

 

قدرت ما در اتحاد ماست،

 باید یکی شویم تا پیروز این میدان شویم

 

ویروس کرونا در حالی استان‌ها و شهرها و روستاها را یک به یک فتح می‌کند و جامعه را در بهت و بحران فرو برده است که ما شاهد یک مدیریت ناکارآمد در مواجهه با بحران هستیم این ناکارآمدی ریشه در عوامل ساختاری کلان دارد و یک شبه به وجود نیامده‌است. تاکید بر خصوصی‌سازی و پولی سازی خدمات آموزشی و بهداشتی از سوی تمام جناح‌های سیاسی ، رشد و گسترش فقر و نابرابری در سال‌های اخیر، گسترش فساد و اختلاس و احتکار و عدم قاطعیت در برخورد با دزدان  و فاسدان ، عدم آگاهی و توانمندی شهروندان در مواجهه با بحران ، مدیریت باندی و جناحی، پنهان‌کاری و نبود صداقت با مردم ، بی‌توجهی به تجربه‌های موفق جهانی، عدم توجه به تخصص و علم و سلطه برخی قشریون و متحجران در سیستم مدیریتی کشور و ... از جمله عوامل ریشه‌ای و ساختاری است که امروز و هنگام مقابله با کرونا خود را در مدیریت ناکارآمد نشان داده‌است و اگر تلاش و کوشش شبانه روزی پزشکان، پرستاران، بهیاران و سایر نیروهای خدمات درمانی نبود، در موقعیت بسیار بدتری قرار داشتیم که شایسته است از فداکاری تمام پرسنل و کادر بهداشتی و درمانی تشکر و قدردانی نماییم.

 

با شیوع کرونا در چین، رویکرد کاسب کارانه و سودمحور باعث شد که مسئولان، پروازهای چین به ایران را محدود نکنند و متاسفانه عملا زمینه ورود ویروس به کشور فراهم گردید بعد از آن نیز سیاست کتمان و پنهان‌کاری ، عدم تامین امکانات و ایجاد زیرساخت‌های ضروری موجب شده‌است که اینک آمار رسمی ابتلا و فوت بیماران با آمار غیررسمی بسیار زیاد باشد به طوری که برخلاف  آمار جهانی ( دو درصد)،  طبق آخرین  آمار رسمی نرخ فوت مبتلایان در ایران کمی بیش از  ده درصد برآورد شده‌است از سوی دیگر برخی مسئولان با گرفتن ویدئو و اعلام کرونای مثبت خود در حال عادی سازی شرایط هستند و رییس جمهور از روال عادی از روز شنبه سخن می‌گوید. مسئولان در حالی شو کرونای من هم مثبت است راه انداخته‌اند که تعدادی از پزشکان و پرستاران فداکار به خاطر فقدان امکانات و ایمنی جان خود را از دست داده‌اند، جالب اینکه در شبکه‌های اجتماعی مردم تست مثبت کرونای مسئولان را به حساب دسترسی آنان و خانواده هایشان به کیت تشخیص و نمونه دیگری از تبعیض و نابرابری می‌دانند و خواستار آن هستند که رئیس جمهور هم مانند مردم روز شنبه از وسایل عمومی نقلیه استفاده کند تا بفهمد اوضاع چقدر عادی است!

 

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران با نثار آرزوی سلامتی و تندرستی برای همه آحاد جامعه به خصوص پیشگامان مبارزه با کرونا رو به مسئولان ، مردم و همکاران اعلام می‌کند :

 

۱. مسئولان باید دست از کتمان برداشته با مردم صادق باشند و تمام امکانات را برای مقابله با کرونا بسیج نمایند. تعطیلی مراکز پرجمعیت و پرتردد از مدارس تا دانشگاه‌ها و سینما و مراکز خرید می‌تواند یک گام موثر باشد. دولت باید برای تمام اقشار شرایطی فراهم نماید که اگر کسانی مجبور شدند خود را قرنطینه نمایند مشکل معیشتی نداشته باشند.

 

۲. دولت باید تمام امکانات ضروری را برای تیم پزشکی فراهم نموده و ماسک ، دستکش و مواد ضدعفونی کننده را به صورت رایگان و کافی در اختیار همه قرار دهد. متاسفانه روزانه شاهد کشف میلیونی از این اقلام هستیم ولی هنوز در مراکز درمانی و بهداشتی پرسنل و مردم از این خدمات بی‌بهره هستند.

 

۳. دولت باید از تجربه موفق دیگر کشورها استفاده می‌کرد و شهر قم را به عنوان منشأ، قرنطینه می‌نمود حالا که ویروس به بیش از ۲۰ استان سرایت نموده‌است بهترین کار ماندن در خانه و پرهیز از رفت و آمدهای غیرضروری است. مردم عزیز و شریف ایران باید ضمن آگاهی از این ویروس، تمام نکات ایمنی و بهداشتی را رعایت نمایند.

 

۴. به جای ایراد نطق‌های غیرمسئولانه چون گشایش مدارس از روز شنبه، دولت باید زمینه های آموزش مجازی را فراهم نماید تا دانشجویان و دانش‌آموزان در محیط خانه بتوانند درس بخوانند بی‌شک معلمان و اساتید کشور بعد از بحران در راستای جبران این ایام تلاش بیشتری خواهند نمود.

 

۵. زندان‌ها و پادگان‌ها از جمله مراکزی هستند که در صورت شیوع به خاطر محدودیت تردد و امکانات با فاجعه انسانی بزرگی روبرو خواهد شد لذا ما موکدا از مقامات مسئول خواهان اهدای مرخصی به زندانیان و سربازان هستیم. شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از قوه قضاییه ، سازمان زندان‌ها می‌خواهد شرایط آزادی و مرخصی  معلمان زندانی را در کنار سایر زندانیان فراهم نماید.

 

ما چون گذشته معتقدیم قدرت ما در اتحاد ماست، باید یکی شویم تا پیروز این میدان شویم، باید روحیه فردگرایی و خودخواهی را کنار بگذاریم و با رعایت بهداشت به دیگران و بهبود وضعیت کمک نماییم.

 

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

۱۳۹۸/۱۲/۹

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2023 ©