Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
يكشنبه ۷ آذر ۱۴۰۰ برابر با ۲۸ نوامبر ۲۰۲۱
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس   orwi-info@rahekargar.net   و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۷  برابر با ۰۹ فوريه ۲۰۱۹
حمله گارد زندان به زنان زندانی در زندان قرچک ورامین

 

حمله گارد زندان به زنان زندانی

در زندان قرچک ورامین

 

افسر نگهبان به درخواست زندانیان به رسیدگی به وضع یک زن هم‌بند بدحال بی‌توجه ماند. اعتراض زندانیان گسترش یافت و به اعزام نیروهای گارد زندان شهر ری، شلیک گاز اشک‌آور و آتش‌سوزی در بندهای یک و دو زندان قرچک ورامین انجامید. جمعه ۱۹ بهمن تهاجم نیروهای گارد به زنان زندانی معترض ادامه یافت.

 

در بند ۱ زندان زنان قرچک ورامین که به بند موادی‌ها معروف است، زنانی که به اتهام قاچاق مواد مخدر یا به دلیل اعتیاد به حبس محکوم شده‌اند، دوران محکومیت خود را می‌گذرانند. بر اساس گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، شامگاه گذشته یکی از این زنان به درمان نیاز پیدا کرد، هم‌بندی‌های او با زدن در بند از افسر نگهبان درخواست کردند که فکری به حال زندانی بدحال کند. افسر نگهبان به این درخواست توجه نکرد و زندانیان بند ۱ معترض شدند. به زودی زندانیان بند ۲ هم با آن‌ها هم‌صدا شدند و سرانجام به دستور رئیس زندان، نیروهای گارد وارد عمل شدند و با گاز اشک‌آور در محیط دربسته زندان تلاش کردند با زندانیان معترض مقابله کنند.

 

پس از شلیک گاز فلفل و گاز اشک‌آور، زنان زندانی برای دفع اثر گاز تخت‌خواب‌ها و پتوهای خود را آتش زدند. مأموران آتش‌نشانی برای مهار حریق وارد عمل شدند و در حالی که زنان همچنان در بند اسیر بودند آتش را خاموش کردند.

 

در گزارش‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی از جمله در کانال مجذوبان نور منتشر شده، آمده است که مسئولان زندان همچنین برق و گاز داخل بند را نیز قطع کرده بودند تا مانع از گسترش آتش‌سوزی شوند. زنان زندانی با بدن خیس و در سرما به حال خود رها شده بودند.

 

خانواده یکی از این زندانیان گفته که شماری از زنان زندانی در نتیجه حمله شب گذشته به شدت زخمی شده و به بهداری منتقل شده‌اند. از تعداد زنان مجروح و وضع آن‌ها گزارشی منتشر نشده است. اداره زندان‌ها و همچنین مسئولان زندان قرچک ورامین نیز درباره شورش زندانیان سکوت کرده‌اند.

 

شکوفه یداللهی، الهام احمدی و سپیده مرادی سه درویش زن در بند ۷ زندان قرچک ورامین زندانی‌اند. آذر سال جاری مأموران زندان این سه درویش زندانی را که خواهان پس گرفتن وسایل شخصی‌شان شده بودند کتک زده بودند.

 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده از زندان قرچک ورامین از سال‌های گذشته تاکنون وضعیت این زندان هم در بخش زنان و هم در بخش مردان بسیار غیر بهداشتی، غیر انسانی و غیر قابل تحمل است. بهمن ۹۳ الهام امین‌زاده، معاون حقوقی وقت و شهیندخت مولارودی، معاون وقت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری از این زندان زنان بازدید کرده بودند.

 

کانال‌های شهروندی گزارش داده‌اند که درگیری‌ها در زندان زنان قرچک ورامین صبح جمعه ۱۹ بهمن ادامه پیدا کرد. بر اساس این گزارش‌ها دود سراسر بندها را فراگرفته و در همان حال مأموران مشغول کتک زدن زنان زندانی‌اند. تخت و دار و ندار زندانیان در آتش سوخته و مأموران نیمکت‌های هواخوری و وسایل ورزشی را جاکن کرده‌اند، با این هدف که زندانیان نتوانند این وسایل را برای دفاع از خود به کار بگیرند.

 

پیش از این گزارش‌هایی منتشر شده بود مبنی بر آنکه زنان زندانی زندان قرچک ورامین، به دلیل مشکلات عدیده‌ای چون عدم دسترسی زندانیان به آب گرم، ازدحام بیش از اندازه زنان زندانی در بندهای زندان، جیره غذایی نامناسب و گرانی بیش از حد اجناس فروشگاه، در وضعیت نامناسبی به سر می‌برند.

 

رئیس دادگستری شهرستان قرچک دو هفته قبل ادعا کرده بود که زندان قرچک از بهترین زندان‌های ایران است:

 

ندامتگاه زنان استان تهران جزو سه زندان برتر و مورد تأیید دستگاه قضایی و امور زندان‌ها است.

 

مسئولان قضایی اعلام کرده‌اند که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب بهمن ۵۰ هزار زندانی مشمول عفو می‌شوند. زندانیان زن بندهای دیگر زندان قرچک گفته‌اند مهدی محمدی رییس زندان در پاسخ به آنان که خواستار اطلاع از علت درگیری و آتش‌سوزی شده‌اند، اعتراض به وضعیت درمانی زندان را تکذیب کرده و ادعا کرده که زنان زندانی در بند یک و دو به خاطر عفو شورش کرده‌اند.

 

مهدی محمدی ۲۵ فروردین ۹۶ به عنوان رئیس زندان شهر ری (قرچک ورامین) معرفی شد.

۱۹ بهمن ۱۳۹۷

https://www.radiozamaneh.com/432414

.....................................................................

‌عفو رهبری با عطرگاز فلفل و طعم ضربه‌های باتوم در زندان قرچک

 

شنبه, 9 فوریه 2019

شیما شهرابی

از شب گذشته تاکنون زندانیان زن زندان قرچک ورامین در وضعیت وخیمی به سر می‌برند. گفته می‌شود نیروهای گارد شب گذشته با گاز فلفل و گاز اشک‌آور به بند یک و دو زندان زنان حمله کرده و آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار داده‌اند.

 

یک منبع آگاه که تلفنی با یکی از زندانی‌ها صحبت کرده است، به ایران‌وایر می‌گوید: پنج‌شنبه شب حال یکی از زندانیان بند یک بد می‌شود. زندانیان دیگر ماموران را صدا می‌کنند و از نگهبانان می‌خواهند به وضعیت زندانی توجه کند اما آن‌ها بی توجهی می‌کنند. همین باعث می‌شود زندانی‌ها عصبانی شوند و در اعتراض به این وضعیت، با مشت به درها می‌کوبند. زندانیان بند دو هم به آن‌ها می‌پیوندند. گارد زندان هم به جای رسیدگی به وضعیت زندانی و پاسخ‌گویی در برابر اعتراض‌ها‌، گاز اشک‌آور و گاز فلفل پرتاب می‌کند.

 

زندانیان برای دفع گاز فلفل و گاز اشک‌آور، پتوها و رختخواب‌هایشان را آتش زده‌اند: کسی که ظهر جمعه با من مخفیانه تماس گرفت، می‌گفت آتش‌نشانی آمده و آتش را خاموش کرده است. گارد زندان بسیاری از زندانی‌ها را کتک زده و تعداد زخمی‌ها زیاد است و هنوز وضعیت زندان به حالت عادی برنگشته است. حتی به زندانی‌ها ناهار نداده‌اند. گاز و برق قطع شده و زندانی‌ها در سرما هستند. الان تلفن‌هایشان هم قطع است. قبل از قطع تلفن‌ها، هرجا متوجه شده بودند کسی در حال اطلاع‌رسانی درباره این وضعیت است، برخورد کرده بودند.

 

خواهر یکی از زندانیان در حساب کاربری توییترش این موضوع را تایید کرده است: خواهرم داشت پشت تلفن زار زار گریه می‌کرد و می‌گفت گاردی‌ها دست و پا و سر خیلی از بچه‌ها را شکستند. داشت می‌گفت ما داریم از گاز اشک‌آور خفه می‌شویم که تلفن قطع شد. یکی دو ساعت بعد دوستش تماس گرفت که خواهرت را کتک زنان کشیدند و بردند. حالا از او بی خبریم. مادرم جلوی زندان رفته اما هیچ‌کس جواب نمی‌دهد.

 

در پی انتشار خبر ضرب و شتم در زندان قرچک، خانواده بسیاری از زندانیان خود را به جلوی در زندان رسانده‌اند تا از وضعیت عزیزان‌شان اطلاع بگیرند: هیچ جوابی نمی‌دهند، فقط یک عده از کسانی که مراجعه کرده، متوجه شده‌اند که از ساختمان زندان دود بلند می‌شود. صدای آمبولانس هم از اطراف به گوش می‌رسد.

 

در رسانه‌های اجتماعی عکس‌هایی از زندان قرچک منتشر شده که دود سیاهی را در بالای ساختمان زندان نشان می‌دهند. گفته می‌شود این عکس‌ها امروز جمعه نوزدهم بهمن ماه گرفته شده‌اند.

 

منبع آگاه ایران‌وایر می‌گوید: دود و گاز فلفل و گاز اشک‌آور در یک فضای بسته مشخص است که زندانی‌ها را دچار مسمومیت و خفگی می‌کند. ضرب و شتم هم به این‌ها اضافه کنید.

 

بند زنان زندان قرچک ورامین فاقد کم‌ترین استانداردهای بهداشتی است و بارها خانواده زندانیان از عدم دسترسی زندانیان به آب گرم، نداشتن جیره غذایی مناسب و کمبود جای خواب و امکانات اولیه خبر داده‌اند.

 

برخی از کاربران شبکه‌های مجازی عدم رسیدگی به یکی از زندانیان را تنها عامل اعتراض زندانیان نمی‌دانند. آن‌ها می‌گویند که برخی از آن‌ها به خاطر قرار نگرفتن نام‌شان در فهرست عفو رهبری که قرار بوده به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب انجام شود، اعتراض کرده‌اند.

 

در چند روز گذشته رسانه‌های هم‌سو با حکومت از عفو گسترده زندانیان در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب خبر داده بودند. ژیلا بنی‌یعقوب، روزنامه‌نگار و فعال مدنی هم که در توییتر خبر اعتراضات زندان قرچک را منتشر کرد، در یکی از توییت‌هایش به این موضوع اشاره کرد. او نوشت: در زندان زنان قرچک شورش شده، یک دلیل شورش، نبودن اسامی بسیاری از زندانیان در فهرست عفو ۲۲ بهمن است. زندانی‌ها اعتراض‌شان را با کوبیدن دست به درها بیان کردند. گارد ضد شورش به همه بندهای زندان حمله کرده و زنان را مورد ضرب و شتم قرار داده و گازاشک آور به میان زندانیان پرتاب کردند.

 

خواهر یکی از زندانیان قرچک هم نوشته است: نه صدای شاد خواهرم رو می‌تونم فراموش کنم که می‌گفت شنیدی آملی لاریجانی گفته 50 هزار زندانی آزاد می‌شن و نه صدای گریه امروزش رو که می‌گفت نمی‌دونی دارن باهامون چی کار می کنن#چهل_سالگی انقلابتون مبارک!عفو نخواستیم. در سالگرد پیروزیتون زندانیان رو لااقل کتک نزنید.

 

این اولین بار نیست که زندانیان مورد ضرب و شتم گارد زندان قرار می‌گیرند. خردادماه گذشته هم خانواده دروایش گنابادی از ضرب و شتم عزیزان‌شان در بند زنان قرچک توسط گارد زندان خبر دادند. اما به گفته منبع مطلع ایران‌وایر، درگیری روز گذشته بسیار گسترده‌تر از درگیری خردادماه گارد زندان با زنان دروایش بوده است و شاید شبیه پنج‌شنبه سیاه اوین باشد.

 

اشاره او به روز ۲۸ فروردین ۱۳۹۳ است که در پی بازرسی وسایل زندانیان سیاسی بند ۳۵۰ توسط نیروهای لباس شخصی و اعتراض زندانیان، عده زیادی از زندانیان سیاسی مورد ضرب وشتم شدید قرار گرفتند و مجروح شدند.

 

در پی این اتفاق، تلفن زندان قطع شد و خانواده‌ زندانیان برای خبر گرفتن از عزیزان خود دچار سردرگمی شدند؛ وضعیتی که حالا خانواده زندانیان زن زندان قرچک ورامین به آن دچار شده‌اند.

از سوی دیگر، طبق گزارش‌های رسیده، تلفن‌های زندان تهران بزرگ که با نام فشافویه شناخته می‌شود هم قطع شده است. سایت مجذوبان نور گزارش داده که خانواده‌های دراویش گنابادی امروز هیچ تماسی از زندان فشافویه نداشته‌اند و نگران پیشامدی مشابه آن‌چه در بند زنان زندان قرچک رخ داده است، هستند.

برگرفته ازایران وایر

https://iranwire.com/fa/features/29701

........................................................................

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های اجتماعی زیر که عضوآن هستید ارسال کنید:  

© 2021 Copyright: All rights reserved