O.R.W.I.
Organization of Revolutionnary Workers of Iran (Rahe Kargar)
Rahe Kargar
چهارشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۸ برابر با ۱۷ جولای ۲۰۱۹
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس   orwi-info@rahekargar.net   و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
بازگشت تاریخ انتشار : شنبه ۳ فروردين ۱۳۹۸  برابر با ۲۳ مارس ۲۰۱۹

مجله روزشمار کارگری هفته

شماره۵۲ آخرین شماره ،

روزشمار کارگری سال ۱٣۹۷

 

جمعه ۲۴ اسفند تاچهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷

برابر چهارشنبه ۲۰ مارس ۲۰۱۹

شماره۵۲

امیرجواهری لنگرودی

haftegi_kargari@yahoo.com

info@karegari.com

جمعه به جمعه ، نو به نو !

بر آنم که بدینوسیله از توجه و یاری پُرشمارانی که طی سال، اخبار و گزارشات بسیاری را به ایمیل هام ارسال داشتند، تشکر و قدردانی کنم ؛ چنانچه این یاری ها نبود، طی یکسال بییش از ۵۴۴۳ فایل خبری فراهم نمی شد. امیدوارم که این سطح از همکاری ها همچنان پُر دوام ماند .

با مهر و دوستی

امیر جواهری

آخرین یادداشت سال ۱٣۹۷ روزشمار کارگری هفته از: امیر جواهری لنگرودی

پیرامون : مبارزات کارگران ایران در سال جدید همچنان دنبال می کردد !

برای تعیین مزد سال ۱٣٩۸ ، درب به همان پاشنه چرخید!

حکومتگران می دانند، قدرت خرید نداشتن ، یعنی چه ؟!

با دهها زبان می توان گفت و با صد نحو می توان نوشت : حاکمیت اسلامی و چرخه سرمایه داری ایران، معنی قدرت خرید نداشتن کارگران شاغل و کارگران از کارمانده را ، هیچ در نمی یابند و چهره غمین کارگر در برابر سفره خالی و خجل ماندن آنان در برابر خواست فرزندان و خانواده های آنانرا نمی فهمند !

به گزارش خبرگزاری های رژیم ، امسال هم بعد از دویست و هشتاد و دومین نشست شورای عالی کار، حداقل حقوق کارگران برای سال ۹٨، یک و نیم میلیون تومان معادل ۱۵ میلیون و ۱۶٨ هزار و ٨۲۲ ریال تعیین شد. بطوری که در جلسه دویست و هشتاد و دوم شورای عالی کار که به منظور تعیین حداقل حقوق کارگران برای سال ۹٨ و افزایش پایه حقوق کارگران ، درکنار سطح تعیین شده برای دستمزد سال، حق مسکن کارگران برای سال آینده یک میلیون ریال ،حق بن کارگران یک میلیون و ۹۰۰ هزار ریال و پایه سنوات ۷۰۰ هزار ریال تعیین و اعلام شد. حق اولاد برای هر فرزند زیر ۱۸ سال نیز یک میلیون و ۵۱۶ هزار ریال اعلام شد.

بدین ترتیب برای تعیین نرخ دستمزد کارگران در سال ۹۸ ، همان صحنه های سال پیش تکرار و تکرار شد یا بقول فعالان سندیکای شرکت واحد تهران و حومه " نمایش رسوای خیمه شب بازی سه جانبه گرایی در کشور تکرار شد وافرادی که در قالب تشکل های دولت ساخته (شورای اسلامی کار، انجمن صنفی، نماینده کارگر) از فیلترهای متعدد دولتی عبور کرده اند باصطلاح بعنوان نماینده کارگر در جلسات تعیین مزد شرکت کردند. این نمایندگان به دلیل اینکه برابر طراحی از پیش تعیین شده دولتی برایشان، هیچگاه بر نیرو و قدرت اعتراضی کارگران متکی نبوده اند امسال نیز برابر همان طراحی و بدون اتکا بر قدرت اتحاد و اعتراض کارگران، مزد بیش از سه برابر زیر خط فقر را برای کارگران، با دولت و کارفرمایان توافق کردند." درست در همین رابطه " فرامرز توفیقی" رئیس کمیته ی دستمزد کانون عالی شوراها ، که در قسمت اعظم این جلسات حضور داشت و خود یکطرف چانه زنی ها بود ، روز ۲۹ اسفند۹۷ به خبرگزاری ایلنا گفت: با توجه به اتفاقات و تکانه‌های شدید اقتصادی‌ای که در سال ۹۷ رخ داد، حجم مطالبات در جامعه زیاد بود. متعاقبا، فاصله سه ضلع شرکای اجتماعی در شورای عالی کار نیز بسیار زیاد بود. از همین رو، به جرات می‌توانم بگویم آخرین جلسه شورای عالی کار، یکی از چالشی‌ترین مذاکرات دوازده سال گذشته (بنا بر سابقه حضور من در این جلسات) بود . او در رابطه با ترکیب نیروهای شرکت کننده در پشت پرده چانه زنی ها ، پیرامون فضای موجود در مقابل کارگران در جلسات شورای عالی کار گفت: روال برای ما اینگونه است که با دو کارفرما روبرو هستیم: یکی دولت و دیگری بخش خصوصی. دولت لباس کارفرمایی را بر تن دارد و دو نوع کارگر یا به عبارتی مستخدم دارد؛ مستخدم کارمند و مستخدم کارگر. تبعا تلاش دارد هزینه پرداختی به این دو را در نزدیکی یکدیگر قرار دهد. همان سال گذشته که ۱۹.۵ درصد افزایش حداقل دستمزد را انجام دادیم . بنا بر اظهارات وزرای دولت، این امر موجب فشار بر آنها در هیات دولت در زمینه افزایش دستمزد کارمندان دولت شده بود که منتج به تغییراتی در آن موضوع نیز شد...

رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها در ادامه می گوید : ما خودمان از حداقل دستمزد تعیین شده ناراضی هستیم . در چانه زنی های پشت پرده، ما مزدبگیران این کشور را به اعتراف صریح خودشان به ۵۰ درصد یعنی نصف قیمت به دولت و کارفرمایان فروختند؛ حالا توجیهات را شروع کرده اند.

بدین ترتیب می بینیم ، یک روز پس از اعلام مبلغ افزایش حداقل دستمزد کارگران، میزان فاصله افزایشی ۳۶.۵ درصدی در رابطه با حداقل دستمزدها با حداقل دستمزد مناسب برای تامین معاش کارگران و مزدبگیران در حدی است که فرامرز توفیقی رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها که خود در جلسه چهارده ساعت و نیمه ، چانه زنی شورای عالی کار حضور داشته ناچار شد اعتراف کند که ما خودمان ناراضی هستیم. برای همگان روشن و آشکار است که اعلام نارضایتی خشک و خالی دردی از مزدبگیران کشور درمان نمی کند؛ ایفای نقش در سرکوب مزدی کارگران و زحمتکشان هم پرده پوشی نمی شود و توجیهات پذیرفتنی نیستند.

فرامرز توفیقی با ارائه آمارهایی در مورد میزان افزایش حق اولاد، حق مسکن، بن کارگری و سنوات درصد نهایی افزایش مزدی را ۴۲.۵ درصد و در حد دو میلیون و هفتاد چهار هزار و هفتاد و شش تومان ذکر کرد و به ایلنا گفت: عددی که ذکر کردم فاصله معنا داری با آن رقم یک میلیون هشتاد و پنج هزار مورد مطالبه ما داشته است و نتایج جلسه آخر حاکی از این است که تنها نصف آن محقق گشته است. به عبارت دیگر، ۵۰ درصد مطالبات جامعه کارگری محقق شده است. اما این را نباید فراموش کرد که ما وارد یک بحث سه‌جانبه شده بودیم متشکل از دو کارفرمای بزرگ و یک نماینده کارگر. ما خودمان ناراضی هستیم و نمی‌گوییم نتیجه بحث اخیر یک موفقیت عالی برای کارگران بوده و اذعان داریم که نتوانسته‌ایم به ۱۰۰ درصد مطالبات و اهدافمان برسیم ، آیا این نوع داوری امروز ، راه بجایی می برد ،آنگاه که چهارتشکل مستقل کارگری ایران ۱- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه - ۲- سندیکای کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه ۳- کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری ۴- گروه اتحاد بازنشستگان ، در اول اسفند ۹۷، حداقل دستمزد کارگران را به میزان ٧ میلیون تومان در ماه را برای سال ۱٣٩۸ اعلام می دارند ، می تواند پاسخگوی نیازها و انتظارات کارگران باشد ؟

یک چیز روشن است ؛ و آن اینکه فضای موجود و ادعای صورت گرفته همه عوامل شرکای چانه زنی ، تعیین نرخ دستمزد نشان می دهد ، نمی خواهند حداقل دستمزد کارگران را حتی در سطحی که تولید گران جامعه ، از گرسنگی نجات پیدا کرده و توانایی بازتولید نیروی کارشان را داشته باشند، بخواهند ارتقا دهند. واقعیت مسلم این استکه؛ هم برای دولت به سان بزرگترین کارفرما و هم تمامیت کارفرمایان کشور، پول به حد کافی موجود است و انگار تنها برای کارگران و زحمتکشان نیست . برای دزدان و چپاول گران و آقا زاده ها و مافیای در قدرت و ژن های برتر ، برای سپاهی ، آخوند سر گذر، آیت الله های همه چیز خوارو فرزندان آنان پول و ردیف های حقوقی چند ده میلیونی است ، ولی برای مطالبه گران جامعه ما هیچ چیز موجود نیست . آنان باید تمام مدت بدوند و گرسنگی بکشند و آنگاه که صدایشان بلند شد ، سرکوب گردند و هزینه بپردازند .

سازوکار آنچه را که در سال ۱۳۹۷ در سطوح وسیع و گسترده مبارزات زنان و مردان کارگر اعم از : پرستاران - کودکان کار- فعالان کارگر احضار و دستگیر شده و زندانی - جنبش پرقدرت معلمان ؛ بازنشستگان کشوری ، لشکری و فرهنگی ، دانشجویان فارغ التحصیل دختر و پسر بیکار- فعالان محیط زیست - تحرکات کشاورزان روستائی - کارگران بخش خدمات ، کارگاهها ، صنایع ومعادن و ارتش میلیونی بیکاران ، وسعت عمل دست فروشان حاشیه خیابان ها و ضرب و شتم آنان ، کولبران در کردستان و زحمتکشان نقاط مرزی سیستان و بلوچستان ، در کنار اختلاس ها و دزدی ها و تحرکات مال باختگان ، و قاچاق کالا و حوادث حین کار که شاخص دشواری های حین کار را به نمایش می گذارد، همچنان درسال ۱٣٩۸، درتلاش خواهند بود و از پای نخواهند نشست !

یک چیز روشن است طی دو سال پشت سر گذاشته ؛ بحران نظام بانکی - بحران آب و برق - بحران صندوق های بازنشستگی - بحران گسترده تعطیلی صنایع- گسترش حاشیه نشینی و مهاجرت میلیونی روستائیان و افزایش بیکاری در سطح عمومی جامعه ، گرسنگی ، افزایش فقر و ... مصادیق پیشروی جامعه ما بود . همه اینها با هم سر باز کردند و همزمان شدند . این پدیده همزمانی امر مهمی در شکل دادن به خیزش دی ماه ٩٦ و در وسعت بخشیدن بدان تاثیر گذار بوده است . فراتر از این، سال ۹۷، برای کارگران و مزد و حقوق بگیران، ضمن آنکه ادامه تشدید وضعیت ناگوارِ مانده از سالیان گذشته را باخود داشت، ما شاهد وضعیت جدید فلاکت باری بودیم که ناشی ازسقوط وحشتناک ارزش پول ملی و در نتیجه گرانی و تورم فزاینده ناشی از آن در خلال اختلاس ها و تباهی های آفریده شده از سیاست نئولیبرالی حاکم بود . تبعات چنین وضعیت اسفباری در کنار سیاست بایکوت اقتصادی اعلام شده ایالات متحده آمریکا ، در کل حیات جامعه ، برای تهیدستان با گسترش فقر، خانه خرابی، تورم فزاینده و گرانی مسکن، خوار و بار وافزایش پی در پی سایر اقلام مورد نیاز خانوارهای مزد و حقوق بگیران را به دنبال داشت و ما درست با چنین دشواری و فاصله طبقاتی وارد سال جدید شده ایم.

باید نوشت: همه آموزه های تا حال تجربه شده اردوی پُر شمار میلیونی کار ایران ، در سال پیشروی پرتوان تر به صحنه باز خواهد گشت . با پایان تعطیلات نوروز ، ضربآهنگ تحرکات نبرد خود پویه طبقاتی، در آستانه اول ماه مه ( روزجهانی کارگر) شاهد خواهیم بود .

نکته باورمند کار در این استکه ؛ مبارزات کارگران در تمامی سال ۱۳۹۷، خود را در امر همبستگی و گسترش همگرایی ها و هم پوشانی پیکره مبارزات جنبش طبقاتی و مطالباتی ما در مقابل ناامنی شغلی ، فشار و داغ و درفش و زندان برای سازمانگران تحرکات اجتماعی پیش رفت . از اینرو لازم است که همچنان اتحاد آگاهانه و مستمر و گسترش یابنده توده کارگران بتواند در سال جدید با آفرینش توانمندی های شفافتر برای تحقق مبارزات قدم بردارد . باشد که سال نو، سرآغازی برای خلاقیت اندیشه های نو، سالی پُربار و سرشار از گام های موفقیت آمیز در راه بهبود شرایط زندگی زحمتکشان سراسر ایران گردد. چنین باد !

آنچه درپی می آید ، ادامه روند انتشار روزشمار کارگری است که من آن را از سال ها پیش به شکل مستمرپی گرفته ام . اینک برای تسریع دردریافت خبرهای کارگری خاصه از روند فعل و انفعالات ، روزمره گی اخبار کارگری و مبارزات کارگران ، آنرا به شکل هفتگی انتشار خواهم داد.

توجه : برای ارسال اخبارتان با ایمیل زیر، شماره دستی ام در کانال تلگرام و به آدرس فیس بوکم می توانید مربوط گردید.

علاقه مندان به مباحث کارگری برای دست یابی به آرشیو روزشمار کارگری هفته ، می توانند به آرشیو های زیر مراجعه نمایند:

آرشیو روزشمار کارگری هفته سال۱٣۹۷

https://drive.google.com/drive/my-drive

آرشیو روزشمار کارگری هفته سال ۱٣۹۶

https://drive.google.com/drive/folders/0B6juDF5UZKNMMFRvdEZVMFpOQUk

*******

haftegi_kargari@yahoo.com/ info@karegari.com /

تلفن تماس 0046:736778815

روزشمار کارگری هفته :

*- در دو حادثه شغلی، کارگری جان باخت و کارگر دیگری جان گرفت:

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ روز جمعه ۲۴اسفند۹۷ آمده است: در حادثه اول در دولت‌آباد، ابتدای بلوار قدس، کوچه سنگبری‌ها رخ داد، یک کارگر حدودا ۲۲ ساله حین کار در یک ساختمان هشت طبقه در حال ساخت، با سقوط از طبقه هفتم به طبقه منفی دو (در انتهای چاهک آسانسور) به دلایل نامشخصی جان خود را از دست داد.... آتش‌نشانان با رعایت اصول ایمنی وارد چاهک آسانسور شده و با استفاده از برانکارد مخصوص، کارگر مصدوم را به بیرون از چاهک منتقل کردند.مشخص شد این فرد به علت شدت صدمات وارده جان خود را از دست داده است. در حادثه دیگر کارگر ۵۱ ساله دیگری حین رنگ‌آمیزی دیواره‌های داخلی تانکر موتورخانه یک مجتمع در ۲۴ متری سعادت‌آباد، خیابان دشت بهشت به دلیل متساعد شدن گازهای سمی بیهوش می‌شود که ... امکان خارج کردن وی از دهانه تانکر وجود نداشت. آتش‌نشانان با توجه به شرایط، با استفاده از ابزار موجود به ایجاد فضاسازی در محل حادثه پرداختند و برای رهاسازی وی مشغول برش دیواره تانکر شدند و او را نجات دادند.

*- خصوصی سازیها را متوقف کنید:

 

برپایه خبرمندرج در تاریخ روز جمعه ۲۴اسفند۹۷ آمده است: دیوان محاسبات کشور :" رئیس جمهورو معاون اول باید بدلیل بی‌توجهی به هشدارهای منتقدین،پاسخگوی عملکرد سازمان خصوصی‌سازی واین همه تضییع اموال عمومی باشند."

این گزارش هشدار دهنده البته ناقص هم هست زیرا ارزیابی دیوان محاسبات نسبت به قیمت بنگاه ها مربوط به سال ۹۶-۹۵ و قبل از تورم سال ۹۷ و کاهش ارزش پول ملی به یک سوم آن است.یعنی آن چه از اموال مردم که تحت نام خصوصی سازی به "خودی ها" عطا شده در واقع بیش از ده ها برابر زیر قیمت واقعیشان بوده است.

دست اندرکاران خصوصی سازی و حامیان دولتی وغیر دولتی آنها باید از ادامه مفت فروشی ها منع شوند و در مورد غارت اموال عمومی توسط رانتخوارن وابسته به قدرت پاسخگو باشند. اموال باید به مردم برگردانده شود.

@Shbazneshasteganir

*- حل مشکلات جامعه کارگری با اجرای سند کار شایسته:

https://www.isna.ir/news/97122412702

به گزارش خبرگزاری ایسنا ، در تاریخ روز جمعه ۲۴اسفند۹۷ آمده است: فتح‌الله بیات، رییس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی گفت: اگر سند ملی کار شایسته را سال‌ها قبل تصویب می‌کردیم بسیاری از مشکلات امروز کارگران و قراردادهای کار برطرف می‌شد. وی اظهار کرد: یکی از کمبودهایی که امروز در حوزه روابط کار احساس می‌شود سند کار شایسته است. در برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه تدوین سند کار شایسته مورد تاکید قرار گرفت و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی موظف شد تا آئین‌نامه‌های مربوط به این سند را با همکاری شرکای اجتماعی تنظیم و تدوین کند.وی ادامه داد: متأسفانه در دولت‌های گذشته این امر محقق نشد تا این‌که دولت یازدهم خود را نسبت به تدوین این سند متعهد دانست، لذا با توجه به تاکید برنامه ششم توسعه مبنی بر تصویب این سند تا پایان سال ۱۳۹۷ و ارسال آن به دولت امیدواریم هرچه سریع‌تر ولو در روزهای پایانی سال تصویب شود....به گزارش ایسنا، براساس تعریف سازمان جهانی کار، کار شایسته به منزله‌ی دسترسی به فرصت‌های برابر برای زنان و مردان برای رسیدن به کار مناسب و مولد با حفظ کرامت انسانی است. در ماده ۱۲۰ برنامه ششم توسعه دولت موظف شده تا پایان سال دوم اجرای این قانون (۱۳۹۷) سند ملی کار شایسته را با رعایت قوانین و مقررات مربوطه تهیه کند و به تصویب هیأت وزیران برساند.

*- نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس مطرح کرد؛نحوه برخورد برخی مسئولان با کارگران قابل قبول نیست / حقوق ۴ میلیون تومانی پاسخگوی نیاز فعلی کارگران است:

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ روز جمعه ۲۴اسفند۹۷ آمده است: زهرا ساعی، نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی ، در جمع روسای شورای اسلامی کار استان آذربایجان شرقی سخن می‌گفت، با تأکید بر اینکه بحث افزایش حقوق و دستمزد کارگران در سال آینده چالش مهمی برای جامعه کار و تولید است، اظهار داشت: طی بررسی‌های علمی در جلسه فراکسیون کارگری با توجه به تورم و وضعیت اقتصادی موجود به این نتیجه رسیدیم که باید حداقل دستمزد کارگران به ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برسد و بنده به عنوان اولین نفر در مجلس شورای اسلامی اعلام کردم که حداقل حقوق کارگران در سال ۹۸ باید حداقل ۴ میلیون تومان باشد.... وی اظهار داشت: بر اساس اطلاعات رسیده در آخرین جلسه شورایعالی کار کارفرمایان افزایش حدود ۵ /۲۳ درصدی را مطرح کرده‌اند که نمایندگان کارگری به حالت اعتراض جلسه را ترک کرده‌اند.ساعی با اشاره به اینکه باید کارگران و کارفرما با تعهد و انصاف با همدیگر تعامل داشته باشند، تاکید کرد: متاسفانه همیشه حداقل حقوق برای کارگران در نظر گرفته شده و ما در مورد افزایش حقوق کارگران به هیچ وجه کوتاه نخواهیم آمد چراکه کارفرمایان باید وضعیت معیشت کارگران را در نظر بگیرند و همه دست به دست هم دهند تا حقوق کارگران در سال آینده به صورت منطقی افزایش یابد....

*- حقوق بگیران بالای ۴ میلیون تومان چه وضعیتی دارند؟

https://www.isna.ir/news/97122412775

به گزارش خبرگزاری ایسنا ، در تاریخ روز جمعه ۲۴اسفند۹۷ آمده است: فقط حدود ۲۷۰ هزار نفر از کارکنان دولت حقوق بالای چهار میلیون تومان دریافت می‌کنند که نزدیک به نیمی از آنها در مرز چهار میلیون قرار دارند.به گزارش ایسنا، در حالی شواهد حاکی از آن است که دولت بر حمایت از حقوق بگیران زیر سه میلیون تومان تاکید دارد و از بسته‌های حمایتی گرفته تا یارانه نقدی را حق این قشر می‌داند که از حدود دو میلیون و ۶۳۷ هزار کارمندی که در ماه حقوق دولتی دریافت می‌کنند فقط حدود ۷۷۰ هزار نفر حقوق بالای سه میلیون تومان دارند.... پرداخت‌های حقوقی بالای چهار میلیون تومانی دولت در هر ماه به گونه‌ای است که حدود ۴۵ هزار و ۱۶۶ نفر بین چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تا پنج میلیون تومان با متوسط چهار میلیون و ۷۶۰ هزار تومان، ۴۰ هزار نفر بین پنج تا شش میلیون تومان با متوسط پنج میلیون و ۴۹۰ هزار تومان، ۱۸ هزار و ۶۰۷ نفر بین شش تا هفت میلیون تومان با متوسط شش میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و ۹۸۲۴ نفر نیز بین هفت تا هشت میلیون تومان با متوسط هفت میلیون و ۵۶۷ هزار تومان قرار دارند.حقوق‌های بین هشت میلیون تا ۱۰ میلیون تومان محدوده دریافتی حدود ۱۱ هزار و ۵۰۰ نفر از کارکنان دولت است و حقوق بگیران بالای ۱۰ میلیون تومان ۱۹۰۳ نفر را شامل می‌شوند که متوسط دریافتی آنها به ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌رسد.اما اینکه حقوق بگیران بالای چهار میلیون تومان در سال آینده و در جریان افزایش ۴۰۰ هزار تومانی حقوق به علاوه پنج درصد چه شرایطی خواهند داشت موضوعی است که بررسی وضعیت آنها نشان می‌دهد که دریافتی ناخالص چهار میلیونی به طور خالص و پس از کسر مالیات به حدود چهار میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، پنج میلیون به پنج میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، شش میلیون به شش میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و هفت میلیون به هفت میلیون و ۲۵ هزار تومان و هشت میلیون به هفت میلیون و ۸۶۵ هزار تومان خواهد رسید....

*- یک مقام مسئول خبر داد؛۳۱ هزار بازرسی از مراکز غذایی و اماکن عمومی و پلمب ۹۸ مکان متخلف:

 

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ روز جمعه ۲۴اسفند۹۷ آمده است: سید رضا غلامی، رئیس اداره بهداشت مواد غذایی و بهسازی اماکن عمومی مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: در سومین روز (۲۲ اسفند ۹۷) آغاز بکار بازرسی‌های سلامت نوروزی بهداشت محیط، ۳۱ هزار و ۴۹۴ مورد بازرسی بهداشت محیطی از مراکز تهیه، توزیع و طبخ با اولویت رستوران‌ها، قنادی‌ها و اماکن بین راهی و همچنین اماکن عمومی با اولویت هتل‌ها، مراکز اقامتی، پایانه‌های مسافربری و سرویس‌های بهداشتی انجام شد که از این تعداد ۶۹۰ مورد از اماکن بین راهی بازرسی بهداشت محیطی شده است.وی ادامه داد: همچنین در این بازرسی‌های انجام شده ۴۴۴ محل متخلف بهداشتی به مراجع قضائی معرفی شدند و ۹۸ محل متخلف بهداشتی پلمب شده که از این تعداد ۱۹ مورد مربوط به رستوران‌های بین راهی بوده ، پلمب شده است... غلامی افزود: براساس گزارش تیم‌های سیار بازرسی بهداشت محیطی سراسر کشور حدود ۲۵ هزار و ۴۴۷ کیلوگرم مواد غذایی و آشامیدنی غیر بهداشتی و تاریخ گذشته از چرخه مصرف انسانی توسط بازرسان بهداشت محیط خارج شده است.

*- در آستانه سال نو انجام می‌شود؛ اختصاص سبد کالا برای کلیه کودکان کار و خیابان:

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ روز جمعه ۲۴اسفند۹۷ آمده است: مهشید موقر با بیان اینکه اسبد کالا در اختیار کلیه خانواده‌‌های کودکان کار و خیابان قرار می‌گیرد، گفت: این اقدام با توجه به در پیش بودن سال نو انجام می‌‌شود. معاون امور اجتماعی بهزیستی استان تهران گفته است که اغلب مراکز بهزیستی برای کودکان کار و خانواده‌‌هایشان لباس نو تهیه کرده‌‌اند.

*- اطلاعیه پلاتفرم سندیکای کارگری سوئد- ایران در مورد احکام شلاق علیه جعفر عظیم زاده و نسرین ستوده :

* صدور احکام قرون وسطایی شلاق علیه فعالین کارگری و مدنی بشدت محکوم است!

بنا به گفته محمد علی جداری فروغی وکیل جعفر عظیم زاده، ایشان به جرم غیبت از زندان به سی ضربه شلاق محکوم شده است. در همین حال بنا به گفته اقای رضا خندان، همسر نسرین ستوده، ایشان علاوه بر حکم طولانی زندان به ۱۴٨ ضربه شلاق محکوم شده است.

جعفر عظیم زداه بخاطر سالها فعالیت مستمر، در اطلاع رسانی از اعتراضات کارگری در ایران و دفاع از حقوق کارگران، از جمله در اعتراض به سطح نازل دستمزدها و امنیتی کردن پرونده های کارگری و با سالها مقاومت در زندان، تلاش برای متشکل کردن کارگران شایسته تقدیر و قدردانی است. پاسخ جمهوری اسلامی به این فعالیت ها زندان صدور و حکم بشدت غیر انسانی شلاق است.

نسرین ستوده سالهاست به دفاع از حقوق موکلین خویش، دفاع از حقوق بشر، حقوق و آزادی های فردی و زنان مشغول است. نسرین ستوده بخاطر این فعالیت ها شایسته تقدیر و قدردانی است. در مقابل جمهوری اسلامی ایشان را بخاطر این فعالیت ها بارها و سالها زندانی کرده و اکنون با حکم جدید ۳۳سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق غیر انسانی ترین حکم را در مورد ایشان صادر کرده است.

ما از صدور احکام قرون وسطایی شلاق خشمگین بوده و آنرا بشدت محکوم میکنیم و آزادی بی قید و شرط کلیه فغالین سندیکای و مدنی در بند را خواستاریم.

پلاتفرم اتحادیه های کارگری سوئد - ایران ضمن محکوم کردن این احکام از دولت ایران اکیدا می خواهد که فورا و سریعا این احکام را لغو کند.

پلاتفرم اتحادیه های کارگری سوئد - ایران:

احکام شلاق و زندان جعفر عظیم زاده و نسرین ستوده بشدت محکوم می کنیم

آزادی بی قید و شرط کلیه فغالین سندیکای و مدنی را خواستاریم

ما از شما می خواهیم که به برخورد امنیتی, اذیت و آزار فعالین کارگری، که رویه مرسوم در کشور شما است، پایان دهید!

اعتراضات فعالین کارگری و مدنی نبایست بعنوان تهدید علیه امنیت کشورمطرح باشد.

سندیکاهای مستقل و آزاد به عنوان نمایندگان قانونی و رسمی کارگران برسمیت شناخته شوند.

پلاتفرم سندیکاهای کارگری سوئد ایران

۱۵ مارس ۲۰۱۹

*- در اثر افزایش قیمت ارز رخ داد؛بیکاری ۲۵ کارگر در اثر تعطیلی کارخانه واکسن‌سازی مهاباد:

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ روز شنبه شنبه ۲۵ اسفند۹۷ آمده است : کارخانه واکسن سازی روناک که با نام کارخانه تولید فرآورده‌های زیستی روناک در مساحتی بالغ بر ده هزار متر مربع و با هزینه‌ای در حدود ۱۲ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی سال ۹۰ در مسیر جاده مهاباد میاندوآب احداث شده بود، تعطیل شد.با تعطیلی این کارخانه، ۲۵ کارگری که به‌طور مستقیم در این واحد تولیدی مشغول به کار بودند، بیکار شدند.این کارگران می‌گویند: از چند وقت پیش همزمان با گرانی ارز، مشکلات کارخانه شروع شد و در نهایت، تعطیلی کارخانه، تیر خلاص را بر زندگی و اشتغال ما وارد آورد.یکی از مدیران این کارخانه نیز با تایید تعطیلی این واحد تجهیزات پزشکی گفت: واردات واکسن تب برفکی از ترکیه آن هم با قیمت چند برابر واکسن تولیدی در کارخانه روناک توسط نهادهای مسئول از یک طرف و افزایش قیمت ارز و وجود مشکل در تامین مواد اولیه از سوی دیگر سبب شده مقدار زیادی از واکسن‌ها انبار شده و به فروش نرسد و پس از چند ماه مقاومت سرانجام مجبور به تعطیلی کارخانه شدیم.

*- تجمع اعتراضی کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه نسبت به عدم اجرای حکم دادگاه درباره هیات مدیره تعاونی مسکن مقابل ساختمان معاونت اجرایی قوه قضاییه:

بر پایه گزارش کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه در تاریخ روز شنبه شنبه ۲۵ اسفند۹۷ آمده است : جمعی از کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه دراعتراض به عدم اجرای حکم دادگاه درباره هیات مدیره تعاونی مسکن دست به تجمع مقابل ساختمان معاونت اجرایی قوه قضاییه زدند. تجمع کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در مقابل ساختمان معاونت اجرایی قوه قضاییه در اعتراض به معطل ماندن بی جهت پرونده در دادگاه.مدیرعامل شرکت واحد و هیات مدیره تعاونی که مجموعه ای از مدیران شرکت واحد هستند با اعمال نفوذ و قدرت با سوء استفاده از نوشته ای که تاریخ امضاهای آن نیز مخدوش و غیر واقعی است از دادگاه دستور موقت برای جلوگیری از اجرای رای قطعی را گرفته اند.مدیریت شرکت واحد و تعاونی مسکن بصورت غیرقانونی عضویت کارگران را در تعاونی مسکن نپذیرفته اند و کارگران را در مجمع عمومی تعیین هیات مدیره مشارکت نمی دهند. بر اساس شکایت کارگران بعد از چهار سال رای بر حقانیت کارگران صادر شده است اما با اعمال نفوذ مدیریت شرکت واحد در اداره تعاون مجمع عمومی برای مدتی به تعویق افتاد تا مدیریت شرکت واحد واحد فرصت داشته باشد تا با نفوذ در دادگاه دستور موقت اجرای رای را بگیرد.

*- مدیرکل تامین اجتماعی غرب تهران خبر داد؛مرگ ۱۱۸ نفر بر اثر حادثه کار در غرب تهران/ کلاس‌های ارتقای سطح دانش ایمنی کارگران ساختمانی از اسفند ماه در حال برگزاری است:

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ روز شنبه شنبه ۲۵ اسفند۹۷ آمده است : ناهید حیدری روز شنبه در جمع مسئولان ادارات تأمین اجتماعی غرب تهران افزود: بر اساس آمار سال گذشته از ۹ میلیون جمعیت بیمه شده اجباری در هر روز کاری، ۵۱ حادثه کار و در طول هر ماه هزار ۵۷۳ مورد حادثه به سازمان تأمین اجتماعی گزارش شد.وی اضافه کرد: از ۱۸ هزار و ۸۷۶ نفر که در غرب تهران دچار حادثه شدند، ۱۷ هزار و ۱۸۴ نفر که معادل ۹ درصد هستند تحت پوشش حمایت درمانی تأمین اجتماعی قرار گرفتند.حیدری ادامه داد: متأسفانه ۱۱۸ نفر بر اثر شدت حادثه و به علت رعایت نکردن نکات ایمنی فوت کردند و ۱۲۱ نفر از کار افتاده کلی بالای ۶۶ درصد شدند....وی آمار کارگرانی که تحت پوشش هیچ بیمه‌ای نیستند را اسفبار توصیف کرد و گفت: پیش‌بینی می‌شود بیش از ۴ میلیون نفر از کارگران در کارگاه‌های زیرزمینی در کشور مشغول فعالیت باشد و از شمول قانون کار و بیمه خارج هستند و متأسفانه نزدیک به ۳۵ درصد از این کارگران، زنان و کودکان کار هستند.

*- درخواست تجدیدنظر برای حکم شلاق جعفر عظیم‌زاده:

برپایه گزارش منتشره در تاریخ روز شنبه شنبه ۲۵ اسفند۹۷ آمده است : محمدعلی جداری فروغی وکیل جعفر عظیم زاده ازدرخواست تجدیدنظر برای حکم 30 ضربه شلاق جعفر عظیم‌زاده خبر داد.محمدعلی جداری فروغی روز25اسفند،طی تماس تلفنی با خبرنگار رسانه ای گفت: پیرو حکم صادره از شعبه 1190 دادگاه کیفری 2 تهران در مورد 30 ضربه شلاق برای جعفر عظیم‌زاده با عنوان غیبت از مرخصی، امروز مراتب تجدیدنظرخواهی خود را اعلام داشته و امیدواریم در دادگاه تجدیدنظر این حکم فسخ شود.

*- در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛چرا در آخرین هفته سال، هنوز تکلیف دستمزد مشخص نشده است؟!

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ روز شنبه شنبه ۲۵ اسفند۹۷ آمده است : در هفته آخر سال قرار داریم اما هنوز تکلیف دستمزد ۹۸ مشخص نشده است؛ هفته گذشته دومین جلسه مذاکرات مزدی بدون حصول نتیجه به پایان رسید و کارگران نگران روشن شدن تکلیف افزایش دستمزد ۹۸ هستند. حسین حبیبی (عضو هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور) در این بین به یک موضوع مهم اشاره می‌کند: پایین بودن قدرت چانه‌زنی کارگران. او می‌افزاید: چندان برای مذاکرات مزدی اعتبار عملی قائل نیستم و در تشریح این ادعا به چند دلیل عمده اشاره می‌کند: اولا ً طرفین مذاکره باید دارای وزن مساوی باشند ولی در شورایعالی کار کارفرما و دولت بطور ذاتی با هم هستند؛ چون دولت خود کارفرمای بزرگ است، پس همیشه کارگران به صورت بالقوه بازنده مذاکره هستند؛ در ثانی، موضوع مذاکره باید مشخص باشد که مشخص است؛ یعنی برای دستمزد باید وفق بندهای ۱و۲ ماده ۴۱ هر ساله برای کل کشور (ملی) و برای صنایع مختلف مذاکره کنند و تصمیم بگیرند ولی به همان دلیل اول و خارج از اصول مذاکره، با هدفِ خسته کردن تیم کارگری، مذاکره را با موضوعاتی مانند مزد مبتنی بر بهره‌وری و مزد استانی و متغیر برای صنایع و سایر سطوح مزدی و البته حاشیه‌های مزد مانند بن و مسکن که طرح آنها با هدف ماده ۴۱ مغایرت دارد، مطرح می‌کنند و روال مذاکره را منحرف می‌کنند تا روزهای آخر سال از راه برسد و تیم کارگری چون کارگران منتظر هستند، از نظر روانی تسلیم شود.حبیبی ادامه می‌دهد: حالا یک سوال پیش می‌آید؛ هزینه مسکن و بن کارگری برعهده کارفرمایان است چرا افزایش این مولفه‌ها را بعضاً می‌پذیرند اما افزایش دستمزد را نه؟ جواب ساده است: هزینه بن و مسکن تاثیری در بیمه و مالیات نداشته و چون جزو مزد نیست در محاسبه اضافه کار و در اجرا و بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل و مزایای پایان خدمت (سنوات) نیز محاسبه نمی‌شود. ضمن اینکه کارگاه‌هایی هستند به علت نبود بازرسی کار قابل قبول، همین هزینه بن و مسکن را نمی‌پردازند حتی حداقل دستمزد را کمتر از میزان قانونی پرداخت می‌کنند. او معتقد است اصول مذاکره سالهاست زیر پا گذاشته شده و علتِ فاصله گرفتن دستمزد با هزینه‌های سبد همین عدم برابری تیم مذاکره کننده است و تاکید می‌کند: با این ساختار بعید می‌دانم به نتیجه قابل قبولی برسیم.

*- تجمع اعتراضی کشاورزان استان هرمزگان نسبت به ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی مقابل استانداری:

برپایه گزارش منتشره در تاریخ روز شنبه شنبه ۲۵ اسفند۹۷ آمده است : جمعی از کشاورزان استان هرمزگان با تجمع مقابل استانداری اعتراضشان را نسبت به ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی،بنمایش گذاشتند.یکی از تجمع کنندگان با اشاره به تصمیم دولت مبنی برممنوعیت صادرات گوجه فرنگی،گفت: صادرات گوجه فرنگی به خارج ازکشور، قبل و بعد از برداشت محصول هرمزگان در استان‌های بوشهر و کرمان بلامانع صورت می گرفته اما اکنون در زمان فصل برداشت شاهد ممنوعیت صادرات گوجه فرنگی هرمزگان هستیم. وی با بیان اینکه کارخانه‌داران رب گوجه‌فرنگی و گلخانه داران با لابی‌گری مانع از صادرات محصول هرمزگان به خارج از کشور شده‌اند، گفت: تنها گلخانه داران مجوز صادرات محصول دارند از این رو گلخانه داران و صنایع تبدیلی محصول گوجه‌فرنگی را با قیمت ناچیزی از کشاورزان هرمزگان خریداری می کنند که موجب ضرر و زیان به گوجه کاران می شود. کشاورز معترض افزود: دلالان با ورود به بازار، محصول گوجه فرنگی با قیمت حداقلی از کشاورز خریداری می کنند و به عنوان محصول گلخانه‌ای صادرات می‌کنند.وی یادآور شد: حدود 20 هزارنفر دراستان هرمزگان در زمینه تولید و کشت گوجه‌فرنگی فعالیت دارند که ادامه وضع موجود ضربه جبران ناپذیری بر پیکر کشاورزی استان هرمزگان وارد می کند.این کشاورز معترض تصریح کرد: هم اکنون تولید هر کیلو محصول گوجه‌فرنگی دو هزار و 200 تومان برای کشاورز هزینه در بردارد اما با قیمت یک هزار و 400 تومان از گوجه کار خریداری می‌شود و در بازار بین سه الی چهار هزار تومان فروخته می‌شود....

*- عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس مطرح کرد:تعریف امروز از کارگر، قرار داشتن زیر خط فقر است/ استفاده سیاسی از کارگران باب شده است:

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ روز شنبه شنبه ۲۵ اسفند۹۷ آمده است : سیدمحمدجواد ابطحی؛ عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، افزایش دستمزد را حق قانونی و منطقی دانست و خبرنگار ایلنا گفت: اینکه قیمت‌ها گران شود و توقع داشته باشیم دستمزد ثابت بماند، کمال بی‌انصافی است، بلکه باید دستمزد به اندازه‌ای افزوده شود که کارگر بتواند با آن هزینه‌های زندگی‌اش را تامین کند و در کنار خانواده‌اش از آرامش روحی برخوردار باشد.وی با اشاره به اینکه خط فقر می‌تواند بهترین مبنا برای افزایش دستمزد باشد، گفت: عددهایی که در مورد خط فقر گفته می‌شود، متفاوت است. اکنون از سه تا ۵ میلیون تومان را خط فقر اعلام کرده‌اند. حرف ما این است که آقایان اعلام کنند خط فقر را چگونه تعیین می‌کنند و‌ همان را مبنای دستمزد کارگران قرار دهند.ابطحی با ابراز تاسف از رفتار برخی کارفرمایان گفت: هرگاه که بحث افزایش دستمزد مطرح می‌شود، سوءاستفاده‌ها نیز شروع می‌شود. بار‌ها شاهد بوده‌ایم که کارفرمایی در قبال افزایش دستمزد، یک نیروی کارش را اخراج کرده و کار او را به کارگر دیگر تحمیل کرده است یا اینکه ساعت کار را اضافه کرده است بی‌آنکه اضافه‌کاری بپردازد. برخی کارفرمایان ده‌ها ترفند در پیش می‌گیرند تا سود بنگاه‌شان کم نشود اما به حقوق کارگر که می‌رسند از هر روشی برای کاهش آن استفاده می‌کنند...وی؛ بازوی حمایت از کارگران را ضعیف توصیف کرد و گفت: متاسفانه امروز تشکل‌های کارگری که بخواهند از حقوق کارگران دفاع کنند، چندان پرقدرت نیستند و همین امر باعث شده تا قدرت چانه‌زنی کارگران برای گرفتن حق قانونی کمرنگ شود.

*- اهالی خشمگین هشتبندی وحومه در اعتراض به نا ایمن بودن جاده و وعده های توخالی مسئولان با تجمع درمحور میناب - ‌هشتبندی مسیر تردد وسایل نقلیه را مسدود کردند:

برپایه گزارش منتشره در تاریخ روز شنبه شنبه ۲۵ اسفند۹۷ آمده است : جمعی از اهالی خشمگین هشتبندی وحومه در اعتراض به نا ایمن بودن جاده، تصادف‌های متعدد و وعده های توخالی مسئولان مبنی بر مرمت با تجمع در محور میناب - هشتبندی این جاده مسیر تردد را مسدود کردند و خواستار اصلاح و ایمن‌سازی این محور شدند شهرهشت بندی در 65کیلومتری شهرستان میناب در استان هرمزگان واقع شده است. این تجمع و انسداد راه بیش از یک ساعت بدرازاکشید.جاده هشتبندی به‌عنوان یکی از راه‌های مهم شرق استان هرمزگان مورد توجه بوده و روزانه شاهد عبور خیل وسایل نقلیه سبک و سنگین از این جاده هستیم.اما به دلیل عدم توجه مسؤولان علیرغم وعده وعیدهای مسئولان مبنی بر مرمت این جاده شاهد تصادفات و حوادث ناگوار مکرر منجر به مرگ هستیم .

*- مسمومیت چند کارگر عسلویه به دلیل آلودگی:

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ روز شنبه شنبه ۲۵ اسفند۹۷ آمده است : در روزهای گذشته، تعدادی از کارگران شاغل در پتروشیمی‌های عسلویه به دلیل مسمومیت روانه بیمارستان شدند.از قرار معلوم این مسمویت به دلیل آلاینده‌های محیطی و انتشار گاز "یس تری پلاس" در فضای آزاد و دریا بوده است اما دلیل قطعی اعلام نشده و کارشناسان محیط زیست در حال بررسی مساله و انجام آزمایشات دقیق هستند....علیرضا شمیم (مدیرعامل پتروشیمی مبین) نیز در ارتباط با این حادثه گفت: تصفیه خانه این ‌شرکت از شبانه‌روز گذشته تاکنون در شرایط نرمال فرایندی بوده که‌ ترندهای عملیاتی مربوطه و نتایج ‌آنالیزرهای آنلاین خروجی، این ادعا را اثبات می‌کند.‌وی افزود: در حال حاضر نیز تصفیه خانه و زباله سوزهای جامد و مایع در شرایط نرمال فرآیندی قرار ‌داشته و مخازن ذخیره تصفیه‌خانه در حداقل ظرفیت عملیاتی هستند....مدیرعامل پتروشیمی مبین با اشاره به اینکه انتشار این حجم از آلودگی اتمسفری توسط پساب به هیچ وجه ‌امکان پذیر نیست، خاطرنشان کرد: متاسفانه این شرکت نیز در این رخداد زیست محیطی تحت تأثیر قرار ‌گرفته و تعداد 5 نفر از پرسنل شاغل به دلیل مسمومیت به درمانگاه اعزام شدند که تحت درمان قرار ‌دارند.

*- تجمع اعتراضی اهالی محله و اولیا دانش آموزان زعفرانیه تهران، نسبت به ساخت غیرمجاز مجتمع مسکونی در فضای سبز:

برپایه گزارش منتشره در تاریخ روز شنبه شنبه ۲۵ اسفند۹۷ آمده است : اعتراض جمعی از اهالی محله و اولیا دانش آموزان زعفرانیه تهران دراعتراض به ساخت غیرمجاز مجتمع مسکونی در فضای سبز زعفرانیه و ایجاد مشکلات مختلف برایشاندست به تجمع در این محله زدند.تجمع کنندگان خواهان برخورد قضایی با ساخت غیر قانونی این مجتمع مسکونی 26طبقه در فضای سبز، مانع از جانب شهرداری تهران شدند.

*- قاسمی:اعتراضات کارگران را امنیتی جلوه دادن درست نیست/ مدیران شرکت‌ها نباید در برابر تشکیل شوارهای اسلامی کار موضع بگیرند :

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ روز شنبه شنبه ۲۵ اسفند۹۷ آمده است :چنگیز قاسمی که در دیدار زهرا ساعی (نماینده مردم تبریز ، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی) با روسای شوراهای اسلامی کار آذربایجان شرقی سخن می‌گفت، اظهار داشت: علی‌رغم صراحت قانونی، برخی مدیران واحدها از اجرای قانون در خصوص تشکیل شوراهای اسلامی کار سرباز می‌زنند. وی با بیان اینکه اکنون در برخی واحدهای تولیدی و صنعتی بزرگ استان به بهانه‌های غیرقابل قبول در برابر تشکیل شوراهای اسلامی کار خودداری می‌کنند، اظهار داشت: این درحالی است بر اساس حکمی که از سوی دادگستری صادر شده مدیرانی که در واحدهای بالای ۳۵ نفر مانع تشکیل شورای اسلامی کار شوند، متخلف شناخته می‌شوند.قاسمی با انتقاد از نحوه برخورد برخی مسئولان با تجمعات کارگران اظهار داشت: اینکه بیاییم اعتراضات کارگران صاحب حقی را که ماه‌ها حقوق خود را دریافت نکرده‌اند، امنیتی جلوه دهیم درست نیست؛ چراکه چندین ماه قبل هشدارهای لازم از سوی جامعه کارگری و نمایندگان کارگران به مسئولان داده شده ولی مدیران به دلیل ناتوانی خود کاری از پیش نبرده‌اند و اکنون وقتی کارگران کارد به استخوانشان رسیده، اعتراض خود را بدون تنش فریاد می‌زنند، اقدام اعتراضی آنان امنیتی تلقی می‌شود این در حالی است که همین کارگران همیشه برای حفظ و تقویت نظام در تمامی صحنه‌ها حضور داشته‌اند.قاسمی با هشدار دوباره به وضعیت برخی از واحدهای تولیدی به ویژه کارخانجات واگذار شده در پرداخت حقوق و دستمزد اظهار داشت: در صورت عدم توجه جدی احتمال بروز مشکل در سال جدید وجود دارد و باید از هم اکنون مسئولان به فکر باشند.

*- محمدعلی جداری فروغی مطرح کرد؛ درخواست تجدیدنظر برای حکم شلاق جعفر عظیم‌زاده:

به گزارش خبرنگار ایلنا، در تاریخ روز شنبه شنبه ۲۵ اسفند۹۷ آمده است :محمدعلی جداری فروغی (وکیل جعفر عظیم‌زاده) در تماس تلفنی با خبرنگار ایلنا گفت: پیرو حکم صادره از شعبه 1190 دادگاه کیفری 2 تهران در مورد 30 ضربه شلاق برای جعفر عظیم‌زاده با عنوان غیبت از مرخصی، امروز مراتب تجدیدنظرخواهی خود را اعلام داشته و امیدواریم در دادگاه تجدیدنظر این حکم فسخ شود. وی بازهم ابراز امیدواری کرد با رسیدگی در فضای مناسب، حکم شلاق این فعال کارگری نقض شود.

*- بیانیه شورای بازنشستگان ایران در باره تعیین حداقل دستمزد:

 

برپایه خبر مندرج در کانال تلگرامی شورای بازنشستگان ایران يکشنبه ۲۶ اسفند ۱٣۹۷ آمده است : با انتشار بیانیه ای ضمن انتقاد از مذاکرات بی نتیجه در مورد حداقل دستمزد سال آینده، تاکید کرده است کارگران و بازنشستگان برای تحقق دستمزد متناسب با سطح زندگی با گردهمائی و تجمعات اعتراضی خود، متحدانه تلاش و مبارزه خواهد کرد.

سال ۹۷ رو به پایان است ، اما نمایش دولتی "کمیته دستمزد شورای عالی کار" هنوز پایان نیافته ست.

علیرغم همه فشار ها و مطالبه روشن کارگران و مشخص بودن هزینه سبد معیشت خانوار از طرف کارشناسان مستقل، و حتی صراحت ماده ۴۱ قانون کار فعلی، تعیین حداقل مزد همچنان بلاتکلیف و مسکوت مانده تا در نهایت بی توجه به این واقعیت ها، در آخرین روز سال درصد ناچیزی به دستمزد کارگران اضافه شود که پیشاپیش با گرانی فعلی، هنوز پرداخت نشده، در حال بازپس گیری ست.

سال ها این سناریوی تعیین مزد در حالی بهمین سبک و سیاق اجرا میشود که نیروی کارمزدی فاقد تشکل های مستقل قدرتمند و سراسری برای دفاع از سطح معیشت خود است. در نتیجه ادعای سه جانبه گرائی در تعیین مزد (کارگران/ کارفرمایان/ دولت) بدون حضور نمایندگان مستقل و منتخب کارگری، دروغی بیش نیست. و عملا یکجانبه گرائی با اراده صاحبان قدرت و سرمایه از بالا "حداقل مزد" را تعیین و اجرا میکنند.

مزد صرفا" یک پرداخت ساده ماهیانه نیست. بلکه سهم ما از تمام زندگی در این مناسبات است. مناسباتی که در آن کشمکش و صف بندی بنیادین ۱درصدی در مقابل ۹۹ درصدی ها، سرنو‌شت انسانها را برای سهم واقعی شان از زندگی تعیین میکند. در نتیجه تعیین مبلغ مزد بر کل شرایط زیست اکثریت مردم تاثیر مستقیم و تعیین کننده ای دارد.

مزد حیاتی ترین پدیده دنیای سرمایه داری و رابطه اصلی بین کار و سرمایه ست. در جوامع پیشرفته، "حداقل دستمزد"، تعیین حداقل های هزینه یک زندگی با استانداردهای کنونی است.

طبقه کارگر ایران فارغ از اینکه نهاد دولتی "شورای عالی کار" تا کجا سکوت خواهد کرد و بالاخره چه تصمیمی خواهد گرفت، تامین نیازهای زندگی خود، مطابق با محاسبات کارشناسی شده "سبد خانوار" را حق اولیه و طبیعی خود میداند و برای تحقق آن با گردهمائی و تجمعات اعتراضی خود، متحدانه تلاش و مبارزه خواهد کرد.

شورای بازنشستگان ایران

۲۶/۱۲/۱٣۹۷

*- با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم!

برپایه خبر مندرج در کانال تلگرامی کارگران ملی فولاد يکشنبه ۲۶ اسفند ۱٣۹۷ آمده است در آستانه نوروزبا انتشار اطلاعیه ای ضمن خاطر نشان کردن پیام سال 1397 مبنی بر با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم!خواهان همبستگی با کارگران ومعلمان زندانی و همچنین با میثم آل مهدی وخانواده اش شد.

دو سال پیش همین روزها بود که برای اولین بار یاد گرفتیم که تا وقتی صدایمان را از کارخانه به بیرون و خیابان نکشانیم شنیده نمیشویم. و پارسال همین روزها بود که برای دستمزدها و عیدی و درآوردن شرکت از چنگ موسوی، آواره‌ی استانداری و نماز جمعه و خیابان بودیم. حالا هم تا چند روز دیگر درحالی سال جدید می آید که این آخرین ساعات سال را هم کارگر گروه ملی فولاد با استیصال باید ببیند پس از کم و زیاد کردن کوه قرض و خرج، چیزی به لباس و عیدانه‌ی فرزندش میماسد یا که نه.تا چند روز دیگر درحالی بهار می آید که بعضی از همکارانمان مثل میثم آل مهدی ؛ بیکار و بی و پول و بیمار و آواره هنوز زخم زمستان را بر تن دارد. کمی آنسوتر برادرمان اسماعیل بخشی‌ کنج زندان افتاده تا بخاطر حق خواهی برای کارگران توبه کند.

اما سال ۹۷ با تمام افت و خیزهایش، با تمام تلخی‌ها و هزینه‌هایش سالی بود پرفراز که مبارزه‌ی کارگر فولاد را به اوج رساند. آبان و آذر نقطه‌ی درخشانی بود که برای همیشه در حافظه‌ی ما و جنبش کارگری ثبت شد، وقتی نه فقط اهواز که کارگران سراسر کشور پشتمان ایستادند و همصدایمان شدند. و این یعنی کارگر فولاد بعد از این دیگر به عقب برنمیگردد.

در مسیر سال ۹۷ دستاوردهای درخشانی کسب کردیم:موسوی قلدر را بیرون انداختیم، مجامع عمومی کارگری را برپا کردیم، مدیران مافیایی را افشا و بیرون کردیم، سهام اکسین را از زیر چوب حراج درآوردیم، پرداخت حقوق‌ها را به روز کردیم، جلوی دست‌اندازی‌ به حق بیمه‌های اجتماعی و تکمیلی‌ را گرفتیم، به ضرب اعتراضمان مواد اولیه را رساندیم، چرخ سه کارخانه را روشن نگه داشتیم و کارخانه را در یک کلام نجات دادیم.این همه به بهای فشارهای گزاف امنیتی، اخراج و محرومیت میثم آل مهدی‌ها از شغل و حقوقشان و تیغ تیز پرونده‌سازی‌های امنیتی بر سر بیش از صد نفر از کارگران گروه ملی فولاد بود.هرچند تولید گروه ملی هنوز فاصله زیادی با ظرفیت واقعی‌اش دارد، درب دو کارخانه تخته است و تجهیزات هنوز فرسوده‌اند و بدنهای کارگر فولاد بخاطر سختی کار مستهلک است و زخم‌هاشان هنوز باز، اما مسیر مبارزه در سال ۹۷ نشان داد که با قدرت اتحادمان توانستیم و کردیم.هیچ سطحی از تهدید، ارعاب، زندان و اخراج، نفاق و ناامیدی نمیتواند این پیام اصلی سال ۹۷ را از حافظه‌مان پاک کند. بهمین خاطر مانند شیر از این دستاوردها پاسبانی خواهیم کرد و برای پیگیری مطالبات بعدی هم حاضریم و عقب نخواهیم نشست.

کارگر گروه ملی فولاد در عین حال در سال ۹۷ چیزی را دید که هرگز او را به عقب برنمیگرداند: او قدرت اتحاد و همبستگی کارگران از شوش و اراک و قزوین تا اهواز را با خودش دید. فریاد همبستگی کارگران و معلمان و بازنشستگان و دانشجویانی که زیر مشکلات معیشتی کمرشان خم شده را با خود شنید و در این مسیر حامیان و دشمنان واقعی‌اش را شناخت. شناخت که اعتراضش از دیگر کارگرانی که از خصوصی‌سازی مینالند جدا نیست، از معلمی که اعتصاب میکند و از فعال کارگری که برای حداقل دستمزد جلوی مجلس تجمع میکند و دستگیر میشود جدا نیست. شناخت که اینها نماهایی از یک مبارزه، یک طبقه و برای یک معیشت است. به همین خاطر هم هست که کارگران، معلمان، رانندگان و فعالان کارگری در بند به همان اندازه برای ما اعتراض میکنند که خودمان برای خودمان. به هر سنگری که در جنبش کارگری حمله شود، به کل ما حمله شده. تعرض به اسماعیل بخشی، محمد حبیبی ،جعفر عظیم زاده و دیگر فعالان صنفی دربند همانقدر محکوم است که تعرض به خود ما. بنابراین در این آخرین لحظات سال ۹۷ سعی کنیم پشتِ همانانی بایستیم که پشتمان ایستادند!پیگیر وضع‌ میثم آل مهدی و خانواده‌ اش در این عید باشیم و با هر امکان حمایتشان کنیم تا بدانند تنها نیستند. و در نهایت صدای کارگران و معلمان دربندی باشیم که صدایمان شدند.پیام سال ۹۷ هم در همین یک کلام بود و بس: با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم!

 

*- در گفت‌وگو با ایلنا مطرح شد؛دی‌اکسید گوگرد، آلودگی غالب در عسلویه/ منشا آلودگی‌ پالایشگاه‌ها هستند/ علت مسمومیت کارگران در دست بررسی است :

به گزارش خبرنگار ایلنا، درتاریخ۲۶ اسفند۹۷ آمده است : مصطفی موذنی (رییس اداره محیط زیست منطقه عسلویه) در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره علت مسمومیت کارگران در عسلویه گفت: علت این حادثه در دست بررسی است، البته شواهدی به دست آورده‌ایم و صورت جلسه شده است، اما هنوز این شواهد قطعیت ندارد و اظهارنظرهایی که صورت می‌گیرد همه به صورت غیررسمی است.... رییس اداره کل محیط زیست عسلویه با اشاره به مشکلات زیست‌محیطی در عسلویه خاطرنشان کرد: مشکلات در این منطقه مورد به مورد پیگیری می‌شود. تاکنون نیز ما بیشترین پرونده قضایی در خصوص مسائل زیست‌‌محیطی را در استان تشکیل داده‌ایم. البته با توجه به کمبود نیرو و امکانات کار ما بسیار سخت است و ما از نظر دارا بودن دستگاه‌های سنجش آلودگی، آزمایشگاه‌ها و نیروهای متخصص در حد بسیار پایینی قرار داریم... وی با تاکید براینکه مشکلات منطقه عسلویه سال‌های سال است که روی هم انباشته شده و امروز به این صورت بروز می‌کند، تصریح کرد: این مشکلات از 25 الی 20 سال پیش شروع شده و امروز ما شاهد بروز آن در منطقه هستیم.رییس‌ اداره کل محیط زیست عسلویه در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود؛ با توجه به مشکلات محیط‌زیستی که در منطقه وجود دارد، امکان زندگی برای مردم در آن جا فراهم نیست، آیا این موضوع صحت دارد، خاطرنشان کرد: حدود 60 هزار نفر در روستاها و شهرها زندگی می‌کنند و حدود 60 هزار نفر یا شاید هم بیشتر افرادی هستند که در واحدهای صنعتی در این منطقه فعالیت و زندگی می‌کنند. ما براساس پایش‌هایی که در منطقه انجام دادیم به این نتیجه رسیده‌ایم که شرایط در واحدهای صنعتی به گونه‌ای است که آلودگی بالاتر از حد استاندارد محیط‌زیست است، اما بالاتر از استاندارد مواجه شغلی نیست....وی خاطرنشان کرد: در محیط پیرامون واحدهای صنعتی در حال حاضر یک نقطه در منطقه وجود دارد که میزان آلودگی آن بیشتر از حد استاندارد است و آن هم آلودگی دی‌اکسید گوگرد است. کمیته مخاطرات محیط زیستی جلساتی را درباره این آلودگی برگزار کرده است و تلاش می‌کنیم که این مشکل را برطرف کنیم.رییس اداره کل محیط زیست منطقه عسلویه در پاسخ به این سوال که این آلودگی در کدام منطقه است، گفت: در حال حاضر نمی‌توانیم نام منطقه را اعلام کنیم، چراکه اگر یک چنین مواردی را بیان کنیم وقتی کاری از دستمان بر نمی‌آید، جز اینکه جو روانی منطقه را برهم بریزیم سود دیگری ندارد،....وی با بیان اینکه در منطقه عسلویه زیرساخت‌های محیط‌زیستی از ابتدا از سوی وزارت نفت در نظر گرفته نشده است و امروز با مشکلات عدیده‌ای روبرو هستیم، تاکید کرد: در حال حاضر آلودگی غالب در منطقه عسلویه دی‌اکسید گوگرد است که منشا آن نیز پالایشگاه‌ها هستند نه واحدهای پتروشیمی.

* - تجمعات اعتراضی کارکنان سهام عدالت سراسرکشور نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی در تهران وارد سومین هفته شد:

برپایه خبر منتشره درتاریخ۲۶ اسفند۹۷ آمده است : کارکنان سهام عدالت سراسرکشوربا تجمع مقابل وزارت اقتصاد ودارایی سومین هفته از دور جدید اعتراضشان را نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی در تهران،آغاز کردند.قابل یادآوری است که دورجدید اعتراضات کارکنان سهام عدالت سراسرکشور درتهران با تجمع مقابل سازمان خصوصی سازی شروع شده است.براساس گزارش رسانه ای شده،یکی ازاین تجمع کنندگان گفت:عصرروزشنبه25اسفند،جلسه‌ای در وزارت اقتصاد با حضور دو نفر از نمایندگان کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت ، مدیرکل بازرسی وزارت اقتصاد ، معاونت حراست نیروی انسانی وزارت و مدیرکل سهام عدالت سازمان خصوصی سازی برگزار شد.وی افزود: نمایندگان 4 خواسته مارا بقرارزیرمطرح کردند:

1- پرداخت کامل حقوق همه کارکنان البته در حالی که خصوصی سازی اعلام کرده، بابت 36 ماه کارکرد و سنوات و عیدی و... فقط به هرفرد 35میلیون و هفتصدهزارتومان پرداخت می‌کند.

2- پرداخت ‌به کلیه پرسنل شاغل در هر شرکت شهرستانی است، چرا که به گفته آنها سازمان خصوصی سازی کتبا اعلام کرده که از هر شرکت فقط به دونفر حقوق پرداخت می‌کند و برای مابقی کارکنان پرداخت نمی‌کند.

3- پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی و مالیات که مطابق قانون کار بخشی از حقوق است.

4- حذف دو تعهدنامه که سازمان خصوصی سازی شرط پرداخت قرار داده است و خلاف مصوبه هیات وزیران مبنی بر پرداخت حقوق کارکنان فوق الذکر است.بنا به همین گزارش،تجمع کنندگان گفتند: در جلسه دیروز از 4خواسته بالا حذف در باره خواسته دوم وچهارم توافق حاصل شد و مقرر شد ظهر روز یکشنبه نیز جلسه تکمیلی در سازمان خصوصی سازی با حضور 3نفر از نمایندگان کارکنان معترض سهام عدالت کشور برگزار و در مورد سایر موارد بحث و مذاکره شود.

*- در پی روی زمین نشاندن کارگران شهرداری؛فرماندار دشستان: به شهردار برازجان تذکر داده‌ام/ شهردار: از همه عذرخواهی می‌کنم:

به گزارش خبرنگار ایلنا، درتاریخ۲۶ اسفند۹۷ آمده است : در پی انتقاد گسترده به نحوه برخورد شهرداری برازجان با کارگران شهرداری که آنها را مقابل کارمندان، روی زمین نشانده بودند، فرماندار دشستان می‌گوید: به شهردار تذکر دادم و بناست تا هفته آینده شهرداری مراسمی برگزار کند، پاکبانان عزیز همگی دور میز بنشیند و از آنها تقدیر شود.در پی همین واکنش‌ها، محمدحسن محمدی، شهردار برازجان نیز با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود تأکید کرد: در این مراسم غافلگیرکننده مهمان بوده است و بابت آن از همه عذرخواهی می‌کنم در بخش دیگری از این پست نیز نوشته شده پاکبانان شهرداری میزبان این مراسم بوده‌اند و دست این عزیزان را می‌بوسم و هرگز و هرگز در ذهنم، برای خودم جایگاهی بالاتر از این زحمت‌کشان متصور نیستم.صبح امروز در پی انتشار عکسی از مراسم شهرداری برازجان، فعالان کارگری نسبت به برخورد ناعادلانه با کارگران اعتراض کردند.

*- تجمع کارگران اخراجی میدان نفتی آزادگان شمالی برای بازگشت بکار مقابل استانداری خوزستان:

برپایه خبر منتشره روز یکشنبه تاریخ۲۶ اسفند۹۷ آمده است : کارگران اخراجی میدان نفتی آزادگان شمالی در هویزه که زیر نظر شرکت توسعه نفت فعالیت دارد،باتجمع مقابل استانداری خوزستان با بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت اخراج،خواهان باز گشت بکارشدند. یکی از کارگران گفت: 23 نفر از کارگران میدان نفتی آزادگان شمالی که حدود یک ماه پیش به دستور مدیرعامل و حراست شرکت مهندسی و توسعه نفت، بعد از گذراندن تمام مراحل اداری، استخدام شده بودند، به حالت تعلیق درآمده اند.وی افزود: بعد از پیگیری، مسئولان پاسخ دادند که به دلیل اعتراض فرمانداری و اداره کار شهرستان اخراج شده ایم در حالی که فرماندار این مساله را رد می کند.وی اضافه کرد: این کارگران اخراجی همه بومی شهرستان هویزه و اغلب اهالی روستاهای اطراف میدان نفتی آزادگان هستند.

*- کارگران پیمانی کارگاه مرکزی پالایشگاه آبادان خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل شدند:

به گزارش خبرنگار ایلنا، درتاریخ۲۶ اسفند۹۷ آمده است : نزدیک به ۲۱۰ کارگر بخش تعمیرات پالایشگاه آبادان در ادامه اعتراضات شش روز گذشته خود، خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل نسبت به سایر کارگران پیمانی پالایشگاه شدند.به ادعای کارگران، اختلاف زیادی در دریافتی‌های حقوق کارگران پیمانی کارگاه مرکزی پالایشگاه آبادان با سایر کارگران پیمانکاری پالایشگاه همانند کارگران پیمانکاری واحد بهره‌برداری و آتش‌نشانی وجود دارد.کارگران پیمانی کارگاه مرکزی پالایشگاه آبادان می‌گویند که برخلاف نیروی کار پیمانی دیگر شرکت‌های پالایشگاه آبادان، کمترین پایه حقوق را دریافت می‌کنند. به عنوان مثال میزان دریافتی کارگران واحد بهره‌برداری قبل از اجرای طرح طبقه‌بندی روزانه ۵۶ هزار تومان بود که بعد از اجرای طرح به ۶۱ هزار تومان افزایش یافت....این کارگران در بخش دیگری از مطالبات خود به بی‌توجهی پیمانکاران به پرداخت سنوات، عیدی، پاداش و حق مرخصی خود اشاره کردند که به درستی اجرا نمی‌شود.امرالله قربانی (پیمانکار کارگاه مرکزی پالایشگاه آبادان) در دومین روز از اعتراض کارگران درباره میزان سنوات آنها به خبرنگار ایلنا گفته بود: طبق قانون مناطق ویژه اقتصادی، شیوه محاسبه سنوات خدمتی بر مبنای ۱۵ روز است که اگر کارگران برگه‌های تسویه خود را امضا کنند، عیدی و سنوات خود را طبق قانون مناطق آزاد سریعا دریافت خواهند کرد.

*- مرگ ومصدومیت شدید 3کارگریک کارگاه صافکاری شیرازدرحادثه انفجار کپسول گاز:

مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری از مرگ ومصدومیت شدید 3کارگریک کارگاه صافکاری شیرازدرحادثه انفجار کپسول گاز،خبرداد.محمد هادی قانع مدیرعامل سازمان آتش نشانی شهرداری شیراز گفت:درحادثه انفجار کپسول گاز عصر روز یکشنبه 26اسفند، در کارگاه صافکاری در بلوار امام رضا شیراز یک نفر جان باخت و دو تن نیز دچار مصدومیت شدید شدند.

*- وکیل کارگران هفت‌تپه: شکایت "بخشی" از کیهان و فارس، پس از دو ماه حتی تعیین شعبه هم نشده!

برپایه خبر مندرج در کانال تلگرامی هفت تپه آمده است : پرونده اعتصابات سراسری کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، پس از ماه‌ها، همچنان در کش و قوس روند رسیدگی قرار گرفته و برخی از کارگران معترض این شرکت در بازداشت به سر می‌برند.در همین رابطه، فرزانه زیلابی، وکیل کارگران شرکت هفت‌تپه، ضمن اشاره به وضعیت پرونده این کارگران در گفت‌وگو با امتداد، اظهار داشت:با وجود صلاحیت ذاتی دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش در رسیدگی به سایر اتهام‌های انتسابی، بنا به پیشنهاد دادستان کل کشور و موافقت دیوان عالی کشور، پرونده موکلینم از جمله؛ اسماعیل بخشی، علی نجاتی و سایر متهمان به دادسرای عمومی و انقلاب تهران احاله شد....اسماعیل بخشی پس از دستگیری در بار دوم، بر خلاف اظهارات کذب "کیهان" و "خبرگزاری فارس" که مدعی شده بودند که وی در حال فرار دستگیر شده است، نیمه شب یکم بهمن ماه با حضور مأمورین در اتاق خوابش دستگیر شد. وی در این مدت، به جز تفهیم اتهام‌های جدید در روز اول، بدون هیچ‌گونه بازجویی، تحت بازداشت قرار دارد. شکایتی که علیه کیهان و خبرگزاری فارس، تحت عنوان نشر اکاذیب صورت گرفته بود، پس از گذشت حدود دو ماه، تاکنون حتی تعیین شعبه هم نشده است.

*- جستجو برای یافتن ۳ کولبر در گردنه‌های تته:

به گزارش خبرنگار ایلنا، درتاریخ۲۶ اسفند۹۷ آمده است : در روزهای گذشته، ۱۰ نفر کولبر در برف و باران گردنه‌های تته در مریوان گرفتار شدند. مردم محلی می‌گویند: ۵ نفر از کولبران شب گذشته به دلیل سرما به عراق رفته‌اند و خوشبختانه سالم هستند. ۲ نفر دیگر در کوهان تته پیدا شده‌اند که دچار سرمازدگی خفیف شده‌اند و جستجو برای ۳ نفر دیگر ادامه دارد.خانواده‌های این کولبران به دلیل برف‌گرفتگی شدید معابر و احتمال سقوط یا سرمازدگی، نگران این کولبران هستند.کولبرانِ مفقود شده، اهل روستای بیساران هستند.

*- مردم بندر کنگان در برابر رئیس جمهور حسن روحانی:

بندر کنگان، تصاویری کە هیچگاە از رسانەهای جمهوري اسلامي پخش نخواهند شد. استقبال مردم بندر کنگان ازحسن روحانی، رئیس دولت جمهوری اسلامی.

۲۶ اسفند ۱۳۹۷

*- جلسه بررسی مشکلات کارکنان سهام عدالت برگزار شد:

به گزارش خبرنگار ایلنا، درتاریخ۲۶ اسفند۹۷ آمده است : همزمان با آغاز چهاردهمین روز از اعتراضات صنفی کارکنان سهام عدالت، آنها می‌گویند که بالاخره عصر روز گذشته جلسه‌ای با حضور مدیرکل بازرسی وزارت اقتصاد، معاونت حراست نیروی انسانی وزارت، مدیرکل سهام عدالت و دو نفر از نمایندگان کارکنان دفاتر سهام عدالت برگزار شد.منابع کارگری با اعلام این خبر یادآور شدند: این جلسه با موضوع رسیدگی به وضعیت مطالبات کارکنان سهام عدالت در حالی برگزار شد که نمایندگان حاضر در جلسه پیشنهادات خود را برای وصول مطالبات خود برای حاضران مطرح کردند....به گفته آنها؛ پرداخت همه معوقات مزدی و بیمه‌ای به تمام کارکنان سهام عدالت اعم از شهرستانی آنهم به صورت کامل و حذف هر گونه تعهدنامه که سازمان خصوصی‌سازی امضای آن را پیش‌شرط پرداخت مطالبات مزدی کارکنان کرده است، بخشی از دلایل اعتراض کارکنان سهام عدالت در چهارده روز گذشته بوده است که تاکنون از سوی مسئولان سازمان خصوصی‌سازی اجرایی نشده است. به گفته آنان؛ مدیریت سازمان خصوصی‌سازی در مقام کارفرمای کنونی اعتقادی به ادامه فعالیت تعاونی‌های سهام عدالت که از حدودا ۱۲ سال پیش همزمان با اجرای طرح سهام عدالت تشکیل شده است، ندارد و تصمیم به انحلال آن گرفته است.

*- آزادی اقبال شعبانی با تودیع وثیقه 100 میلیون تومانی:

روز یکشنبه بیست وششم اسفند ماه،برپایه خبر منتشره در تاریخ یکشنبه ۲۶ اسفند۹۷ آمده است : اقبال شعبانی فعال کارگری شهر سنندج و بازرس سندیکای خبازان این شهر با قرار وثیقه 100 میلیون تومانی از زندان مرکزی سنندج آزاد شد.اقبال شعبانی روز بیست ونهم بهمن بازداشت وتا روزبیست وسوم اسفندماه در بازداشتگاه اطلاعات سنندج زیربازجویی وسپس به زندان مرکزی این شهر منتقل شد.

*- دبیرکل کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی شرکت‌های خدماتی کشور:می‌توان ۷۰۰ هزار تومان بن غیرنقدی به کارگران داد/ دولت اگر به میدان نیاید، فاصله مزد- معیشت پر نمی‌شود:

به گزارش خبرنگار ایلنا، درتاریخ۲۶ اسفند۹۷ آمده است : داوود جوانی (دبیرکل کانون انجمن‌های صنفی کارفرمایی شرکت‌های خدماتی کشور)در ارتباط با موضوع دستمزد و مذاکرات مزدی ۹۸ به خبرنگار ایلنا گفت: در روزهای پایانی سال همزمان با تشکیل جلسات شورای عالی کار و اظهارنظرهای فعالان کارگری و کارفرمایی درخصوص مباحث مربوط به افزایش مزد کارگران در سال ۹۸، به نظر می‌رسد هم جامعه کارفرمایی و هم جامعه کارگری اذعان دارند که بدون همراهی ‌و اعمال نقش دولت، نمی‌توان معضل بزرگ فاصله حداقل مزد و حداقل هزینه معیشت یک خانواده را جبران نمود.

وی تاکید کرد: وعده‌ها و اقدامات مقطعی و مُسَکن‌مانندِ دولت محترم در قالب سبدکالا یا یارانه کالاهای اساسی و... نه تنها تاثیرگذار نبوده بلکه تبعات منفی داشته ‌و موجب نارضایتی نیز شده است. با توجه به مشکلات اقتصادی کشور به ویژه در دوساله اخیر و افزایش قیمت چند برابری کالاهای داخلی و خارجی، شرایط حاکم نه تنها موجب کاهش قدرت خرید کارگران شده، به همین نسبت موجب افزایش قیمت تمام شده یا کاهش فعالیت، تولید و خدمت بنگاه‌های اقتصادی ‌و تولیدی نیز شده است....این فعال کارفرمایی پیشنهاداتی نیز مطرح می‌کند: تشکیل و راه‌اندازی مجدد ستاد بن؛ تبدیل بن کارگری به بن غیرنقدی؛ مشارکت دولت در تامین کالاهای اساسی معیشت خانوار و تعریف و تخصیص کالاهای اساسی خانوار به صورت ماهانه.او می‌گوید: فاصله مزدی و حداقل معیشت خانوار را می‌توان در قالب ذیل جبران نمود: تبدیل بن کارگران از نقدی به غیرنقدی؛ به صورت واریز سهم کارفرما به صورت ماهانه ‌و تصویب حداقل دو برابر سهم کارفرما به عنوان سهم دولت در کارت بن کارگران برای تامین کالاهای اساسی برمبنای نیازهای استاندارد یک خانوار در طی یک ماه. به طور مثال با واریز سهم ۳۳ درصدی کارفرما و ۶۷ درصدی دولت در کارت بن کارگران در طی یک ماه (که حتی می‌تواند سهم دولت در قالب تخصیص کالاهای اساسی براساس تعریف ستاد بن، به صورت کالایی معادل سهم خود باشد) حدود بالغ بر ۵ میلیون ریال مستقیما برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز خانوار هزینه می‌شود؛ اگر این کالاها در قالب تامین از طریق سوبسید یا اخذ تخفیف از طریق فروشگاه‌های بزرگ، تعاونی‌ها و تولیدکنندگان ایرانی باشد، ‌قدرت خرید بالغ بر ۵ میلیون ریال به بیش از ۷ میلیون ریال در ماه افزایش خواهد یافت....

*- در برخی نقاط مطالبات معوقه پرستاران از مرز یک سال هم گذشته است:

 

به نوشته کانال تلگرامی اردوی کار آمده است : خالد بیت سعید رئیس خانه پرستار خوزستان از به درازا کشیدن پرداخت به موقعِ مزایای مزدی از قبیل کارانه و حق شیفت خبر داده و گفته:

متأسفانه با اجرای غیرکارشناسانه طرح تحول و تحمیل هزینه‌های سرسام آور و ظالمانه به سیستم نظام سلامت جهت برآوردن خواسته‌های مادی قشری خاص، بدهی‌ها و معوقات از مرز 365 روز گذشته است.

اول سال خبرهای خوش شنیدیم اما آخر سال با وعده‌های واهی روبرو شدیم. هنوز مطالبات برخی پرستاران پرداخت نشده است

*جان باختن یک کارگربراثر سقوط از بام برج تهران

شب گذشته(25اسفندماه)،یک کارگر47ساله از روی برج خنک کننده چیلر بام برج تهران واقع در شهرک در شهرک قدس، خیابان هرمزان سقوط وجانش را ازدست داد.

*- بیانیه شورای کارگری بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی ایران ("بستا" ) پیرامون تعیین حداقل دستمزد:

http://www.akhbar-rooz.com/news.jsp?essayId=92195

به نوشته سایت اخبار روز در روز دوشنبه ۲۷ اسفند ۱٣۹۷ آمده است : سالهاست که دستمزد کارگران منجمد شده است و حتی در سال پیش به گفته مقامات رسمی ، دستمزدها نزدیک به هفتاد درصد نسبت به تورم عقب بوده است .

امسال با بالا رفتن دلار و سقوط چند برابری ارزش ریال و متعاقب آن گرانی کمرشکن کلیه مایحتاج عمومی تورم موجود از مرز ۲۰۰ درصد عبور کرده است .

بنابراین کارگران تعیین دستمزدهای چند بار زیر خط فقر را نمی پذیرند و خواهان دستمزدی در خور شان و منزلت یک خانواده کارگری هستند که بتوانند شرافتمندانه و انسانی زندگی کنند.

در یک ماه اخیر جلسات تعیین دستمزد شورای عالی کار را با همان سبک و سیاق همیشگی یعنی ردیف کردن مشتی آمار و ارقام بر سر خط فقر، خط بقا، و فقر مطلق و غیره برای عوامفریبی و شانتاڑ افکار عمومی به پیش بردند و با در نظر گرفتن وضعیت اقتصادی کشور و علیرغم اعلان عمومی و رسمی از منابع حکومتی و علیرغم همه فشارها و مطالبه روشن کارگران برای تعیین حداقل مزد و مشخص نمودن هزینه سبد معیشت خانوار برای هرکس، رقمی به عنوان حداقل دستمزد اعلام می کنند که با توجه به تورم روزافزون هیچگونه دردی از ما کارگران دوا نخواهد کرد و وضعیت معیشتی ما را روز به روز وخیم تر خواهد کرد.

بنابراین ما بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی که سال های متمادی در تولید ثروت در این سرزمین تلاش کرده ایم، هم اکنون نیاز داریم و حق ماست که از حداقل های زندگی مطابق استانداردهای جهانی برخوردار باشیم و از حداقل های یک زندگی انسانی و آبرومندانه بهره مند باشیم .

لذا همانطور که منابع رسمی اعلام کرده اند هزینه ماهیانه سبد معیشت یک خانواده کارگری چهار نفره ، اکنون به ۵ میلیون رسیده است اما با کمال شگفتی بحث افزایش حقوق باز هم، ۱۰_۲۰ -٣۰ درصد میباشد زیرا دولت خود بعنوان کارفرمای اصلی در استثمار کارگران و به کرسی نشاندن دستمزد های زیر خط فقر ذینفع است، از این رو قصه دستمزد و افزایش آن ۴۰ سال است به زیان معیشت و منزلت کارگران تکرار می شود .

ما بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی (بستا) خواهان رفاه ، درمان رایگان، مسکن و یک زندگی انسانی هستیم و بطور جدی به این روند ناعادلانه تعیین حداقل دستمزد ها هشدار میدهیم و خواهان تعیین دستمزد طبق سبد هزینه معیشت خانوار کارگری هستیم .

شورای کارگری بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی ایران ("بستا" )

۲۷ اسفند ۹۷

*- تجمع اعتراضی جمعی از کارگران شهرداری اهواز:

شماری از کارگران شهرداری اهواز امروز دوشنبه۲۷اسفند در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی و بیمه مقابل استانداری تجمع کردند

*- مردم برای نان شب مانده اند، در مجلس فراکسیون امامزاده ها تشکیل شده تا مرده پرستان ضد فرهنگ بر سفره اعتبارات بودجه بنشینند :

 

به نوشته کانال تلگرامی اردوی کار به نقل از خبرگزاری ایرنا آمده است : در حالی که روحانی همین دیروز در کنگان گفته که این دولت برای افزایش بیش از 20 درصدی دستمزدها توانایی مالی ندارد، امروز دوشنبه 27 اسفند فراکسیون امامزاده ها در مجلس تشکیل شده تا نانخانه جدیدی برای غارت بیت المال زیر پوشش فرهنگی راه اندازی شود.

حجت الاسلام سید جواد حسینی کیا امروز دوشنبه 27 اسفند به ایرنا گفته: حوزه امامزادگان به فرمایش رهبر معظم انقلاب باید به قطب فرهنگی کشور تبدیل شود و ما احساس کردیم برای دستیابی به این هدف و تبدیل امامزادگان به قطب فرهنگی باید کمک هایی از نظر اعتبارات، بخشهای جاری و عمرانی صورت گیرد.

تبدیل امامزاده ها به قطب فرهنگی به اذن هر جاهل فرعون صفتی هم که بوده باشد، بی تردید وهن فرهنگ است. امامزاده ها، دکان کاسبی دین فروشان ریاکارند. مراکز گریه و زاری، ندبه و نذری نیازمندان و فرومانده گان محروم از نور دانش و خرد نقادانه علمی و دنیوی، اگر چه مشتی مرده پرست غارتگر را بر سفره اعتبارات می نشاند، اما قطعی است که نمی تواند قطب فرهنگی شود؟

حسینی کیا نماینده مجلس با اشاره به اعلام آمادگی تعدادی از نمایندگان در زمینه رسیدگی به امام زادگان واجب التعظیم از خودش به عنوان رئیس این فراکسیون، و احمد صفری از کرمانشاه به عنوان نایب رئیس اول، محمد عزیزی ازابهر و خرمدره به عنوان نایب رئیس دوم؛ همچنین شهروز برزگر کلشانی از سلماس به عنوان دبیر اول، فریدون احمدی از زنجان و طارم به عنوان دبیر دوم و نادر قاضی پور از ارومیه به عنوان سخنگوی فراکسیون نام برد.

بریده باد دستی که نانپاره را از گلوی کارگر و زحمتکش بیرون می کشد و به حلق مشتی موجودات انگلی تاریک

*- اعتراض کارگران عملیات غیر صنعتی ممکو ماهشهر:

برپایه خبر منتشره در روز دوشنبه، 27 اسفند 1397،آمده است : شماری از کارگران عملیات غیر صنعتی پتروشیمی ممکو ماهشهر، در اعتراض به مطالبات مزدی پرداخت نشده خود، دست به اعتصاب زده و در مقابل ساختمان شرکت ممکو تجمع کردند.

*- اطلاعیه کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز در آستانه سال نو:

 

دو سال پیش همین روزها بود که برای اولین بار یاد گرفتیم که تا وقتی صدایمان را از کارخانه به بیرون و خیابان نکشانیم شنیده نمیشویم. و پارسال همین روزها بود که برای دستمزدها و عیدی و درآوردن شرکت از چنگ موسوی، آواره‌ی استانداری و نماز جمعه و خیابان بودیم. حالا هم تا چند روز دیگر درحالی سال جدید می آید که این آخرین ساعات سال را هم کارگر گروه ملی فولاد با استیصال باید ببیند پس از کم و زیاد کردن کوه قرض و خرج، چیزی به لباس و عیدانه‌ی فرزندش میماسد یا که نه.

تا چند روز دیگر درحالی بهار می آید که بعضی از همکارانمان مثل میثم آل مهدی ؛ بیکار و بی و پول و بیمار و آواره هنوز زخم زمستان را بر تن دارد. کمی آنسوتر برادرمان اسماعیل بخشی‌ کنج زندان افتاده تا بخاطر حق خواهی برای کارگران توبه کند. اما سال ۹۷ با تمام افت و خیزهایش، با تمام تلخی‌ها و هزینه‌هایش سالی بود پرفراز که مبارزه‌ی کارگر فولاد را به اوج رساند. آبان و آذر نقطه‌ی درخشانی بود که برای همیشه در حافظه‌ی ما و جنبش کارگری ثبت شد، وقتی نه فقط اهواز که کارگران سراسر کشور پشتمان ایستادند و همصدایمان شدند. و این یعنی کارگر فولاد بعد از این دیگر به عقب برنمیگردد.

در مسیر سال ۹۷ دستاوردهای درخشانی کسب کردیم: موسوی قلدر را بیرون انداختیم، مجامع عمومی کارگری را برپا کردیم، مدیران مافیایی را افشا و بیرون کردیم، سهام اکسین را از زیر چوب حراج درآوردیم، پرداخت حقوق‌ها را به روز کردیم، جلوی دست‌اندازی‌ به حق بیمه‌های اجتماعی و تکمیلی‌ را گرفتیم، به ضرب اعتراضمان مواد اولیه را رساندیم، چرخ سه کارخانه را روشن نگه داشتیم و کارخانه را در یک کلام نجات دادیم. این همه به بهای فشارهای گزاف امنیتی، اخراج و محرومیت میثم آل مهدی‌ها از شغل و حقوقشان و تیغ تیز پرونده‌سازی‌های امنیتی بر سر بیش از صد نفر از کارگران گروه ملی فولاد بود.

هرچند تولید گروه ملی هنوز فاصله زیادی با ظرفیت واقعی‌اش دارد، درب دو کارخانه تخته است و تجهیزات هنوز فرسوده‌اند و بدنهای کارگر فولاد بخاطر سختی کار مستهلک است و زخم‌هاشان هنوز باز، اما مسیر مبارزه در سال ۹۷ نشان داد که با قدرت اتحادمان توانستیم و کردیم.

هیچ سطحی از تهدید، ارعاب، زندان و اخراج، نفاق و ناامیدی نمیتواند این پیام اصلی سال ۹۷ را از حافظه‌مان پاک کند. بهمین خاطر مانند شیر از این دستاوردها پاسبانی خواهیم کرد و برای پیگیری مطالبات بعدی هم حاضریم و عقب نخواهیم نشست. کارگر گروه ملی فولاد در عین حال در سال ۹۷ چیزی را دید که هرگز او را به عقب برنمیگرداند: او قدرت اتحاد و همبستگی کارگران از شوش و اراک و قزوین تا اهواز را با خودش دید.

فریاد همبستگی کارگران و معلمان و بازنشستگان و دانشجویانی که زیر مشکلات معیشتی کمرشان خم شده را با خود شنید و در این مسیر حامیان و دشمنان واقعی‌اش را شناخت. شناخت که اعتراضش از دیگر کارگرانی که از خصوصی‌سازی مینالند جدا نیست، از معلمی که اعتصاب میکند و از فعال کارگری که برای حداقل دستمزد جلوی مجلس تجمع میکند و دستگیر میشود جدا نیست. شناخت که اینها نماهایی از یک مبارزه، یک طبقه و برای یک معیشت است. به همین خاطر هم هست که کارگران، معلمان، رانندگان و فعالان کارگری در بند به همان اندازه برای ما اعتراض میکنند که خودمان برای خودمان. به هر سنگری که در جنبش کارگری حمله شود، به کل ما حمله شده. تعرض به اسماعیل بخشی، محمد حبیبی ،جعفر عظیم زاده و دیگر فعالان صنفی دربند همانقدر محکوم است که تعرض به خود ما. بنابراین در این آخرین لحظات سال ۹۷ سعی کنیم پشتِ همانانی بایستیم که پشتمان ایستادند!

پیگیر وضع‌ میثم آل مهدی و خانواده‌ اش در این عید باشیم و با هر امکان حمایتشان کنیم تا بدانند تنها نیستند. و در نهایت صدای کارگران و معلمان دربندی باشیم که صدایمان شدند.پیام سال ۹۷ هم در همین یک کلام بود و بس: با اتحاد پیروز میشویم، با افتراق شکست میخوریم!

کارگران گروه ملی فولاد اهواز

*- جانمایی پیاز در اقتصاد مقاومتی مدل 98 :

 

به نوشته کانال تلگرامی اردوی کار آمده است : با توجه به رسیدن قیمت پیاز از 800 تومان به 8500 تومان پیاز از این به بعد فقط اشک مردم را درمی آورد!

پیاز در اصفهان دانه ای هزار تومان. کیلویی 8500 تومان. یک نفر دیروز توئیت کرده بود که پیاز را کیلویی 6000 تومان خریده و با اشاره به قیمت 800 تومانی پیاز در سال گذشته به طنز نوشته علاوه بر قیمت دلار اگر افزایش قیمت نفت خام برنت و افزایش شاخص بورس نیویورک و تاثیر تنش های بین کاخ سفید و جمهوری چچن هم در قیمت پیاز تاثیرگذار بود بازم نباید کیلویی 6000 تومن بشه.

با این وضع قیمت می توان گفت که پیاز در اقتصاد مقاومتی مدل 98 با موفقیت جانمایی شده و از این پس صرفا اشک مردم را درمی آورد.

 

*- تجمع اعتراضی جمعی از کارگران شهرداری اهواز:

شماری از کارگران شهرداری اهواز امروز دوشنبه۲۷اسفند در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی و بیمه مقابل استانداری تجمع کردند

*- از سرگیری اعتصاب کارگران شهرداری چرام دراعتراض به عدم پرداخت حقوق،عیدی،حق بیمه ومطالبات دیگر:

برپایه خبر منتشره در روز دوشنبه ۲۷ اسفند ۱٣۹۷ آمده است : کارگران شهرداری چرام دراعتراض به عدم پرداخت حقوق،عیدی،حق بیمه ومطالبات دیگراعتصابشان را ازسر گرفنتند وضمن خودداری از رفتن سرکار،درحیاط این شهرداری اجتماع کردند.تعدادی ازاین کارگران معترضبا اشاره به تجمع امروزگفتند:حقوق اسفند ماه وعیدی کارگران رسمی پرداخت نشده ضمن اینکه اضافه کار و صندوق بازنشستگی از سال ۹۱برای کارگران رسمی شهرداری چرام واریز نشده است.بنا بر گفته کارگران به مدت 4ماه است که حق بیمه کارگران به حساب تامین اجتماعی واریز نشده است عدم پرداخت اضافه کار مجموعه کارگران و کارمندان شهرداری از سال 91از جمله مشکلات کارگران این شهرداری است.همچنین بخشی از مطالبات 10کارگراین شهرداری که از سال های 92و93بازنشسته شده اند تابه امروزپرداخت نشده است.

*- بیانیه شورای بازنشستگان ایران به مناسبت آغاز سال ۱۳۹۸ :

http://www.akhbar-rooz.com/news.jsp?essayId=92198

به نوشته سایت اخبار روز در روز دوشنبه ۲۷ اسفند ۱٣۹۷ آمده است : در آستانه چهارشنبه سوری و عید نوروز به پیشباز سالی برای اتحاد و همبستگی بیشتر می رویم!

برگزاری مراسمی چون نوروز و چهارشنبه سوری از سوی مردم ،ولو برای چند ساعت و یا چند روز، در درون خود بن مایه هایی از جنس تن ندادن به اراده ی حاکمان دارد.تلاش های متعددی برای حذف و یا مصادره این جشن ها صورت گرفته تا وجهه اجتماعی با رویکرد"شادی دسته جمعی" از آنها گرفته شود، اما تمام تلاش های قدرتمندان برای حذف" رقص و پایکوبی" از زندگی مردم در این سال ها به سنگ خورده است.

باید همه ی روزها را به جلوه ها و جنبه هایی از جشن بدل کرد.

چرا که شادی حق همه است و نمی توان آن را از زندگی اجتماعی و خصوصی انسان ها حذف کرد.

در کنار این رویکرد اجتماعی خاص، مردم ایران سال ۹۷ را با چند ویژگی به پایان می برند.

به جرئت می توان گفت که در سال ۹۷ بیشترین و عمیق ترین اعتراضات کارگران، معلمان، دانشجویان و بازنشستگان و زنان و فعالان محیط زیست به وقوع پیوست. اعتراضات هم به لحاظ کمی و هم به لحاظ کیفی، چندین گام به پیش رفتند.

کافیست که تیتر مطالبات جنبش های رو به اوج را مرور کنیم. این مطالبات در ساختار خود بر سه محور استوار بودند.

الف- نوک تیز اعتراضات به درستی علیه مناسبات سرمایه داری است که زندگی را برای مزد بگیران به جهنم بدل کرده است. بحران های چند وجهی تورم؛ بیکاری وفقر با سونامی سقوط بیسابقه ارزش ریال وبالارفتن حیرت آور ارزهای خارجی، فلاکت عمومی درابعادی ویران کننده جامعه را فراگرفت. سیاست خصوصی سازی بر همه عرصه های تولید، توزیع و خدمات عمومی بربستری از قاچاق و رانت خواری همچنان به غارت و چپاول اموال عمومی ادامه داشت تا آنجا که جناح های در قدرت چاره ای جز اشاره به نوک کوه یخ فساد نداشتند.

در چنین شرایطی جنبش های مطالباتی با آگاهی نسبت به ریشه های بحران اقتصادی و سیاسی حاکم بر جامعه و بدون آنکه به دام انتخاب بین بد و بدتر بیفتند پرچم مبارزه علیه استثمار را بلند کردند.

ب_ ویژگی دوم این اعتراضات ؛ اعلام حمایت های گسترده و بی سابقه جنبش ها از یکدیگر بود. در این مسیر بود که جنبش ها از یک سو روی مطالبات مشترک متحد و همبسته شدند (مثلا علیه خصوصی سازی بهداشت و درمان و آموزش و یا مبارزه علیه مفسدان اقتصادی و اختلاس های نجومی ) و هم در سویی دیگر از خواسته های معین ولی عملا همسوی یکدیگر حمایت کردند.

اعلام پشتیبانی گسترده از اعتصابات و اعتراضات کارگران هفت تپه و فولاد، معلمان وبازنشستگان و .. در خیابان و شبکه های اجتماعی بی نظیر بود و نام اسماعیل بخشی و سپیده قلیان و محمدحبیبی و دیگر فعالان در بند، لحظه ای از صفحه پر تلاطم کنشگری جامعه محو نمی شد.

پشتیبانی از مطالبات بازنشستگان از سوی شاغلین و برعکس؛ حمایت گسترده از مطالبات زنان و دفاع ازفعالان زندانی از سوی همه جنبش ها و نمونه های فراوان دیگری از این دست، عرصه را برای مسئولان تنگ و تنگتر کرد تا جایی که اینجا و آنجا از زبانشان شنیده می شد که" بحران را جدی بگیریم."

ج_ علیرغم گسترش این اعتراضات، همچنان شاهدعمیق ترشدن دره هولناک فاصله طبقاتی و همچنین سرکوب و بگیر وببند فعالان از سوی صاحبان قدرت بودیم.

همانطور که پیش بینی می شد مسولان به هیچیک از مطالبات مردم پاسخی ندادند؛ حقوق و دستمزد همچنان با خط فقر فاصله چندین برابری دارد. وعده ها چونان حبابی، یکی بعد از دیگری می ترکند.‌مردم هر روز شاهد حذف اقلام بیشتری از نیازهای معیشتی شان هستند.

سخن پایانی‌ این که:

نوروز ۹۸ را گرچه با بحران اقتصادی و سیاسی گسترده توام می بینیم ولی آغاز بهار طبیعت را سکویی می کنیم برای آغاز عزمی متحدتر و آگاهانه تر برای رهایی و برابری.

قطعا همگرایی همه بازنشستگان و شاغلان و میلیون ها بیکار حول مطالبات اقتصادی مشترک می تواند افق روشنتری را برای سال پیش رو رقم بزند. شعار" حقوق بالا تر از خط فقر واقعی" می تواند یکی از آن محورهای تعیین کننده در راستای عمل مشترک اجتماعی باشد.

خواسته دیگری که قابلیت فراگیر شدن در عرصه اجتماعی را دارد" رفع هر گونه تبعیض جنسیتی و عقیدتی و.." است . حق داشتن تشکل های مستقل و آزادی همه فعالان در بند بدون شک حمایت اکثریت جامعه را به همراه خواهد داشت.

در سال ۹۸ با همیاری یکدیگر می توانیم و باید دولت و مسولان را در موقعیت پاسخگویی قرار دهیم وفرصت یاوه سرایی و فرافکنی بیشتر از این را از آنان سلب کنیم.

ما، نو شدن طبیعت را که در حقیقت راهنمای تغییرات اجتماعی است به همه ی مزدبگیران و بازنشستگان شادباش می گوییم و امیدواریم که نیرویی تازه بگیریم و چنان به حرکت در آییم تا نوروز آینده مان، روزی نو و زندگی نو مطابق با زندگی انسان امروز باشد و مانند نوروزهای دیگر "فقر زده"، نباشد.

شورای بازنشستگان ایران

اسفند ۱۳۹۷

*- دیدار جمعی از فعالین ضنفی و اعضای هیات مدیره کانون صنفی فرهنگیان استان_قزوین با خانواده های معلمان دربند:

به منظور تقدیر از زحمات همکاران دربند و تبریک پیشاپیش سال نو به خانواده های این عزیزان، روز دوشنبه ۲۷ اسفند ماه، جمعی از فعالین صنفی و اعضا هیات مدیره کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین با خانواده های بهشتی، عبدی و حبیبی دیدار کردند.

جای_معلم_زندان_نیست @edalatxah

*- پایان تجمعات اعتراضی کارکنان سهام عدالت سراسرکشور نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی در تهران پس از15روز:

برپایه خبر منتشره آمده است : کارکنان سهام عدالت سراسرکشوردورجدید به تجمعات اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی در تهران پس از15روزخاتمه دادند وبه خانه هایشان بازگشتند.دورجدید اعتراضات کارکنان سهام عدالت سراسرکشور درتهران از روز یکشنبه دوازدهم اسفند ماه با تجمع مقابل سازمان خصوصی سازی شروع آغازگردید وباتجمع روزانه مقابل وزارت اقتصاد ودارایی ادامه پیداکرد.عصرروزشنبه25اسفند،جلسه‌ای در وزارت اقتصاد با حضور دو نفر از نمایندگان کارکنان تعاونی‌های سهام عدالت ، مدیرکل بازرسی وزارت اقتصاد ، معاونت حراست نیروی انسانی وزارت و مدیرکل سهام عدالت سازمان خصوصی سازی برگزار شد وروی دوبند ازچهارخواسته* این کارکنان توافق حاصل شد وقراربراین شد که درجلسه روزیکشنبه26اسفند با حضور 3نفر از نمایندگان کارکنان معترض سهام عدالت کشور در مورد سایر موارد بحث و مذاکره شود.کارکنان سهام عدالت سراسرکشورگفتند: پیشنهاداتی که در جلسه روز یکشنبه26اسفند ارائه دادیم، پذیرفته نشد اما به خاطر فرارسیدن عید نوروز و تعطیلات، مجبور شدیم به خانه‌هایمان برگردیم.درهمین رابطه یکی از آنها افزود: از دیروز ساعت یازده صبح که قرار بود جلسه‌ای با سه نفر از نمایندگان کارکنان مذکور برگزار و در خصوص رفع مشکلات توافق شود، در سازمان خصوصی‌سازی حضور دارند و منتظر گرفتن پاسخ قطعی هستند؛ این درحالیست که شب گذشته سیستم‌های گرمایشی اتاق‌ها قطع شد و بدون امکانات گرمایشی تا صبح از سرما لرزیدیم وبدون نتیجه ملموس مجبور شدیم به حضورمان خاتمه بدهیم.

*چهارخواسته:

1- پرداخت کامل حقوق همه کارکنان البته در حالی که خصوصی سازی اعلام کرده، بابت 36 ماه کارکرد و سنوات و عیدی و... فقط به هرفرد 35میلیون و هفتصدهزارتومان پرداخت می‌کند.

2- پرداخت ‌به کلیه پرسنل شاغل در هر شرکت شهرستانی است، چرا که به گفته آنها سازمان خصوصی سازی کتبا اعلام کرده که از هر شرکت فقط به دونفر حقوق پرداخت می‌کند و برای مابقی کارکنان پرداخت نمی‌کند.

3- پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی و مالیات که مطابق قانون کار بخشی از حقوق است.

4- حذف دو تعهدنامه که سازمان خصوصی سازی شرط پرداخت قرار داده است و خلاف مصوبه هیات وزیران مبنی بر پرداخت حقوق کارکنان فوق الذکر است.

*- متهمان بانک سرمایه به ۲۰ سال حبس محکوم شدند:

http://www.akhbar-rooz.com/news.jsp?essayId=92201

برپایه گزارش سایت اخبار روز در تاریخ دوشنبه ۲۷ اسفند ۱٣۹۷آمده است : قاضی دادگاه انقلاب گفت: متهمان بانک سرمایه به ۲۰ سال حبس محکوم شدند و این حکم امشب به آنان ابلاغ می شود.

اسدالله مسعودی مقام روز دوشنبه در حاشیه دادگاه رسیدگی به اتهام های حسین هدایتی در جمع خبرنگاران افزود: حکم سه نفر از اعضای هیات مدیره بانک سرمایه به نام های علی بخشایش، پرویز کاظمی و محمدرضا توسلی صادر شده و امشب به آنان ابلاغ می شود، هر کدام از این متهمان به ۲۰ سال حبس، تحمل ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و همچنین محرومیت از مشاغل دولتی به صورت دائمی محکوم شده اند.

وی درباره بقیه متهمان بانک سرمایه گفت: جلسه آقای رضوی بعد از عید برگزار می شود و پرونده مربوط به سایر مدیران و ارکان اعتباری بانک سرمایه هنوز از دادسرا ارسال نشده است.

قاضی رسیدگی کننده به پرونده پتروشیمی در پاسخ به پرسش خبرنگار قضایی ایرنا گفت: ادعای متهمان مبنی بر دور زدن تحریم فقط یک ادعا است ولی به نظر نمی رسد کسانی که بتوانند وجوه را وارد کنند و در بخشی از موارد تحریمی وجود نداشته است و اینکه همه چیزهایمان را منتسب به تحریم‌ها می‌کنیم و این صحیح نیست.

مسعودی مقام در پاسخ به این پرسش که برخی اینچنین وانمود می‌کنند که دور زدن تحریم‌ها کارغیرقانونی است و باعث تشکیل چنین دادگاه‌هایی شده است، گفت: اقدامات ما گاهی گویای این نیست که ما تحریم را دور می‌زنیم، اقدامات ما برای تصاحب اموال بیت‌المال و بردن اموال مردم است و نباید بگوییم که همه این موارد منتسب به تحریم‌ها است....

*- اعتصاب رانندگان کمپرسی شهرستان ساوه وتجمعشان مقابل فرمانداری برای اعتراض به نحوه تقسیم لاستیک و نداشتن گازوئیل:

برپایه خبر منتشره در روز دوشنبه بیست وهفتم اسفند۱٣۹۷آمده است : رانندگان کمپرسی شهرستان ساوه در اعتراض به نحوه تقسیم لاستیک و نداشتن گازوئیل دست از کارکشیده وکامیون هایشان رادر خیابان مقابل فرمانداری ویژه این شهر،پارک کردند. ویدئویی از این تجمع منتشر شده است که گوینده آن که یکی از همین کامیون داران معترض است، ضمن اعلام دلایل این اقدام خود و همکارانش تاکید می‌کند: هیچ کس جوابگوی مطالبات ما نیست.

*- اعتراضات معلمان در سال جدید ادامه خواهد یافت:

برپایه گزارش کانال تلگرامی شورای هماهنگی ... در تاریخ دوشنبه ۲۷ اسفند ۱٣۹۷آمده است : شورای‌ هماهنگی‌ تشکل های‌ صنفی‌ فرهنگیان‌ ایراﻥ، روز ۲۷ اسفند ماه با انتشار بیانیه ای ضمن تاکید بر خواست های تحصن اسفند ماه معلمین و انتقاد از بی توجهی حکومت به خواست های فرهنگیان، اقدامات سرکوبگرانه علیه تشکل ها و اعتراضات صنفی را محکوم و گفته است مطالب معلمان را در سال جدید پیگیری خواهد کرد.

مشروح بیانیه شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران را در زیر می خوانید:

همه می دانیم یا لازم است بدانیم ﺗﺸﻜﻞ ﻫﺎی ﻣﺪنی و صنفی یکی اﺯ ﺳﺘﻮﻥ ﻫﺎ و ﭘﺎﻳﻪ ﻫﺎی اصلی ﺟﺎﻣﻌﻪ مدنی ﻫﺴﺘﻨﺪ. ﺩﺭ اﻳﺭان بیش از ﺩﻭ ﺩﻫﻪ اﺳﺖ ﺑﺎ ﺗﻤﺎﻡ ﻣﺤﺪﻭﺩﻳﺖ ﻫﺎ، ﺗﺸﻜﻞ ﻫﺎی صنفی فرهنگیان ﺑﺮای اﻋﺘﻼی ﻓﺮﻫﻨﮓ و ﺁﻣﻮﺯﺵ ﻛﺸﻮﺭ ﺗﻼﺵ می ﻛﻨﻨﺪ و اینک ﺟﻨﺒﺶ ﻣﻌﻠﻤﺎﻥ اﻳﺮاﻥ یک ﺟﻨﺒﺶ ﭘﻮﻳﺎ است و شورای هماهنگی در رأس آن ﻧﻘﺶ اصلی را در پیگیری حقوق فرهنگیان و دانش آموزان بر عهده ﺩاﺭﺩ. اﻣﺎ ﻫﻤﭽﻨﺎﻥ ﺣﺎﻛﻤﻴﺖ با اعتراف بر اهمیت ﺗﺸﻜﻞ ﻫﺎ، به دلیل احساس خطر در مدیریت آنها، می ﻛﻮﺷﺪ ﺑﻪ ﻫﺮ ﻧﺤﻮ ﻣﻤﻜﻦ ﺗﺸﻜﻞ ﻫﺎ ﺭا ﺑﻪ ﻣﺤﺎﻕ ﺑﺒﺮﺩ.

ﻣﺮﻭﺭی ﺑﺮ ﻋﻤﻠﻜﺮﺩﻫﺎ ﻧﺸﺎﻥ می ﺩﻫﺪ شورای هماهنگی تشکلهای صنفی ایران تاکنون از تمام روشهای مسالمت آمیز و قانونی مانند ارسال و پیگیری درخواستهای متعدد، تشکیل جلسات هم اندیشی، مذاکره، تجمع و تحصن کوشیده تا خواسته‌های به حق فرهنگیان را به گوش مسئولان برساند. اما متاسفانه رویه بی توجهی به خواسته‌های به حق معلمان کشور به نوعی لجبازی و بی توجهی عامدانه تبدیل شده است.

بنابراین وقتی پیام تحصن مهر و آبان و جلسات مذاکره با مسئولان از آذر تا اسفند مورد توجه فرادستان قرار نگرفت ، تحصن اسفندماه رقم ﺧﻮﺭﺩ.

دوباره در فراخوان تحصن اسفند ماه و بیانیه پایانی، بر مذاکره و گفتگو تأکید شد، متاسفانه نه تنها در طول تحصن شاهد هیچ حرکت مثبتی از سوی حکومت نبودیم بلکه در روز آخر تحصن ، مقام وزارت و مجموعه مدیریتی تحت امر، با موضع‌گیریهای غیرمسئولانه و ضدتربیتی خواندن و نسبت شیطنت در بازنمایی تصاویر تحصن، باعث جریحه دار شدن افکار عمومی معلمان شدند.

از سوی دیگر فشارها در روزهای قبل و حین تحصن از سوی حراست‌ها و نهادهای امنیتی برای ناکام نمودن تحصن جایش را به پرونده سازی و تهدید فعالان صنفی از سوی هیات‌های تخلفات اداری در بعد از تحصن داد تا جایی که شاهد پرونده سازی در چند استان‌ مختلف اﺯ ﺟﻤﻠﻪ ﻟﺮﺳﺘﺎﻥ، اﻟﺒﺮﺯ، ﻓﺎﺭﺱ و ﺧﺮاﺳﺎﻥ ﺭﺿﻮی علیه فعالان صنفی بوده و هستیم.

ﺳﻮاﻝ ﻣﺎ اﺯ ﻓﺮاﺩﺳﺘﺎﻥ و ﭘﺮﻭﻧﺪﻩ ﺳﺎﺯاﻥ اﻳﻦ اﺳﺖ:

۱- وقتی به اعتراف تمام مسئولان نظام خواسته‌های فرهنگیان به حق و به جاست، دلیل این همه لجبازی و بی توجهی به این خواسته‌ها چیست؟

۲- با توجه به نقش پراهمیت آموزش در سرنوشت اجتماعی، آیا مسئولان ذیربط که در صدد اولویت بخشی به آموزش و پرورش و تحقق خواسته‌های به حق فرهنگیان نیستند میتوانند مدعی خیرخواهی برای مردم ایران باشند؟

۳- اﻳﻦ ﭼﻪ امنیتی اﺳﺖ ﻛﻪ ﻣﻌﻠﻤﺎﻥ ﻋﺪاﻟﺘﺨﻮاﻩ ﺑﺨﺎﻃﺮ ﻣﻂﺎﻟﺒﻪ ﺣﻘﻮﻕ و ﺩﺳﺘﻤﺰﺩ ﺑﺎﻻی ﺧﻄ ﻓﻘﺮ و ﺁﻣﻮﺯﺵ ﺭاﻳﮕﺎﻥ و ﻋﺎﺩﻻﻧﻪ و ﺑﺎ ﻛﻴﻔﻴﺖ ﺩﺭ ﺯﻧﺪاﻥ ﻫﺴﺘﻨﺪ اﻣﺎ ﺩﺯﺩاﻥ و ﻣﺠﺮﻣﺎﻥ و اﺧﺘﻼﺳﮕﺮاﻥ ﺁﺯاﺩﻧﺪ؟ ﺗﺎ کی می ﺧﻮاﻫﻴﺪ ﻋﻠﻴﻪ ﻣﻌﻠﻤﺎﻥ اﻳﻦ ﺭﻭﻳﻪ ﻏﻠﻄ ﺭا اﺩاﻣﻪ ﺩﻫﻴﺪ؟

شورای هماهنگی در چنین شرایطی و در روزهای پایانی سال ۹۷ ﺿﻤﻦ اﺳﺘﻘﺒﺎﻝ از گفتگو و مذاکره جهت تحقق مطالبات صنفی، مصرانه پیگیر تحقق مطالبات فراخوان اسفند ماه است و اعلام می‌دارد اگر همچنان روند رسیدگی به مشکلات و پاسخگویی به مطالبات مورد بی توجهی قرار گیرد و دولت و مجلس و سایر نهادهای ذیربط، مطالبات فرهنگیان را نادیده بگیرند، این شورا اعتراضات صنفی و مدنی خود را با تمام قدرت پس از فروردین از سر می گیرد.

شورای هماهنگی باور دارد بدون مشارکت واقعی مردم، آن هم از طریق نهاد های مدنی و صنفی مستقل، دولت توانایی حل مشکلات را ندارد، پس با آگاهی از رسالت تاریخی خود، از هیچ کوششی دریغ نمی کند و ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ تداوم این روند و بی توجهی به نظام آموزش و پرورش کشور، اقدامات بعدی ونحوه و زمان آن را در بیانیه های دیگر به اطلاع فرهنگیان عزیز می رساند.

۲۷ اسفندماه ۹۷

شورای‌هماهنگی‌تشکلهای‌صنفی‌فرهنگیان‌ایران @kashowra

 

*- پایان اعتصاب دو روزه کارگران شرکت عملیات غیر صنعتی صنایع پتروشیمی ماهشهر:

برپایه خبر منتشره سه‌شنبه ۲٨ اسفند ۱٣۹۷آمده است: برای دومین روز متوالی،کارگران فضای سبز و پرسنل حراست و امنیت شهرک بعثت و شهر چمران شهرستان ماهشهردر راه دست یابی به مطالباتشان دست از کار کشیدند.ظهر روز سه شنبه براساس توافقی که بین نمایندگان کارگران اعتصابی خدمات فضای سبز و حراست وشرکت عملیات غیر صنعتی صنایع پتروشیمی امضاء گردید،کارگران به اعتصابشان پایان دادند.در این توافق‌نامه که به امضاء روسای اداری، حراست و HSC عملیات غیر صنعتی و تعدادی از کارگران رسید، مقر گردید که مطالبات مربوط به فوق‌العاده‌های مزایای حقوق مطابق مصوبه شرکت‌های پتروشیمی هلدینگ خلیج‌فارس مستقر در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی به همان ترتیبی که در شرکت‌های تابعه نظیر پتروشیمی بندر امام شامل: ( فوق‌العاده بدی آب‌وهوا، فوق‌العاده محرومیت از تسهیلات زندگی، فوق‌العاده شرایط محیط کار و فوق‌العاده صرف وقت اضافی) محاسبه گردیده و به کارکنان شرکت‌های پیمانکاری طرف قرارداد شرکت عملیات غیر صنعتی صنایع پتروشیمی، از حقوق فروردین‌ماه 98 پرداخت گردد....وی گفت: این در حالی است که موضوع را از طریق فرماندار و حتی به صورت مکتوب از اداره کار دنبال کردیم اما متاسفانه هیچ توجه و رسیدگی تا به امروز صورت نگرفته و این حق من کارگر روستا نشین با بیش از 15سال سابقه کار و 12 ساعت کار در طول روز با حقوق حدودا 2 میلیون نیست.نداشتن سرویس رفت و آمد و نداشتن پیش پا افتاده ترین امکانات هم یکی دیگر از مشکلات کارگران بود که عنوان کردند: بیشتر پرسنل و کارگران ساکن روستاهای مجاور هستند که از راه دور به محل کار خود می آیند و نه تنها سرویس رفت و آمد نداریم بلکه تهیه سیستم گرمایشی و سرمایشی هم بر عهده خود ما گذاشتند و شرکت هیچ اقدامی برای تهیه این اقلام تا به امروز نکرده است.همچنین در این توافقنامه مقرر شد مطالبات معوق کارگران از مردادماه 97 محاسبه گردیده و در نیمه‌ی اول سال پرداخت گردد.

*- تعلیق حکم زندان داوود رضوی بمدت 5سال:

به نوشته کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه، دادگاه تجدیدنظرشعبه 36انقلاب طی حکمی، 5سال محکومیت زندان داودرضوی عضوهیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد را تا 5سال به حالت تعلیق درآورد. طبق اطلاع آقای صالح نیکبخت یکی از وکلای کارگران سندیکای شرکت واحد حکم ۵سال زندان داودرضوی ازاعضای سندیکا که به علت فعالیت های سندیکایی دردادگاه شعبه ۲۶به ۵سال زندان محکوم شده بود درحکمی ازسوی دادگاه تجدیدنظر شعبه ۳۶ انقلاب تا ۵سال به حالت تعلیق درآمد.با احضارآقای صالح نیکبخت وکیل این فعال سندیکایی دردادگاه تجدیدنظر شعبه 36، رای صادره را حضوری به نامبرده ابلاغ کرده اند.آذرماه 97ازسوی همین شعبه 36تجدیدنظر حکم5۵سال و4ماه زندان آقای ابراهیم مددی نایب رئیس هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد تایید شده است.سندیکای کارگران شرکت واحد بارها دراطلاعیه هایی احکام زندان را برای دوعضوهیئت مدیره سندیکا رامحکوم کرده وخواستار لغو محکومیت زندان برای تمامی کارگران وفعالین صنفی شده است.

*- اخراج تعدادی از کارگران شرکتی مخابرات مشهد در آخرین روزهای سال:

برپایه خبر منتشره سه‌شنبه ۲٨ اسفند ۱٣۹۷آمده است: تعدادی از نیروهای شرکتی مخابرات در مشهد در روز بیست و هفتم اسفند نود و هفت از کار اخراج شدند.این نیروها که به علت اعتصاب قدرتمند کارگران در سال نود و شش نیز اخراج و دوباره با پیگیری مجدانه با حکم اداره کار به محل کار برگشته بودند ، در روز گذشته اخراج شدند.خواست نیروهای شرکتی مخابرات شامل : 1- یکسان سازی حقوق و از بین رفتن تبعیض بین خود و نیروهای رسمی، 2- اجرای طرح طبقه بندی،برداشته شدن قراردادهای کاری موقت با مبالغ حداقلی، 3- حذف پیمانکاران و قرارداد مستقیم و 4- امنیت شغلی بوده است .در حالیکه مدیریت مخابرات ایران چندی پیش قول تداوم کار تمام نیروها تا زمان بازنشستگی را داده بود .عیدی مخابرات به خانواده های کارگران شرکتی مخابرات در آستانه سال نو ، بیکاری و اخراج و برچیدن حداقل معاش آنان شد.

*- ادامه چانه‌زنی‌های مزدی/ معاون روابط کار: امشب مزد نهایی می‌شود:

به گزارش خبرنگار ایلنا، سه‌شنبه ۲٨ اسفند ۱٣۹۷آمده است: جلسه سه‌جانبه دستمزد بعد از گذشت بیش از چهار ساعت همچنان ادامه دارد و نمایندگان کارگران و کارفرمایان همچنان در حال چانه‌‌زنی هستند.حاتم شاکرمی معاون امور روابط کار وزیر کار، در حاشیه این نشست در جمع خبرنگاران، درباره روند مذاکرات گفت: تاکنون چهار جلسه در خصوص تعیین دستمزد برگزار شده و شب گذشته نیز تا ساعت دو بامداد طی نشست خصوصی با نمایندگان کارگری شورای عالی کار، نظرات آنها را بررسی کردیم.وی ادامه داد: خوشبختانه در مورد کلیات مباحث بین نمایندگان کارگری و کارفرمایی مشکلی وجود ندارد و مذاکرات مثبت پیش می‌رود اما در مورد روش‌ها و جزئیات افزایش دستمزد و اعمال آن مذاکرات همچنان ادامه دارد.معاون وزیر کار در پاسخ به این سوال که آیا امشب در مورد دستمزد ۹۸ تصمیم‌‌گیری می‌شود یا خیر نیز اظهار داشت: امیدواریم امشب در خصوص دستمزد سال آینده به نتیجه نهایی برسیم.

*- تجمع اعتراضی بازنشستگان صندوق آینده سازکشور مقابل سازمان مدیریت صنعتی در تهران:

برپایه خبر منتشره سه‌شنبه ۲٨ اسفند ۱٣۹۷آمده است: جمعی از بازنشستگان صندوق آینده سازکشوردر اعتراض به عدم شفاف سازی دراین صندوق و حیف و میل های فراوان دست به تجمع مقابل سازمان مدیریت صنعتی در تهران زدند. گزارش خبرنگار پیام سندیکا از تجمع بازنشستگان صندوق آینده ساز، بنابر در خواست بازنشستگان صندوق آینده ساز، بیش از ١٠٠ نفر از بازنشستگان از استان های مرکزی، اراک، گیلان، آذربایجان، تهران، البرز در اعتراض به عدم شفاف سازی دراین صندوق و حیف و میل های فراوان در مقابل سازمان مدیریت صنعتی در تهران تجمع کردند.این بازنشستگان که در کارخانه هایی چون ایران خودرو، ماشین سازی تبریز، ماشین سازی اراک شاغل بودند به بلایی که سازمان گسترش در پیرانه سر بر آنان روا داشته و سختی کار آنان در زمان بازنشستگی لحاظ نشده و همچنین حقوق های نجومی و دست اندازی های مدیران دولتی گمارده شده در این صندوق که منجر به ورشکستگی این صندوق گردیده، معترض بودند. این بازنشستگان حتا به اندازه بازنشستگان تامین اجتماعی حقوق شان رعایت نشده و خواهان تحت پوشش قرار گرفتن اعضای خود در تامین اجتماعی هستند و سازمان تامین اجتماعی هم آنان را تحت پوشش خود قرار نمی دهد. با توجه به اندوخته این صندوق بازنشستگی که در روزهای گذشته خبرهایی از آن را در سایت سندیکای کارگران فلزکارمکانیک ایران منتشر کردیم، این صندوق تا دوسال دیگر ورشکسته کامل خواهد شد و بازنشستگانش از مستمری محروم می گردند.

*- حداقل دستمزد 1 میلیون و 516 هزار تومان تعیین شد/ 45 درصد افزایش دریافتی کارگران:

به گزارش خبرنگار ایلنا، سه‌شنبه ۲٨ اسفند ۱٣۹۷آمده است: جلسه شورای عالی کار با موضوع دستمزد بعد از بیش از 8 ساعت مذاکره، حداقل دستمزد کارگران را 15168822ریال تعیین کرد؛ حق اولاد برابر با 19719470 ریال و حق بن 1900000 ریال تعیین شد. در توافق نهایی، حداقل دستمزد 37 درصد افزایش یافته است. با این حساب با محاسبه حق مسکن 100 هزار تومانی و پایه سنوات 70 هزار تومانی، می توان گفت کل دریافتی کارگران با 45 افزایش به 20740769 ریال می‌رسد.

*- حداقل دستمزد یک و نیم میلیون تومان تعیین شدند:

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا ، سه‌شنبه ۲٨ اسفند ۱٣۹۷آمده است: در دویست و هشتاد و دومین جلسه شورای عالی کار، حداقل حقوق کارگران برای سال ۹٨، مبلغ ۱۵ میلیون و ۱۶٨ هزار و ٨۲۲ ریال تعیین شد.

به گزارش یادشده، از وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، در جلسه دویست و هشتاد و دوم شورای عالی کار که به منظور تعیین حداقل حقوق کارگران برای سال ۹٨ و افزایش پایه حقوق کارگران در حال برگزاری است، حق مسکن کارگران برای سال آینده یک میلیون ریال تعیین شد.

حق بن کارگران یک میلیون و ۹۰۰ هزار ریال و پایه سنوات ۷۰۰ هزار ریال تعیین و اعلام شد.

حق اولاد برای هر فرزند زیر ۱۸ سال نیز یک میلیون و ۵۱۶ هزار ریال اعلام شد.

 

*- دومین تجمع کارگران اخراجی میدان نفتی آزادگان شمالی برای بازگشت بکار مقابل استانداری خوزستان:

برپایه خبر منتشره سه‌شنبه ۲٨ اسفند ۱٣۹۷آمده است: برای دومین بار در هفته جاری کارگران اخراجی میدان نفتی آزادگان شمالی اعتراضشان را نسبت به بیکارشدن مقابل استانداری خوزستان بنمایش گذاشتند وخواهان بازگشت بکارشدند.یکی از کارگران حاضر درتجمع روز یکشنبه بیست وششم اسفند ماه، به خبرنگار رسانه ای گفت: 23 نفر از کارگران میدان نفتی آزادگان شمالی که حدود یک ماه پیش به دستور مدیرعامل و حراست شرکت مهندسی و توسعه نفت، بعد از گذراندن تمام مراحل اداری، استخدام شده بودند، به حالت تعلیق درآمده اند.وی افزود: بعد از پیگیری، مسئولان پاسخ دادند که به دلیل اعتراض فرمانداری و اداره کار شهرستان اخراج شده ایم در حالی که فرماندار این مساله را رد می کند.وی اضافه کرد: این کارگران اخراجی همه بومی شهرستان هویزه و اغلب اهالی روستاهای اطراف میدان نفتی آزادگان هستند.

*- دلار، آجیل، گوشت به قیمت در دو نوروز:

 

در آستانه نوروز ۱۳۹۷ قیمت دلار کمتر از سه هزار و پانصد تومان، قیمت گوشت قرمز کیلویی چهل هزار تومان، پسته درجه یک ۱۵۰ هزارتومان، حال چند روز مانده به نوروز ۱۳۹۸، قیمت دلار به بیش از ۱۳ هزارتومان رسیده، یک کیلو گوشت بیش از ۱۲۰ هزارتومان و پسته درجه یک تا کیلویی ۳۰۰ هزارتومان هم به فروش میرسد. در این شرایط، بسیاری از مردم برای خرید کالاهای اساسی زندگیشان دچار مشکل شدهاند و احتمالا یکی از اقلامی که خانواده‌های ایرانی زیادی برای شب عید امسال آن را از سبد خانوار حذف ‏خواهند کرد، آجیل است.

*- برپایی دو تجمع اعتراضی مقابل استانداری خوزستان:

برپایه خبر منتشره سه‌شنبه ۲٨ اسفند ۱٣۹۷آمده است: جمعی از کارگران شهرداری منطقه ٨اهوازدراعتراض به عدم پرداخت3ماه حقوق،عیدی سال نو،2ماه حق بیمه ومطالبات دیگردست به تجمع مقابل استانداری خوزستان زدند. تجمع اعتراضی کارگران شهرداری منطقه 8اهوازنسبت به عدم پرداخت3ماه حقوق،عیدی سال نو ومطالبات دیگر مقابل استانداری خوزستانیکی از کارگران تجمع کننده به خبرنگار رسانه ای گفت: معادل سه ماه حقوق، عیدی و سنوات از پیمانکار طلب داریم که تاکنون پرداخت نشده است. وی با اشاره به عدم پرداخت 2 ماه حق بیمه این کارگران ادامه داد: پیمانکار دلیل عدم پرداخت حقوق را نداشتن منابع مالی و پرداخت نکردن پول از سوی شهرداری عنوان می کند از سویی دیگر شهرداری منطقه نیز پاسخگوی ما نیست.این کارگر معترض همچنین عنوان کرد: کارگران فضای سبز شهرداری منطقه هشت حدود یکصد نفر هستند، در آستانه سال جدید انتظار می رود که مسئولان شهرداری نسبت به پرداخت حقوق و معوقات ما اهتمام داشته باشند.

*- هر ضربه شلاق براى نسرین، یک ضربه شلاق به همه ما است :

فعالان عفو بین‌الملل در برابر سفارت ایران در شهر رم ایتالیا در اعتراض به حکم ۳۸ سال زندان و۱۴۸ ضربه شلاق نسرین ستوده ، تجمع نمودند.

*- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری اهواز در برابر استانداری:

برپایه خبرمندرج در کانال تلگرامی سرخط در تاریخ سه‌شنبه ۲٨ اسفند ۱٣۹۷آمده است: ۳۰ نفر از کارگران شهرداری منطقه‌ی ۸ اهواز در پی عدم واریز مطالبات نقدی خود مقابل استانداری تجمع اعتراضی بر پا داشتند .

*- پس از 12 ساعت چانه‌زنی؛سایر سطوح مزدی 261 هزار تومان به اضافه 13درصد افزایش یافت:

به گزارش خبرنگار ایلنا، سه‌شنبه ۲٨ اسفند ۱٣۹۷آمده است: در ساعت 4 بامداد روز 28 اسفند ماه، بعد از 12 ساعت مذاکره پرچالش، میزان افزایش سایر سطوح مزدی مشخص شد.براساس تصمیم شورای عالی کار، سایر سطوح به صورت ترکیبی، به میزان 261148 تومان به اضافه 13 درصد افزایش یافت. سه ساعت پیش از این، در ساعت یک بامداد، حداقل دستمزد کارگران با 37 درصد افزایش ، 1 میلیون و 516 هزار تومان تعیین شد. به این ترتیب، حداقل‌بگیران بدون فرزند حدود 1 میلیون و 780 هزار تومان و کارگران متاهل با یک فرزند حدود 2 میلیون تومان دریافتی خواهند داشت.

 

*- اخراج شماری از کارگران شرکت مخابرات مشهد:

 

بنا به گزارشات رسیده سه شنبه ۲۸ اسفند ۹۷ آمده است : دیروز شماری از کارگران شرکت مخابرات از کار اخراج شدند در حالی که این شمار از کارگران در اعتصاب و اعتراض متحدانه کارگران در سال ۹۶ بار دیگر اخراج شدند و با پیگیری مدام و حکم اداره کار به کار خود برگشته بودند و به بهانه‌ی واهی از کار اخراج شده بودند و چندی پیش این شمار از کارگران در اعتراض و خواستار به یکسان سازی حقوق و برداشته شدن قراردادهای کاری موقت با مبالغ حداقلی و از بین رفتن تبعیض و نابرابری بین خود و نیروهای رسمی و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل شده بودند.

*- هفتمین روز تجمع اعتراضی کارگران سازمان آب در شادگان :

 

برپایه خبرمندرج در کانال تلگرامی سرخط در تاریخ سه‌شنبه ۲٨ اسفند ۱٣۹۷آمده است: هفتمین روز از تجمع اعتراضی کارگران سازمان آب در شهر فلاحیه (شادگان) به دلیل ماه‌ها معوقات نقدی خود تجمع نمودند.

*- تجربه اعتراضات کارگران راه آهن:اعتصاب، اعتراض سراسری و رسانه مستقل خبررسانی موثر است:

 

به نوشته کانال تلگرامی اردوی کار آمده است : کارگران بخش های مختلف راه آهن کشور در سال گذشته بارها به دستمزدهای معوقه اعتراض کردند و در کمال متانت و بردباری خواستار رفع تعویق و دریافت به موقع دستمزدهای خود شدند. اما تا زمانی که اعتراضات در مناطق مختلف به شکل ناهماهنگ از نظر زمانی و در مقیاس کوچک صورت می گرفت هیچ گوش شنوایی برای این مطالبات برحق در میان مسنولان نبود. در اسفند ماه جاری وقتی اعتراضات کارگران راه آهن گسترش یافت و جنبه سراسری به خود گرفت و حتی با تحصن سه روزه معلمان در مدارس سراسر کشور همزمان شد، مسئولان خطر اتحاد گسترده بخش های مختلف راه آهن و از آن مهم تر همزمانی و همگرایی اعتراضات آنان با اعتراضات سایر بخش های مزدبگیران را دریافته و با پرداخت حقوق و عیدی کارکنان سعی کردند بر آتش اعتراضات شان آب پاشیده و اوضاع را تحت کنترل بگیرند.

محمد اسلامی وزیر راه امروز سه شنبه 28 اسفند در حاشیه مراسم بهره‌برداری از 27 دستگاه سالن مسافری، سه واگن ترن ست و 20 سالن ریل باس گفته: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی بنده پرداخت حقوق و عیدی کارکنان راه آهن انجام شده است و کسی وجود ندارد که حقوق و عیدی دریافت نکرده باشد.

محمد اسلامی قول داده که برای این که دیگر مشکل تاخیر مزد کارگران راه آهن در سال 98 پیش نیاید و به تعهدات مالی عمل شود سیاست‌های جدیدی در مدیریت راه آهن اعمال خواهیم کرد. احتمال می رود منظورش از سیاست های جدید در مدیریت دست کردن بیشتر در جیب مصرف کنندگان و بالا بردن قیمت هاست. زیرا وی بر افزایش جذابیت‌های خدمات ریلی در بخش مسافری و باری و توازن و تعادل که موجب می‌شود دیگر شاهد مسائل این چنینی (دستمزدهای معوقه کارگران و کارکنان) نباشیم و کارکنان دچار مشکل نشوند تاکید کرده است.

اعتراضات کارگری بخش راه آهن کشور در ماههای اخیر نیز تاییدی است بر این تجربه عمومی که اعتراضات گسترده و همزمان، حضور در شبکه های اجتماعی و اطلاع رسانی از این طریق، همچنین همزمان کردن اعتراضات با سایر گروههای مطالبه گر مزد و حقوق بگیران موثر است و مسئولان را به تکاپو می کشاند.

 

*- جزییات حداقل دستمزد و سایر سطوح مزدی سال آینده کارگران اعلام شد:

به گزارش ایلنا،سه‌شنبه ۲٨ اسفند ۱٣۹۷آمده است: در نشست شورایعالی کار که با حضور محمد شریعتمداری (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) و نمایندگان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و پس از ساعت‌ها مذاکره به پایان رسید، حداقل دستمزد سال ۱۳۹۸ با ۳۶.۵ درصد رشد و سایر سطوح مزدی به میزان ۱۳ درصد به اضافه ۲۶۱ هزار تومان تعیین شد.بر این اساس دستمزد کارگران حداقل مزدبگیر با افزایش ۳۶.۵ درصدی از یک میلیون و ۱۱۱ هزار و ۲۶۰ تومان سال ۹۷ به یک میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۲ تومان رسید.در این نشست حق اولاد به ازای هر فرزند ۱۵۱ هزار و ۶۰۰ تومان، حق مسکن ۱۰۰ هزار تومان، حق بن کارگری ۱۹۰ هزار تومان و پایه سنوات نیز ۷۰ هزار تومان شد.

به این ترتیب حداقل دریافتی یک کارگر متأهل با یک فرزند، ماهیانه از حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به حدود ۲ میلیون تومان افزایش یافت.

همچنین حداقل دریافتی یک کارگر مجرد یا کارگر متأهل بدون فرزند با احتساب حق مسکن و حق بن کارگری و پایه سنواتی یک میلیون و ۸۷۰ هزار تومان می‌شود.

حداقل دستمزد روزانه کارگران ۵۰۵.۶۲۷ ریال

حداقل دستمزد ماهیانه ۱۵.۱۶۸.۸۱۰ ریال

حق اولاد یک فرزند ۱.۵۱۶.۸۸۱ ریال

حق اولاد دو فرزند ۳.۰۳۳.۷۶۲ ریال

پایه سنواتی ۷۰۰.۰۰۰ ریال (به شرط داشتن یک سال سابقه)

حق مسکن ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال

بن کارگری ۱.۹۰۰.۰۰۰ ریال

جزئیات سایر سطوح مزدی

در این نشست ، دستمزد کارگران دارای سایر سطوح مزدی که حقوق پایه آنها در سال جاری بیش از یک میلیون و ۱۱۱ هزار و ۲۶۹ تومان بود به صورت ترکیبی از درصد و رقم ریالی ثابت تعیین شد.

دستمزد سایر سطوح مزدی نسبت به حقوق پایه سال جاری ۱۳ درصد به اضافه روزانه ۸۷۰۴۹ ریال افزایش یافت.

حق اولاد یک فرزند ۱.۵۱۶.۸۸۱ ریال

حق اولاد دو فرزند ۳.۰۳۳.۷۶۲ ریال

پایه سنواتی ۷۰۰.۰۰۰ ریال

حق مسکن ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال

بن کارگری ۱.۹۰۰.۰۰۰ ریال

بر اساس این گزارش، با تعیین تکلیف دستمزد سال آینده کارگران، حداقل دریافتی کارگران دارای یک فرزند ۲۰.۲۸۵.۶۹۱ ریال و حداقل دریافتی کارگران متأهل دارای ۲ فرزند ۲۱.۸۰۲.۵۷۲ ریال است.

به گزارش ایلنا، در نشست شورایعالی کار که با حضور محمد شریعتمداری (وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی) و نمایندگان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی در محل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و پس از ساعت‌ها مذاکره به پایان رسید، حداقل دستمزد سال ۱۳۹۸ با ۳۶.۵ درصد رشد و سایر سطوح مزدی به میزان ۱۳ درصد به اضافه ۲۶۱ هزار تومان تعیین شد

.بر این اساس دستمزد کارگران حداقل مزدبگیر با افزایش ۳۶.۵ درصدی از یک میلیون و ۱۱۱ هزار و ۲۶۰ تومان سال ۹۷ به یک میلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۲ تومان رسید.

در این نشست حق اولاد به ازای هر فرزند ۱۵۱ هزار و ۶۰۰ تومان، حق مسکن ۱۰۰ هزار تومان، حق بن کارگری ۱۹۰ هزار تومان و پایه سنوات نیز ۷۰ هزار تومان شد.

به این ترتیب حداقل دریافتی یک کارگر متأهل با یک فرزند، ماهیانه از حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به حدود ۲ میلیون تومان افزایش یافت.

همچنین حداقل دریافتی یک کارگر مجرد یا کارگر متأهل بدون فرزند با احتساب حق مسکن و حق بن کارگری و پایه سنواتی یک میلیون و ۸۷۰ هزار تومان می‌شود.

حداقل دستمزد روزانه کارگران ۵۰۵.۶۲۷ ریال

حداقل دستمزد ماهیانه ۱۵.۱۶۸.۸۱۰ ریال

حق اولاد یک فرزند ۱.۵۱۶.۸۸۱ ریال

حق اولاد دو فرزند ۳.۰۳۳.۷۶۲ ریال

پایه سنواتی ۷۰۰.۰۰۰ ریال (به شرط داشتن یک سال سابقه)

حق مسکن ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال

بن کارگری ۱.۹۰۰.۰۰۰ ریال

جزئیات سایر سطوح مزدی

در این نشست ، دستمزد کارگران دارای سایر سطوح مزدی که حقوق پایه آنها در سال جاری بیش از یک میلیون و ۱۱۱ هزار و ۲۶۹ تومان بود به صورت ترکیبی از درصد و رقم ریالی ثابت تعیین شد.

دستمزد سایر سطوح مزدی نسبت به حقوق پایه سال جاری ۱۳ درصد به اضافه روزانه ۸۷۰۴۹ ریال افزایش یافت.

حق اولاد یک فرزند ۱.۵۱۶.۸۸۱ ریال

حق اولاد دو فرزند ۳.۰۳۳.۷۶۲ ریال

پایه سنواتی ۷۰۰.۰۰۰ ریال

حق مسکن ۱.۰۰۰.۰۰۰ ریال

بن کارگری ۱.۹۰۰.۰۰۰ ریال

بر اساس این گزارش، با تعیین تکلیف دستمزد سال آینده کارگران، حداقل دریافتی کارگران دارای یک فرزند ۲۰.۲۸۵.۶۹۱ ریال و حداقل دریافتی کارگران متأهل دارای ۲ فرزند ۲۱.۸۰۲.۵۷۲ ریال است.

*- نیروی کار مزدبگیران کشور را نصف قیمت به دولت و کارفرما فروختند!

 

به نوشته کانال تلگرامی اردوی کار: آمده است : رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها: ما خودمان از حداقل دستمزد تعیین شده ناراضی هستیم

در چانه زنی های پشت پرده، ما مزدبگیران این کشور را به اعتراف صریح خودشان به 50 درصد یعنی نصف قیمت به دولت و کارفرمایان فروختند؛ حالا توجیهات را شروع کرده اند.

یک روز پس از اعلام مبلغ افزایش حداقل دستمزد کارگران، میزان فاصله افزایشی ۳۶.۵ درصدی در رابطه با حداقل دستمزدها با حداقل دستمزد مناسب برای تامین معاش کارگران و مزدبگیران در حدی است که فرامرز توفیقی رئیس کمیته دستمزد کانون عالی شوراها که خود در جلسه چهارده ساعت و نیمه ، چانه زنی شورای عالی کار حضور داشته ناچار شد اعتراف کند که ما خودمان ناراضی هستیم. هر چند روشن است که اعلام نارضایتی خشک و خالی دردی از مزدبگیران کشور درمان نمی کند؛ ایفای نقش در سرکوب مزدی کارگران و زحمتکشان هم پرده پوشی نمی شود و توجیهات پذیرفتنی نیستند.

توفیقی با ارائه آمارهایی در مورد میزان افزایش حق اولاد، حق مسکن، بن کارگری و سنوات درصد نهایی افزایش مزدی را ۴۲.۵ درصد و دو میلیون و هفتاد چهار هزار و هفتاد و شش تومان ذکر کرد و امروز 29 اسفند به ایلنا گفت: عددی که ذکر کردم فاصله معناداری با آن رقم یک میلیون هشتاد و پنج هزار مورد مطالبه ما داشته است و نتایج جلسه آخر حاکی از این است که تنها نصف آن محقق گشته است. به عبارت دیگر، ۵۰ درصد مطالبات جامعه کارگری محقق شده است. اما این را نباید فراموش کرد که ما وارد یک بحث سه‌جانبه شده بودیم متشکل از دو کارفرمای بزرگ و یک نماینده کارگر. ما خودمان ناراضی هستیم و نمی‌گوییم نتیجه بحث اخیر یک موفقیت عالی برای کارگران بوده و اذعان داریم که نتوانسته‌ایم به ۱۰۰ درصد مطالبات و اهدافمان برسیم

*- یک پرسش ساده ؟

حداقل حقوق کارگری در سال ۹۸ چقدر ارزش دارد؟

*- یوسف فرهادی بابادی با وجود قراروثیقه ، پرونده به همراه متهم به تهران فرستاده شدند:

 

در واپسین ساعات کار اداری سال 1397 یوسف فرهادی بابادی، فعال جنبش مخالفت با انتقال آب و عضو کمپین حمایت از زاگرس مهربان و کارون مظلوم با تودیع وثیقه و پس از موافقت مسئولان قضائی حاضر در زندان اوین از زندان خارج شد. این وثیقه درابتدا 500 میلیون بود که با مساعدت مقامات اوین به صد میلیون تومان تقلیل داده شد.

براساس گزارش‏های رسیده آقای فرهادی بابادی با چندین اتهام رسانه ای و امنیتی روبه رو است و 360 مصداق اتهامی در پرونده وی احصاء شده است.

صدای پای آب ضمن تاکید بر حفظ جوانب قانونی موجود در پرونده در این خصوص اطلاع رسانی خواهد کرد اما قابل ذکر است روز گذشته، پس از آنکه خانواده برای ارائه وثیقه به دادگستری شهرکرد مراجعه کردند، متوجه شدند پرونده به همراه متهم به تهران فرستاده شده است.

*- دولت دنبال تحمیل همان 20 درصد افزایش حقوق به کارمندان است:

 

به نوشته کانال تلگرامی اردوی کار آمده است : با توضیحات امروز 28 اسفند 97 از سوی نوبخت روشن شده که تاکیدات مربوط به تبعیت دولت از تصمیم مجلس در رابطه با افزایش 400 هزار تومان به مزد کارمندان باضافه ده درصد، صرفا با هدف بیرون کشیدن اختلاف دو قوه از کانون توجه عمومی و گاوبندی پشت پرده دو قوه بر سر همان میزان 20 درصد پیشنهادی دولت و مورد تاکید روحانی در سخنرانی دو روز پیش در کنگان بوده. کاری که برای پرده پوشی صورت گرفته این است که به قول نوبختفورمول مجلس اندکی متفاوت است

امروز سه شنبه 28 اسفند نوبخت در جمع خبرنگاران با اشاره به پرداخت پیش از موعد حقوق ها و یارانه های ماه اسفند از سوی دولت گفته: البته دولت پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی حقوق‌ها را به مجلس داد، گرچه فرمول مجلس اندکی متفاوت است اما همان ۲۰ درصد پیشنهادی است.

نوبخت بدون اشاره به 10 درصد مازاد بر 400 هزار تومان مصوبه مجلس تاکید کرد: تمام تلاش ما این است که در سال آینده با محدود کردن عوامل تورم‌زا شرایط به گونه‌ای باشد با اهتمام بیشتر ارزش پول ملی تقویت شود

*- تجمع اعتراضی کارگران سد چم شیر گچساران نسبت به عدم پرداخت مطالبات و وعده های پوچ وسرخرمن مسئولان مقابل فرمانداری در آستانه سال نو:

برپایه گزارش منتشره در تاریخ سه‌شنبه ۲٨ اسفند ، ۱٣۹۷ درآستانه سال نو، آمده است: کارگران سد چم شیر گچساران دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات و وعده های پوچ وسرخرمن مسئولان،برای باری دیگر دست به تجمع مقابل فرمانداری زدند.یکی از کارگران گفتاز کار اخراج شده ایم و 12ماه مطالبات خود را دریافت نکرده ایم و علیرغم ادامه تجمع چند باره خودجلوی فرمانداری گچساران به نتیجه ای دست نیافته ایم.وی افزودمتأسفانه صدای ما از یک گوش,مسولین وارد و از گوش دیگر خارج میشود و تاکنون جز وعده های پوچ سرخرمن چیزی از مسولان نشنیده ایم.یکی دیگر از کارگران معترض گفتهیچ پولی برای خرید عید برای خانواده و فرزندانم ندارم و چاره ای جز ماندن جلوی فرمانداری ندارم چرا که در آستانه شب عید شرمنده همسر و فرزندانم هستم.این کارگرافزودمیدانستیم مسولان امروز و فردا میکنند تا وقت بگذرد و به تعطیلات عید نوروز برسیم و مطالبات ما به حاشیه برود اما ما به تجمع اعتراضی خود تا دریافت مطالبات خود ادامه میدهیم چرا که راهی جز این کار نداریم.

*- عدم پرداخت حقوق وعیدی کارگران معترض شهرداری دهگلان برای زهر چشم گرفتن:

برپایه خبر منتشره درتاریخ سه‌شنبه ۲٨ اسفند ۱٣۹۷آمده است: اعضای شورای شهر و شهرداردهگلان برای زهر چشم گرفتن از کارگران معترض شهرداری دهگلان چوب لای چرخ پرداخت حقوق وعیدیشان گذاشتن تااین کارگران وخانواده هایشان سال رابا سفره های خالی تازه کنند.کارگران شرکتی شهرداری دهگلان از عدم پرداخت حقوق،عیدی وحق سنواتشان علیرغم وعده و وعیدها خبردادند.به گفته یکی از این کارگران،با وجود آنکه حساب شهرداری پر بوده است اما به خاطر گرفتن زهر چشم از کارگران به خاطر تجمع چند هفته اخیر*، واریز حقوق آنها به حساب پیمانکار به آخرین لحظات موکول شده است تا دست این کارگران از هر چیزی کوتاه باشد.بنا به گفته یکی دیگر از این کارگران، تمامی حقوق کارگران رسمی و قراردادی شهرداری دهگلان کامل پرداخت شده است و تنها کارگران شرکتی مورد غضب شهرداری و شورا قرار گرفته اند.بنابه گزارش همین منبع بنقل از کارگران، روز29اسفند هم هیچ پولی به حساب کارگران واریز نشد تا این کارگران وخانواده هایشان با دستان خالی به استقبال نوروز بروند.

*- اعتصاب وتجمع کارگران شهرداری دهگلان دراعتراض به عدم پرداخت مطالبات مقابل فرمانداری ؛ تهدید کارگران معترض به اخراج از کار:

برپایه گزارش منتشره در تاریخ چهار‌شنبه ۲۹ اسفند ۱٣۹۷آمده است: صبح روز دوشنبه سیزدهم اسفند ماه،جمعی از کارگران شهرداری دهگلان برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت حقوق وحق سنوات وعیدی سال های96و97 دست ازکارکشیده ومقابل فرمانداری این شهرستان کردند.برپایه گزارش 52 نفر از کارگران شهرداری دهگلان، خواستار دریافت سنوات خود از سال 96 تاکنون از پیمانکار شهرداری هستند، آنها برای دریافت حقوق خود در بین شورای شهر، شهرداری و پیمانکار سردرگمند، هر کدام توپ را به زمین دیگری می اندازد و در نهایت این امر منجر به دست کشیدن از کار و تجمع در مقابل درب فرمانداری می شود تا شاید بتوانند توجه مسئولین مربوطه را به خود و مشکلاتشان جلب کنند.زمزمه هایی مبنی بر اخراج شدن به گوش نیروهای تجمع کننده می رسد، تلفن همراه نماینده کارگران، خاموش است و تماس ها و گفت و گوهای رودر رو برای صحبت و شنیدن مشکلات این کارگران بی نتیجه می ماند چرا که نگران از آینده کاری هستند و گمان می برند که با گفتن سخنی در این رابطه، حکم اخراج آنها صادر شده و خانه نشین خواهند شد!فردای روز بعد از تجمع، در نهایت سکون و سکوت همه 52 نفر سر کار خود حاضر شده و ادامه فعالیت می دهند.

*- تجمع اهالی روستاهای سیل زده بالادست میاندورود دراعتراض به بی‌توجهی مسئولان نسبت به آسیب دیدگان مقابل فرمانداری :

برپایه گزارش منتشره در تاریخ چهار‌شنبه ۲۹ اسفند ۱٣۹۷آمده است: اهالی سیل زده روستاهای سرتا، بازیارخیل، موسی‌کلا، جناسم ، خاندیکلا ، وارمی و سنه‌کوه در اعتراض به روند کند خدمات‌رسانی و بی‌توجهی مسئولان به سیل‌زدگان روستاهای بالادست میاندورود مقابل فرمانداری این شهرستان اجتماع کردند.بحران در روستاهای بالادست میاندورود/مردم مقابل فرمانداری تجمع کردندبر اثر بارش شدید باران جاده ارتباطی 6 روستای بالادست میاندورود به دلیل رانش جاده و افتادن درخت قطع شده است.

تعدادی از اهالی این روستاها با تجمع مقابل فرمانداری میاندورود نسبت به عدم توجه به این روستا و مطالبات مردم اعتراض کردند و خواستار رسیدگی به این موضوع شدند.یکی از اهالی این روستاها گفت: راه ارتباطی قطع است و کسی خبر ندارد که مردم این روستاها در چه وضعیتی هستند.وی افزود: مردم این روستاها کشاورز و دامدار هستند و حتی نان برای خوردن ندارند و کسی به بالادست نرفته است و نیاز به وسیله نقلیه برای بازگشایی جاده وجود دارد.

*- سالروز ملی شدن صنعت نفت ایران:

 

در ۲۹ اسفند ۱۳۲۹، صنعت نفت ایران با تدبیر و پیگیری های بی دریغ دکتر مصدق، دکتر سید حسین فاطمی و دیگر دوستان همراهشان ملی شد و دست استعمار از این صنعت کوتاه.

مصدق نخستین دولتمرد خاورمیانه بود که با اجرایی کردن اندیشه ملی کردن صنعت نفت، پرچم مبارزه اقتصادی با قدرت های استعماری را برافراشت. تا جایی که جمال عبدالناصر، خیابانی به نام دکتر مصدق در قاهره نامگذاری کرد.

تاریخ ایران اما همیشه پر بود از چرخ های ناموزون بسیار؛

بعد از کودتای ۲۸ مرداد۱۳۳۲، دکتر مصدق به سه سال زندان انفرادی و تبعید به احمدآباد محکوم شد و تا پایان عمر -۱۴ اسفند۱۳۴۵ - در حصربود.

کارت تبریک نوروز۱۳۳۳؛ یکی از دردناکترین و در عین حال گویاترین بیانیه هایی بود که یاران مصدق به مناسبت بهارهای بی عید این سرزمین صادر کردند.

کانال صنفی معلمان ایران @kasenfi

*- افزایش 10 تا 13 درصدی تعرفه خدمات تشخیصی و درمانی از سال جدید:

سعید نمکی وزیر بهداشت امروز چهارشنبه 29 اسفند گفته: روز دوشنبه در آخرین جلسه هیات وزیران در سال 97، موضوع تعرفه های تشخیصی و درمانی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و در نهایت مصوب شد که تعرفه ها در بخش دولتی بطور میانگین 10 و در بخش خصوصی 13 درصد رشد داشته باشد.

به ادعای نمکی افزایش تعرفه بخش خصوصی، حداقل رشد ممکن و لازم را داشته است که دچار بحران در پرداخت هزینه ها نشود و سال 98 را با چالش کمتر و البته گذشت از بخشی از عواید خود سپری خواهند کرد.

 

*- رقابت مدیران ؛ شهرداری برازجان کجا و شهرداری گلپایگان کجا؟

بله! این برخورد شهرداری گلپایگان با پاکبانان که مدیران ایستاده و پشت سر پاکبانان قرار گرفته اند نسبت به برخورد مدیران شهرداری برازجان متفاوت است؛ ولی ریشه اش در تکریم واقعی نیروی کار نیست در تظاهر به مردمی بودن و رقابت شهرداری هاست. حداقلی ترین معیارهای تکریم واقعی این است که حقوق نیروی کار به رسمیت شناخته شود؛ دستمزد کافی پرداخت شود، امنیت شغلی و بیمه کارآمد و حق برخورداری از تشکل مستقل صنفی برای مطالبه گری کارگران تضمین شود.

*- به نقل از فرزانه زیلابی وکیل کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه:

 

قرار بازداشت یکماهه ی آقای اسماعیل بخشی فردا یکم فروردین به پایان می رسد .

این در حالی است که

بنا به درخواست دادستان کل کشور و تجویز دیوان عالی کشور ،پرونده از دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان شوش به دادسرای عمومی و انقلاب تهران احاله شد.با توجه به این که در آستانه تحویل سال نو و نوروز هستیم وکلای پرونده و خانواده بازداشتی ها (آقا اسماعیل بخشی و خانم سپیده قلیان) به امید آزادی، پیگیری هایی در دادگستری شهرستان های اهواز و شوش،دیوان عالی کشور و دادسرای اوین انجام داده اند ومراجع قضایی ذیربط اعلام نموده اند با وجود ارسال پرونده از دادسرای عمومی و انقلاب شوش، متأسفانه نه پرونده به دادسرای عمومی و انقلاب تهران واصل شده و نه تعیین شعبه شده و نه به دادسرای عمومی وانقلاب شهرستان شوش نیابت داده شده است .واضح و آشکار است که نگهداری موکل، ولو به مدت چند دقیقه پس از اتمام قرار بازداشت بدون تعیین تکلیف ،بازداشت غیر قانونی محسوب می شود.

و مقامات قضایی ذیربط در دادسراها ، رؤسای زندان مرکزی و زندان سپیدار شهرستان اهواز باید پاسخگو باشند و حق در زندان نگه داشتن آنها را ندارند...

*- تکلیف‌نوروز:

 

فرزندان عزیزم!بهار درراه است و سه هفته ای درتعطیلات به سر می بریدبرایتان تکلیف نوروزی درنظرگرفتم

تا توان دارید درچمنزارها و گلزارها بدوید ؛ اگر زمین خوردید و سَر زانوی شلوارتان پاره شد غصه نخورید زندگی ارزش غم خوردن وفرسودگی را ندارد.

با دختران دوست وفامیل قایم موشک نام شهرت منچ شطرنج وهرآن چه بازیهای سنتی است بازی کنید و تا مدتی ازروز گوشی ها و تبلت هایتان را ازخود دور کنید.

به مارک و برند لباسهای همدیگر توجه نکرده و هرگز کفشهای خود را با هم مقایسه نکنید ؛

بلکه به دست رفاقتی که صمیمانه بهم می دهید و لبخند و ذوق کودکانه‌ی بی ریای خود و خنده هایتان که درفضا می پیچد توجه کنید.

هر ازگاهی با صدای بلند شعر و ترانه بخوانید ، اگر شعر بلد نیستید جیغ بکشید هوااااار بکشید هلهله کنید.

موسیقی کار کنید ؛ اگر که آلات موسیقی ندارید که حتماً ندارید: با دستان ظریف وقشنگتان ضربه هایی به جاهایی که آسیب نرسد بزنید وروحتان راشادکنید..

دست در دست هم برقصید اگر رقص بلد نیستید لی لی راه بروید.

بخندیدو بخندید اگر خنده تان نیامد که حتماً نمی آید همدیگر را آنقدر قلقلک دهید تا بخندید ....

بزرگهایتان را معلم واقعی خود بدانید .

هر روز صبح صورت پدر و مادرهایتان را غرق در بوسه کنید.اگر خواهر برادری درکنارتان دارید آنهارا ببوسید.

اگر پدرومادرتان از شما پرسیدند :

پس کی تکالیفتان را مینویسید !؟ بگویید:

معلممان گفته ؛

بوسیدن شما تنها تکلیف ماست .....تکلیفمان خنده وشادی و شور ونشاط است....تکلیفمان صرف فعل" زندگی کن"است...تکلیفمان تنفس هوای تازه است ....

معلم شما

اسفند۹۷

*- نهاد های همبستگی ؛ تعیین دستمزد سال 98 ، تعرض همه جانبه سرمایه به سطح معیشت کارگران و زحمتکشان !

طبق گزارش خبرنگار ایلنا، جلسه شورای عالی کار با موضوع دستمزد بعد از بیش از 8 ساعت مذاکره، حداقل دستمزد کارگران را 15168822 ریال تعیین کرد؛ حق اولاد برابر با 19719470 ریال و حق بن 1900000 ریال تعیین شد ، حداقل دستمزد 37 درصد افزایش یافته است.

ارگانهای ضد کارگری در کنار دولت کارفرماها و شورای عالی کار در دویست و هشتاد و دومین جلسه شورای عالی کار بعد از نشستی 8 ساعته حداقل دستمزد کارگران را از یک میلیون و 114 هزار تومان سال گذشته به یک میلیون و 522 هزار تومان در سال 98 افزایش دادند. در واقع در توافق نهایی، حداقل دستمزد 37 درصد افزایش یافته است. این مبلغ از افزایش دستمزد بار دیگرتعرضی به سطح معیشت طبقه کارگر و زحمتکشان است. درحالیکه قیمت مایحتاج عمومی و دیگر کالاهای مصرفی در بسیاری موارد از دویست و سیصد درصد هم گذشته است، روحانی با وقاحت و بیشرمی تمام اعلام نموده که: " توان دولت بیش از این برای افزایش دستمزدها نبود. " این "فرمایش" در حقیقت اعترافی است که تعیین میکند دولت به عنوان کارفرما حرف آخر را میزند و اوست که سرانجام حاتم بخشی کرده! و این نرخ را تعیین میکند. بنابراین دولت نه تنها شریک جرم، بلکه مجرم اصلی در تعیین این مبلغ شرم آور است. باید به روحانی گفت وقتی به کارگران که میرسد دولت با کمبود و ناتوانی روبرو میشود، اما زمانی که به اختلاس گران و دزدان چند صد میلیارد دلاری به سرکردگی خودت و همپالگی هایت میرسد از عجز و ناتوانی خبری نیست. دولت و سرمایه داران با در دست داشتن سرمایه، خود از محتکرین مواد مورد نیاز توده های کارگر و زحمتکش هستند. با وارد نمودن جنس به بازار با چندین برابر قیمت سودها ی کلانی به جیب میزنند، و به تورم و گرانی دامن میزنند.

چرا تاوان اینهمه فقر و فلاکت را کارگران باید بدهند؟ چرا قیمت کالاهای تولیدی که سرمایه داران صاحب آن هستند درسال چندین بار وچندین درصد افزایش می یابد و دستمزد کارگران سالی یک بار با در نظر گرفتن حداقل افزایش و هزاران چانه زنی باید انجام گیرد؟ هزینه زندگی کارگران بدور از اراده آنها امروزه به ارزهای خارجی رقم زده شده است. چرا دستمزدهای آنها نباید با همان نرخ ارزهای خارجی محاسبه گردد؟ در نظام ضد کارگر جمهوری اسلامی کارفرمایانی که حقوق ها را با ماهها تأخیر می پردازند به عنوان مجرمین به دادگاه احضار نمی شوند، در عوض کارگران اعتصابی که برای دریافت حقوق معوقه و بر علیه خصوصی سازیها اعتراض می کنند زندانی وشکنجه می شوند.

در عدم حضور طبقه کارگر متحد و متشکل جمع کلاهبرداران و چپاول گران و اختلاس گران سالی یک بار گرد هم می آیند تا بنا به رعایت منفعت خود دستمزد کارگران را تعیین کنند. اما وقتی حقوق های کارگران ماهها به عقب می افتد و یا کارگران را بطور جمعی از کار بیکار می کنند، هیچ کجا هیچیک از حضرات شرکت کننده در جمع " تعیین حداقل دستمزد" پیدایشان نمی شود. آنگاه نیروی پلیس و انواع نیروی نظامی و انتظامی است که در صحنه حضور پیدا می کنند و به کارگران یورش می آورند.

کارگران تنها با یک مبارزه آشتی ناپذیر با سرمایه داری می توانند حقوق و مطالبات خود را به کارفرماها و دولت سرمایه تحمیل نمایند و به این طبقه استثمارگر که روحانی هم جزء آن هست افسار بزنند. افزایش 37 درصدی دستمزدها از طرف دولت سرمایه داری جمهوری اسلامی یعنی تحمیل بردگی تمام عیار به کارگران و خانواده هایشان.

اﺯ ﻣﻨﻆﺮ ﻣﺎ فعالان نهاد های همبستگی، ﺗﻨﻬﺎ ﺭاﻩ ﺑﺮﻭﻥ ﺭﻓﺖ اﺯ ﺷﺮاﻳﻄ نکبت بار اﻣﺮﻭز زندگی کارگران از تنگناهای موجود در سال جدید، اتحاد و همبستگی هر چه وسیعتر نیروها و تشکل های کارگری و بخصوص ﺗﺸﻜﻞ ﻳﺎﺑﻲ و سازمان یابی ﻣﺴﺘﻘﻞ کارگران اﺯ ﭘﺎﻳﻴﻦ ﻣﻲ باشد. ﺗﻨﻬﺎ ﺩﺭ اﻳﻦ ﺻﻮﺭﺕ اﺳﺖ ﻛﻪ ﻣﻲ ﺗﻮاﻥ ﺳﻴﺎﺳﺖ ﻫﺎی ﻫﺎﺭ نئوﻟﻴﺒﺮاﻟﻲ ﺭا ﺑﻪ ﻋﻘﺐ ﺭاﻧﺪ و کارگران و زحمتکشان جامعه ﺭا ﺩﺭ ﺳﺮﻧﻮﺷﺖ ﺧﻮﺩ ﺳﻬﻴﻢ ﻧﻤﻮﺩ. نهادهای همبستگی با جنبش کارگری درایران- خارج کشور nhkommittehamahangi@gmail.com http://nahadha.blogspot.com/

20 مارس 2019 29 اسفند 1397

*- اطلاعیه شماره یک درباره ؛ هشتمین گردهمایی سراسری درباره کشتار زندانیان سیاسی در ایران- گوتنبرگ(سوئد):

 

به تو دست می‌سایم و جهان را درمی‌یابم،

به تو می‌اندیشم

و زمان را لمس می‌کنم

معلق و بی‌انتها

عُریان.

می‌وزم، می‌بارم، می‌تابم.

آسمانم

ستارگان و زمین،

و گندمِ عطرآگینی که دانه می‌بندد

رقصان

در جانِ سبزِ خویش.

از تو عبور می‌کنم

چنان که تُندری از شب. ــ

می‌درخشم

و فرومی‌ریزم

 

احمد شاملو

 

و باز هم سنگفرش‌ها خونین است و جوخه‌های اعدام و چوبه‌های دار به پا و شلاق بیداد هم‌چنان پیکرها را از هم می‌درد، و مادران، پدران، همسران و کودکان دیروزچشم انتظار نشانی از عزیزان، روز را می شمارند و تا پیکر زخم خورده‌شان با در هم کوبیده شدن ماشین کشتار و شکنجه التیام یابد. چهل سال سرکوب، زندان شکنجه و کشتار، ثمره تداوم نظام سرمایه‌داری جمهوری اسلامی است. چهل سال مبارزه، مقاومت و ایستادگی زندانیان سیاسی و خانواده های آنان ، کارگران و زحمتکشان، معلمان، دانشجویان و دانش‌آموزان، زنان، مردان، مادران، پدران، همسران و کودکان ادامه دارد. سال‌های شصت سال‌های سکوت و سکون شهر، جبریل‌های مرگ با تمام توان بر آسمان زندان‌های سراسر ایران به پرواز در آمدند تا زیباترین فرزندان آفتاب و باد را در پیشگاه خدای سرمایه سلاخی کنند.

تابستان تفته و غم زده دوباره از راه می‌رسد اما شهر، دیگر در سکون و سکوت نخفته است و در تلاطم امواج کوبنده‌ایست تا بساط خدای سرمایه را در هم پیچد، گورهای بی‌نام و بانام عزیزان‌مان را اگر زیر و رو کنند؛ دیگر صدای خفته‌گان در خاک خاوران‌های ایران را نمی‌توانند خاموش سازند. دانه‌ها و جوانه‌ها از هر روزنی سر می‌زنند تا صدای عاشق‌ترین عاشقان شهر گردند.

همه انسان‌های آگاه و آزاده می‌دانند که کشتارهای سراسری جمهوری اسلامی و زندان‌های انبوه از زندانیان سیاسی، که تداوم کشتارها و سرکوب‌های رژیم شاهنشاهی است تا زمانی که نظام جمهوری اسلامی بر اریکه قدرت است، ادامه خواهد یافت.

ما، بازماندگان و جان بدربردگان از چنین فجایعی در دهه شصت، تلاش خود را برای مستندسازی و توقف کشتارها و سرکوب‌ها ادامه خواهیم داد. تا نشان دهیم هیچگاه جان‌های عاشقی را که نان، عدالت و آزادی برای همه انسان‌ها می‌خواستند را فراموش نخواهیم کرد. بگذار نظام همه توان خود را به کار برد و با جابجایی مهره‌های جانی خود تلاش کند فضای رعب و وحشت را فزونی بخشد(قاتل مستقیم کشتار دهه شصت ابراهیم رئیسی را بر راس قوه قضایی گمارد تا ضمن نشان دادن چنگ و دندان به مردم ایران حتی آشکارا به شعور رفرمیستهای درونی و بیرونی نظام هم توهین کند و آنها را به سخره گیرد) . مگر این مهره‌ها با یکدیگر تفاوتی دارند؟! تک تک عناصری که با این نظام کار کرده‌اند در هر موقعیتی که بوده‌اند در تمامی جنایات دخیل بوده‌اند و نمی‌توانند دستان خونین خود را پنهان سازند.

"ما راسخ‌تر از همیشه بر این باور هستیم که این جنایتکاران و جنایاتشان را نه می‌بخشیم و نه فراموش می‌کنیم"

ضمن تبریک فرا رسیدن بهار به اطلاع همه علاقمندان و عزیران می‌رسانیم هشتمین گردهمائی سراسری درباره کشتار زندانیان سیاسی در ایران تابستان امسال ۱۳۹۸(۲۰۱۹) به میزبانی شهر گوتنبرگ در کشور سوئد برگزار خواهد شد.

زندانیان سیاسی سابق در رژیم شاه، بازماندگان و جان بدربردگان از کشتارهای رژیم جمهوری اسلامی، فعالین سیاسی، اجتماعی، طبقاتی و نیز هنرمندان و نویسندگان در طول سال‌های اخیر نشان داده‌اند که در این راه پیشقدم بوده‌اند. به همین دلیل کمیته برگزار کننده گردهمائی سراسری از همه یاران، دوستان، و همه آزادیخواهان مبارز دعوت می‌کند تا با شرکت و همراهی خود، ما را در برگزاری هشتمین گردهمائی سراسری درباره کشتار زندانیان سیاسی یاری دهند.

در اطلاعیه‌های بعدی، محل و زمان دقیق گردهمایی اعلام خواهد شد.

زنده باد آزادی زنده باد سوسیالیسم

سرنگون باد کلیت نظام سرمایه داری جمهوری اسلامی

گرامی باد یاد و آرمان همه جانفشانان راه آزادی و سوسیالیسم

کمیته برگزار کننده هشتمین گردهمایی سراسری در باره کشتار زندانیان سیاسی در ایران

اسفند ۱۳۹۷برابر مارس ۲۰۱۹

کانون صنفی معلمان: نرم نرمک می رسد اینک بهار ...

سالی پر از دغدغه را چونان همیشه این سال ها - پشت سر گذاشتیم. تشدید مشکلات خردکننده اقتصادی، تداوم بی توجهی به آموزش به عنوان محرک اصلی توسعه کشور، تداوم کینه توزی ها با احضار و بازجویی همکاران حق طلب مان بخاطر پیگیری مطالبات صنفی، تداوم دربند نگاه داشتن معلمانی آگاه در شرایطی سخت تر و غیرانسانی و مخالفت با آزادی یا مرخصی معلمان زندانی . . .

 

در این میان هرچند دلمان خوش نیست، اما با رویی گشاده و امّیدوارتر از قبل، به پیشواز بهار می رویم چرا که نیک می دانیم؛

 

این چند برگ پیر

وقتی گسست از شاخ

آندم جوانه های جوان

باز می شود

بیداری بهار

آغاز می شود ...

 

در کنار معصومیت دخترک عبدی و دلتنگی های همسرش، صلابت همسر بهشتی، صبوری و تنهایی همسر حبیبی و استواری همسر قنبری می ایستیم و به احترامشان سر تعظیم فرود می آوریم. باشد که درایتی چشم تنگ قدرت پرستان را بگشاید یا . . . آنان که تاریخ خود را نمی خوانند، لاجرم آن را زندگی خواهند کرد.

. . . و میان این همه غوغا،

جای خالی تو

با هیچ سین سرخی

پر نخواهد شد.

ایستاده ام تا بیایی با سپیده فردا،

همراه یک بغل شقایق وحشی . . .

کانون صنفی معلمان تهران

۱٣۹۷/۱۲/۲۹

کانال کانون صنفی معلمان ایران(تهران)

........................................................

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های اجتماعی زیر که عضوآن هستید ارسال کنید: