Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۰ برابر با  ۱۴ مارس ۲۰۲۲
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس  orwi-info@rahekargar.net  و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از;  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار :دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۴۰۰  برابر با ۱۴ مارس ۲۰۲۲
کانون نویسندگان ایران

 

کانون نویسندگان ایران

 

آزادی بیان

 در هفته‌ای که گذشت

( ۱۳ تا ۲۰ اسفند ۱۴۰۰)

 

جمعه ۱۳ اسفند ۱۴۰۰

 

- شماری از نهادهای بین‌المللی مدافع حقوق بشر از جمله آرتیکل ۱۹، کمیته‌ی دفاع از روزنامه‌نگاران، انجمن قلم آمریکا، انجمن قلم عراق و مرکز اسناد حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای در این روز از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواستند که از حسین رونقی ملکی فعال مدنی رفع هرگونه اتهام کنند.

 

- جلال وفایی، که به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به پنج ماه حبس تعزیری محکوم شده بود، با پایان ایام مرخصی در این روز به زندان بوکان بازگشت.

 

شنبه ۱۴ اسفند

 

- حبیب افکاری، زندانی سیاسی به صورت زودهنگام در این روز از زندان عادل‌آباد شیراز آزاد شد.

 

- در این روز اصغر امیرزادگان، معلم و فعال صنفی فرهنگیان در دادگاه انقلاب شیراز مورد تفهیم اتهام «تبلیغ علیه نظام» قرار گرفت و سپس با تودیع قرار کفالت ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شد.

 

- روح‌ الله (رادا) مردانی، معلم و فعال صنفی فرهنگیان، با دریافت ابلاغیه‌ای در این روز به دادگاه شهرستان نورآباد از توابع استان لرستان احضار شد.

 

- هیراد پیربداقی، فعال کارگری در این روز در دادگاه انقلاب تهران برای اتهامات «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور» به ۴ سال و ۸ ماه حبس تعزیری، دو سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و دستجات سیاسی و اجتماعی و دو سال ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

 

- سازمان عفو بین‌الملل با انتشار اطلاعیه‌ای در این روز خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط عباس واحدیان شاهرودی، نویسنده و فعال مدنی شد.

 

- هوشنگ نقی‌زاده، فعال مدنی ترک آذربایجانی در این روز به پلیس اطلاعات و امنیت اورمیه احضار، بازجویی و در نهایت آزاد شد.

 

- در ا ین روز ابتلای محمد تقوی، زندانی سیاسی محبوس در زندان اوین به کرونا تایید شد.

 

 

 

- در این روز خبر رسید فرنگیس نسیم‌پور، علی کروشات و پیروز نامی، از فعالان صنفی استان خوزستان، در روز ۱۷ اسفند محاکمه می‌شوند.

 

- علی واثقی و رضا واثقی، فعالان مدنی ترک آذربایجانی، با پایان مرخصی در این روز به زندان اردبیل بازگشتند.

 

یکشنبه ۱۵ اسفند

 

- در این روز خبر رسید ناصر رادان، زندانی سیاسی سابق در پی مراجعه به اداره‌ی گذرنامه جهت تمدید مدارک شغلی از ممنوع‌الخروجی خود مطلع شده است.

 

- کانون نویسندگان ایران در این روز نسبت به خبر ابتلای سپیده قلیان به کرونا در زندان و ممانعت مسئولان زندان و قوه قضائیه از دادن مرخصی استعلاجی واکنش نشان داد و اعلام کرد که مسئولیت جان زندانیان بر عهده‌ی حکومت است و هر گزندی به سلامت آن‌ها متوجه مسئولان زندان و قوه‌ی قضائیه‌ خواهد بود.

 

دوشنبه ۱۶ اسفند

 

- کانون نویسندگان ایران در این روز با انتشار بیانیه‌ای در آستانه‌ی ۸ مارس، روز جهانی زن، ضمن یادآوری تاریخچه‌ی مبارزات زنان، بر دو حق مغفول مانده‌ی آنان، حق تشکل‌یابی و حق نشر آزادانه‌ی آرا و آثار زنان تاکید کرد و حمایت خود را از مطالبات برابری‌خواهانه آنان و احقاق حقوق زنان اعلام کرد. این بیانیه همچنین خواهان آزادی همه‌ی زندانیان سیاسی از جمله زنان شجاع در بند شد.

 

- صدیقه اقدسی، بهروز فرزندی و قاسم معصومی، شهروندان بهائی ساکن شیراز، جهت تحمل دوران محکومیت در این روز بازداشت و به زندان عادل‌آباد منتقل شدند.

 

- مریم زیرک، اسماعیل فرهنگ‌منش و علی اله‌بخش، از اعضای کانون صنفی فرهنگیان قزوین، با دریافت ابلاغیه‌هایی جداگانه در این روز به دادسرای عمومی و انقلاب این شهر احضار شدند.

 

- محمد عینی، فعال مدنی ترک آذربایجانی ساکن رشت که در پی احضار به اداره‌ی اطلاعات رشت از ۲ بهمن در بازداشت به سر می‌برد، در این روز به زندان لاکان منتقل شد.

 

- در این روز مدیرمسئول پایگاه خبری معماری‌نیوز و اسکان‌نیوز به اتهام «نشر اکاذیب» توسط هیئت منصفه دادگاه مطبوعات مجرم شناخته شد.

 

- شکیلا منفرد، زندانی سیاسی محبوس در زندان قرچک ورامین، پس از انتقال به بند ۸ این زندان در این روز به اعتصاب غذای خود پایان داد

 

 

- پرونده‌ی امین و آرمان انصاری‌فر، پدر و برادر فرزاد انصاری‌فر از جانباختگان اعتراضات آبان ۹۸، در این روز با صدور کیفرخواست به دادگاه انقلاب بندر ماهشهر ارجاع داده شد.

 

سه‌شنبه ۱۷ اسفند

 

- راحله احمدی، فعال مدنی که در پی ابتلا به کرونا از ۲۷ بهمن به مرخصی اعزام شده بود، با پایان ایام مرخصی در این روز به زندان اوین بازگشت.

 

- در این روز امیرعباس آزرم‌وند، روزنامه‌نگار و فعال کارگری، در جریان تجمعی به مناسبت روز جهانی زنان توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد.

 

چهارشنبه ۱۸ اسفند

 

- کیوان باژن، عضو کانون نویسندگان ایران که از مهرماه ۹۹ به همراه دو عضو دیگر دیگر این کانون، رضا خندان مهابادی و بکتاش آبتین زندانی شده بود، در این روز به طور مشروط از زندان اوین آزاد شد.

 

- در این روز خبر رسید امیرعباس آزرم‌وند، روزنامه‌نگار و فعال کارگری که در جریان تجمع روز جهانی زنان بازداشت شده بود، جهت تحمل دوران محکومیت خود به زندان اوین منتقل شده است. او ماه دی از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران از بابت اتهام «اجتماع و تبانی» به ۳ سال و ۷ ماه حبس تعزیری و به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به ۸ ماه حبس تعزیری و به‌ عنوان مجازات «تکمیلی» به «منع عضویت در گروه‌های سیاسی و اجتماعی و خروج از کشور به مدت دو سال» محکوم شده بود.

 

- در این روز سه عضو کانون صنفی فرهنگیان قزوین، مریم زیرک، اسماعیل فرهنگ‌منش و علی الله‌بخش برای پاسخگویی به اتهامات «تبلیغ علیه نظام»، «تشویش اذهان عمومی» و «نشر اکاذیب» در دادسرای عمومی و انقلاب قزوین حاضر شدند و بعد از تفهیم اتهام در دادسرای قزوین به صورت جداگانه با قرار کفالت هفتاد میلیون تومانی تا زمان تشکیل دادگاه آزاد شدند.

 

- حسین قشقایی، زندانی سیاسی که با اتهامات «تبلیغ علیه نظام» و «نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی» و «توهین به مقامات و مامورین» زندانی شده بود، در این روز به مرخصی اعزام شد.

 

- در این روز خبر رسید زرتشت احمدی راغب از امضاکنندگان بیانیه‌ی ۱۴ نفر، در هجدهمين روز اعتصاب غذاى اعتراضی خود با افت فشار و خونریزی معده و روده و فشار عصبی مواجه شده و به بهداری زندان تهران بزرگ منتقل شده است.

 

- ریبوار عبداللهی فعال کارگری که از ۱۰ بهمن در بازداشت نیروهای امنیتی بود، در این روز از زندان سنندج آزاد شد.

- عزیز قاسم‌زاده، معلم هنرمند که جلسه‌ی محاکمه‌ی او ۲۱ اسفند در رودسر برگزار می‌شود، با انتشار ویدئویی در این روز خواهان محاکمه علنی خود با حضور هیئت منصفه بر اساس اصول ۱۶۵ و ۱۰۸ قانون اساسی شده است.

 

- مهدی فتحی، از فعالین صنفی معلمان استان فارس در این روز به ۲ سال حبس، دو سال تبعید به گرمسار، ۲ سال ابطال گذرنامه‌ و ۱۲ سال ممنوع‌الخروجی از کشور محکوم شد.

 

- آرشام (محمود) رضایی، فعال مدنی محبوس در زندان رجایی‌شهر کرج که از ۱۸ بهمن‌ در اعتراض به عدم رسیدگی‌ پزشکی و مخالفت با اعزام وی به مرخصی درمانی دست به اعتصاب غذا و دارو زده بود، در این روز به اعتصاب غذای خود پایان داد.

 

پنجشنبه ۱۹ اسفند

 

- در این روز خبر رسید حمزه درویش، زندانی سنی مذهب در زندان لاکان از بابت پرونده‌ی جدیدی که اخیراً در دادگاه انقلاب رشت علیه او گشوده شده، با اتهامات «توهین به رهبر و بنیانگذار جمهوری اسلامی» به ۱۸ ماه و یک روز حبس و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به ۷ ماه و ۱۶ روز حبس تعزیری محکوم شده است.

 

- مهسا کمالی، بازیکن فوتسال زنان تیم ملی و باشگاه مس، به دلیل به نمایش گذاشتن پیراهنی که در زیر لباس تیم به تن داشت و روی آن نوشته شده بود، «جنگ را متوقف کنید» در این روز به کمیته‌ی انضباطی احضار شد.

 

- در این روز خبر رسید که طی روزهای اخیر، ۴١ شهروند در روستای نی، به اداره‌ی اطلاعات مریوان احضار شدند. احضار این افراد برای جلوگیری از برگزاری جشن نوروز در این روستا صورت گرفته است.

 

- شیرکو تابناک، زندانی سیاسی، با پایان ایام مرخصی در این روز به زندان بوکان بازگشت.

.................................................

گزارش

تداوم فضای امنیتی پس از قتل بکتاش آبتین

 

در همان روزهای نخست پس از خاکسپاری بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو کانون نویسندگان ایران، هیئت دبیران تلاش خود را برای برگزاری مراسم یادبود او آغاز کرد. بنا بر این بود که به جز حضور بر مزار آبتین، برنامه‌ای با تمرکز بر وجوه حرفه‌ای، کانونی و شخصیتی او تدارک دیده شود. طرح برنامه در هیئت دبیران تنظیم و تصویب شد و هیئت دبیران با همکاری خانواده‌ی آبتین جستجوی خود را برای اجاره‌ی سالنی در تهران آغاز کرد. چندین سالن در فهرست پیگیری کانون قرار گرفتند، اما این تلاش‌ها یکی پس از دیگری به در بسته‌ی تهدید و مداخله‌ی نیروهای امنیتی خورد. این تلاش‌ها تا آستانه‌ی چهلم آبتین ادامه یافت.

یک هفته پیش از مراسم چهلم مطلع شدیم که تماس‌هایی از سوی نیروهای امنیتی با خانواده‌ی آبتین گرفته شده است و چند تن از آنها به پلیس امنیت احضار شده‌اند. نیروهای امنیتی در پی تحمیل لغو مراسم چهلم یا دست‌کم محدود کردن آن به جمع خانواده‌ی آبتین بودند. پس از آنکه خانواده‌ی آبتین از لغو مراسم سر باز زدند، نیروهای امنیتی از حضور خود در این مراسم و احتمال بازداشت خبر دادند.

چند روز پس از این اخطارها، دادسرای امنیت مقدس با دو تن از اعضای هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، اکبر معصوم‌بیگی و آیدا عمیدی، تماس گرفت و اعلام کرد که در همان روز یا روز آتی ابلاغیه‌ای برای آنها ارسال خواهد شد. پس از دریافت ابلاغیه‌ها مشخص شد این دو ملزم شده‌اند روز دوشنبه، 25 بهمن ماه، در ساعاتی متفاوت، ۱۰ صبح و ۱ ظهر، در شعبه‌ی یک دادسرای امنیت مقدس حاضر شوند. طبق نظر وکلای طرف مشورت کانون، این دو نفر روز دوشنبه می‌بایست با تفهیم اتهام مواجه می‌شدند. با این حال آنها پس از مراجعه، در دادسرا با جلسه‌ی بازجویی روبرو شدند. دلیل احضار این دو عضو هیئت دبیران، ممانعت از مداخله‌ی کانون نویسندگان ایران در برگزاری مراسم چهلم و نیز بیانیه‌ی کانون در محکومیت قتل بکتاش آبتین بود. اطلاعیه‌ی کانون مبنی بر حضور در مراسم چهلم آبتین یک روز پیش از این احضار منتشر شده بود و پاسخ دو دبیر احضار شده نیز ارجاع بازجویان به همان اطلاعیه و تأکید بر حق خانواده، دوستان و دوستداران آبتین برای حضور در این مراسم بود. در پایان پس از بازجویی اولیه،  معصوم‌بیگی و عمیدی به طور جداگانه به بازپرسی منتقل شدند و به چند پرسش درباره‌ی حضورشان در مراسم خاکسپاری آبتین پاسخ دادند.

همان طور که پیش از این در خبرهای کانون نویسندگان ایران آمد، مراسم چهلم آبتین با حضور نیروهای امنیتی و انتظامی به خشونت کشیده شد. تعدادی از شرکت‌کنندگان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند و هفت تن از آنان بازداشت شدند. گرچه بازداشت‌شدگان پیش از طلوع روز بعد آزاد شدند، اما تعدادی از آنان به ناچار روز شنبه، ۳۰ بهمن، برای دریافت وسایل خود به دادسرای شهر ری مراجعه کردند.

حکومتی که با جرم‌انگاری حضور بر مزار محمدجعفر پوینده و محمد مختاری برای بکتاش آبتین پرونده ساخته بود، حالا در مراسم خاکسپاری، چهلم و یادبود او مداخله می‌کرد. این نخستین بار نیست که کانون نویسندگان ایران در مسیر دادخواهی خود با محدودیت‌های امنیتی مضاعف و احضار و پرونده‌سازی روبه‌رو می‌شود و به جای عاملان و آمران جنایت تحت فشار قرار می‌گیرد. کانون نویسندگان ایران بر این دادخواهی که اکنون به خواستی عمومی بدل شده پای می‌فشارد و خواهان آزادی بی ‌قید و شرط همه‌ی زندانیان سیاسی از جمله دو عضو در بند خود، رضا خندان (مهابادی) و آرش گنجی است. 

 

۲۲ اسفند ۱۴۰۰

.....................

 

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های جتماعی زیر که عضوآنها هستید ارسال کنید:  

تمامی حقوق برای سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) محفوظ است. 2022 ©