Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
يكشنبه ۹ آذر ۱۳۹۹ برابر با ۲۹ نوامبر ۲۰۲۰
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس   orwi-info@rahekargar.net   و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۹  برابر با ۰۶ آوريل ۲۰۲۰
دیدگاه

دیدگاه

یک پرسش در رابطه با یک بیانیه

 

باقر مرتضوی

 

اخیراً بیانیه‌ای با عنوان "خطاب به آگاهی و اراده عمومی؛ مطالبه‌گری ضد کرونایی: گام‌هایی در جهت تغییر ساختار با محور قرار دادن منافع مردم" در رسانه‌ها منتشر شده است که برایم پرسش‌برانگیز بود.

 

 

بيانيه با يك مقدمه و 12 خواست و در پایان با تعدادى امضا منتشر شده است. نوشته را با هر دقتی که بخوانى اسمى از رژيم جمهوری اسلامی در آن نمى‌یابی. از كلماتى چون "حاكميت خيلى دير شيوع ويروس كرونا در كشور راتأييد كرد"، حالا در كشور، همه متفق‌القول‌اند كه حاكميت در اطلاع رسانی در باره بيمارى پنهانكارى كرده"، "بىتدبيری توأمان كوتاهمدت و ساختارى براى مقابله با بحران" و و و. اگر نويسنگان اين بيانيه را نشناسى و يا آن اسامى را از زير بيانيه بردارى مىتوانى تصور کنی که اين بيانيه براى اتيوپى، افغانستان و یا پاكستان و و نوشته شده است.‌

پرسشم این است؛ در زمانی که شعار "مرگ بر دیکتاتور" در جنبش ضداستبدادی حاکم بر ایران به یک شعار بنیادین تبدیل شده، چرا در این بیانیه از جمهورى ننگ ونفرت با احتياط صحبت می‌شود و برخوردش به جمهوری اسلام ملایم و آبکی است؟

شگفت‌زده مىشوى وقتى به پاراگراف سوم مىرسى كه نوشتهاند:" كارنامه ديگر كشورها هم در اين مورد چندان درخشان نيست". بگذريم از اينكه مقايسه رژيم فاشيستى ايران با رژيم‌هاى دمكراتيك اروپايى خواست و آرزوى ديرينه رژيم ولايت فقيه خامنه‌اى است، از نظر واقعيات موجود و مبارزه‌اى كه اروپا عليه كرونا در اين كشورها به پيش برده‌، عليرغم كمبودهايشان، به هیچ شکلی قابل مقايسه با ایران نيستند. سئوال اينجاست كه با اتكا بر كدام فاكت و سند اين ادعا به روى كاغذ آمده است؟ مى‌توان از يكى از اين امضا كنندگان خواهش كرد كه لطف کند و این مسئله را اندکی بيشتر باز كند؟ بخش خندهدار بیانیه در آنجاهایی است که از سرمایه داری انتقاد میکند و حتما به همین دلیل ظاهری هم بوده است که عده ای از رفقای رادیکال دو آتشه تن به امضا آن داده اند.

يكى ديگر از خواست‌هايشان در بيانيه "توقف كار در همه بخش‌هاى غيرضرورى و مرخصى با حقوق به كاركنان داراى بيمارى‌هاى پس‌زمينه‌اى در ديگر بخش‌ها" است...

از امضا كنندگان اين بيانيه در ارتباط با خواست‌هاى كارگران ايران كه برای دریافت حقوق عقب‌افتاده‌شان به خيابان آمده، زندانى و شكنجه شده‌اند، باید پرسید: چطور میشود از رژيم جانى و جنایتکار جمهورى اسلام توقع داشت که كارگران و كارمندان را به خانه‌هاشان بفرستد و حقوق هم به آنها بدهد.

من به بسيارى از امضا كنندگان این بیانیه احترام مىگذارم و شكى ندارم كه با تمام وجود براى سرنگونى جمهورى جهل و جهالت مبارزه مى‌كنند و شكى ندارم كه اگر اين بيانيه را با دقت مى‌خواندند آن را امضا نمى‌کردند.

بر من معلوم نیست که این بیانیه که در راستای "مطالبه‌گری ضدکرونایی"، "خطاب به آگاهی و اراده عمومی" نوشته شده، به چه سان می خواهد "گام‌هایی در جهت تغییر ساختار با محور قرار دادن منافع مردم" بردارد. آیا به زیر سایه همین رژیم چنین امکانی را ممکن می‌دانند و انتظار دارند که چنین خواست‌هایی را می‌توان از این رژیم، بدین سان و چنین مطالبه نمود؟ آیا این خواست‌ها را می‌خواهند بدین شکل به "اراده عمومی" تبدیل کنند؟ یعنی در واقع می‌خواهند حرف بر زبان مردم بگذارند؟

دوستان گرامی باور کنید هرجور که این بیانیه را می‌خوانم، از درک آن عاجزم. از هرکه نیز می‌پرسم، پاسخی قانع‌کننده نمی‌شنوم. من قصد آن ندارم تا نافی شما و این بیانیه باشم ولی دوستانه هم که شده، می‌خواهم خواهش کنم، طوری بنویسید تا قابل درک باشد. اگر برای "آگاهی مردم" نوشته‌اید، آنان باید بسیار روشن و صریح بدانند که شما چه می‌گویید و آنان چه باید مطالبه کنند.

مینویسید: "کارنامه دیگر کشور‌ها هم در این مورد چندان درخشان نیست. از بهشت سرمایه‌داری در آمریکا تا سرمایه‌داری اقتدارگرای چین و روسیه، در همه‌جا به درجات مختلف با پنهان‌کاری، عدم‌آمادگی و لاف‌زنی‌های توخالی دولت‌ها روبرو بوده‌ایم که بهای آن را شهروندان عادی و بیش از همه، انبوه فرودستان خواهند پرداخت."

آیا اجازه دارم بپرسم؛ حال که سراسر جهان، از جمهوری اسلامی تا کشورهای اروپایی، هم‌سان و هم‌گام، در این رابطه خلافکارند و لاف‌زن، شما که نه دولتی دارید و نه مسئولیتی دولتی در این راستا، ورای این سیاست‌ها و دولت‌ها، با چه تضمینی این خواست‌ها را می‌خواهید به مطالباتی عمومی تبدیل کنید؟ فکر نمی‌کنید دارید مردم را دنبال "نخود سیاه" می‌فرستید؟

 

 

در پايان اين چند خط پيام نوروزى وزير امور خارجه جمهورى اسلامى را مى‌آورم كه شايد دانستنش بى‌ضرر نباشد؛ ظریف میگوید:

"براى مبارزه با تحريم و كرونا نيازمند يك خانه تكانى ذهنى هم هستيم. اين مبارزه به ما لزوم نوسازى در شيوه حكمرانى را آموخت. نوروز آنگاه خجسته خواهد شد كه ما از بند برخى توهمات، در سياست داخلى و خارجى و نسبت ميان اين دو رسته باشيم. براى مبارزه با تحريمها بايد با همه اشكال گوناگون خودتحريمى وداع كنيم و وارد عصر جديد ديپلماسى شويم " و " مبارزه ضد كرونايى ملت ما در همين مدت كوتاه مرز بين ايرانيان مقيم خارج و داخل را از ميان برداشته است. ايرانيان ميهن دوست با مشاهده خطر كرونا، مرزبندى‌ها را به كنارى نهاده و سلامتى و بقاى مردم خود را بر صدر همه مرزبندى‌ها نشاندند. اين رويكرد ملى متقابلاً مسئوليت ما را سنگين‌تر مىكند. امروز مرزها از خطوط خودى و غيرخودى مرسوم نمى‌گذرد، از خطوط مخالف و موافق حاكميت نمىگذرد. هر آنكس كه در جانب زندگى هموطنان خود مستقر شده و بطور توأمان با مرگ پراكنى تحريمها و كرونا مبارزه مىكند، ايرانى است و خودمانی".

 

 

آیا بیانیه دوستان ممکن است نشانِ "گوشه‌ چشمی" از این پیام در خود داشته باشد؟

 

 

باقر مرتضوی کلن 5 آپریل 2020

 

 

اصل این بیانیه در سایتهای عصر نو، اخبار روز و تریبون رادیو زمانه آمده است.

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های اجتماعی زیر که عضوآن هستید ارسال کنید:  

© 2020 Copyright: All rights reserved