Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰ برابر با  ۰۶ می ۲۰۲۱
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :پنجشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۴۰۰  برابر با ۰۶ می ۲۰۲۱
بیانه #کانون_صنفی_فرهنگیان_یزد در اعتراض و #محکومیت_تعرض_نیروهای_نظامی به حریم آموزش و پرورش

 

بیانیه های انجمن های صنفی فرهنگیان

در حمایت از اعتراضات دانش آموزان

 

۱۰ بیانیه ۱۰تشکل

چرا حاکمیت دوساعت  دانش آموزان را تحمل نکرد ؟!

 

 دانش آموزان فرزندان این سرزمین هستند ، جوان و پر انرژی ! 

 

گاه لبخند برلب دارند گاه خشمگین هستند ، نگاه جوانان به هستی نگاهی پرنده وار می باشد، جوانان  پروانه وش  برروی گلهای می نشینند ،همچون عقاب بلند پروازند، با یک لبخند شادند و با یک اخم دلشان می شکند. هستی برای نوجوانان و جوانان پر از راز و رمز است ، آنان کنجکاوانه می خواهند زودتر بزرگ شوند و برگ برگ هستی را ورق بزنند و آنرا بشناسند.

 

جوانان دنیا را نیک و پاک می پندارند، چونان قلب بی گناه خودشان.

جوانان به زبان نرم سخت ترین کارها را انجام می دهند، اما با زبان تند از انجام آسان ترین کارها پرهیز می کنند.

اینگونه رفتارها را دیکتاتورها تحمل نمی کنند، زیرا همه ی ویژگی های جوانان با روح دیکتاتوری درتضاد است.دیکتاتورها  کهنه پرستند، جوانان همه چیز را نو به نو می خواهند، دیکتاتورها جزم اندیشند اما جوانان همچون آب، روان و زلال هستند.

 

دیکتاتورها حرف و منطق و باور شان زوراست، جوانان از دل وعاطفه سخن می گویند. دیکتاتورها عقده ای ، کینه توز و انتقامجو هستند ، جوانان بدیها رابه زودی  از یاد می برند و بخشنده اند.

چگونه معلمان 270 روز دانش آموزان را تحمل می کنند ، اما حکومتگران دوساعت آنان را تحمل نمی کنند ؟

پاسخ این پرسش روشن است ، چون جوانان و معلمان از یک جنس هستند ، اندیشه ی آنان از یک سرچشمه سیراب می شود.

اما دیکتاتورها با اندیشه ، گذشت ، مهربانی و منطق بیگانه اند.

 

معلمان دانش آموزان را همچون فرزندان خود گرامی میدارند، با آنان زندگی می کنند و از یک فضا زیست می کنند.

 اما دیکتاتورها نه خود و نه فرزندانشان همدرد و همراه دانش آموزان نیستند. آنان خود را از یک طبقه ی بالاتری می پندارند ، و درک درستی از شخصیت و روان  دانش آموزان ،معلمان و اجتماع  ندارند.

در چند روز گذشته 9 تشکل عضو شورای هماهنگی فرهنگیان ایران( سقز و زیویه ،یزد، گیلان،اصفهان،  قزوین،خراسان شمالی ، اسلامشهر، تهران، الیگودرز ) بطور جداگانه در محکومیت سرکوب دانش آموزان معترض بیانیه های گوناگون منتشر کردند ، این تشکلهای فرهنگیان  که بیش از 20 سال است ، زیر فشار حاکمیت به خاطر اعتراضات صنفی و مدنی صدها سال حکم زندانی ، هزاران پرونده ی امنیتی ، هزاران حکم تنزل گروه داشته اند ، اما بنا به وظیفه ی اجتماعی و انسانی خود هنگام ضرب و شتم دانش آموزان ساکت ننشستند.آنان را چون فرزندان خود گرامی داشتند.

اما حاکمیت دوساعت حضور آنان را در خیابان  تحمل نکرد.

بررسی بیانیه های این تشکلها در چند سطر، پندبزرگی خواهد بود برای دیکتاتورهای ایران تا بدانند که ملت فهم بالایی داشته و مدارای آنان فقط وفقط به خاطر آرامش مردم ایران و مصلحت ملی است.

 

1. تکیه بر اصل 27 قانون اساسی، که تجمع را حق معترضان میداند.

 

2. محکوم کردن سرکوب و برخورد خشونت آمیز با نوجوانان و جوانان .

 

3. یادآوری گفتگو با  دانش آموزان به جای قلدری و سرکوب برای حل مشکل

 

4. تاکید برحق واکسیناسیون مردم و دانش آموزان

 

5. رایگان بودن آموزش طبق اصل 30 قانون اساسی

 

6. معترضین از هر قشر و دسته ای که باشند باید آنان را قانع کرد ، نه اینکه با زور و تهدید به آنان پاسخ داد.

 

7. در کدام کتاب آمده است که برای پاسخگویی به فرزندنتان از باتوم و فلفل اسپری کمک بگیرید؟

 

8. آموزش و پرورش بایستی با سعه صدر و استدلال دانش آموزان را متقاعد نموده و فرهنگ گفتگو را به آنان آموزش دهد.

 

9. سؤال این است که این گونه رفتار با جوانان و نوجوانان با کدام آموزه های دینی‌واسلامی همخوانی دارد؟

 

10 در این تجمعات، دانش آموزان می گویند  چگونه ممکن است، آموزش که امر مهم تری در فرایند یادگیری است، کاملا مجازی برگزار شده باشد و آزمون نهایی،حضوری باشد؟!

 

11. بیش از هرچیز این نوع برخورد حاکی از ضعف مدیریت و بی‌تدبیری مسئولان آن مناطق است که به جای آموزش عملی مدارا، مسئولیت پذیری و پاسخگویی، به دانش‌آموزان رفتار خشن و زورگویی را که جامعه کنونی ما آسیب‌های فراوانی از آن دیده است و می‌بیند، آموزش می‌دهند.

 

12. معلمین با دانش آموزان با شکیبایی بسیار و اندیشه در شناخت زوایای شخصیت کودکان و نوجوانان سعی درپرورش شخصیت آنها دارند تا آنها با اعتماد به نفس ,توانمندیهای خود را باور نمایند و در سایه ی کلاس و مدرسه و حمایت معلمین شان استعدادهای خود را شکوفا نمایند

کانال شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

..............................................................................................................

محکوم کردن رفتار غیر اخلاقی و ناشایست میدان با دانش آموزان یزد و....

 

به نام خداوند جان و خرد

 

   ملت آزاده وسرافراز ایران اسلامی

 

تا آنجا که عقل امتداد پیدا می کند کلید واژه خشونت صرفاً در نظام های توتالیتر معنا می یابد و زمانی محقق می شود که ترس به عنوان یک مستشار بد ، نیرو های میدان و حافظان نظام را محاصره کند.

دراین هنگام فرم آرمانی و دلخواه خود را با توجه به بیماری حس نسبت از دست می دهند و با غلبه بی خردی بر خردورزی موازنه قدرت را به نفع معترضین بهم می ریزند و خشونت هویدا می شود!

   در روز های اخیر دانش آموزان معترض در چند استان و شهرستان، اعتراض مدنی و مدرن خود را نسبت به برگزاری امتحانات حضوری آنهم مطابق با اصل ۲۷ قانون اساسی جمهوری اسلامی اعلام می کنند که ناباورانه در اداره ی فرهنگ با تهدید باتوم داران بی فرهنگ مواجه می شوند و مورد ضرب و شتم و اهانت قرار می گیرند!!

سؤال این است که این گونه رفتار با جوانان و نوجوانان با کدام آموزه های دینی‌واسلامی همخوانی دارد؟

 آیا برنامه ای برای نور تاباندن به دخمه های هزار توی پیچ در پیچ ندارید؟ چگونه می پذیرید و اجازه می دهید با فرزندان خود و ملت بزرگ ایران این گونه رفتار کنند؟

 

نظریه پردازان خشونت بدانند که صدای دانش آموزان معترض طنین انداز شد و در این برهه از زمان بازنده واقعی شدید. سعی کنید خود را از این بحران ناهنجار نجات دهید.

ما با محکوم کردن این گونه رفتارهای غیر اخلاقی و ناشایست و دور از انسانیت از مسئولین امر می خواهیم  با پیگیری این موضوع وبرخورد قاطع با مسببین آن، سرنوشت آینده سازان این مرز و بوم را با سرنوشت معلمان گره نزنید که دود غلیظ آن در آینده ای نزدیک در چشم خودتان فرو خواهد رفت. رفتار مدنی ، پاسخ مدنی و شایسته می طلبد نه تیر ،تفنگ ،باتوم و ابزار قهرآمیز.

 

جان پرورست قصه ارباب معرفت

رمزی برو بپرس و حدیثی بیا بگو

 

کانون فرهنگیان استان اصفهان

مجمع فرهنگیان استان اصفهان

........................................

بیانیه کانون صنفی فرهنگیان گیلان

در محکومیت حمله به دانش آموزان معترض به برگزاری آزمون های حضوری

 

در کمال تأسف و ناباوری نیروی انتظامی در برخی از شهرهای ایران از جمله قزوین،یزد و فولاد شهر با یورش به سمت دانش آموزان معترض به برگزاری آزمون های حضوری،ضمن اعمال خشونت عریان، تعدادی از آنها را بنا بر برخی از گزارش های رسیده،دستگیر کرده است.در شرایطی که آموزش در سال تحصیلی کنونی،به شکل مجازی برگزار شده و به خاطر مدیریت ناکارآمد در بحران کرونا، در شرایط سخت تر از همیشه قرار گرفته ایم،عده ای از نوجوانان این سرزمین با حضور در آموزش و پرورش برخی مناطق شهرستان ها و استان ها  به صورت مسالمت آمیز خواهان برگزاری آزمون های مجازی شده اند و به برگزاری آزمون های حضوری اعتراض کرده اند.کجای این اتفاق جای این همه خشونت و تنگ نظری دارد؟اگر کسانی باید مجازات شوند آنانی هستند که با بی تدبیری، چنین تصمیم نابخردانه ای را اتخاذ کرده اند‌.چه تصویری زیباتر از این که دانش آموزانی به صورت مدنی و مسالمت آمیز  آمده اند تا از  تصمیم سازان بخواهند تا در این زمینه بازنگری کنند و به تصمیم معقولی روی بیاورند؟

در این تجمعات، دانش آموزان می گویند  چگونه ممکن است، آموزش که امر مهم تری در فرایند یادگیری است،کاملا مجازی برگزار شده باشد و آزمون نهایی،حضوری باشد؟! اگر درایتی در تصمیم سازان بود، به دیده ادب و احترام در جمع آنها حاضر می شدند و با شنیدن این منطق درست به آنها متعهد می شدند که در تصمیم خود، آن هم در این شرایط خطرناک کرونایی تجدید نظر می کنند.

 

کانون صنفی فرهنگیان گیلان حمله خشونت آمیز  به تجمع قشر مظلوم و آینده ساز ایران یعنی دانش آموزان عزیزمان را نقطه تاریکی در کارنامه آمران و عاملان چنین حرکت خطرناکی می داند و به صراحت اعلام می کند که دانش آموزان این سرزمین، فرزندان ما و خط قرمز ما به حساب می آیند و اجازه نمی دهیم  نابخردان و خشونت طلبان به حریم مقدس آنها هجوم آورند.

انتظار می رود وزیر آموزش و پرورش ضمن عذر خواهی از  دانش آموزان،خانواده های آنها و جامعه معلمان و همه ی آسیب دیدگان این واقعه ی تلخ، با شکایت در مراجع قضایی، آمران و عاملان این یورش غیر قانونی را به محاکم قضایی تحویل دهد.از دستگاه قضا  انتظار می رود همان گونه که  برای حفظ  مواضع حکومتی و سلیقه ای، در بسیاری از موارد،با نقض قوانین جاری کشور، در محکومیت فعالان صنفی و مدنی و کارگری اقدام ورزیده ، این بار لااقل نگذارد که حریم مقدس دانش آموزان معصوم، صرفا به خاطر  اعتراضی قانونی، پرسشی عقل پسند و درخواستی منطقی، اینچنین با خشونت عریان پاسخ داده شود.

کانون صنفی فرهنگیان گیلان

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

................................

سرکوب دانش آموزان

و بیانیه ی کانون صنفی فرهنگیان اسلامشهر

 

 

هموطنان ارجمند ، با توجه به اصل 27 قانون اساسی در خصوص آزادی برگزاری تجمعات و اعتراضات ، کانون صنفی فرهنگیان اسلامشهر ضمن حمایت از خواسته های به حق دانش آموزان کشور در مخالفت با برگزاری حضوری امتحانات پایان سال تحصیلی پایه های نهم و دوازدهم، رفتار ناشایست و  یورش نیروهای خودسر و نظامی را ،که به ضرب و شتم و دستگیری دانش آموزان معترض، در برخی شهرهای کشور ازجمله  قزوین ، یزد، فولادشهر و دیگر شهرهای ایران انجامید ، قاطعانه محکوم می نماید.

 

بی گمان یکی از سرمایه های مهم هر کشوری نیروی انسانی، بویژه دانش آموزان خلاق، شجاع و شفاف آن جامعه است.

 

از این رو شایسته است، معلمان از مطالبات دانش آموزان حمایت کرده ، و  شرایط تربیت انسان هایی شجاع و مطالبه گر و خردورز را ، برای آینده ای روشن فراهم نمایند.

 

همه ی ما به خوبی می دانیم که کشور در موج چهارم کرونا قرار دارد. وضعیت مرگ و میر ناشی از این موج بیداد میکند، و روزانه صدهاشهروندرابکام مرگ می کشد.

 

اکنون با توجه به نبود واکسن معتبر، و نبود کمترین امکانات بهداشتی در مدارس، بیم آن می رود که  باحضوری برگزار شدن  امتحانات، میزان ابتلاء به بیماری کرونا دو چندان شود ، و سلامتی بسیاری از دانش آموزان و خانواده های آنان به خطر بیفتد.

کانون صنفی فرهنگیان اسلامشهر ضمن محکوم کردن برخورد خشن نیروهای خودسر و امنیتی که زمینه ساز گسترش هرچه بیشتر ادبیات خشونت در جامعه بویژه در بین  جوانان و نوجوانان خواهد شد ، به  دانش آموزان عزیز و خانواده‌های آنها حق می دهد که نگران سلامت خود و جامعه باشند.

 

اد آوری می شود حاکمیت موظف است، افزون بر تن دادن به خواسته های  به حق دانش آموزان، شرایط آموزش و پرورش رایگان و باکیفیت را طبق اصل 30 قانون اساسی که دهها سال است ، عملا زیر پا گذاشته شده ، احیا کند،  و دربرگزاری  آزمون حضوری و توجه به سلامت دانش آموزان تجدید نظر نماید.

 

" کجروان با راستان در کینه اند.

زشت رویان ، دشمن آینه اند."

 

کانون صنفی فرهنگیان اسلامشهر

18 اردیبهشت 1400

.....................................................

بیانیه کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین

در محکومیت برخوردهای غیرقانونی با تجمعات دانش آموزی

 

 

شکست حرمت علم و دانش وری    

چرا پر شده در وطن خودسری

 

 هنگامی که مدارا و فرهنگ، مغلوب اسب چموش خشونت می شود بی تردید هر اعتراض مدنی تحمل نمی شود و سرکوب ابزاری می شود برای خاموش کردن هر آنچه باید.

 

 در روزهای اخیر ادارات آموزش پرورش استان ها و شهرهای مختلف شاهد تجمعات دانش آموزی در اعتراض به برگزاری امتحانات حضوری در ایام همه گیری بیماری کرونا بود.

 اعتراضات مسالمت آمیزی که انتظار می رفت تمرینی  بر مشق مدنیت باشد و این هم صدایی ها گامی باشد برای ورود به دنیای شهروندی؛ اما قهر نظامیان مجال نداد و حریم آموزش لگدمال پوتین اغیار گردید. بعضی از تجمعات به خشونت کشیده شد و گروهی از دانش آموزان مورد هجمه قرار گرفتند.

 

سوال این جاست آیا نمی شد با ورود مسئولین آموزش و پرورش و با استفاده از تجربیات مدیران و معلمان این دانش آموزان راهکارهای لازم اندیشیده می شد تا ساحت آموزش و پرورش این چنین آلوده سیاست نمی گردید و دانش آموز در خانه خود مورد تعرض قرار نمی گرفت؟

 آیا نمی شد این تجمعات را به کلاس آموزش گفتمان متقابل بدل کرد تا نوجوانان بیاموزند جامعه عرصه آزمون آموخته هاست؟ بی تردید سوال های بسیاری را می توان مطرح کرد؛ اما هر آنچه رفت تدبیر و منطق نداشت و نتیجه ای جز باز تولید خشم به همراه نخواهد داشت و به یقین تسری این رفتارها به جامعه آسیب زا خواهد بود و موجب گسترش فرهنگ تقابل عاری از تعقل خواهد شد.

 

کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین برخورد با تجمعات دانش آموزی را به شدت محکوم کرده و خواهان دلجویی مقصران و عاملان این رفتارهای غیر قانونی از دانش آموزان آسیب دیده و برخورد با مسببین این بی قانونی هاست.

 

کانون صنفی فرهنگیان استان قزوین

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

.......................................

بیانیه کانون صنفی فرهنگیان الیگودرز

در محکومیت برخورد خشونت بار نیروی انتظامی با دانش آموزان

 

دانش آموزان عزیز ، والدین محترم و همکاران گرامی

  هفته گذشته در بعضی شهرستان ها دانش آموزان به صورت کاملا مدنی، تجمعات اعتراضی داشتند که خواسته  آن ها لغو امتحانات حضوری پایه نهم و دوازدهم بود .

 

متاسفانه نیروی انتظامی بنا به روال همیشگی در اینگونه موارد در تعدادی از شهرستان ها، برخورد خشونت آمیز با دانش آموزان داشت .

 

  با توجه به اینکه تجمع و راهپیمایی طبق قانون اساسی حق مسلم همه اقشار جامعه برای طرح خواسته هاست و وزارت کشور موظف است امنیت تجمع کنندگان را تامین نماید، کانون صنفی فرهنگیان الیگودرز این اقدام نیروی انتظامی را شدیداً محکوم می نماید و از وزارت کشور درخواست می کنیم، موضوع، مورد بررسی قرار گرفته و نیروی انتظامی پاسخگوی اقدام غیر قانونی خود باشد .

 

از وزارت آموزش و پرورش موکداً می‌خواهیم با شنیدن صدای بحق دانش‌آموزان نگران و معترض، با تعامل و عقلانیت، زمینه برگزاری آزمون های حضوری را به نحوی تأمين کند که سلامت فرزندان این سرزمین حفظ شود.

در این راستا می توان اولویت را به درسهای تخصصی هر رشته داد و همچنین تعداد سوالات طراحی شده کمتر شود تا زمان کمتری برای آزمون نیاز باشد و با افزایش قابل ملاحظه حوزه‌های امتحانی تراکم دانش‌‌آموزان در محل اجرای آزمون بسیار کاهش یابد.

 

کانون صنفی فرهنگیان الیگودرز

۱۴۰۰/۲/۱۸

.........................................

بیانیه‌ی کانون صنفی معلمان ایران (تهران)

در محکومیت حمله نیروهای انتظامی و لباس شخصی به تجمع مسالمت‌آمیز دانش آموزان

 

به‌نام خداوند جان و خرد

 

با اعلام شیوه‌نامه‌ی وزارت آموزش‌وپرورش مبنی بر برگزاری آزمون‌های پایانی پایه‌های نهم و دوازدهم به شکل حضوری، دانش آموزان این دوپایه در بعضی از شهرها اقدام به برگزاری تجمعات اعتراضی مسالمت‌آمیز کردند. خواسته‌ی دانش آموزان معترض، لغو آزمون‌های حضوری است که با سردادن شعارهایی چون "آموزش مجازی – امتحان مجازی " خواستار بازنگری در تصمیم وزارت آموزش‌وپرورش هستند.

متأسفانه در بعضی از شهرها (قزوین، یزد، فولادشهر اصفهان) نیروی انتظامی با اعمال خشونت، اقدام به برهم زدن تجمع مسالمت‌آمیز دانش آموزان و متفرق کردن آنها کرده است که در نظر صاحبان خرد و فکر این حرکت بسیار زننده و محکوم است.

اعمال خشونت با اسپری فلفل، باتوم، ایجاد ترس و دستگیری ...برای دانش آموزان و نوجوانانی که کمتر از ۱۸ سال سن دارند، حیرت‌آور و به‌دوراز رفتارهای انسانی و مدنی است. شایسته نیست بجای آموزشِ گفتگو و تعلیم رفتارها و کنش‌های مدنی به نوجوانان، به دلیل برگزاری یک تجمع اعتراضی ساده، این‌چنین با اعمالِ رویه‌های خشن برخورد شود. بیش از هرچیز این نوع برخورد حاکی از ضعف مدیریت و بی‌تدبیری مسئولان آن مناطق است که به جای آموزش عملی مدارا، مسئولیت پذیری و پاسخگویی، به دانش‌آموزان رفتار خشن و زورگویی را که جامعه کنونی ما آسیب‌های فراوانی از آن دیده است و می‌بیند، آموزش می‌دهند.

علاوه بر این، اتفاقات اخیر بار دیگر از تصمیمات غیرمسئولانه و غیر کارشناسی شده وزارت آموزش‌وپرورش پرده برمی‌دارد. تصمیماتی که این بار دانش آموزان را در قالب معترض، به ادارات آموزش‌وپرورش کشانده است. دانش‌آموزانی که خود را یا برای شرکت در آزمون سرنوشت‌ساز کنکور و یا برای ادامه تحصیل در رشته‌ی دلخواه آماده می‌کنند.

سال‌هاست وزارت آموزش‌وپرورش به‌طور خاص نه‌تنها نتوانسته اقدامات مؤثر و مقتضی را برای حل مشکلات دانش آموزان به‌کار برد، بلکه با عدم سرمایه گذاری لازم از نظر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری برای حرکت به سمت آموزش با روش و ابزارهای مناسب و به روز، به تداوم آموزش به روش‌های سنتی و اغلب ناکارآمد، کمک کرده است. چنانکه پس از گذشت حدود بیش از یک سال از بحران کرونا، وزارت آموزش‌وپرورش کشور نتوانسته زیرساخت‌های مناسب و کارآمد را در شرایط بحرانی، جهت ارزیابی و سنجش صلاحیت دانش آموزان معرفی کند تا دانش آموزان متناسب با روش تحصیل، برخورداری از امکانات ، شرایط جغرافیایی و... موردسنجش و غربال‌گری قرار بگیرند. حال ناراحت‌کننده است که بگوییم، بعضی از ادارات آموزش‌وپرورش جهت اجرای تصمیمات وزارت آموزش‌وپرورش با تمسک به نیروهای انتظامی و لباس شخصی قصد داشته‌اند با زور اسپریِ فلفل و باتوم ... بر این ناتوانی سرپوش بگذارند.

باید از وزارت آموزش‌وپرورش پرسید تصمیم برای برگزاری امتحانات حضوری با کدام پروتکل بهداشتی همخوانی دارد؟ درحالی‌که مشاهده می‌شود بسیاری از آزمون‌ها، در سراسر کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا از سوی ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا لغو می‌شود و به تعویق می افتد؟ آیا نباید به دانش آموزان و خانواده‌هایشان حق داد که با شنیدن آمار ناراحت‌کننده مبتلایان به بیماری کویید۱۹ در کشور، به برگزاری امتحانات به شکل حضوری اعتراض داشته باشند؟

وزارت آموزش‌وپرورش بارها اعلام کرده است به قواعد و قوانینی که ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا تصویب می‌کند پایبند است. اما در خبرها خوانده می‌شود که سخنگوی وزارت بهداشت با برگزاری آزمون‌های حضوری مخالف‌ است و یا برای برگزاری حضوری امتحانات شرط و شروط می‌گذارد. آیا وزارت آموزش و پرورش می‌تواند وجود شرایط لازم برای رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در حوزه‌های امتحانی مورد نظر خود را تضمین کند؟ مشاهدات  ما در حوزه‌های امتحانی می‌گوید پاسخ این پرسش منفی است. بدون شک ایجاد فضای نامطمئن و استرس‌زا، بر عملکرد دانش آموزان تأثیرِ منفی خواهد گذاشت و دل‌مشغولی خانواده‌ها و دانش آموزان را بیشتر می‌کند.

کانون صنفی معلمان تهران ضمن محکوم کردن حمله به دانش آموزان از مسئولان وزارت آموزش‌وپرورش می‌خواهد درصدد دلجویی از دانش آموزان آسیب‌دیده و خانواده‌های نگران آنها تلاش کند.

وزارت آموزش‌وپرورش مکلف است با راهنمایی عوامل ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا تصمیمات مؤثر و کارآمد بگیرد و در خلق روش‌های جدید آموزشی و ارزشیابی همت بیشتری به خرج دهد. وزارت آموزش‌وپرورش و اداره‌های تابعه جهت صیانت از حریم علم و آموزش هر چه سریع‌تر با مدیران اداراتی که به‌جای پاسخگویی به تشویش‌ها و نگرانی‌های دانش آموزان، اختیار عمل را به نیروهای انتظامی و لباس شخصی داده‌اند، برخورد قاطع و صریح کنند و از رسانه‌ای شدن این موارد هراسی نداشته باشند.

وزارت آموزش‌وپرورش باید خود را در قبال سلامت جسمی و روانی دانش آموزان و معلم‌ها مسئول بداند و در جهت به‌کارگیری روش‌های کم‌خطر در این شرایط اقدام کند. دانش آموزانی که مورد خشونت فیزیکی و روانی قرار گرفته‌اند را شناسایی کند. با انجام معاینات روانشناسی سطح آسیب روانی به آنها را براورد کند و در جهت ارایه خدمات مشاوره ای حداکثر تلاش خود را بکار برد. شاید بتوان با مشاوره‌های مفید، آثار سوء برخوردهای خشونت‌آمیز بر روان دانش‌آموزان را به حداقل رساند.

وزارت آموزش و پرورش چنانچه با تایید ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا تاکید بر برگزاری آزمون حضوری دارد، با فراهم نمودن تمهیدات مختلف از جمله برگزاری آزمون در گروه‌های کوچک‌تر، دادن فرصت بیشتر برای مطالعه،تمرین و رفع اشکال، برگزاری آزمون در چند نوبت و...  در جهت به‌کارگیری روش‌های کم‌خطر در این شرایط اقدام کند.

کانون صنفی معلمان ایران (تهران)

اردیبهشت  ۱۴۰۰

........................................................

بیانیه انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی

در محکومیت برخورد نیروهای انتظامی با دانش آموزان

 

هر دم ازین ویرانه باغ بری میرسد.

 

      بنام خداوند جان و خرد

 

دیر زمانیست که چوب و ترکه, شلنگ و شلاق , فلک و هیبت از کلاس و مدرسه و خانه رخت بر بسته است. آن مکتب خانه هایی که به جبر دانش آموز را وادار به درس خواندن و مودب بودن می نمودند مدتهاست برچیده شده اند.

 

درهفته  معلم درکنار تمجیدهای زبانیِ توخالی از معلمان,  دیدن فیلم و تصاویر کتک خوردن دانش آموزان از جانب پلیس, قلب و روح معلمان را در هم شکست.

 

 معلمین با دانش آموزان با شکیبایی بسیار و اندیشه در شناخت زوایای شخصیت کودکان و نوجوانان سعی در پرورش شخصیت آنها دارند تا آنها با اعتماد به نفس ,توانمندیهای

خود را باور نمایند و در سایه ی کلاس و مدرسه و حمایت معلمینشان استعدادهای خود را شکوفا نمایند.

 

ما فرهنگیان دانش آموزان را فرزندان خویشتن می دانیم و با عشق به آنها بی مهری روزگار و مسئولان را تحمل میکنیم.

 

بارها باتوم و شلاق ، فشار و تهدید و اتهام های ناروا از سوی برخی بی خردان را در گوشه کنار وطن در سینه خویش پنهان کردیم و بامید ساختن تحمل نمودیم.

 هرگاه وارد مدرسه می شویم چهره ی درهم تنیده از فشار زندگی و تلخی روزگار را پشت در مدرسه چال کردیم و گره از ابروان گشودیم تا دانش آموزانمان با دیدن خنده های ولو ساختگی مان روحیه بگیرند و امیدوارتر به آینده و زندگی، از غم برهایند.

 

متاسفانه بیماری  کرونا همه دنیای مارا دگرگون کرد. زحمت رنج تیم های پزشکی و درمان را چند برابر کرد و با بی رحمی تعداد زیادی از هموطنانمان را از ما گرفت.

 

 کلاس و مدرسه در سایه ی شوم ویروس کرونا تعطیل شد و تدریس مجازی و از راه دور جایگزین شد. بی شک این شیوه نه دلچسب معلمان است و نه جوابگوی نیاز دانش آموز، ولی چاره ای نبود و نیست جز این مسیر!

 

بی گمان آموزش مجازی و آزمون های بین سال و نیم فصل با همین شیوه برای دانش آموزانمان توقعاتی را ایجاد کرده است. این موضوع در کنار نگرانی های کرونایی باعث گشته که دانش آموزان پایه های دوازدهم در مقابل تصمیم مسئولان برای  آزمون حضوری , اعتراضاتی داشته باشند.

با توجه به اینکه مسئولان آموزش و پرورش زمینه ذهنی چنین پروسه ای را آماده نکرده اند, ناراحتی و نگرانی دانش آموزان نیز امری طبیعی ست ولی موضوع نگران کننده  برخورد پلیسی با اعتراضات دانش آموزان است.

 

نیروهای انتظامی به چه حقی به خود اجازه می دهند با فرزندان نوجوان میهن که در اوج غرور و احساس هستند, چنین بی محابا و خشن برخورد کنند!؟؟!!!

 

اگر همین شیوه برخورد با تجمع های اعتراضی دانش آموزان در روز پانزدهم اردیبهشت ۱۴۰۰ ,از طرف معلمی حتی برای یک دانش آموز رخ میداد, مسئولین و رسانه های فرصت طلب چه واکنشی نشان می دادند؟!

 

با کدامین حق و منطقی خشونت را بدین آسانی در جامعه دانش آموزی ترویج میدهند!?

 

آیا پلیسی که برای دختر و پسر نوجوان اسپری فلفل و باتوم و خشم را به کار می برد در برابر اعتراض فرزند خویش نیز چنین رذیلانه برخورد میکند!؟

 

درباب نکوهش چنین رفتارهایی سخن بسیارست ولی از مسئولان آموزش و پرورش انتظار می رود از حقوق شهروندی و قانونی دانش آموزان خویش حمایت کنند و نگذارند کرامت و منزلت نوجوانان مان به سرنوشت معلمان شان دچار گردد.

 

اگر بجای نیروهای پلیس از معلمان همین دانش آموزان کمک و راهنمایی خواسته می شد, هرگز شاهد چنین حوادث تلخ و دون شانی نمی بودیم.

 

 انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی برخورد قهری وخشونت آمیز همراه با ضرب و شتم دانش آموزان بوسیله پلیس را شدیدا محکوم نموده از مسئولان قضایی و دادستان های محترم انتظار دارد افراد خاطی را محاکمه و زمینه دلجویی از جامعه دانش آموزی و خانواده های آنها را فراهم آورند.

 

باشد که برای فرداهای ایران انسانهایی با عزت و اعتماد در پرتو اخلاق و دانش , پرورش دهیم و هیچکس در هیچ جای کشور به خود جرات ندهد که به فرزندانمان چنین جسارت نماید.

 

انجمن صنفی فرهنگیان خراسان شمالی

شانزدهم اردیبهشت ۱۴۰۰ خورشیدی

............................................................

بیانیه انجمن صنفی فرهنگیان سقز و زیویه

در محکومیت برخورد نیروهای انتظامی با دانش آموزان

 

دانش آموزان ما از "شاد" بیرون آمدند تا مسئولین را با واقعیات تصمیمات خود آگاه کنند . هفته معلم و سرشلوغی مسئولان با اجرای برنامه ها و شعارهای دهن پر کن مانع از آن شد تا صدای هزاران دانش آموز نگران را بشنوند.

نوجوانانی که هنوز با سیاست« نشنیدن مشکل به معنای نبود مسأله است» آشنا نیستند و خواهان پاسخگویی به سوال ها و انتظاراتشان هستند.

ما با کدام اقدام و برنامه می توانیم درستی بخشنامه ها را برای این گروه از دانش آموزان ثابت کنیم و از نگرانی و دلهره آنان بکاهیم؟

آیا واکسیناسیون این گروه انجام شده است؟

آیا در صورت ابتلای آنان حمایت خاصی صورت می گیرد؟

آیا پیشنهادات و راه های دیگر بررسی شد؟

نظام آموزشی ما باید به این سوال پاسخ دهد که چرا ما هنوز برای قانع کردن، از زور و باتوم  استفاده می کنیم؟ در کدامین برنامه و کتاب درسی آمده است که سوال فرزندان تان را با باتوم و اسپری فلفل پاسخ دهید؟

ما با این نوع برخورد در فضای حقیقی جامعه، به آینده سازان مان چه درسی دادیم و جایگاه مدیر پاسخگو و امنیت پلیس، در این مساله چگونه تعریف شده است؟

انجمن صنفی معلمین سقز و زیویه ضمن محکوم نمودن ضرب و شتم دانش آموزان در این موضوع ، خواستار عذرخواهی نیروهای انتظامی بابت برخورد ناشایست خود در این مساله است تا با این کار، حداقل به فرزندان مان بیاموزیم که هر کسی باید مسئولیت رفتار ناپسند خود را قبول کند و عذرخواهی کوچکترین کاری است که باید انجام داد.

از وزارت آموزش و پروش انتظار می رود با مدیران شهرهایی که این اتفاق در آنها رخ داده برخورد نمایند تا همگان بدانند نهاد آموزش و پرورش، نهادی پاسخگوست و هیچ مدیری بجای پاسخگویی به برخورد نیروی انتظامی متوسل نمی شود .

از ستاد کرونا و مسئولین آموزش و پرورش درخواست می کنیم ، بصورت تخصصی تری این موضوع را با توجه به شرایط موجود جامعه مورد بررسی قرار دهند و جوابگوی اولیا و دانش آموزان باشند.

انجمن صنفی فرهنگیان سقز و زیویه

شانزدهم اردیبهشت ۱۴۰۰ خورشیدی

.........................................

بیانه .کانون.صنفی.فرهنگیان.یزد

در اعتراض و  محکومیت تعرض نیروهای نظامی به حریم آموزش و پرورش

 

                  به نام خداوند جان و خرد

 

قطعا رشد و توسعه و بالندگی در یک کشور زمانی محقق می‌شود که آموزش و پرورش آن پویا و با نشاط باشد و بتواند دانش آموزانی خردورز و اندیشمند را به عنوان آینده سازان جامعه تربیت نماید.

بیش از یک سال از شروع آموزش مجازی در کشور به دلیل گسترش ویروس کرونا می‌گذرد و در سال تحصیلی جاری نیز تمام کلاس‌های حضوری تعطیل و با همت و یاری کلیه همکاران فرهنگی و معلمان دلسوز و متعهد که همه دارایی و امکانات شخصی‌شان را به اشتراک گذاشته‌اند ، دانش‌آموزان در منزل به صورت آنلاین آموزش می‌بینند.

صرف‌نظر از هزینه‌های سرسام آوری که بابت تهیه موبایل و تبلت و اینترنت و فضا به دانش‌آموزان و معلمان کشور تحمیل گردیده ، خستگی روحی و روانی دانش‌آموزان و خانواده‌ها و مسائل عدیده‌ای که همه با آن دست به گریبان هستند، مشکلات را چند برابر نموده است .

در این وانفسای موج چهارم کرونا که طبق اعلام اخبار رسمی از طرف سخنگوی وزارت بهداشت، هر روز تعداد مبتلایان و کشته شدگان، افزایش می‌یابد و استرس و اضطراب بیشتر را به جامعه تزریق می‌نماید، تعدادی از دانش آموزان شهر یزد در روز ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ در یک حرکت اعتراضی مدنی و با اتکا به اصل ۲۷ قانون اساسی در داخل محوطه اداره کل آموزش و پرورش یزد، تجمع کرده و خواستار لغو امتحانات حضوری گردیدند.

فارغ از درست یا نادرست بودن خواسته این دانش‌آموزان، با این که معمولا مسئولین امر در این شرایط می‌توانند با تشکیل جلسه‌ای به پای صحبت‌های دانش‌آموزان معترض  نشسته و به حرف‌هایشان گوش فرا دهند و به بررسی دلایل آنها بپردازند و در صورتی که اشتباه می‌کنند، با سعه صدر و استدلال آنان را متقاعد نموده و فرهنگ گفتگو و مدارا و مذاکره را به آنان بیاموزند و در وجودشان نهادینه کنند، متاسفانه علیرغم غیر قانونی بودن ورود نیروهای نظامی با لباس رسمی به اماکن فرهنگی، دانش‌آموزان معترض، در محوطه آموزش و پرورش با برخوردهای خشونت بار پلیس مواجه گردیدند که با باتوم و اسپری فلفل به ضرب و شتم نوجوانانی که با دست خالی فقط برای بیان اعتراض خود در مدنی‌ترین شکل و در فضای بسته تجمع کرده بودند، پرداختند.

انتظار می‌رود، نهادهای نظارتی در وزارت آموزش و پرورش، واحدهای حراست، ارزیابی و عملکرد، تخلفات اداری و .... که بابت کوچکترین برخورد دلسوزانه معلم با دانش‌آموز، سریعا واکنش نشان می‌دهند، در این مساله نیز ورود نمایند و آمران و عاملان رفتار خشونت بار با دانش‌آموزان را به محاکم قضایی معرفی نمایند و از حریم آموزش و پرورش و حقوق شهروندی دانش آموزان دفاع نمایند.

کانون صنفی فرهنگیان یزد، ضمن دعوت دانش آموزان فهیم ، این آینده سازان میهن عزیزمان ایران، در آستانه امتحانات نوبت دوم و کنکور سراسری، به آرامش و پرهیز از هرگونه رفتاری که منجر به ایجاد تنش و افزایش استرس و اضطراب برای خود و خانواده های آنان گردد، رفتار غیرقانونی و خشونت بار نیروهای نظامی در مواجهه با دانش‌آموزان را محکوم می‌نماید و در راستای توجه به حقوق شهروندی دانش‌آموزان، مسئولان آموزش و پرورش و نیروی انتظامی را به دلجویی از جامعه فرهنگی کشور و یزد و کلیه دانش آموزان شرکت کننده در تجمع به ویژه، دانش آموزانی که مورد ضرب و شتم قرار گرفتند، فرا می‌خواند.

با امید به این که جلساتی با حضور مسئولان مربوطه و نمایندگانی از دانش آموزان معترض تشکیل گردیده و تصمیماتی گرفته شود تا در آن ضمن نشان دادن توجه به خواسته‌های دانش‌آموزان موضوع به صورتی که در شان جامعه فرهنگی کشور عزیزمان می‌باشد حل و فصل گردد.

 

کانون صنفی فرهنگیان یزد

شانزدهم اردیبهشت ۱۴۰۰ خورشیدی

...........................................

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2022 ©