Rahe Kargar
O.R.W.I
Organization of Revolutionary Workers of Iran (Rahe Kargar)
به سايت سازمان کارگران انقلابی ايران (راه کارگر) خوش آمديد.
سه-شنبه ۴ آبان ۱۴۰۰ برابر با ۲۶ اکتبر ۲۰۲۱
 
 برای انتشار مطالب در سايت با آدرس   orwi-info@rahekargar.net   و در موارد ديگر برای تماس با سازمان از  public@rahekargar.net  استفاده کنید!
 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۳ فروردين ۱۳۹۸  برابر با ۱۲ آوريل ۲۰۱۹
دستگیری جولیان آسانژ تهاجمی است به آزادی اطلاعات و مطبوعات

 

 

اعلامیه هیئت اجرائی سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر)

 

دستگیری جولیان آسانژ

تهاجمی است به آزادی اطلاعات و مطبوعات

امروز یک روز تاریک برای آزادی است

امروز پنجشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ برابر با ۱۱ آوريل ۲۰۱۹ پلیس اسکاتلند یارد بریتانیا در توافق قبلی با دولت آکوادور وارد سفارت این کشوردرلندن شد و جولیان آسانژ خبرنگار و پایه گذار"ویکی لیکس" را به زور دستگیر و به زندان منتقل کرد. هفت سال پیش همزمان با تلاش دولت آمریکا برای دستگیری او، دو دختر سوئدی اتهام تجاوز علیه آسانژ را اقامه کرده بودند و دادستان سوئد با صدور دستور جلب آسانژ، خواهان استراد او از انگلستان برای محاکمه درسوئد شده بود. با توجه به قرارداد استراد مجرمین میان دولت های سوئد و آمریکا، این احتمال قریب به یقین وجود داشت که با استراد آسانژ به سوئد، او به آمریکا تحویل داده شده و به اتهام افشاء اسرار دولتی و جاسوسی محاکمه شود. به دنبال این اتهامات و تلاش دولت آمریکا دستگیری او از طریق دولت های اروپائی، جولیان آسانژ برای اجتناب از استراد به آمریکا، همان زمان به سفارت اکوادور پناهنده شده و پناهندگی سیاسی اش توسط دولت قبلی اکوادور به رسمیت شناخته شده بود. این پناهندگی، توسط رئیس جمهور جدید اکوادور باطل و مقدمات دستگیری او در همآهنگی با پلیس انگلستان مهیا گشت. با انتخاب لنین مورنو به ریاست جمهوری اکوادور و چرخش سیاسی حکومت جدید اکوادور به سوی دولت آمریکا و متحدان آن، جولیان آسانژ تحت فشار مقامات جدید آکوادور قرار گرفت به طوری که مقامات سفارت اکوادور، ارتباط آسانژ با دنیای خارج و دسترسی او به اینترنت و خدمات پزشکی را قطع کردند. مورنو در توجیه سازش خود با دولت های آمریکا وانگلیس اعلام کرد که آسانژ به خاطر افشاگری هایش در امور کشورهای دیگر مداخله کرده و بدین ترتیب کنوانسیون های بین المللی را نقض کرده است. او ادعا کرد که دولت انگلیس به او اطمینان داده که آسانژ به کشوری که در آن شکنجه و اعدام وجود دارد، مسترد نخواهد شد.

 

افشاگری های"ویکی لیکس" به ویژه حجم عظیم اطلاعات مربوط به اسرارپشت پردۀ جنگ های افغانستان وعراق که بزرگترین افشاء اطلاعات سری دولت آمریکا درتاریخ بود، یک سونامی افشاگرانه تمام عیار در سطح جهان را رقم زد. دراین اسناد از جمله کشتن بیرحمانه غیرنظامیان در جنگ عراق، شکنجه های وحشیانه وغیرانسانی مظنونان و زندانیان، افکار عمومی جهان را از فجایع وجنایت های بی شمارانجام شده در این جنگ ها با ادعای دروغین "بنای دمکراسی"؟! از طریق "دخالت های بشردوستانه" آگاه کرد. افشاگری های "ویکی لیکس" دامنه گسترده تری نبز یافت و موارد مربوط به جاسوسی دولت آمریکا از مقامات سازمان ملل و سران کشورهای مختلف، زندان های مخفی، اسرار شرکت های چندملیتی، نحوه حک اطلاعات توسط سیا و... را در بر گرفت که موج عظیم آگاهی بخشی برای شهروندان همه کشورهای جهان به همراه آورد.

 

ترامپ در دوره مبارزه انتخاباتی خود از افشاگری های "ویکی لیکس" درارتباط با اسرار مربوط به "کمیته ملی حزب دمکرات" در ارتباط با توطئه دستگاه حاکم حزب دمکرات برای حذف برنی سندرز استفاده کرده و از"ویکی لیکس" قدردانی می کرد. اما پس از انتخاب به ریاست جمهوری، مانند دیگر روسای جمهور آمریکا، پیگرد خبرنگاران و افشاگران اسرار دولتی را آغاز کرد. جف سشنز اولین وزیر دادگستری منصوب شده توسط ترامپ اعلام کرد که دولت آمریکا تلاش های خود برای تشکیل پرونده و محاکمه آسانژ را آغاز کرده و به افراد بسیار کارکشته برای پیش برد این کار ماموریت داده است. مایک پومپئو وزیر خارجه کنونی نیز، هنگامی که رئیس سازمان اطلاعات و جاسوسی آمریکا ( سیا ) بود اعلام کرد که "ویکی لیکس" یک "سازمان اطلاعاتی متخاصم غیردولتی" است.

 

امروزپس از دستگیری آسانژ توسط پلیس انگلستان، وزارت دادگستری آمریکا، تقاضای استراد آسانژ به اتهام همکاری با چلسی مانینگ را صادرکرد. وزارت دادگستری آمریکا برای عملی شدن استراد، اعلام کرد که اگر آسانژ به این اتهام محکوم شود، حداکثر به پنج سال زندان محکوم خواهد شد. در حالی که چلسی مانینگ که متهم به همکاری با آسانژ در افشاء اسراردولتی است، به سی و پنج سال زندان محکوم شد و با عفو اوباما پس از هفت سال از زندان آزاد گشت. مانینیگ برای شهادت علیه آسانژ مجددآ دستگیر شده است. تردیدی نیست که حتی اگر آسانژ با همین اتهام به مقامات قضائی آمریکا تحویل داده شود، تضمینی وجود ندارد که اتهام جاسوسی به بهانۀ افشاء اسرار دولتی علیه او اقامه نشود. دادستانی سوئد نیز که اجرای حکم جلب آسانژ را به خاطر غیرعملی بودن، متوقف کرده بود درحال بررسی تجدید تقاضای استرداد اوست.

 

آن چه علیه جولیان آسانژ صورت می گیرد یک تهاجم خشن وعلنی توسط دولت ها و سازمان های اطلاعاتی شان علیه آزادی اطلاعات، مطبوعات، رسانه ها و خبرنگاری متعهد مبتنی بر روشنگری واقعیت ها است که از ملزومات اجتناب ناپذیر دمکراسی است. اگر قرار باشد که افشاء اسرار اقدامات غیرقانونی ومجرمانه دولت ها و دستگاه های اطلاعاتی شان به دستگیری، محاکمه و زندانی شدن خبرنگاران و افشاگران این اسرار منجر شود، دیگر سخنی از آزادی اطلاعات نمی تواند در میان باشد. دولت آمریکا با همکاری متحدان خود مانند دولت های انگلیس و سوئد و... می خواهند از طریق استرداد آسانژ و محاکمه و زندانی کردن او، منابع فاش گوئی اسرار مجرمانه پشت پرده خود را خشک کنند.

 

تا کنون افشاگری های ویکی لیکس درمطبوعات پرنفوذی مانند گاردین، اشپیگل، لوموند، نیویورک تایمز و...، و در پربیننده ترین رسانه های جهانی منتشر شده است. محاکمه امثال جولیان آسانژ و چلسی مانینگ و جرم شناختن افشاگری ها و اطلاعات منتشر شده توسط آن ها، نشان دادن کارت قرمز به رسانه های همگانی است تا از بازتاب واقعیت ها پرهیزکنند. همان طور که ادوارد اسنودن گفته؛ امروز یک روز تاریک برای آزادی است. آسانژ و مانینگ قهرمانان روشنگری و آزادیند. همه وجدان های مسئول در سراسر جهان باید به هر وسیله ممکن و موثر برای رهائی آن ها تلاش کرده و از حق شان برای اطلاع رسانی شفاف دفاع کنند.

 

سرنگون باد رژیم جمهوری اسلامی

زنده باد آزادی، دمکراسی و سوسیالیسم

هیئت اجرائی سازمان کارگران انقلابی ایران (راه کارگر)

پنجشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ برابر با ۱۱ آوريل ۲۰۱۹

http://www.rahekargar.net/browsf.php?cId=1092&Id=10&pgn=

 

مطلب فوق را میتوانید مستقیم به یکی از شبکه های اجتماعی زیر که عضوآن هستید ارسال کنید:  

© 2021 Copyright: All rights reserved