Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
شنبه ۴ فروردين ۱۴۰۳ برابر با  ۲۳ مارس ۲۰۲۴
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :شنبه ۴ فروردين ۱۴۰۳  برابر با ۲۳ مارس ۲۰۲۴

 

 فلسطین؛

شهدای غزه و هولوکاست

 

به یک قاتل:

اگر در چهره ی قربانی دقت می کردی

و بدان می اندیشیدی

به یاد می آوردی مادرت را در اتاق گاز

و رها می شدی از فلسفه ی تفنگ

محمود درویش

 

بیش از پنج ماه است که دولت نژادپرست اسرائیل به نخست وزیری هیولای آدمخواری به نام بنیامین نتانیاهو با کشتار بیرحمانه، نسل کشی وحشیانه و ویرانگری دیوانه وار در غزه فصل خونینی از تاریخ خونبار فلسطین را رقم زده است. از این رو بیش از پنج ماه است که نام فلسطین با وجود سکوت بی شرمانه رسانه‌های بین‌المللی، به یُمن شبکه های اجتماعی با تلخ ترین و ناگوارترین خبرها و عکس‌ها و گزارشات در سطح اول افکارعمومی جهان مطرح است. تداوم روزانه این جنایات ضد انسانی و کشتار وحشیانه در حالی است که یوآو گالانت، وزیر جنگ رژیم صهیونیستی در ۹ اکتبر ۲۰۲۳ اعلام کرد: «دستور دادم تا محاصره کامل علیه نوار غزه اعمال شود. دیگر نه خبری از برق هست و نه از غذا و سوخت. همه مرزها بسته می‌شود. جنگ ما امروز با حیواناتی انسان نما است.» و به دنبال او یسرائیل کاتس وزیر انرژی اسرائیل نیز در شبکه‌های اجتماعی نوشت: «دستور دادم که جریان آب از اسرائیل به غزه فورا متوقف شود. برق و سوخت نیز دیروز قطع شد. آنچه قبلا وجود داشت، دیگر نخواهد بود.» کانال دوازدهم تلویزیون اسرائیل نیز به نقل از کاتس اعلام کرد: «انتقال آب از اسرائیل به نوار غزه متوقف و هیچ آبی از طریق لوله های انتقال، در اختیار نوار غزه قرار نخواهد گرفت.» یک فلسطینی ۳۵ ساله به نام «زیاد»* که زندگی روزمره در غزه در زیر بمباران را روایت می کند، نوشته است: «نه برق، نه دارو، نه حتی هیزمی برای سوزاندن. آن چه فراوان است مرگ مردم است. تنها مرگ در آسمان غزه پرسه می زند.» آری، اسرائیل همیشه برای مردم فلسطین جز مرگ و ویرانی و آوارگی و گرسنگی چیزی همراه نداشته است.

 

بنا به گزارش‌ها در همان هفته اول جنگ، ارتش اشغالگر اسرائیل ۶۰۰۰ حمله هوایی در سرتاسر غزه انجام داد که در آنها بیش از ۳۳۰۰ غیرنظامی کشته و بیش از ۱۲۰۰۰ زخمی شدند. این حملات وحشیانه به بیمارستان‌ها، بازارها، اردوگاه‌های پناهندگان، مراکز آموزشی و کل محله‌های مسکونی صورت گرفت. در ۱۷ اکتبر، سازمان جهانی بهداشت اعلام کرد که ۵۱ مرکز بهداشتی توسط اسرائیل مورد حمله قرار گرفته‌ است. در۴ نوامبر، وزارت بهداشت غزه اعلام کرد که ۱۰۵ مرکز پزشکی به‌طور عمدی هدف قرار گرفته‌اند. اسرائیل اکنون بسیاری از مناطق و شهرهای باریکه غزه را به تلی از ویرانه تبدیل کرده است. بر اساس بیانیه وزارت بهداشت فلسطین در جریان ۱۶۸ روز از حملات رژیم اسرائیل به غزه ۳۲ هزار و ۷۰ فلسطینی کشته و۷۴ هزار و ۲۹۸ نفر نیز مجروح شده اند. همچنین نزدیک به هشت هزار نفر هم مفقود و زیر آوار هستند. براساس این گزارش، ۷۲ درصد از شهدا و مجروحان کودکان و زنان هستند. بنا به گزارش منابع خبری فلسطین از آغاز جنگ در غزه ۱۳۴ خبرنگار هم در حملات ارتش اشغالگر اسرائیل به شهادت رسیدند. چنین سبعیت و شقاوت دولت آپارتاید و نژادپرست اسرائیل در غزه در حالی است که از نظر قوانین جنگی و کنوانسیون های بین المللی قطع آب و برق و غذا و داروی غیرنظامیان و مجازات جمعی یک جمعیت چند میلیونی در واکنش به اقدام وحشیانه سازمان ارتجاعی حماس در۷ اکتبر ۲۰۲۳ در زمره ارتکاب جنایت جنگی و نوعی نسل کشی است. جا دارد این نکته را بار دیگر تأکید کنم که خود اسرائیل در تاسیس و تقویت گروه اسلامی حماس نقش پررنگی داشته است. در۲۵ اکتبر، آکسفام اعلام کرد که استفاده اسرائیل از «گرسنگی دادن به عنوان یک روش جنگی» ناقض قوانین بین‌المللی است و غزه دارد «به‌طور جمعی در مقابل دیدگان جهان مجازات می‌شود». ابعاد فاجعه زمانی روشن‌تر می‌شود که به یاد داشته باشیم نوار غزه که جمعیتی بالغ بر ۲.۳ میلیون نفر را در خود جای داده است پرتراکم ترین نقطه جهان را داد. و این منطقه از سرزمین های فلسطین، بیش از ۱۵ سال است که در محاصره کامل زمینی، هوایی و دریایی اسرائیل است. در واقع غزه بزرگ ترین زندان روباز جهان است. به گفته آژانس آنروا (آژانس امدادرسانی سازمان ملل متحد به آوارگان فلسطینی)، بیش از نیمی از ساکنان نوار غزه از نبود امنیت غذایی رنج می‌برند و در زیر خط فقر زندگی می‌کنند. همچنین نرخ بیکاری در نوار غزه نیز نگران کننده و در حدود ۵۰ درصد است. بر اساس گزارش سال ۲۰۲۱ یونسکو، بیش از نیمی از ساکنان نوار غزه در فقر به سر می‌برند و ۶۲ درصد از کسانی که در این منطقه فلسطینی زندگی می‌کنند، از نبودِ امنیت غذایی رنج می‌برند. بنا بر تازه ترین گزارش سازمان ملل متحد که در روز دوشنبه ۱۸ مارس در تارنمای این سازمان منتشر شد، مردم غزه هر روز از گرسنگی می‌میرند و این منطقه در آستانه خطر قحطی قرار دارد.در همین حال، تدروس ادهانوم، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت نیز در مورد خطر قحطی در غزه هشدار داد.

 

جنایات هولناک دولت اشغالگر اسرائیل در غزه با حمایت و پشتیبانی بی شرمانه ی دولت های آمریکا و اروپا و بی‌عملی دولت های فاسد کشورهای عربی انجام می شود. در تازه ترین اقدام بیشرمانه دیگر توسط قدرت‌های دارای حق وتو، در جلسه روز جمعه (۳ فروردين /۲۲ مارس) شورای امنیت سازمان ملل چهارمین قطعنامه آتش بس در غزه که خود آمریکا پیشنهاد کرده بود با وتوی چین و روسیه تصویب نشد. سه قطعنامه قبلی را آمریکا وتو کرده بود. در عین حال، با وجود تظاهرات میلیون‌ها نفر در شهرهای مختلف جهان در حمایت از مردم مظلوم فلسطین و محکومیت شدید جنایات جنگی ارتش اسرائیل در غزه، این جنایات همچنان ادامه دارد. این اعتراضات حتی در برخی از شهرهای اسرائیل نیز علیه دولت جنایتکار نتانیاهو برگزار شد و می شود. در یکی از دلخراش ترین اعتراضات به نسل کشی اسرائیل در غزه و همدستی دولت آمریکا با این عظیم ترین جنایت، یک افسر جوان نیروی هوائی آمریکا به نام آرون بوشنل در برابر سفارت رژیم آپارتاید اسرائیل در واشنگتن خودش را به آتش کشید. همانند اقدامی که راهبان بودائی در ویتنام در اعتراض به تجاوز آمریکا به ویتنام انجام می دادند. آرون قبل از به آتش کشیدن خود می گوید که آگاهانه تصمیم به اقدام گرفته است و پیام می دهد: «من دیگر دستیار نسل کشی نخواهم بود. من در شرف انجام شدیدترین اعتراضات می باشم. اما این عمل، در مقایسه با آنچه که مردم فلسطین به دست استعمارگران خود تجربه می کنند، اصلا شدید نیست.» آرون با فریاد «فلسطین آزاد» از وجودش مشعل سوزانی ساخت تا تلنگری باشد بر وجدانهای خفته بشریت در قبال جنایت دهشتناک ضدبشری اسرائیل در غزه. آرون که در دفاع از مردم فلسطین در آمریکا جان باخت یک شهید است. شهیدی از تبار شهدای غزه و هولوکاست و همچون آنان ماندگار در تاریخ.

 

طنز تلخ تاریخ این است یهودیانی که در اروپا در زیر ظلم و ستم بودند و فاجعه هولوکاست در موردشان رقم زده شد اکنون فرزندانشان با نسل کشی در فلسطین به ننگ تاریخ تبدیل شده اند. اسرائیل و به طریق اولی بنیامین نتانیاهو ممکن است غزه را اشغال و آن را به تلی از ویرانه تبدیل کند (چنانکه که چنین هم کرده است) ولی نه تنها نتیجه این جنگ خونین را بلکه سیاست و اخلاق را هم از پیش باخته است. هیچ‌کس دیگری نمی‌توانست چنین ضربه مهلکی به اسرائیل بزند که بنیامین نتانیاهو ضربه زد. این را هم باید تأکید کنم که بر پیشانی دولت های اروپائی نیز که دم از حقوق بشر می‌زنند سه داغ ننگ تاریخی خورده است که هرگز زدوده نخواهد شد: یکی کشتار میلیونی یهودیان در فاجعه هولوکاست، دیگری طرح و تاسیس دولت اسرائیل در سرزمین های اشغالی فلسطین و سومی همدستی با دولت آپارتاید اسرائیل در نسل کشی امروز فلسطینیان در غزه. در این ننگ تاریخی، دولت آلمان با آن تاریخچه خونین ایجاد اردوگاه های مرگ برای کشتار یهودیان جایگاه ویژه ای دارد. شاید از همین روست رجال رجاله دولت آلمان برای آرامش وجدان نداشته خود به دفاع تمام قد از دولت نژادپرست اسرائیل برخاسته اند.

 

ابتدای این مقاله را با شعری از محمود درویش، شاعر ملی فلسطین و عرب، آغاز کردم و پایان سخن را هم از ایشان که با یهودی ستیزی مخالف بود و در میان یهودیان اسرائیل دوستان بی شمار داشت، به پایان می‌برم که گویاترین تصویر را از صلح ارائه داده است: «صلح واقعی یعنی این که اعراب و یهودیان در جامعه اسرائیل کاملا برابر باشند و آوارگان بتوانند به خانه خود برگردند. فلسطینی‌ها باید به آزادی کامل برسند، تا آنجا که بتوانند سرنوشت خود را خود تعیین کنند.» او در مصاحبه با روزنامه اسرائیلی هاآرتص گفته بود: «من مأیوس نیستم و به انقلابی بنیادین در خودآگاهی مردم اسرائیل امید بسته‌ام.»

 

 

یاشار جاوید

جمعه ۳ فروردين ۱۴۰۳ برابر با ۲۲ مارس ۲۰۲۴

 

….........................................

* به لینک زیر مراجعه شود

خاطرات غزه، زندگی در زير بمباران (akhbar-rooz.com)

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2024 ©