Deprecated: Function utf8_encode() is deprecated in /mnt/web205/e0/39/5274439/htdocs/new/browsf.php on line 66 سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر)
Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۲ برابر با  ۱۹ اکتبر ۲۰۲۳
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :پنجشنبه ۲۷ مهر ۱۴۰۲  برابر با ۱۹ اکتبر ۲۰۲۳

ایران در آئینه آمار(۳۰۴)

جمعه ۱۰ شهريور ۱۴۰۲ برابر با ۰۱ سپتامبر ۲۰۲۳

تهيه و تنظيم از مريم اسکوئی

 

موضوع آمارهای نقل شده در این بخش:

تورم بالا، کندی رشد و وداع با دلار ۴۲۰۰ تومانی؛ گزارش صندوق بین‌المللی پول درباره اقتصاد ایران چه می‌گوید؟

آمار صادرات غیرنفتی ایران به ژاپن «در حال صفر شدن» است

کشته شدن ۸ زن در دو هفته به دست مردان خانواده

پیامد تورم، گرانی و کاهش قدرت خرید مردم؛ «ریزش ۳۰ درصدی» مشتریان رستوران‌ها طی شش ماه

بانک جهانی: امسال رشد اقتصادی ایران ۴.۱ و تورم ۴۲.۶ درصد خواهد بود

۱۰ مدرسه کپری و ۴۵ مدرسه فاقد پکیج گرمایشی و ایمنی در بخش لوداب در کهگیلویه و بویراحمد

روزانه شش کارگر بر اثر حوادث کار جان می‌بازند

افزایش جمعیت دستفروش‌ها؛ شغلی که اگر آب ندارد، برای دولت نان دارد

 

۸ مهر : تورم بالا، کندی رشد و وداع با دلار ۴۲۰۰ تومانی؛ گزارش صندوق بین‌المللی پول درباره اقتصاد ایران چه می‌گوید؟

گزارش دوره‌ای صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که انتظار می‌رود امسال رشد اقتصاد ایران کندتر از پارسال باشد، نرخ بیکاری تقریباً ثابت بماند و نرخ تورم حتی از پارسال هم بیشتر شود.

در تازه‌ترین گزارش این نهاد درباره «چشم‌انداز اقتصادی جهان» پیش‌بینی شده نرخ رسمی تورم در ایران امسال با اندکی افزایش نسبت به پارسال به ۴۷ درصد برسد، ولی سال آینده تا ۳۲.۵ درصد پایین بیاید.

طبق این گزارش، که بر پایه آمار و ارقام و پیش‌بینی‌های نهادهای رسمی مانند بانک مرکزی تهیه می‌شود، انتظار می‌رود نرخ رشد اقتصاد ایران از ۳.۸ درصد در سال ۱۴۰۱، به سه درصد در سال ۱۴۰۲ و ۲.۵ درصد در سال ۱۴۰۳ کاهش بیابد.

نرخ رشد درازمدت ایران تا سال ۱۴۰۶ هم دو درصد پیش‌بینی شده که به مراتب از رشد هشت درصدی پیش‌بینی‌شده در برنامه هفتم توسعه پایین‌تر است.

طبق این گزارش، انتظار می‌رود نرخ بیکاری در ایران در محدوده ۹ تا ۱۰ درصد باقی بماند.

۱۷ مهر : آمار صادرات غیرنفتی ایران به ژاپن «در حال صفر شدن» است

آمار منتشر شده توسط گمرک ایران نشان می‌دهد صادرات غیرنفتی ایران به ژاپن که در میانه دهه‌های ۱۳۸۰ و ۹۰ به حدود ۱ میلیارد دلار رسیده بود، در شش ماه نخست امسال به حدود ۵ میلیون دلار سقوط کرده است.

«نود اقتصادی» در این باره نوشته با توجه به این که میزان صادرات غیرنفتی ایران به ژاپن در سال گذشته در مجموع فقط ۱۲.۶ میلیون دلار بوده است، این میزان «در حال صفر شدن» است.

این رسانه خبر داده است که پس از امضای توافقنامه هسته‌ای میان ایران و غرب، موسوم به «برجام»، صادرات ایران به این کشور در سال ۱۳۹۵ به ۱/۱ میلیارد دلار و در سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ به‌ترتیب به ۴۲۲ و ۲۴۱ میلیون دلار رسیده بود.

«نود اقتصادی» نوشته است که این سقوط نشان می‌دهد ژاپن «بیشترین تبعیت» را از تحریم‌های آمریکا علیه ایران می‌کند. اما قرار گرفتن ایران در فهرست سیاه گروه ویژهٔ اقدام مالی پول‌شویی، اف‌ای‌تی‌اف، نیز در این زمینه مؤثر است.

بر اساس گزارش‌های متعدد منتشرشده، تراز تجاری ایران در سال‌های اخیر منفی شده و ارزش واردات از صادرات غیرنفتی پیشی گرفته است.

آمارهای گمرکی پنج‌ماههٔ نخست امسال نشان می‌داد صادرات غیرنفتی کشور نزدیک پنج میلیارد دلار کمتر از واردات کشور بوده است.

همچنین در چهار ماه ابتدایی ۱۴۰۲، صادرات کالاهای غیر نفتی کشور به استثنای نفت خام، نفت کوره، نفت سفید و تجارت چمدانی با ۷.۹۷ درصد کاهش، به رقم ۱۵ میلیارد و ۹۰۶ میلیون دلار رسید.

این در حالی است که آمارهای گمرکی چین، بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران، حاکی از آن بود که واردات غیرنفتی این کشور از ایران در هفت ماه نخست سال جاری میلادی نسبت به مدت مشابه پارسال ۴۳ درصد افت کرده و به ۲.۵ میلیارد دلار سقوط کرده؛ درحالی‌که صادرات چین به ایران با رشد ۱۷ درصدی به شش میلیارد دلار اوج گرفته است.

۱۶ مهر : کشته شدن ۸ زن در دو هفته به دست مردان خانواده

اعتمادآنلاین | بهاره  شبانکارئیان- طبق اخبار منتشرشده؛ از ابتدای مهرماه تاکنون دست‌کم هشت زن با انگیزه‌های مختلف در شهرهای مشهد، سردشت، خوی، اهواز، شیراز و محلات به قتل رسیده‌اند. این آمار در عرض دو هفته رقم کمی نیست و نشان می‌دهد به‌طور میانگین یک روز در میان، یک زن و دختر به قتل رسیده‌اند. بررسی‌های مقالات دانشگاهی و پایان نامه‌ها خبر از آن می‌دهد؛ «سالانه بین ۳۷۵ تا ۴۵۰ مورد» قتل‌هایی با انگیزه‌های ناموسی یا اختلافات خانوادگی در ایران رخ می‌دهد. این نوع قتل‌ها در استان‌هایی با بافت سنتی آمار بالاتری دارد… .

۱۵ مهر : پیامد تورم، گرانی و کاهش قدرت خرید مردم؛ «ریزش ۳۰ درصدی» مشتریان رستوران‌ها طی شش ماه

رئیس اتحادیه دارندگان رستوران و سلف سرویس‌های تهران با اعلام «ریزش ۳۰ درصدی بازار غذا»، می‌گوید، در پیامد تورم بالا، گرانی‌‌ها، الزامی شدن مالیات بر ارزش افزوده و کاهش قدرت خرید مردم، مشتریان رستوران‌ها نسبت به نیمه دوم سال ۱۴۰۲، یعنی طی حدود شش ماه، پیش ۳۰ درصد ریزش داشته است.

«تعداد مشتریان ما در حال حاضر فقط نسبت به نیمه دوم سال گذشته ۳۰ درصد کاهش یافته است و این فقط مربوط به رستوران‌ها و سلف‌سرویس‌ها نیست بلکه وضعیت بیرون‌برها نیز همینطور است.»

مرکز آمار ایران اعلام کرد: رشد حدود ۱۴۰ درصدی نرخ گوشت قرمز طی یک‌سال

رئیس اتحادیه دارندگان رستوران و سلف سرویس‌های تهران دلیل ریزش ۳۰ درصدی بازار غذا را کاهش قدرت خرید مردم و «بی‌پولی» عنوان کرد و افزود: «مردم که پول نداشته باشند، نمی‌توانند از هیچ جا خرید کنند.»

این گزارش می‌افزاید که «طبق آمار اتحادیه رستوران‌دارن بیش از ۳۵ درصد رستوران‌داران جواز خود را باطل کرده و تغییر شغل» داده‌اند.

۱۶ مهر : بانک جهانی: امسال رشد اقتصادی ایران ۴.۱ و تورم ۴۲.۶ درصد خواهد بود

ایران در هشت ماه اول امسال به شکل متوسط روزانه حدود ۱.۲۴ میلیون بشکه صادرات نفت داشته است

در پی افزایش چشمگیر صادرات نفت ایران طی ماه‌های گذشته، گزارش جدید بانک جهانی از بهبود برخی شاخص‌های اقتصادی این کشور خبر داده است.

بانک جهانی در گزارش جدید «اقتصاد منطقه خاورمیانه و شاخ آفریقا» پیش‌بینی کرده است که رشد اقتصادی ایران در سال جاری حدود ۴.۱ درصد باشد، در حالی که پارسال این رقم ۳.۸ درصد بود.

پیشتر بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرده بودند که رشد اقتصادی ایران در سال جاری ۲ درصد باشد. ایران طی ماه‌های گذشته صادرات نفت خود را به شدت افزایش داده است.

کارگرانی که در انتظار کار در کنار خیابان ایستاده‌اند

شاخص فلاکت در ایران به بیش از ۶۰ درصد افزایش یافت

بر اساس آمارهای شرکت اطلاعات کالا، کپلر، که در اختیار رادیو فردا قرار گرفته، ایران در هشت ماه ابتدایی سال جاری میلادی به طور متوسط روزانه حدود ۱.۲۴ میلیون بشکه صادرات نفت داشته، در حالی که این رقم در دور مشابه پارسال ۸۳۵ هزار بشکه بود.

بدین ترتیب، حجم صادرات نفت ایران بیش از ۴۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است. در برخی ماه‌ها، خصوصاً تابستان امسال صادرات روزانه نفت ایران از یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه نیز عبور کرده است.

آمارهای اوپک و آژانس بین‌المللی انرژی نیز نشان می‌دهد تولید روزانه نفت ایران از ۲.۵ میلیون بشکه در سال گذشته به حدود ۳.۱ میلیون بشکه در ماه گذشته رسیده است.

با این حال، بانک جهانی برآورد کرده است که رشد اقتصادی ایران در سال آینده میلادی حدود ۳.۵ درصد و کمترین میزان رشد اقتصادی کشور از سال ۲۰۲۱ باشد.

این نهاد بین‌المللی همچنین پیش‌بینی کرده که تورم در ایران طی سال جاری ۴۲.۶ درصد باشد. این رقم در سال گذشته ۴۶.۵ درصد بود. تورم افسارگسیخته ایران در سال آینده نیز ادامه خواهد داشت و ۳۵.۸ درصد خواهد بود.

بخش دیگری از آمارهای بانک جهانی نشان می‌دهد که شمار شاغلان در ایران، تنها ۳۷.۲ درصد از جمعیت در سن اشتغال کشور را تشکیل می‌دهد. این رقم در کشورهای همسایه ثروتمند ایران مانند قطر، امارات، عربستان، کویت و عمان بین ۵۹ تا ۸۷ درصد است.

متوسط ساعت کاری شاغلان ایرانی نیز ۴۴ ساعت در هفته گزارش شده که کمتر از کشورهای ثروتمند عرب حاشیه خلیج فارس است.

این ارقام از یک سو نشان از نرخ پایین مشارکت اقتصادی شهروندان ایرانی دارد و از سوی دیگر، نشان می‌دهد بخشی از شاغلان، کمتر از میزان استاندارد طی یک هفته کار کرده و اشتغال ناقص دارند.

مرکز آمار ایران می‌گوید پارسال بیش از ۲.۲ میلیون نفر در ایران اشتغال ناقص داشته‌اند و به همین خاطر نیز از مزایای قانون کار محروم مانده‌اند.

۲ مهر : ۱۰ مدرسه کپری و ۴۵ مدرسه فاقد پکیج گرمایشی و ایمنی در بخش لوداب در کهگیلویه و بویراحمد

 “کورش بی‌نیاز” در گفت و گو با ایلنا از یاسوج گفت: بخش لوداب دارای ۱۴۵ مدرسه از جمله ۱۱۲ مدرسه ابتدایی، ۱۸ مدرسه متوسطه اول و ۱۵ مدرسه متوسطه دوم و دارای ۲ هزار و ۵۰۰ دانش آموز است.

وی با بیان اینکه از ۱۴۵مدرسه بخش لوداب در استان کهگیلویه و بویراحمد، تعداد ۱۰ مدرسه کپری هستند و نیاز به مدرسه پیش ساخته داریم، اظهار داشت: فقط ۲ مدرسه در بخش لوداب تجهیزات کامپیوتر و پرینتر دارند و بقیه مدارس ابتدایی بخش فاقد کامپیوتر و پرینتر هستند.

بخشدار لوداب در استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه تعداد 45 مدرسه فاقد پکیج گرمایشی و ایمنی لازم هستند و از بخاری برقی استفاده می‌شود.، خاطرنشان کرد: با همت اداره کل نوسازی مدارس، یک مدرسه یک کلاسه در چشمه جفته و یک مدرسه سه کلاسه در روستای مورنا به بهره برداری می‌رسد، دو مدرسه در اشکفت سیاه و مله آبگیر نیز در حال ساخت هستند.

بی نیاز گفت: بخش لوداب در حوزه مدارس مشکلات زیادی دارند، ۱۲ مدرسه نیاز به محوطه کشی دارد، ۱۸ مدرسه نیاز به آسفالت دارد، شش مدرسه نیاز به ایزوگام دارد، ۴۰۰ متر موکت در نمازخانه‌ها نیاز دارند، ۴۵ مدرسه فاقد سیستم گرمایشی و ایمنی هستند، به تعمیرات کارگاهی کاردانش و فنی و حرفه‌ای نیاز داریم، کیت‌های آموزشی ابتدایی و متوسطه برای دروس مختلف، وسایل ورزشی از جمله نیازمندی‌های مدارس بخش لوداب است.

وی افزود: ۳۵ مدرسه فاقد سرویس بهداشتی و نیازمند تانکر آب هستند و ۱۸ مدرسه اجاره‌ای داریم که مشکلات خاص خود را دارد. ۳۵ میز معلم، ۳۰ تخته وایت برد، میز و صندلی دانش آموزان نیز نیاز داریم.

بخشدار لوداب گفت: سال گذشته فرمانده سپاه استان قول دادند که از طریق قرارگاه سازندگی مشکل مدارس حل شود ولی به هردلیلی یا به خاطر نبود بودجه، معضل سرویس‌های بهداشتی مدارس حل نشده است.

به گزارش ایلنا، بخش لوداب از بخش‌های تحت مدیریت فرمانداری شهرستان بویراحمد بوده که با یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد کمتر از ۱۰۰ کیلومتر فاصله دارد.

۱۲ شهریور : روزانه شش کارگر بر اثر حوادث کار جان می‌بازند

اگرچه حوادث ناشی از کار در کشور ما زیاد به‌نظر می‌رسد، اما آمارهای دقیقی از این موضوع موجود نیست. هرچند آمارهای غیررسمی از فوت روزانه بین پنج تا شش کارگر حکایت دارد، با این‌حال هنوز ایمنی حین کار، در سطح کلان مورد توجه قرار نگرفته است.

یکی زیر خروارها زغال‌سنگ می‌ماند و در همان سیاهی جان می‌دهد. دیگری در آتش شرکت نفت می‌سوزد. یکی از داربست سقوط می‌کند. در عسلویه گرما جان می‌گیرد و در کارخانٔه فولاد افتادن در مخزن شش‌متری روغن. آمارهای رسمی وزارت کار می‌گوید سال ۱۴۰۱ بیش از ۷۰۰ نفر بر اثر حوادث ناشی از کار فوت کرده‌اند. یعنی در هر روز کاری، دو نفر.

پزشکی قانونی آمار بالاتری می‌دهد. مرگ هزار و ۹۰۰ نفر در سال. استان‌های تهران با ۳۹۹ نفر، اصفهان با ۱۷۶ نفر و استان‌های خراسان‌رضوی و مازندران با ۱۱۶ فوتی بیشترین آمار و استان‌های کهگیلویه‌وبویراحمد با سه نفر، زنجان با پنج نفر و ایلام با ۹ فوتی کمترین آمار تلفات را داشته‌اند.

ماجرا به همین جا ختم نمی‌شود. کارشناسان آمارهای غیررسمی را تا روزی بین پنج تا شش فوتی اعلام می‌کنند. آمارهای رسمی اما فقط از کارگران بیمه‌شده خبر می‌دهند؛ درحالی‌که تعداد کارگران بدون بیمه، اتباع خارجی و کارگرهای غیررسمی از آن کم می‌شود. همین موضوع علت اختلاف آمارهاست.

دولت‌ها همیشه به‌دنبال این هستند که از بزرگ شدن آمار حوادث جلوگیری کنند و آن را طبیعی جلوه دهند. یک حقوقدان و فعال کارگری به «پیام ما» می‌گوید به‌طور کلی هیچ عدد و رقم قابل اعتمادی در حوزهٔ کارگری وجود ندارد: «ما الان نمی‌دانیم چند میلیون کارگر داریم. چند میلیون کارگر حداقل‌بگیر داریم. چند میلیون کارگر زن داریم و چند میلیون اتباع خارجی داریم.

ایمنی در سراب بی‌توجهی

قصهٔ جان است و غم نان. بیشترین حوادث منجر به فوت را کارگران ساختمانی دارند. بالاترین آمار پنهان در حوادث هم مربوط به آنهاست؛ بی‌صدا می‌میرند، بدون اینکه هیچ‌کس از مرگ‌ آنها باخبر شود. نتایج یک تحقیق که در سال ۱۴۰۱ انجام شده، نشان می‌دهد بیش از ۸۰ درصد حوادث شغلی ناشی از بی‌احتیاطی و رعایت نکردن مقررات است.

۱۲ شهریور :افزایش جمعیت دستفروش‌ها؛ شغلی که اگر آب ندارد، برای دولت نان دارد

امیر سیاح، رئیس مرکز ملی مطالعات پایش و بهبود محیط کسب‌وکار، اخیراً گفته است با اعطای شناسهٔ یکتا به دستفروشان حرفهٔ دستفروشی به‌عنوان کسب‌وکار رسمی شناخته می‌شود.

هرچند هنوز این طرح به قانون تبدیل نشده، با این حال با افزایش تعداد دستفروش‌ها این احتمال تقویت شده که با ثبت دستفروشی به‌عنوان یک شغل رسمی، وعدهٔ سالی یک میلیون شغل دولت محقق جلوه داده شود.

هر موج تورمی تنها به فقیرشدن گروهی دیگر از مردم منتهی نمی‌شود، بلکه فشار معیشتی گروهی دیگر از مردم را ناچار می‌کند که به مشاغل کاذب روی آورند؛ مشاغلی که نه خبری از بیمه در آن هست و نه بازنشستگی و نه حتی فردای آن روشن است.

دستفروشی پدیدهٔ جدیدی نیست؛ سال‌هاست که دستفروشی شغل دوم و در سال‌های اخیر تبدیل به شغل اول گروهی از مردم شده است که یا نتوانسته‌اند شغل مناسبی پیدا کنند یا به‌دلیل تعطیلی کارخانه‌ها و مراکز تولیدی شغل خود را از دست داده‌اند. آن‌هایی که دستفروشی را به‌عنوان شغل اول یا دوم انتخاب می‌کنند، عموماً نه سرمایه‌ای دارند که با آن کسب‌وکاری راه بیندازند و نه درآمدشان کفاف روزمرهٔ زندگی را می‌دهد.

تورم مزمن اقتصاد ایران به‌خصوص در یک دههٔ گذشته بر تعداد مشاغل غیررسمی افزوده است؛ از کولبری در مرزها گرفته تا دستفروشی، همه نوع سختی را تحمل می‌کنند تا چرخ یک زندگی بچرخد. دستفروشی یکی از مشاغلی است که در سال‌های اخیر پررونق شده است، تا جایی که حتی مسئولان جمهوری اسلامی در مواجهه با این پدیده تصمیم دارند آن را یک شغل رسمی به حساب بیاورند.

اگر این طرح شناسایی رسمی حرفهٔ دستفروشی اجرایی شود، آمارهای رسمی نرخ بیکاری که در بهار امسال ۸.۲ درصد اعلام شد، باز هم کاهش می‌یابد، این در حالی است که عملاً شغل جدیدی به جمعیت شاغلان کشور اضافه نشده است.

صولت مرتضوی ،وزیر کار دولت جمهوری اسلامی، هفتهٔ گذشته ادعا کرد که «دولت سیزدهم براساس وعدهٔ خود در ایجاد سالانه یک میلیون فرصت شغلی، از ابتدای دولت تا کنون موفق به اشتغال‌آفرینی برای بیش از یک میلیون و ۹۷۰ هزار نفر شده است».

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2024 ©